Özürlü Ücretsiz Seyahat Kartı Nasıl Alınır?

Ücretsiz seyahat hakkından refakatçisi ile birlikte yararlanmak isteyen ağır engelliler ise bu haktan faydalanmak için yeniden düzenlenen engelli kimlik kartı için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapacak.

Ücretsiz seyahat kartı kimlere verilir?

Ücretsiz Seyahat Kartını Kimler Alabilir? Ülkemizde engel durumu olan, yaşlılar, gazi ve şehit yakını olan kişiler için devlet tarafından bulundukları il ve ilçelerde ücretsiz olarak toplu taşıma hizmeti veren tüm işletmelerde kullanabilmesi açısından ücretsiz seyahat kartı imkanı sunulmaktadır.

Engelli ücretsiz otobüs kartı nereden alınır?

Engelli kimlik kartını, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne ya da E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak suretiyle alabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne gerekli belgeler ile başvurmanız halinde engelli kartı alabilirsininiz.

Engelli Belediye kartı nasıl alınır?

Engelli bireyin ikamet ettiği ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı ve engelli sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği ile müracaat edilerek engelliler için kimlik kartı alınabilir.

Ücretsiz seyahat kartı nerelerde kullanilir?

Ücretsiz seyahat kartı şehir içi ve şehir dışı ulaşımlarda, deniz yolları ulaşımı, demiryolları ulaşımında geçerlidir. Bunun yanında ücretsiz seyahat kartı ile il ve ilçelerde yer alan tüm halk otobüsleri, ulaşım hatları, otobüs AŞ hatları, şehir hatlarında yolculuk yapabilirler.

You might be interested:  Otel Ne Demek Sözlük Anlamı?

Ücretsiz seyahat kartı ne oluyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çeşitli özel durumu olan vatandaşlar ücretsiz seyahat kartı verilmektedir. Bu kart sayesinde vatandaşlar bulundukları illerde ücretsiz olarak seyahat edebilirken ücretsiz seyahat kartı alabilecek kişiler ilgili kanunlarca belirlenmiştir.

Ücretsiz seyahat nasıl yapılır?

Ücretsiz seyahat kartına başvuru yapmak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından hazırlanmış başvuru formunu doldurması gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-Devlet sistemine girin ve ön başvuru formunda yer alan kişisel bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.

Engelli Kartı otobüste nasıl kullanılır?

Ağır engelli vatandaşların ücretsiz seyahat hakkını refakatçileri ile birlikte kullanabilmeleri için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yeni basılan ve üzerinde ‘ULAŞIMDA REFAKATÇİ HAKKI VARDIR’ ibaresinin yer aldığı kimlik kartını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Engelli otobüs bileti nasıl alınır?

Yolcularımızın bu indirimden faydalanmaları için % 40 ve üzeri oranda engelli olduğunu gösteren bir belgeyi (T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’ndan alınmış engelli kimlik kartı, sağlık kurulu raporu veya ”Engelli” ibaresi bulunan nüfus cüzdanı) ibraz etmeleri gerekmektedir.

Engelli park kartı almak için yüzde kaç rapor gerekli?

Aracın ÖTV indirimli alınan araçlar içinTrafik Tescil Şubesine dilekçe ile başvurarak engelli araç park kartı temin edilebilir. Ayrıca %90 ve üzerinde engel oranına sahip ancak ÖTV muafiyetsiz alınan araçlar için de engelli araç park kartı verilmektedir.

Engelli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

Vatandaşlar engelli kimlik kartına ‘https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu’ linkinden başvuruda bulunabiliyor. Düzenlenen kimlik kartı, kişilerin, başvuru esnasında beyan ettikleri adreslerine ya da MERNiS’te kayıtlı olan adreslerine 15 iş günü içinde gönderiliyor.

Engelli kimlik kartı nereden alınır 2021?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapabilmek için tam teşekküllü bir hastaneden alınmış ”Engelli Sağlık Kurulu Raporu” olmalıdır. En az %40 özrü bulunan herkes, gerekli diğer evraklarla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne giderek engelli kimlik kartı başvurusu yapabilir.

You might be interested:  Ets Tur Hangi Avm De Var?

Engelli kimlik kartı ne ise yarar 2022?

Engelli kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkından yararlanabiliyor. Tüm resmi ve özel halk otobüsleri, deniz ulaşım araçları ve TCDD bünyesindeki trenlerden engelli bireyler ücretsiz faydalanabiliyor. Ayrıca tüm iç ve dış hatlar uçuşlarında yüzde 20 indirim sağlanıyor.

Engelliler Ücretsiz nelerden faydalanır?

– Müze, ören yerleri, milli parklar ve piknik alanları engellilere ücretsiz. Belediye’ye ait plajlarda şezlong-şemsiye ücretsiz. – Devlet tiyatroları ücretsiz, İstanbul Şehir Tiyatroları indirimli. – Spor müsabakalarına ve konserlere giriş ‘kura’ çekimi ile ücretsiz.

Ankara Kart kimlere ücretsiz?

Büyükşehir Belediye Meclis Kararınca Ankara da ikamet eden Gün, ay ve yıl olarak 61 yaşını doldurmuş vatandaşlarımıza pik saatler dışında 10.00-16.00 ve 19.00-24.00 saatleri arasında Belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanma imkanı veren kişiselleştirilmiş Akıllı elektronik ulaşım kartıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *