Büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Karadeniz’de gezilecek yerler, bahar ve yaz aylarında insanı yeniden doğmuş hissettirecek kadar güzel.

Türkiye’nin en yeşil noktalarını içinde barından Karadeniz bölgesinde keşfedilecek o kadar güzel yer var ki hangi birinden başlasak bilemiyoruz.

En iyisi Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz özelinde ayrı ayrı gezi rehberi hazırlamak ve öne çıkan yerleri belirlemek. Lafı çok dolandırmadan keşfedilmesi gereken Karadeniz tatil yerleri içeriğimize başlıyoruz.

Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler: Doğanın Kalbine Yolculuk

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Türkiye’nin çay deposu Doğu Karadeniz, aynı zamanda gezginler için birbirinden güzel doğa seyahatlerine imkan tanıyor. Trabzon’un yaylaları, Maçka manastırları (Mesela Sümela Manastırı), Artvin’deki büyüleyici doğası ile Borçka… Türkiye’nin en aşık olunası coğrafyası Doğu Karadeniz, yeşil ve mavinin onlarca tonunu göstermek için gezginleri kendine çağırıyor.

1- Artvin: Dağların Gölgesinde Bir Doğa Macerası

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Doğu Karadeniz’de yer alan Artvin, Borçka ve Şavşat ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan Karagöl ile doğa tutkunları arasında çok ünlü. Sadece Karagöl mü? Kaçkar Dağları, Hatila Vadisi Milli Parkı, Maral Şelalesi… Ayrıca Artvin tarihi yerleri de ile Karadeniz bölgesi turistik yerleri için bir keşif yapmayı planlayanlara sesleniyor. Mesela Parhali Manastırı ya da İşhani Manastırı, Artvin’de yapılacak bir zaman yolculuğu için ideal yerler.

2- Giresun: Doğu Karadeniz’in Gurme Şehri

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Fındık ve badem gibi kuru yemişlerin yanı sıra Tirebolu peyniri gibi yöresel lezzetlerle gezginlere sağlıklı ve organik bir yiyecek alışveriş imkanı sunan Giresun, aynı zamanda kültürü ve doğası ile gezginlere bol seçenekli bir tatil de vadediyor. Kurtuluş Savaşı’nın önemli isimlerinden Topal Osman Ağa’nın şehri Giresun, müzesi ve kalesi ile insanı bir tarih gezisine çıkarırken Pangal Şelalesi, Giresun Adası ve Botanik Bahçesi gibi mekanlar ile doğa tutkunlarına sesleniyor. Karadeniz’e bir doğa macerası için gidiyorsan rotana Giresun’u da kesinlikle eklemelisin!

3- Trabzon: Doğu Karadeniz’in En Gelişmiş Şehri

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Karadeniz’de gezilecek görülecek yerler konusunda en çok seçeneği sunan bu şehir hakkında detaylı bir yazı yazmıştık. Seni o içeriğe davet ediyoruz.

Karadenizli Gibi Hissetmek İçin Trabzon’da Yapılacak 5 Şey

Trabzon Uçak Bileti Ara

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

4- Rize: Çamlıhemşin Yeter!

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

“Rize’nin nesi meşhur?” diye sorsak çoğunluk cevap olarak çayı ve Ayder Yaylası’nı düşünür. Rize, çayı ile ünlü olabilir; ama doğa tutkunları bilir ki Rize’deki yeşil alanlar, çayın popülerliğini geride bırakır. Mesela Pokut Yaylası. Çamlıhemşin’in 2500 rakımlı bir noktasında bulunan Pokut Yaylası, tertemiz yayla havasını içine çekerek hem bedeni hem de ruhunu arındırmayı mümkün kılıyor.

Pokut Yaylası, Rize’nin tek incisi değil üstelik. Rize Kalesi, Rize Müzesi, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi, Gölcük Gölü, Isırlık Tabiat Parkı ve Çayeli, Rize’de görülebilecek doğa ve kültür harikaları arasında.

You might be interested:  Otobüsle Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

Orta Karadeniz’de Gezilecek Yerler: Karadeniz’in Gizli Hazineleri

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Melen Çayı’ndan Sinop’un doğusuna kadar uzanan alanı kapsayan Orta Karadeniz, batı ve doğu bölümü kadar dağlık değil; daha düz bir coğrafyaya sahip. Bu durum, bölgenin tarımcılık yönünden gelişmesini sağlamış. Orta Karadeniz’den yolun geçerse üç şehri ziyaret etmeyi düşünebilirsin: Bölgenin en gelişmiş şehri Samsun, küçük ve sevimli şehir Ordu, tarihi evleri ile ünlü Amasya.

1- Amasya: Osmanlı’nın Peşinde Karadeniz Turu

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Karadeniz bölgesinde olmasına rağmen daha çok bir iç Anadolu şehri gibi görünen Amasya; elması, doğası ve mimarisi ile pek ünlü. Harşena Dağları’nın eteklerine kurulmuş Amasya hakkında çok geniş bir gezi rehberi hazırlamıştık. Burada lafı çok uzatmıyoruz, şehrin ayrıntılarını anlattığımız linki aşağıya bırakıyoruz.

Bahar Geldi Şimdi Tam Zamanı: Amasya Gezi Rehberi

2- Samsun: Yeni Bir Devri Başlatan Şehir

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Karadeniz’in en gelişmiş ve modern şehirlerinden Samsun, aynı zamanda ülkemiz için en önemli günlerden birine ev sahipliği yapıyor: 19 Mayıs 1919. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tarihte Samsun’a ayak basması, Kurtuluş Savaşı’nın temellerinden biri olarak sayılıyor. Doğal olarak Samsun bu hatıraya tamamen sahip çıkmış. Yani Karadeniz’de gezilecek yerler, öğrenci minvalinde düşünüldüğünde Samsun’a toplanmış.

Samsun’da ülkemizin tarihi adına görülebilecek birçok yer var.

Gazi Müzesi, Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Onur Anıtı, Samsun Kent Müzesi… Bu yerlerde insanın gururun kabarmaması imkansız! Ayrıca Samsun sadece tarihi değil, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de “Karadeniz’de gezilecek yerler nelerdir?” sorusuna cevaplar veriyor. Yanıtları merak ediyorsan aşağıya bir link bıraktık.

Samsun’un Tabiatı: Yaz Ferahlığı

Samsun Uçak Bileti Ara

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

3- Ordu: Doğa, Balık ve Çay

Karadeniz’de gezilecek ve konaklanacak yerler arasında Ordu’nun yeri ayrıdır.

Öncelikle bir huzur şehri olan Ordu, keyifli bir atmosferde dinlenmek için Karadeniz’de tatil yerleri arayanlara Yason Burnu, Perşembe Yaylası, Çarşamba Yaylası ve Ulugöl Tabiat Parkı gibi doğal güzellikleri ile sesleniyor.

Ordu sahilindeki dalga sesi, insanın kulaklarını okşarken sahil boyunca uzanan balık restoranları ve kafeler, taze deniz ürünleri yedikten sonra sıcacık çayını içmek isteyenleri bir araya getiriyor. Karadeniz’de fotoğraf çekilecek yerler peşindeysen Ordu bir gizli hazine olarak seni bekliyor.

Batı Karadeniz’de Gezilecek Yerler: Oksijen Rotası

Tertemiz havası ile bahar ve yaz aylarında nefes almak için büyükşehirlerden kaçmak isteyenlere kucak açan Batı Karadeniz, özellikle İstanbul’dan yapılacak günübirlik sehahatler için ideal. Batı Karadeniz’de gezilmesi gereken yerler, aşağıdaki gibi sıralanıyor.

1- Bolu: Dağ Havası İsteyenlere

Aşçıları ve dağı ile pek meşhur Bolu, Karadeniz turunda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tam bir kafa dinleme şehri olan Bolu, özellikle Abant Gölü ile pek ünlü. Burası göl manzarası eşliğinde balayı tatili yapmak isteyenlerin de uğrak yerleri arasında. Bahar ya da yaz aylarında evlenmeyi düşünenlere duyurulur!

Burası ayrıca kış tatili yapmayı düşünenler için de ideal, eklemeden geçmeyelim.

2- Kastamonu: Doğa, Deniz ve Tarih

Karadeniz’de arabayla gezilecek yerler konusunda Kastamonu kesinlikle ön planda. Öncelikle Kastamonu’nun her bölgesinde ayrı bir güzellik yatıyor. Mesela denize girmek istiyorsan Cide’ye gidiyorsun. Tarihi yapıları görmek istiyorsan da rotan İnebolu olmalı.

3- Zonguldak: Doğal Güzelliklerin ve Kaynakların Şehri

Ülkemizin kömür madeni Zonguldak, aynı zamanda doğal güzellikleri ile pek ünlü. Maden bölgeleri her ne kadar gri ve kasvetli olsa da Gökgöl Mağarası, Zonguldak Limanı ve Harmankaya Şelalesi gibi yerler, Batı Karadeniz’de gezilecek doğal güzellikler arasında. Şehrin yakın tarihini keşfetmek isteyenler ise Zonguldak Maden Müzesi’ni ziyaret edebilir.

You might be interested:  Seyahat Işletmeciliği Ve Turizm Rehberliği Mezunları Ne Iş Yapar?

4- Bartın: Amasra’da Keyifli Bir Macera

Bartın, günümüzde sessiz sakin bir şehir olabilir; ama çok eski zamanlardan beri burası bir yaşam alanı. Yani burada görebileceğin tarihi eser çok. Mesela Kuşkayası Yol Anıtı ya da Amasra Kalesi.

Bartın’ın en turistik ilçesi Amasra, ayrıca müzesi ile de kültür ve tarih meraklılarına bir aktivite sunuyor.

Bartın’ın doğal güzellikleri ile ilgilenenler Balamba Tabiat Parkı, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Ulukaya Şelalesi ile Kanyonu gibi destinasyonları görülecek yerler listesine eklemeli.

5- Sinop: Türkiye’nin En Kuzeyinde Bir Saklı Cennet

Sinoplular şehirlerinin pek öne çıkmasını istemez, ama doğa tutkunu gezginler Sinop’un ne kadar özel olduğunu bilir. Akgöl, Tatlıca Şelaleleri, İnaltı Mağarası ve Hamsilos Koyu gibi doğal güzelliklere sahip bu şehir, aynı zamanda tarihi Sinop Cezaevi, Etnografya Müzesi, Sinop Kalesi, Arkeoloji Müzesi ve Balatlar Kilisesi gibi tarihi yerler ile kültür meraklılarına seçenekler sunuyor.

Sinop Uçak Bileti Ara

Karavan ve Çadır Kampı Sevenler İçin En İyi Lokasyonlar – Sixt Türkiye

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Kalabalıktan uzaklaşmak, büyük ve gürültülü zincir otelleri yerine tatil için daha sakin lokasyonları tercih ediyorsanız karavan ya da çadır kampı alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Son dönemde yaz ya da kış fark etmeksizin dört mevsim tercih edilen kamp alanları doğayla vakit geçirmek isteyenler için keyifli bir seçenek. Karavan tatili fiyatları ise sanıldığı kadar yüksek olmamakla birlikte ailenizle, arkadaşlarınızla ya da çocuklarınızla son derece ekonomik fiyatlara zamanınızı doğanın içerisinde değerlendirebilirsiniz. Henüz yola çıkmadıysanız Türkiye’de tercih edebileceğiniz en popüler kamp alanlarını sizler için araştırdık. Hazırsanız başlıyoruz…

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Doğanın ve Denizin Buluşma Noktası Kaş

Çadır kampı ya da karavan fark etmeksizin son dönemde Türkiye’de tatil planları söz konusu olduğunda en çok tercih edilen lokasyonlardan biri Kaş.

Antalya Kaş’ta gezilecek yerler listesi son derece fazla olmakla birlikte muhteşem denizi, tarihî yapıları ve doğası ile bu bölge turistlerin her zaman göz bebeği kabul edilmektedir. Kaputaş Plajı, Xanthos Antik Kenti, Patara Plajı mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Ekstrem su sporlarını seviyorsanız tekne turlarına ya da dalış programlarına dahil olarak su altındaki canlıların yaşamlarına tanıklık edebilirsiniz. Ücretsiz karavan kamp yerleri Kaş’ta var mı diye merak ediyorsanız İnceboğaz kamp alanı ya da çakıl plajı sizler için doğru seçim olacaktır.

Uyuyan Dev Dağı’nda da yine aynı şekilde ücretsiz kamp yapabileceğiniz gibi özellikle yaz aylarında muhteşem gün batımının ve manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz.

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Sessiz Bir Tatil Planlayanlara Cunda Adası

Bütün bir yılın yorgunluğunu atmak için sakin ve sessiz bir tatil planlıyorsanız Cunda Adası her zaman tercih edebileceğiniz rotalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ayvalık Cunda Adası kamp ve karavan tatili seven turistlerin de özellikle eylül ayından itibaren en uğrak bölgeleri arasında yer alıyor.

Adanın Midilli’ye bakan kısmında Ada Camping işletmesinde konaklayabileceğiniz gibi deniz ve gün batımını izleyerek vakit geçirme fırsatı da bulabilirsiniz.

Özellikle yaz bitiminde karavan tatili planlıyorsanız adanın sakin sokaklarında kendinizi dinlerken, birbirinden farklı Ege lezzetlerini tatma şansı bulabilirsiniz. Cunda’da Ortunç Koyu, Patriçya Burnu gibi ücretsiz kamp alanlarından yararlanabileceğiniz gibi son derece ekonomik Cunda Mocamp, Ayayorgi Camping gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

Eşsiz Doğasıyla Yedigöller

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında kamp tatili planlıyorsanız İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere yakın olması nedeniyle de popülerliğini koruyan Yedigöller’i tercih edebilirsiniz.

Yedigöller kamp alanı alternatifleri çok fazla olmakla birlikte karavanınızla doğanın içerisinde mükemmel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Büyük göl, serin göl, derin göl, nazlı göl, küçük göl, ince göl ve sazlı göl olmak üzere adından da anlaşılabileceği gibi içerisinde birbirinden farklı 7 gölü barındıran Yedigöller’de hava şartlarını göz önünde bulundurmanız halinde mükemmel bir karavan tatili geçirebilirsiniz.

You might be interested:  Mk14 Ne Tür Silahtır?

Yaz aylarında bile serin olması nedeniyle tatile çıkmadan önce hırkalarınızı ve kalın kıyafetlerinizi yanınıza almayı ihmal etmeyin. Göl çevresinde konaklamak isterseniz karavan yerine çadır tercih edebilirsiniz. Ancak bölgede kamp ateşi yakılmasına izin verilmediğini de atlamamak gerekir.

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Muğla’nın Sessiz Kasabası Akyaka

Son dönemde yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettikleri rotalar arasında yer alan Akyaka’da otel yerine çadır ya da karavan tatili yapmak isterseniz seçenekleriniz oldukça fazla. Akyaka ücretsiz kamp alanları ile sevdikleriniz, aileniz ve çocuklarınızla doğanın huzur veren sesine kulak verip bol oksijeni içinize çekebilirsiniz. Üstelik yılın 2.

yarısından itibaren kamp tatili planlıyorsanız Akyaka’da gün boyu denizin tadını da çıkarmanız mümkün. Gökova, Azmakbaşı, Karya Beach ise Akyaka’ya gitmişken tercih edebileceğiniz kamp alanlarından bazıları. Yeşile, doğaya ve denize daha yakın keyifli bir tatil geçirmek isterseniz bütçelere uygun seçenekler oldukça fazla.

Henüz tatil planlarınızı yapmadıysanız, hemen bir rota belirleyerek yola koyulabilirsiniz.

Çıralı Gezilecek Yerler ve Seyahat Rehberi | Küçük ve Butik Oteller Sitesi

Çıralı; Bir yandan Olimpos'a göz kırparken bir yandan da Kemer'e yakınlığı ile güzel olan ve Antalya merkeze 70 km. uzaklıkta bulunan Çıralı, yeryüzündeki cennet köşelerinden biri gibi.

Pek çok tatilci tarafından keşfedilmemiş olması da Çıralı'yı çekici hale getiriyor.

Siz de bu yaz muz ve mandalina kokulu bahçeleri arasında, denizin kokusunu içinize çekebileceğiniz bir tatil için Çıralı'yı seçmelisiniz.

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotaları

Çıralı'nın lüksten uzak ama kaliteli otellerinde konaklamak, doğaseverlerin en güzel lükslerinden. Konakladığınız Çıralı otelinden birçok yere kolayca ulaşabilirsiniz. İster bisikletinizle isterseniz de fotoğraf makinenizi alıp yürüyerek hemen Olimpos'a gidebilirsiniz. İsterseniz otelinizden, doğa geziniz için rehber isteyebilirsiniz.

Adrasan da Çıralı'da kaldığınız otele neredeyse yürüme mesafesinde. İsterseniz bisikletinize atlayıp Kemer'e de gidebilirsiniz. Eğer bisikletinizi yanınızda getirmediyseniz, dert değil. Kaldığınız otel size ücretsiz bisiklet hizmeti de sunuyor olabilir. Antalya Çıralı'da lüks 5 yıldızlı ve çok katlı otel bulabilmeniz mümkün değil.

Çıralı otelleri genelde Bodrum otelleri gibi küçük, iki veya üç katlı ahşap yapılı oteller ya da bungalow tarzı evler şeklinde. Bu da sizin doğayla kolayca kucaklaşabilmenizi sağlıyor. Çıralı otelleri doğayla iç içe olmasının yanı sıra denize de çok yakın, hatta birçoğu denizin hemen kıyısında.

Otelinizin bahçesinde bulunan ağaçlardan kopardığınız meyveyi, kumsalda şezlongunuzda uzanırken tadabilirsiniz.

büyükşehirlere yakın deniz tatili rotalarıÇıralı Rehberi

Antalya Yanartaş (Chimera), yanan kayalara tırmanırken efsanelere kapı aralayacağınız bir dağ. Yeraltından sızan gazın tutuşturduğu Yanartaş, Çıralı'daki birçok efsanenin beşiği.    

Sönmez ateş Chimera, Çıralı' nın üst tarafında “önü aslan, arkası yılan, ortası keçi” diye tanımlanan dev bir yaratık.  Alev kusan Chimera'nın Lykia'ya dehşet salması üzerine, Bellerophontes kanatlı atı Pegasus'a atladığı gibi canavarı cezalandırmaya koşmuş. Chimera bu dağda, yiğit Bellerophontes 'in yenilgisine uğramış. Yanardağ kraterine benzeyen ağzından alevler saçarak silinip gitmiş yeryüzünden.  Bellerophontes, onu öldürüşünün anısına da tanrıça Athena için bir sunak dikmiş; ama ne yaparsa yapsın alevleri söndürememiş. Şimdi yaz kış hiç sönmeden yanıyor. İşte 4000 yıldır yanan taşların hikâyesi böyle.    

Likya'nın bir zamanlar önemli liman kentlerinden biri olan Olimpos, defne ağaçlarının sarıp sarmaladığı hüzünlü bir kent şimdi. Akdeniz'in en doğal, el değmemiş bakir kumsallarından birisi Çıralı.

Önünüzde denizin olabilecek en güzel mavisi, arkanızda eşsiz bir tropik ormanı andıran Tahtalı Dağları. Kumsalın sonu, Olimpos Antik Likya kalıntıları.

Derenin denizle birleştiği yerde sarmaşıklarla kapanmış ormanın içine gizli, derenin iki yanına dağılmış keşfedilecek bir giz. Yürüyerek yaklaşık 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz.
    

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *