Romada görülmesi gereken yerler

Roma’da gezilecek yerler hakkında konuşuyorsak bizi uzun sürecek bir muhabbet bekliyor demektir. Avrupa’nın en önemli tarih, kültür ve sanat merkezlerinden Roma, dünyayı tanımak ve insanlığı keşfetmek isteyen her gezginin mutlaka ziyaret etmesi gereken rotalardan biri.

3 bin yıldan fazla tarihe sahip Roma, Batı kültürünün temelini oluşturan şehirlerden biri. Sonuçta görkemli Roma İmparatorluğu’nun en güçlü dönemlerinde bu şehir, her şeyin merkezi konumundaydı.

Contents

Roma’da Görülecek Yerler: Rönesans’ı Keşfet

romada görülmesi gereken yerler

Saraylar, bazilikalar, katedraller, kiliseler, müzeler, çeşmeler ve tıpkı bir sanat eseri gibi yapılmış evler… İtalya’da gezilecek yerler denildiğinde ilk olarak Roma’nın akla gelmesi garip değil. Burası, Vatikan gibi dünyanın sayılı sanat eserlerinin bulunduğu, zamanın ötesine geçmiş bir şehir ve birçok lakaba sahip: Ölümsüz Şehir, Aşıklar Şehri ve Dünyanın Başkenti…

Roma Gezilecek Yerler: Mutlaka Görülmesi Gereken 25 Yer

romada görülmesi gereken yerler

Roma’da gezilecek yerler o kadar fazla ki en iyisi hepsinden kısaca bahsetmek. Üstelik, istersen bu listeyi genişletebilirsin. Roma İmparatorluğu’nun kadim başkenti, günümüz İtalya’sının modern metropolü Roma, dolu dolu geçen bir tatil geçirmek istiyorsan tam sana göre.

1. Kolezyum

romada görülmesi gereken yerler

Roma gezilecek yerler listemizin başında tabii ki Kolezyum olacaktı. Zamanında dünyanın en büyük arenası olan Kolezyum, gladyatörlerin birbirlerine ve vahşi hayvanlara karşı savaştığı bir yer olarak kullanılıyormuş. Günümüzde ise burası gladyatör kostümü giymiş İtalyanlar tarafından mesken tutuluyor. Onlarla küçük bir bahşiş karşılığında fotoğraf çektirebiliyorsun.

Kolezyum ulaşımı için tramvay, metro ve otobüsleri kullanabilirsin. Colosseo durağında inmen yeterli. Kolezyum girişi ücretli. Güncel bilgiler için resmi Colosseum sayfasını inceleyebilirsin.

2. Roma Forumu: Antik Zamanları Keşfetmek İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Roma İmparatorluğu’nun ticaret ve hukuk merkezi olan Roma Forumu, günümüzde tam bir turist noktası konumunda. Kolezyum’un hemen yakınında bulunan Roma Forumu, içinde birçok tapınağı ve idare yapısını bulunduruyor. Mesela Romulus Tapınağı ya da politikacıların konuşma yaptığı Rostra gibi yerler.

3. Santa Maria Maggiore Bazilikası

romada görülmesi gereken yerler

Roma’da gezilecek yerler denildiğinde ikinci olarak akla gelen yer, şehrin en büyük bazilikalarından biri olan Santa Maria Maggiore. Farklı mimari tarzlar ile tasarlanmış bazilika, 5. yy’dan itibaren restore edilerek genişletilmiş. Bu da bazilikaya zengin mimari özellikler kazandırmış.

Bazilikanın içi kesinlikle nefes kesici. Yapı hakkında o kadar fazla detay var ki içeri girmeden önce kesinlikle bir rehber kitapçık edin. Santa Maria Maggiore Bazilikası ulaşımı için otobüs ve metrobüsleri kullanman yeterli. Termini durağında inebilirsin.

4. Konstantin Takı (Arco di Castontino)

Roma’da, İstanbul’a eski adını (Konstantinopolis) vermiş İmparator Konstantin adına bir zafer takı bulunuyor: Konstantin Takı. Kolezyum’a yakın bir konumda bulunan bu anıt, İmparator Konstantin’in 312 yılında rakibi Maksensus’a karşı kazandığı zafer anısına yapılmış. Kesinlikle görülmeli!

5. Pantheon: İmparatorluğun İzinde Roma’da Gezilecek Yerler

romada görülmesi gereken yerler

Roma imparatoru Hadrianus tarafından tüm tanrıların tapınağı olması amacı ile inşa edilen Pantheon, antik dönemlerden beri en iyi korunmuş yapılar arasında. Büyüleyici kubbesi ile dönemin en iyi mimari örnekleri arasında sayılan Pantheon, Roma’da gezip görülecek yerler arasında ilk sıraları hak ediyor.

6. Trevi Çeşmesi

Roma’nın en ünlü yapılarından Trevi Çeşmesi, daha yaygın olarak bilinen ismi ile Aşk Çeşmesi, Nicola Salvi tarafından tasarlanmış. Üzerinde birçok heykel bulunan çeşme, aynı zamanda bir dilek dileme noktası konumunda. Buraya her gün binlerce bozuk para atılıyor!

7. Palatino Tepesi

romada görülmesi gereken yerler

Roma Forumu’na hakim bir noktada bulunan Palatino Tepesi, Roma’daki en eski yaşam alanlarından biri olarak tanımlanıyor. İmparatorların evlerinin yanı sıra tapınakların da bulunduğu bu tepede insan yaşamının izi, MÖ 1000 yıllarına kadar takip edilebiliyor.

8. Vatikan: Teoloji Meraklıları İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’nın içinde ayrı bir şehir devleti olan Vatikan, dünyanın en küçük yüzölçümlü devleti olmasının yanı sıra Katolikler için de dini bir merkez konumunda. Dünyada “Tanrı Kenti” olarak anılan tek bir yer var, orası da burası. İsviçreli Katolik muhafızlar tarafından korunan Vatikan, aynı zamanda dünyadaki en geniş ve gizli bilgi arşivlerine sahip olmakla biliniyor.

Vatikan Müzelerindeki sanat eserleri ise kesinlikle nefesini kesecek!

9. Trastevere

romada görülmesi gereken yerler

Vatikanın hemen yanında bulunan Trastevere, müze ve katedrallerdeki sanat eserleriyle büyülendikten sonra üzerine muhabbet etmek için gidilebilecek bir bölge. Arnavut kaldırımlı sokakları, barları, pizzacıları ve kafeleriyle Trastevere, kesinlikle aklında yer edecek.

10. Vittorio Emanuele II Abidesi

Vittorio Emanuele II Abidesi, şehrin en canlı noktalarından olan Venezia Meydanı’na, yani Piazza Venezia bölgesine konumlanmış. Anıt, Roma’yı gezerken mutlaka atlanmaması gereken bir yer olarak kültür meraklılarını kendine çağırıyor.

Neoklasik mimariye sahip yapı içerisinde birçok sanat eseri görülebilir. Ayrıca yapının içinde bulunan teras üzerinden şehri izlerken kendinizi Antik Roma döneminde hayal etmeniz çok kolay.

You might be interested:  Küçük Ağa Hangi Tür Romandır?

11. Venezia Meydanı: Şehri Yürüyerek Keşfedenler İçin Roma’da Gezilecek Yerler

romada görülmesi gereken yerler

Roma’nın en merkezi bölgesine Piazza Venezia yani Venezia Meydanı deniyor. Kafe ve restoranlarla kaplı meydan, her gün turistlerin akınına uğruyor. Santa Maria Maggiore Bazilikası, Venezia Meydanı üzerinde yer alıyor.

12. Aziz Petrus Meydanı

Hazır konu meydanlardan açılmışken Aziz Petrus Meydanı’ndan devam edelim. Vatikan’ın ünlü meydanı Aziz Petrus, tam ortasında bulunan ve MÖ 1 yılında konulmuş dikilitaş çevresinde şekilleniyor. Buradaki her yapı bir sanat eseri.

13. Aziz Petrus Bazilikası: Görkemli Sanat Eserlerinin Peşinde Roma’da Gezilecek Yerler

romada görülmesi gereken yerler

Roma’daki en büyük ikinci bazilika olan Aziz Petrus, Vatikan sınırları içerisine konumlanmış. 60.000 kişilik kapasitesi ile Hristiyan aleminin en büyük kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan Aziz Petrus Bazilikası, 222 metre yüksekliğe sahip.

14. Sistina Şapeli

Dünyanın en değerli sanat eserlerinin bazılarına ev sahipliği yapan Sistina Şapeli, Roma’da gezilecek yerler arasında en değerli olanlardan ve kesinlikle en az bir gün ayırmaya değer. Botticelli ve Michelangelo gibi dahi sanatçıların eserlerini görebileceğin şapel, özellikle tavana resmedilmiş Adem’in Yaratılış Sahnesi ile pek meşhur.

15. İspanyol Merdivenleri

romada görülmesi gereken yerler

Roma’nın en canlı bölgesine gitmek istersen rotanı İspanyol Merdivenlerine çevirmen yeterli. Adını yakınlarda bulunan İspanyol Elçiliği’nden alan merdivenler hem gündüz hem de gece yüzlerce insanın sosyalleştiği bir yer konumunda.

16. Sant’Angelo Kalesi: Tarih Meraklıları İçin Roma’da Gezilecek Yerler

MS 2. yy’da Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak tasarlanan yapı, günümüzde Roma’da gezip görülebilecek en görkemli yerlerden biri olarak görülüyor. Orta Çağ’da kaleye dönüştürülen ve Sant’Angelo olarak isimlenen bu yapı, siyasi ve önemli suçluların tutulduğu bir hapishane olarak da kullanılmış.

17. Campo de’ Fiori

Roma gezi rehberi içerisinde belki en keyifli yerlerden biri olan Campo de’ Fiori, şehrin merkezi bölgelerinden biri olan Piazza Navona’da, yani Navona Meydanı içerisinde bulunan daha küçük bir meydan. Meydan üzerinde irili ufaklı bar ve restoranlar mevcut, Roma’da keyifli vakit geçirmek isteyenler burayı mutlaka ziyaret ediyor.

18. Villa Borghese

Roma şehir merkezindeki kalabalıktan biraz sıkıldın ve huzurlu bir yere gitmek istiyorsun… O zaman seni Roma’nın en güzel bahçeleri arasında yer alan Villa Borghese’ye yolculayalım. 1700 dönüm üzerine kurulmuş kocaman bir park olan Villa Borghese, şehrin kuzeydoğusunda bir semt olan Borghese’ye bağlı.

Parkın içinde birçok bitki türü, papağan, kaz ve martı görebilirsin. Parkta bulunan yürüyüş yolları boyunca göller, çeşmeler ve heykeller görmek mümkün.

19. Popolo Meydanı: Gün Batımında Roma’da Gezilecek Yerler

Meydanlardan oluşan Roma, her köşesinde bulunan sanat eseri tadında yapılarla tam bir Rönesans kenti. Mesela Popolo Meydanı’nı ele alalım. Şehrin kuzeyinde bulunan Popolo Meydanı, Santa Maria del Popolo Bazilikası’nı görebileceğin ve 13. yy’a tarihlenen Roma’daki en büyük obeliski ziyaret edebileceğin bir yer. Çevredeki kafe ve restoranlarda keyifli vakit geçirmek de cabası.

20. John Lateran Bazilikası

Roma seyahati, insanı kültürel ve sanatsal bir düşün içine alıyor. Roma’nın en eski bazilikası olan John Lateran, 314 yılında inşa edilmiş. O yıldan beri pek çok savaş ve doğal afet gören John Lateran Bazilikası, birçok kez restorasyon çalışması ile yenilenmiş. Antik Roma’dan fısıltılar duymak istiyorsan kulaklarını bu bazilikanın duvarlarına dayaman yeterli.

21. Barberini Meydanı

Roma’daki meydanları gez gez bitmez. Mesela 17. yy’da şehrin ünlü ailelerinden Barberiniler adına yapılmış Barberini Meydanı. Barok mimari ile tasarlanmış birçok yapının bulunduğu bu meydan, Triton Çeşmesi ile pek meşhur.

22. St. Paul Bazilikası: Revak Meraklıları İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Tarihte 400 yıl boyunca (446 – 846) Avrupa’nın en büyük kilisesi olma unvanı ile onurlanan St. Paul Bazilikası, olağanüstü revakları ve sütunları ile insanı eski zamanlara götürüyor.

23. Kapitolin Müzesi

ROME, ITALY- OCTOBER 10, 2017: Frescoes and Ornate Ceiling and Lighting in The Conservators Apartment in the Musei Capitolini

Kapitolin Müzesi ya da orijinal adı ile Capitolini Müzesi, Roma seyahati sırasında kültürel turlara çıkanların mutlaka uğradığı bir yer. Antik Roma’nın dinsel merkezlerinden birine konumlanmış müze, antik Yunan filozoflarının ve Romalı imparatorların büstlerini görme şansı veriyor.

24. MAXXI: Modern Sanatseverler İçin Roma’da Gezilecek Yerler

Roma denilince insanın aklına klasik sanat gelse de burada gezilebilecek modern sanat galerileri de mevcut. Mesela 2009 yılında açılan MAXXI. Zaha Hadid öncülüğünde tasarlanan MAXXI, günümüzde Roma’daki modern sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor.

25. Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi

1883 yılında bir çağdaş sanat müzesi olarak açılan Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi, aynı zamanda Güzel Sanatlar Sarayı olarak da biliniyor. 19 ve 20 yy’da yaşamış ünlü İtalyan sanatçıların eserlerini görebileceğiniz müze, Popolo Meydanı’na konumlanmış.

Roma Uçak Bileti

Roma seyahati öncesinde daha çok okuma yapmak istersin diye aşağıya 2 tane yazımızı bırakıyoruz. Roma’da görülecek şeyler çok. Kendine bir gezi rehberi hazırlarsan iyi edersin!

Roma’da Turist Gibi Takılmamanı Sağlayacak Taktikler

Bir Günlüğüne Romalı Olmak

Roma gezilecek yerleri listesi

Efsaneye göre Roma, savaş tanrısı Mars'ın ikiz oğulları Romulus ve Remus tarafından kuruldu. Kardeşini öldürdükten sonra Romulus, onun adıyla anılan Roma'nın ilk kralı oldu. Antik Roma, M.Ö.

sekizinci yüzyıldan itibaren, İtalya'nın Tiber Nehri kıyısındaki küçük bir kasabadan, kıta Avrupası, İngiltere, Batı Asya, Kuzey Afrika ve Akdeniz adalarının çoğunu kapsadığı zirvede bir imparatorluğa dönüştü.

romada görülmesi gereken yerler

Roma egemenliğinin birçok mirası arasında Latin kökenli modern dillerin (İtalyan, Fransız, İspanyol, Portekiz ve Romen) yaygın kullanımı, modern Batı alfabesi ve takvimi ve büyük bir dünya dini olarak Hıristiyanlığın ortaya çıkışı yer almaktadır.

Bir Cumhuriyet olarak 450 yıl sonra Roma, ilk imparator Augustus'un uzun ve muzaffer saltanatında, huzur ve refah çağını yaşadı ve imparatorluğa dönüştü. Julius Caesar'ın yükselişinin ardından imparatorluğun beşinci yüzyıla damgasını vuran düşüşü, insan uygarlığı tarihinin en dramatik etkilerinden biriydi.

romada görülmesi gereken yerler

ROMA'DA GEZİLECEK YERLER

Şimdi Roma'da sizin için seçtiğimiz gezilecek yerlerden bazılarını tanıyalım:

You might be interested:  Mustafa Kutlu Hangi Tür Hikaye Yazar?

KOLEZYUM

Kolezyum, Roma'nın ve dünyanın en etkileyici, en ünlü yerlerinden biridir. Burada birçok insan ve hayvan öldürüldü.

Gladyatör oyunları, vahşi hayvanlar arasındaki ölümlü oyunlar ve tiyatrolara sahne oldu. 87.000 seyirciye sahip olan Kolezyum, İmparator Vespasian'ın oğlu Titus tarafından 80 ayda tamamlandı.

Açılışı, yüz gün sürdü ve etkinlik boyunca yaklaşık 9.000 hayvan ve 2.000 gladyatör öldürüldü.

romada görülmesi gereken yerler

TREVİ ÇEŞMESİ (AŞK ÇEŞMESİ)

Roma merkezindeki Piazza di Trevi'de yer alan etkileyici bir yapıdır. Çeşme, Papa XII. Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi'ye yaptırılmıştır. Çeşme, dünyaca ünlü sanatçı Anita Ekberg'in “La Dolce Vita” filminde havuzuna girip yıkandığı zaman ünü daha da arttı.

Bugün çeşmede yıkanmak yasaktır. Trevi Çeşmesi'nin ziyaret edilmesi hem zorunluluktur hem de gelenek. Romalılar; çeşmeye madeni para atmak gerektiğini ve bunun da mutluluk getireceğini söylüyor.

26 metre yüksekliğinde ve 20 metre genişliğindeki çeşme, şehrin en büyük Barok çeşmesi ve dünyanın en ünlü çeşmelerinden biridir.

romada görülmesi gereken yerler

PANTHEON

2000 yıllık çarpıcı bir tapınak, şimdi bir kilise. Pantheon Roma'nın antik anıtları ve Batı dünyasının en etkili binalarından biri olarak çok iyi korunmuş. Marcus Agrippa'nın M.Ö. 27. yıllarından kalma tapınağı üzerine Hadrian tarafından yaptırılan bu yapı, M.S.

608'de bir Hıristiyan kilisesi olarak kutsanmıştır ve şimdi resmen Basilica di Santa Maria ad Martyres olarak bilinir. Pantheon dışarıdan çok fazla göze çarpmasa da içerideki muhteşemlik sizi şaşırtır. Rönesans'tan beri, bina aynı zamanda bir mezar kilisesi olarak kullanılmış. Ressam Raphael burada gömülüdür. Panteon'un önündeki meydana Piazza della Rotonda denir.

Piazza Navona ve Campo de Fiori'nin yakınında yer alır, buralarda gezintiye çıkabilirsiniz, görülecek çok şey var.

romada görülmesi gereken yerler

PİAZZA NOVANA MEYDANI

Kimilerine göre, bu sadece Roma'nın değil, dünyanın en güzel meydanı. Sadece Lorenzo Berninis'in Fontana dei Quattro Fiumi gibi heykelleri ve çeşmeleri nedeniyle değil, boyutları nedeniyle de.

Birçok açık hava kafesi ve restorana ev sahipliği yapan Roma'nın en canlı meydanlarından biridir.

Renkli sokak sanatçıları, satıcıları ve turistleri ile Piazza Navona, Roma'nın zarif vitrin meydanıdır.

romada görülmesi gereken yerler

VATİKAN

Dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, Roma'da bulunuyor. Burası Papa'nın evi, ama aynı zamanda binlerce diğer sakinleriyle birlikte. Günlük yaşamlarını kendi posta sistemi, dükkanları ve gazeteleriyle yönetiyorlar.

İsviçre muhafızlarının kendine özgü kıyafetleriyle geçitlerini izledikten sonra, 11 farklı Vatikan müzesini, Michelangelo'nun Sistine Şapeli'ni, Aziz Petrus Bazilikası'nı ve Vatikan Bahçelerini ziyaret edebilirsiniz.

romada görülmesi gereken yerler

ROMA MÜZESİ

1870 yılına kadar Roma'nın tarihini anlatan yaklaşık 40.000 heykel, resim ve mozaik barındırmaktadır. Müze, 18. yüzyılda inşa edilen Palazzo Braschi'de yer almaktadır.

Faşist rejim sırasında Mussolini buraya taşındı ve politik merkezi yaptı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra 300 aile bu bölgeye yerleştirildi.

Müzedeki fresklerin birçoğu ısınmak için ateş yakan insanlar tarafından tahrip edildi.

romada görülmesi gereken yerler

FORUM ROMANUM

Dünyanın en önemli turistik yerlerinden biridir. Tapınak kalıntıları mozaiği, aşınmış mermer sokakları ve bazilikalarıyla bir masaldan çıkmış gibidir. Palatine Tepesi ve Capitoline Tepesi arasındaki vadide yer almaktadır.

Forum Romanum, eski Roma'nın ticari, politik ve dini merkezi idi. Tapınaklar, senato evi ve hukuk mahkemelerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Roma İmparatorluğu düştüğünde, Forum unutuldu, gömüldü ve Orta Çağ boyunca bir sığır merası olarak kullanıldı.

ROMA'YA GİTMEK İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Bu ebedi aşıklar şehrinde gerçek bir sezon yoktur. İlkbahar ve sonbahar en yoğun turist mevsimleridir ve Paskalya'da Vatikan hacılarıyla ziyaretçi sayıları yükselir.

Kış; özellikle ocak ayının ortasından Mart ayının ilk haftasına kadar, hava şartları da müsaitse Roma'ya gitmek için harika bir zaman olabilir. Otel fiyatları daha düşüktür ve restoranlarda rezervasyon yoktur.

Eğer sıcağa dayanabilirseniz, Ağustos (Romalıların çoğu sahile gider) otel odalarında uygun fiyatlar bulmak için iyi bir aydır. En mükemmel aylar, hava şartlarına göre muhtemelen nisan, mayıs ve ekim aylarıdır.

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

Kendine has kültürü, görkemli yapıları, tarihi değerleri, müzeleri ve renkli meydanları ile etkileyici bir şehir olan Roma’da gezip görülecek pek çok nokta bulunuyor. Eğer yıl içinde Roma’ya gitmeyi planlıyorsanız, sizin için seçtiğimiz bu duraklara uğramadan sakın dönmeyin.

Kolezyum Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum Gladyatör dövüşleri için yapılmış bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından M.S. 80 yılında tamamlanmış bu mükemmel yapı, 55 bin kişilik bir alana sahiptir.

Zamanında imparatorların gladyatör dövüşleri, halk gösterileri, hayvan avcılığı, savaşların yeniden canlandırılması gibi gösterilere sahne olan alan, daha sonra barınma yeri, dini kışlalar, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak kullanılmıştır.

San Giovanni Bazilikası Hristiyan dünyasında önemli bir yere sahip Roma’da birçok Katolik kilisesi bulunuyor. Literano‘da 4.yy da kurulan ve şimdilerde Papanın evi olan San Giovanni Bazilikası, Yeryüzündeki en eski kiliselerden biri.

Vatikan’da bulunan bu kilisenin önünde uzun kuyruklara rastlamanız olası. Ancak bu sizi yıldırmasın, içeride göreceğiniz büyülü atmosfer karşısında ayakta beklediğiniz dakikaları unutacaksınız.

Bazilikaya gitmişken yanında bulunan mücevher müzesini gezmeyi de unutmayın.

Vatikan Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan, 930 kişiden oluşan nüfusuyla dünyanın en küçük ülkesidir. Metrelerce yüksekliğe sahip duvarlarla çevrili olan bölge, bünyesinde bulunan mimari eserlerle kendine hayran bırakmaktadır.

San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli, San Pietro meydanı, Vatikan Müzesi bölgede görülmeye değer yapılardır. MS 4.

yüzyılda İmparator Constantine tarafından inşa edilmiş San Pietro Bazilikası, Hristiyan dünyasının en büyük kilisesi olarak gezilecek yerler arasında ilk sırayı almaktadır.

romada görülmesi gereken yerler

Flickr: Giuseppe Milo

Palatino tepesi Şehrin en eski ve merkezi yapılarından biri olan Palatino tepesi, 7 tepe üzerine kurulu olan Roma’nın tepelerinden biridir.

Roma forumunun 40 metre üzerinde bulunan yapı aynı zamanda Circus Maximus’a da tepeden bakar. Son derece büyük olan bu arkeolojik yapının etrafı yıkıntılarla doludur.

Kolezyuma yakın olan tepe, geçmişte eski imparatorların evlerine ve birçok tapınağa ev sahipliği yapmıştır.

Via Veneto Birbirinden lüks ve popüler restoranların yanı sıra şık otellere ev sahipliği yapan Via Venato, şehirde görülmeye değer duraklardan. Fellini’nin ünlü filmi Dolce Vita’nın çekildiği sokakları yakından görmek istiyorsanız, doğru adrestesiniz.

You might be interested:  Tatil sonrası Şehre adapte olmanızı sağlayacak 8 Şey

Trevi çeşmesi Roma’nın en çok turist akınına uğrayan yerlerinden biri de Trevi Çeşmesi. İtalya’nın ve dünyanın en ünlü çeşmesi olan Trevi’nin etrafı her daim hareketli.

Günün her saati yoğun olan bölgede, eline fotoğraf makinesini alıp kalabalığa karışmış insanları görebilirsiniz. Çeşmenin ortasında Neptün’ün heykeli bulunurken, solunda Ceres’in sağında ise Salus’un heykeli yer alıyor.

Çeşmenin yakınında sevimli kafeler, mağazalar ve hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz. Bir efsaneye göre, heykele arkanızı dönüp çeşmeye bozuk para attığınızda, dileğiniz gerçek oluyor.

Bir adet bozuk para atmak bir gün Roma’ya dönüleceğine, iki tane bozuk para atmak Romalı güzel bir kıza aşık olunacağına, üç tane bozuk para atmak ise Roma’da birisi ile evleneceğinize işaret ediyor.

romada görülmesi gereken yerler

Flickr: Andrés Nieto Porras

Capitoline Museum Piazza del Campidoglio’da bulunan Capitoline, sanat ve arkeoloji alanında şehrin en iyi müzelerinden biri. Özellikle Michelangelo’nun eserlerinden oluşan koleksiyonuyla dikkat çeken müzede Tintoretto, Veronese, Titian ve Caravaggio gibi değerli sanatçıların tabloları ile Barok sanatının üstadı Bernini’nin eserleri sergilenmekte.

Piazza del Popolo Meydanı Roma’nın en büyük meydanı olan Piazza del Popolo, şehrin tüm meydanları gibi oldukça güzel ve renklidir.

Şehrin popüler duraklarından biri olan bu meydan yeni yıl kutlamaları ve konserlere ev sahipliği yapar.

Bu geniş ve güzel meydanı gezerek güzel bir şehir turu yapabilir, meydanın yakınındaki restoranlarda bir şeyler yiyip içerek ortamın keyfine varabilirsiniz.

Castel Sant Angelo Tiber nehri’nde bulunan köprüler arasında en güzeli şüphesiz Castel Sant Angelo’ya çıkan köprü. Köprünün korkuluklarında İsa’nın çarmıha gerilişini simgeleyen on melek heykeli bulunuyor. Oldukça görkemli bir görünüme sahip köprüde yürürken şehrin manzarasını seyredip fotoğraflayabilirsiniz.

San Pietro Meydanı Bernini tarafından tasarlanmış 284 sütunla çevrili alan, Roma’nın en popüler meydanıdır. Vatikan’da yer alan meydan, Papa’nın halkı selamlayıp Pazar ayinlerini yaptığı yer olarak bilinir. Buraya A metro hattında Ottaviano durağında inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Vatikan Müzesi’ni de mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.

romada görülmesi gereken yerler

Flickr: Vašek Vinklát

Arch of Constantine 4.yüzyılda dikilmiş tak, ilk Hristiyan imparator Konstantin’in zaferini anmak adına yapılmıştır. Kolezyum’a oldukça yakın olan tak, şehrinin karakteristik yapılarından biridir.

25 metre yüksekliğindeki yapı tasarım bakımdan Septimius Severus Takını andırmaktadır. Tepesinde barbar mahkumların tasvirleri bulunmaktadır.

Romalılar döneminde zafer kutlamaları için inşa edilmiş tak, bugüne kadar iyi korunmuş yapılardandır.

Caracalla Hamamı MS 212 – 216 yıllarında İmparator Caracalla zamanında yapılmış hamam, şehirde yapılan ilk halka açık banyodur. Günümüzdeki Spa’larla benzerlik taşıyan Caracalla Hamamı, geçmişte soyluların banyo yapıp rahatladıkları yerdir. Şehirde görülmeye değer turistik noktalardan biridir.

Traianus Sütunu Roma İmparatoru Trajan’ın Dakyalı Savaşlarından elde ettiği zaferi anma amacıyla yapılmış bir zafer sütunudur. Toplam 53.3 ton ağırlığında mermer kullanılarak yapılmış sütun 30 metre uzunluğunda olup 20 bölümden oluşmaktadır. 1587 yılında Papa Sixtus V’nın isteği üzerine sütuna eklenen St. Peter’ın bronz heykeli görülmeye değerdir.

Ana Görsel: Moyan Brenn

Roma’da Gezilecek Yerler: Bir Tatlı İtalya Macerası

Roma’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler;

Şehir hakkında; Roma’nın kuruşuna dair bir rivayete inanılmaktadır. Efsaneye göre, Savaş Tanrısı olan Mars’ın, amcaları tarafından bir sepete konularak Tiber Nehri’ne atılan ikizleri Romulus ve Remus’u b26r dişi kurt bulmuş ve emzirmiştir. Sonrasında Faustulus ismindeki çoban tarafından büyütülmüşlerdir.

Büyüdüklerinde kendilerine bu kötülüğü yapan amcalarından intikam almak isteyen ikiz kardeşler onu öldürmüşlerdir. Daha sonraları iki kardeşin arasında çıkan kavga sonucu Romulus, Remus’u öldürerek tahta geçmiştir. Yorumlara göre şehrin kuruluşu bu küçük bölgede başlayarak büyük bir imparatorluk haline gelmiştir.

Dünya’nın en köklü tarihe sahip şehirlerinden biri olan Roma, yalnızca İtalya’nın başkenti değil dünyanın da en önemli merkezi olarak kabul görmekteydi. Özerk bir devlet olan Vatikan’ın Roma şehri içerisinde yer alması Katolik inancına mensup insanlar için oldukça önem arz etmektedir.

“Eternal City” (Ölümsüz Şehir) sıfatına layık görülen Roma’nın; ihtişamlı saraylara, kaç yüz yıllık kiliselere, antik kalıntılara, heykel ve sanat eserlerine sahip olmasıyla günümüzde en zengin şehir olarak kabul görmektedir.

Şehrin ünlüleri; her yıl binlerce ziyaretçinin akın ettiği şehirde pek çok yer bulunmaktadır.

Roma’nın en ikonik yapısı olan Colleseum’dan başlayarak sırasıyla Sistine Şapeli, Panteon ve Trevi Çeşmesi gibi görmeniz gereken daha nice yapıyı ziyaret etmek üzere kendinize bir liste oluşturmalısınız.

Roma’da gezilecek yerler listenizi oluşturmanızda yardımcı olmak adına sizin için hazırladığımız yazımızı okumaya devam edin…

Müze kartları; Roma’da kullanabileceğiniz iki çeşit kart seçeneği mevcuttur.

İlki Omnia Vatican & Rome Pass; zamanınız kısıtlı ise şehrin ünlü yapılarına uzun bilet kuyruklarında beklemeden girebileceğiniz ve şehir içi otobüs ulaşımında da kullanabileceğiniz bir karttır.

Kartın kullanım süresi üç gün olup yetişkinler için 113 € , çocuklar için ise 80 € olarak ücretlendirilmiştir.

Diğer seçenek ise; Roma Pass’tır. Uygun fiyatlı bir kart istiyorsanız tam size göre! 48 ve 72 olmak üzere iki çeşidi mevcut olup sadece iki müzeye giriş hakkı verilmektedir. Bunun yanı sıra ücretsiz toplu taşıma ve birçok müzeye indirimli bilet alma imkanı sağlar. 2 günlüğüne 28 €, 3 günlüğüne 38.5 € ödeyerek satın alabilirsiniz.

Ziyaret edebileceğiniz zaman; Akdeniz iklim tipine sahip olan şehir yazın kuru ve sıcak olurken sonbaharda ise nem oranı oldukça yüksektir. Roma’yı ziyaret edebileceğiniz en uygun zaman aralığı Mart, Nisan ve Mayıs ayları diyebiliriz.

*Gezilecek Yerler Videosu 

*Roma’da Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

-Müzeler

1-Musei Capitolini

romada görülmesi gereken yerler

Burası Neresi? Antik Roma’nın en önemli dini merkezlerinden biri olarak gösterilen Campidoglio Meydanı’nda yer alan Capitolini Müzesi,Michelangelo’nun tasarımından sonra yenilenmiştir.  Müze, 1734 yılında Papa XII. Clemens Corsini tarafından bağışlanan bronz koleksiyon ile kurulmuştur. Zamanla koleksiyonun gelişmesiyle birlikte halka açılan ilk müze olarak kayıtlara geçmiştir.

Neden Gitmeliyim? Müzede; Augustus’tan Caligula’ya kadar ki tüm Roma imparatorlarının büstleri, Marcus Aurelius’un ünlü heykelleri, Caravaggio ve Battista’nın resimleri sergilenmektedir.

Kaçırmayın! Piazza del Campidoglio Meydanı’nda, Plazzo Nuovo azodei onservatori saraylarında sergilenen müze, Roma’ya gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği gezi noktalarından bir tanesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *