Seyahat Ya Resulallah Ne Demek?

evliya çelebi peygamber hz muhammed’i rüyasında gördüğünü ve dil sürçmesiyle bunu söylediğini anlatır seyahatname’de. abartılı & esprili anlatımına güzel bir örnektir. bizi yönetenlerin ağzından ‘siyaset ya resulallah’ diye çıkmış bir sözdür.

Seyahat ya Resulallah diyen kişi kimdir?

Osmanlı’yı en çok tanıtan ve sevdiren kişi olarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Evliya Çelebi’nin muazzam külliyatından, en çok beğenilen ve dikkat çeken kısımları Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden Seçmeler serisinin birinci kitabı olan Seyahat Ya Resullalah’ta bir araya getirdik.

Evliya Çelebi hangi şehir için kahve ikram ettiler koyacak düz yer bulamadım demiştir?

“Evliya Çelebi demiş ki, ‘Artvin’e gittim, dünya güzeli yeşillik; kahve ikram ettiler, fincanı koyacak düz yer bulamadım. ‘ Artvin’in dağlarının, suyunun enerjisi bana yetti.

Evliya Çelebi Seyahatname nin ilk cildinde nereyi anlatmıştır?

BİRİNCİ CİLT: İSTANBUL’DAN BURSA’YA

Evliyâ Çelebi, ilk faaliyeti olan İstanbul gezileri neticesinde başlı başına bir İstanbul tarihi sayılabilecek Seyahatnâme’nin birinci cildini yazdı.

Ahi Çelebi Cami kim yaptı?

1480-1500 yılları arasında Mimar Sinan’ın eserleri arasında yer almaktadır. Fakat Mimar Sinan 1490 gibi doğmuştur. Ahi Çelebi Camii, İstanbul-Eminönü’nde Zindankapı semtinde bulunmaktadır.

Evliya Çelebi mezarı nerede?

Evliya Çelebi, 1682 yılından vefat etti. Ölüm yeri ve mezarı bilinmemektedir. Kabri bir ihtimal, şimdi Lohusa Sultan Türbesi yanındaki Meyyit Mezarlığı’nda, ailesi yanındadır.

You might be interested:  Diz Kapağı Hangi Tür Kemiktir?

Evliya Çelebi’nin yazdığı 10 ciltlik ünlü eserin adı nedir?

Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik Seyahatnâmesi, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahip olmuştur.

Evliya Çelebi nerelere gitmiştir?

Evliya Çelebi Seyahatnamesi

 • 1630 – İstanbul ve çevresi.
 • 1640 – Anadolu, Kafkaslar, Girit ve Azerbaycan.
 • 1640 – Suriye, Filistin, Ermenistan ve Rumeli.
 • 1655 – Doğu Anadolu Bölgesi, Irak ve İran.
 • 1656 – Rusya ve Balkanlar.
 • 1663/1664 – Macaristan’da askeri seferler.
 • 1664 – Avusturya, Kırım ve ikinci kez Kafkaslar.
 • Evliya Çelebi nasıl seyyah oldu?

  Arapça, Farçsa, Rumca ve Latince bilen Evliya Çelebi, hiç evlenmedi. Evliya Çelebi, kendi anlatımıyla 19 yaşında gördüğü bir rüyada dil sürçmesi sonucu ‘Şefaat ya Resulallah’ yerine ‘Seyahat ya Resulallah’ demesi ve bu konuda talimat alması üzerine gezmeye başladı.

  Ahi Çelebi neresi?

  Ahi Çelebi, Balkan Yarımadası’nın güneydoğusunda, Rodop Dağları arasında bir yöre. Burası, Balkan Harbi (1912-1913) ile Bulgaristan’a geçmeden önce Edirne vilayetinin Gümülcine sancağında bir kazaya verilen isimdi ve kazanın merkezi Paşmaklı (şimdi Smolyan) idi.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *