Arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiye yazımızla yine yeniden biz. Bu yazımızda Arabanızla yola çıkarsanız yapacağınız şeyleri anlatacağım. Arabayla Tatile çıkmak gerçekten çok  güzel bir deneyimdir. Fakat dezavantajları ve riski yok değil. İşte yazımızda tüm bu dediklerimi ayrıntılı yazacağım.

 Kuşkusuz Hepiniz hayatınızın bir döneminde kendi arabamızla tatile çıkmak isteyecektir. Çıkın güzel bir deneyim ama çıkarken de aşağıda ki başlıkları sakın atlamayın. Sizlere önerdiğim şeyler gerçekten çok ama çok önemli lütfen her birine uyun. Kendi uzun yol deneyimlerimi çok uzatmadan aktarmaya başlayalım.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeAman fren disklerine dikkat. Olmazsa olmazlardan.

Araba ile  tatile çıkacak olanlar durun ve beni dinleyin . Yola çıkmadan önce muhakkak yetkili bir servise  uğrayıp balataları kontrol ettirin. Balatalarınız yeni değişmiş bile olsa, hidrolik vs.

teknik bir sorun oluşmuş olabilir. Hiç bir şey olmasa bile fren diskleriniz bitmiş olabilir. Küçük bir bilgi 4-5 balata değişiminde fren disklerinin de değişilmesi şart.

Diskler olmadan balatanın hiç bir anlamı yok.

 Balata fiyatları markası itibariyle fiyatı değişebilmektedir. Gittiğiniz yerde de değişik işçilik fiyatları geçerli olabilir. Siz en iyisi arabayla uzun yola çıkmadan bir teknik servise uğrayıp fren balatalarını ve disklerini değişin veya kontrollerini yaptırın. arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeRot/Balans ayarı yapılmamış bir teker çöptür.

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiye yazımızda  ikinci tavsiyem ise Rot/Balans yarının yaptırılmasıdır.  Öncelikle aman ne yapacağım rotu balansı demeyin.

Çünkü rot ve balans ayarı, istenmeyen  kazaların önüne geçer. Biraz daha açıklamak gerekirse Rot ve Balans ayarı aracınızın düz bir şekilde gitmesini ve direksiyondaki titreşimin olmamasının önüne geçer.

Uzun yolda bir dalgınlıkta milim  bile oynarsa neler olacağını unutmayın.

Ayrıca bu ayarı yaparken ustalar zaten araç ön ve arka  takımlarını kontrol edeceğinden başka istenmeyen arızaların ve dolayısıyla  kazaların önüne geçilir.Rot-balans ayarlama fiyatları gittiğiniz yerin kalitesine veya işçiliğine göre değişiklik gösterir. Kısacası uzun yola çıkacaksanız eğer rot/balans ayarını kesinlikle yaptırın. Küçük bir ayarın nelere mal olduğunu unutmayın. arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeBizim için su ne kadar önemli ise arabamız içinde yağ ve su o kadar önemlidir.Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiye 

Kesinlikle yola çıkmadan aracınızın motor yağı ve suyunu kontrol ediniz. Bizim için su ve gıda ne kadar önemli ise  araç içinde yağ ve su bir o kadar önemlidir. Şöyle düşünün uzun bir yürüyüşe çıkıyorsunuz ve 12 saat su içemiyorsunuz. İster inanın ister inanmayın arabanızda susuz kaldığınız zaman ki gibi hissedecektir.

 Ya bayılacaktır ya da ölecektir:) Bunun yanı sıra yağın kalitesinin ve kıvamının iyi olması motor performansını arttırır. İyi çalışan bir motor yada tutukluk yapmayan bir motor daha az yakıt yakmanıza sebep olur.

Bunlara ek olarak suyun eksik olması veya yağ karışmış olması durumunda motorunuzu daha çok ısıtıp yolun ortasında hararet, hatta motorun yanmasına kadar gidecek olayları başlatabilir.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeAç susuz maratona çıkmak gibi bir şey uzun yola az yakıtla çıkmak.Arabayla Uzun Yola Çıkmak , Arabayla Tatile Çıkmak ve İlgili Öneriler yazımızda  bir diğer hususta yakıttır. Çıkmadan İmkanınız varsa depoyu full yapıp öyle çıkın. Hem 1 depo ile kaç km gideceğinizi öğrenmiş olur, hemde gideceğiniz istikamette en yakın yakıt istasyonunun nerede olduğunu bilmemenizden dolayı yolda kalmanızın önüne geçer. Güncel akaryakıt fiyatları sürekli bilmeniz ve yol güzergahınızda hangi şehrin yakıt fiyatları iyiyse oradan yakıt almanız az da olsa sizi kara geçirecektir:)

Kimse uzun yolda giderken bitmiş bir depo ile karşılaşmak istemez. Şehir dışında bir yerden bir yere giderken hangi yollardan geçeceğinizi tahmin bile edemezsiniz. Hatta çoğu zaman yolunuzu karıştıracaksınızdır. Issız bir yerde yolun ortasında kalmak istemiyorsanız yakıtınızı doldurun. Hatta mümkünse 5 litre gibi bir yakıtı aracınızın bagajında bulundurun.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeEn çok önem verdiğimiz bir konu olsun. Tatilde değil her zaman

Çoğumuz İlk yardım setini araç muayenesinden muayenesine giderken bulundurur. Tabi onlarda eşten dosttan alınmış olur. Sakın bu hataya düşmeyin ve İlk Yardım seti tedarik edin. Birazdan aşağıda Araçta bulunması gerekenleri yazacağım. Yazdığım şeylerin aracınızda bulunması hayati önem taşıyan metaryellerdir. Lütfen bu araç ve gereçleri aracınızda taşıyın. 

Contents

6-Aracınızda Bulunması Gereken Eşyaları Edinin.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeAkü ara kablosunun amperine dikkat edip öyle alın. Yoksa elektrik kablosundan hiç bir farkı kalmaz.

Yukarıda ki konuda da bahsettiğim gibi arabada bulunmasının çok önemli olduğu eşyaları sizinle paylaşacağım. Tatile veya uzun yola çıkmadan önce kontrol edip tedarik edin.

  • Akü Takviye kablosu.(Akünüze uygun olan amper seçiminde bulunun)
  • Lastik Değiştirme Aparatları(  Lastik Nasıl Değiştirilir Videosu İzle)
  • Çekme Halatı
  • Yedek Yakıt(5 Litre Yeterlidir.) Özgecan kardeşimizin öldürülmesinden sonra:( artık bidonla benzin alamıyorsunuz. Bunun için en yakın karakola gidip izah ederek bidonla benzin alma iznini alarak yakıt istasyonundan alabilirsiniz.
  • Hafif bir battaniye ve yastık
  • Harita ( Piyasada artık kağıt şeklinde harita bulmak zor ondan dolayı bu linkten indirip yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.)
  • Not defteri, Kalem ve not defterine önemli kurumların telefonu ve yakınlarınızın telefonunu yazın. Uzun yolda nerede bir sıkıntı yaşayacağınız hiç belli olmaz.
  • 5 Litre su bulundurun.
  • Kışın yola çıkacaksanız Tekerlek zinciri bulundurun.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeKıyafet seçimine dikkat edelim.

Arabayla Uzun Yola Çıkmak , Arabayla Tatile Çıkmak ve İlgili Öneriler yazımızdaki bir diğer tavsiye ise kıyafet seçimidir. Çok önemli konuların başında gelmektedir. Benim size tavsiyem kesinlikle rahat bir şeyler giymenizdir. Mesela şort ve t-şort yaz için çok uygun bir tercih olacaktır.

Kış için ise eşofman ve fazla kalın olmayan bir kazak iyi olur. Özellikle yaz için söylediğim kıyafet seçimini önemseyin. Aracınızın kliması uzun yolda şişme eğlimindedir. Bir süre sonra fark edeceksiniz ki aracınızı iyi soğutamıyorsunuz. Bundan dolayı şort ve t-şort tercih edin dedim.

You might be interested:  Bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Sıra geldi ayakkabı seçimine. Çoğumuz terlik seçiminin iyi olacağını düşünüyordur. İşin aslına bakarsanız bu durum tamamen yanlıştır. Uzun yolda hafif spor ayakkabı tercih edin. Molalarda ise eğer mümkünse ayakkabılarınızı çıkarıp ayağınızı rahatlatın. Son bir not ise kesinlikle çıplak ayakla araba kullanmayın. Ayaklarınız ya donacaktır yada yanacaktır. Denemesi bedava:)

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeArabanızın içi de dışı da temiz olsun.

Araba ile  tatile çıkacak olanlara bir önerimde aracınız temiz olmasıdır.Pek  önemli gibi durmayan bir olay gibi görülebilir. Fakat temiz bir arabada sürüş keyfi her zaman daha güzel ve rahatlatıcıdır. O yüzden uzun yolda ihtiyacınız olan motivasyona bir nebze katkı yapacaktır.

Aracınızın içinin temiz olması hem psikolojik açıdan hemde fiziksel açıdan önemlidir. Kirli bir araçtan kötü kokular gelir buda sizi rahatsız eder. Araç kokusu kullanırım dediğinizi duyuyorum. Bu kokuların belli süre sonra sizi rahatsız edeceğine tanık olacaksınız. Özellikle yaz ayında gidiyorsanız.

Bundan dolayı aracınızın temiz olmasına önem verin.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeArabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiye

Arabayla Uzun Yola Çıkmak isteyenler için diğer hususta uykudur. Uykusuz  yola çıkmayın. Uykusuz araba kullanmanızın nelere yol açacağını bilmeyenimiz yoktur.Lütfen uykusuz olarak araç kullanmayın.

 5-6 saatlik sağlıklı  bir uyku bile uykunuzu almanıza yetecektir. Heyecandan ilk akşamdan uyuyamanız pek muhtemeldir. Bundan dolayı yola çıkmadan bir gece önce uykunuzu 3/1 oranında azaltın.

Diğer gün otomatik olarak erkenden uykunuz gelecektir.

Sakın ama sakın uyku hapı alma hatasına düşmeyin. Çünkü uyku haplarının uzun süren etkileri olabiliyor. Yola çıkma saatiniz kesinlikle gece 5 ten sonra olsun. Erken gideceğim derken gerçekten erken gitmeyin:) 1 saat geç olsun sizin olsun.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiyeArabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiye

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiye yazımızda şimdiki diğer önemli uyarı tabiki de molalar. ; 5 dk ara vereceğiniz bir mola sizi 2 saat rahatlatacaktır. Gördüğünüz bir çeşmede, yakıt istasyonun da, yeşillik yerlerde durmaktan çekinmeyin. Fakat yol üzerinde bir yerde duruyorsanız diğer sürücülerin ve kendi  güvenliğiniz  için sağlam bir yere çekin aracınızı.

Molalarda kendinizi ve aracınızı dinlendirin kapılarını açarak temiz havanın içeriye dolmasını sağlayın. Benim size önerim sakin bir mola yeri seçmenizdir. Ayakkabılarınızı çıkarın ve 5-10 dakika gözlerinizi kapatarak şekerleme yapın. Bu dikkatinizin toparlanmasını ve enerjinizin gelmesini sağlar.

Aracınıza fazla yük bindirmeyin. Çok yük için kamyonet öneriyoruz. ????

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiye yazımızın bir diğer ve son önemli uyarısına geldik. Uzun yolda aracınız çok ama çok zorlanacaktır. Belli bir süre sonra motorun şiştiğini ve aracınızın çok iyi performans gösteremediğine şahit olacaksınız. Korkmanıza gerek yok bu durum gayet olağandır. Tek yapmanız gereken molalarda araç kaputunu açarak motorunuzu soğutmaktır.

Aracın ağırlığı da bu noktada devreye giriyor. Gereğinden fazla aracınıza yüklediğiniz her yük size performans düşüklüğü olarak geri dönecektir. Bunlara ek olarak fazla yük taşımanız durumunda hem motor çok zorlanır, hemde yürüyen aksam(fren,tekerler,balata, amortisörler  gibi) çok zorlanır. Bundan dolayı siz olabildiğince aracı hafif tutmaya çalışın.

Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiye içeriğimizin sonuna geldik. Bu yazımızda arabayla uzun yola çıktığınızda yapmanız gerekenleri anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Şimdiden güzel ve tatlı bir tatil diliyorum. Bu arada bebeğiniz var ise Bebekle Tatil adlı yazımızı sevebilirsiniz. Buna ek olarak  12 Tatil İpucu   ve Önemli Tatil İhtiyaçları ilginizi çekebilir. Yazımızı beğenip yorum yapmayı lütfen unutmayın. Sizlerin yorumları bizim için çok önemli. En büyük motivasyon kaynağımız. Kendinize iyi davranın. Görüşmek dileğiyle Hoşçakalın…

Arabayla Uzun Yolculuğa Çıkanlara 10 Tavsiye

Haber güncelleme tarihi 04.07.2021 10:09

Arabayla uzun yola çıkmak insana keyif verir. Yolculuğunuzda sorunlar çıkmasını istemiyorsanız, sevincinizin zehir olmasını istemiyorsanız, mutlaka önleminizi almanız gerekecektir. Önleminizi aldığınız zaman güzel bir yolculuk sizi bekliyor olacaktır.

Yaz tatillerinde, bayram tatillerinde çoğu insan, bilet kalmamasından ya da rahat bir yolculuk yapmak için kendi araçlarıyla yolculuk yapmayı tercih ediyor. Sizler de bu uzun yolculuğa aracınızla yapmaya karar verdiyseniz, stresinizi bir kenara atarak söyleyeceklerimize kulak veriniz.

Böylelikle sorunsuz bir yolculuk yapmış olacaksınız.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

1. Arabanızı Kontrolden Geçiriniz

Öncelikle aracınızdaki sorunları çözmeniz gerekiyor. Direksiyon, pedallar, klima ve en önemlisi motor bakımı mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

Olası bir durumda nasıl davranacağınızı bilirkişiye sorarak öğreniniz. Mesela arabanın lastiği patladığında nasıl değiştireceğinizi ya da araba hararet yaptığı zaman ne yapmanız gerektiğini öğreniniz.

Böylece olası sorunlar karşısında nasıl davranacağınızı bilmiş olacaksınız.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

2. Yetecek Kadar Yolluk Depolayın

Uzun bir yolculuk olduğu için her an karşınızda bir restoran görmeyebilirsiniz. Ayrıca dakika başı mola verip zaman öldürmek istemiyorsanız aracınızda yiyecek bir şeylerin olmasında fayda var.

Abur cubur gibi atıştırmalık yiyecekleri de yanınızda bulundurun. Bir de sakız olmadan asla yola çıkmayınız.

Sakız hem kulakta oluşturulan basıncı engeller hem de araç kullanan kişinin dikkatini toplamasını sağlar.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

3. Uzun Yol Müzik Listenizi Oluşturunuz

Uzun yolların olmazsa olmazı yol şarkılarıdır. Yolculuk zamanı dinlenilen şarkılarla normal zamanda dinlediğiniz şarkılar bir olmuyor. Uzun yollarda türkü dinlemek oldukça insanın ruhunu okşuyor. Başınızı ağrıtacak kadar hareketli; uykunuzu getirtecek kadar sakin müzikler dinlemekten kaçının. Yol müzik listenizi önceden zevkinize göre hazırlayınız.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

4. Yanınızda Uzun Kollu Bir Kıyafet Bulundurun

Her ne kadar sabah saatleri sıcak olsa da yolculuk yapanlar bilir geceleyin soğuk bastırır. Bunun için uzun kollu hırkaya ihtiyacınız olacaktır.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

5. Rahat Ayakkabı Giyiniz

Ayaklarınızın şişmemesi, bileklerinizin kalınlaşmaması için uzun yolculuklarda spor ayakkabısı tercih ediniz. Konforlu yolculuk rahat bir ayakkabı ile alakalıdır.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

6. Gerektiği Zaman Mola Vermekten Çekinmeyin

Mola vererek varışınızın geç olacağını düşünebilirsiniz ancak bu ihtiyaçlarınızın önüne geçmemelidir. Uzun yolculuk anında mola vermek sizleri kendinize getirecek, rahatlamanızı sağlayacaktır. Sağlıklı bir yolculuk yapmak istiyorsanız mutlaka mola vermekten kaçınmayınız.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

7. Uyanık Kalmak İçin Mutlaka Kahve Tüketiniz

Soğuk ya da sıcak kahve tüketerek uykunuzu açabilirsiniz. Lezzetli ve pratik olan soğuk kahveler son zamanlarda yolculukların vazgeçilmezi.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

8. Navigasyon Kullanın

Yolunuzu tam olarak bilmiyorsanız, belli başlı şaşırtıcı tabelalara kanmamak için navigasyon kullanabilirsiniz. Hem navigasyon gideceğiniz yerde yön bulmanızda size yardımcı olacaktır.

9. Her Yerde Araç Yakıtı Doldurulmamalıdır

Anadolu’ya yol alırken yol üstünde hiç bilmediğimiz marka akar yakıt istasyonları vardır. Bilmediğimiz, güven vermeyen yakıt istasyonlarında dolum yaptırmamalıyız. Bu nedenle aracımız bozulabilir.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

10. Mutlaka Nakit Para Bulundurun

Anadolu yollarında çoğu yerde kredi kartı geçmeyecektir. Bunun için mutlaka yanınıza nakit para bulundurmanız gerekecektir.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Önerilen İçerik: Uçmanızı Kolaylaştıracak 10 Bilgi

NeOldu.com

Tatil İçin Aracıyla Uzun Yola Çıkacaklara 15 Hayat Kurtaran Tavsiye

Anasayfa > Cafe arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Ne yazık ki özellikle tatil ve bayramlarda ağır hasarlı trafik kazalarıyla her geçen gün çok daha sık karşılaşıyoruz. Dikkatsizlik, yorgunluk ve hayati kuralları önemsememek maddi ve manevi birçok zarara sebep olabiliyor. Biz de uzun yola çıkacaklara tavsiye niteliğinde tavsiyeleri derledik.

You might be interested:  Seyahat Name Kimin Eseridir?

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye i2.asntown.net

Yağ, su, filtre bakımlarını sakın ihmal etmeyin. Aracınıza ne kadar güvenirseniz güvenin her an yolda kalma ihtimaliniz var.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye media.giphy.com

Daha güvenli bir sürüş için lastiklerin dişlilerine, mevsim özelliklerine uygun olduğuna ve basıncına bakın. Basıncı kaç kişiyle seyahat edeceğinize ve yük durumuna göre ideal şekilde ayarlarsanız daha ekonomik bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye odditymall.com

Tabii sileceklerin de iz yapmaması, iyi temizleyebilmesi önemli. Unutmayın uzun yola çıkıyorsunuz, mevsim yaz olsa da temkinli olmakta fayda var.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye media.giphy.com

Yola çıkmadan önce en iyi oturma konumunu seçtikten sonra aynaları en iyi görebileceğiniz şekilde ayarlayın. Özellikle şehirlerarası yollarda aynaları göz ucuyla kontrol etmek hem konsantrasyonu arttırır, hem de yolu daha iyi okumanızı sağlar.

www.jamiedco.com

Unutmayın! Aracınızın markası, güvenliği ne olursa olsun altınızda yüzlerce kilo ağırlığında bir metal kütle var. Dikkat kaybı, şeride yabancı bir cisim veya hayvan girmesi gibi yüzlerce aksaklık olabilir. Önünüzdeki araçla dip dibe gitmek sizi daha iyi bir şoför yapmıyor.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye sortedfood.com

Uzun yol hali. Ne olacağı belli olmaz.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye s3.favim.com

Robot değilsiniz. 2-3 saatte bir mola vermek, en azından ayağa kalkıp kan dolaşımını düzene sokmak çok ama çok önemli.

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye cdn-wpmsa.defymedia.com arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye media.giphy.com media.giphy.com i.makeagif.com 2.bp.blogspot.com 68.media.tumblr.com i.makeagif.com

Ülkemizdeki en büyük sürücü hatalarından birisi sinyalleri önemsememek, sinyal kolu yokmuş gibi davranmak. Siz onlardan olmayın.

25.media.tumblr.com

İyi yolculuklar 🙂

Bayramda Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Yolcu360

⏱: 5 dk

Bayramda arabayla uzun yola çıkarken, ne kadar deneyimli olursanız olun öncesinde hazırlık yapmanız da fayda var. Baştan sona konforlu bir yolculuk deneyimi yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız, belli başlı birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Uzun bayram tatillerini herkes sever. İş/okul stresinden, kalabalık büyükşehirlerden ve alışılagelmişten kaçmak için en iyi fırsatı bize bu anlar verir. Yola çıkmak insanı yeniler, arındırır ve keyiflendirir. Üstelik bu bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda, yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak seyahate çıkarak % 7 daha mutlu olabilirsiniz. 

Uzun yola çıkmak ise başlı başına bir maceradır. Aracınız uzun yolda kayıp giderken, muhteşem doğa manzaralarıyla karşılaşırsınız ama dikkat! Manzaralara değil, yola bakmanız gerekiyor. İlk kez uzun yola çıkmak, kesinlikle büyüleyici bir deneyim; fakat önce araç ve sürüş güvenliği konusunda tam bilgili olmak şart. 

Şimdi uzun yola çıkmadan mutlaka dikkat edilmesi gerekenler konusuna gelelim. Birkaç önemli noktaya dikkat ederek uzun yolculukları maksimum güvenli hale getirebilirsiniz. 

Sürücülerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İlk başlığımızda sürücülere sesleniyoruz. Arabayla uzun yol tavsiyelerimize göz gezdirerek uzun yol şoförlüğünüzü mükemmelleştirebilirsiniz. 

Yolculuktan önce iyice dinlenin

Uzun yola çıkacağınız bir bayram tatili planladıysanız, yola çıkmadan önce uykunuzu iyi almış olmalısınız. Uzun yol sizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoracak. Yola enerjik çıkmazsanız, dikkat dağınıklığı yaşama riskiniz artar. Enerjiniz düşükse, yola çıkmayın. 

Özellikle gece uzun yola çıkmak, insan biyolojisine ters bir eylem olduğu için gündüz vakti yola çıkmayı tercih edebilirsiniz. Üstelik gündüz yolculukları daha neşeli geçer. Çocuklarla seyahat ediyorsanız, onların meraklı soruları sizi zinde tutacaktır. Miniklere şoförle konuşulmaması gerektiğini hatırlatın ve tüm dikkatinizi yola verin ????

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Yolculukta sık sık mola verin

Yorgunluk, sürücülerin en büyük düşmanlarından biridir. Uzun yol sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yolculuğun yorgunluk getirmeye başladığı anda mola verilmesidir. Acele etmenize gerek yok, uzun yol sizi yorduysa mola vermeyi ihmal etmeyin. 

Yol kenarlarında mola vermeyin. Dinlenme tesislerini tercih edin. Bebeğiniz varsa, bebekler için özel hizmetler sunan tesisleri tercih edebilirsiniz. Gece yolculuklarından hoşlanıyorsanız, bu nokta sizin için ekstra önemli. Gece vakitlerinde yol kenarında mola vermekten uzak durun! 

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Aracınızın bakımını yaptırın

Uzun yola çıkmadan önce aracınız maksimum güvenlikli olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunun da yolu aracınızın bakımlarını periyodik yaptırmanızdan geçiyor. Periyodik bakımın dışında, yola çıkmadan önce aracınızı yetkili servise götürerek; rot-balans ayarı, frenler, motor yağı, elektrik aksamı, farları ve lastikleri kontrol ettirmeyi düşünebilirsiniz. 

Şehir içi trafikte fark edilmeyen araç sorunları, uzun yolda ciddi problemler çıkarabilir. Ayrıca şehirler arası seyahat ederken yolda kalmak kadar can sıkıcı bir şey yoktur, herhalde. Uzun yolda sorun yaşamamak adına, aracınızın tam bakımlı olduğundan emin olun. 

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Navigasyon uygulaması kullanın

Yolun gidişatı hakkında bilgi almak ve yolun durumunu öğrenmek için navigasyon uygulaması kullanın. Bu sayede hangi yolun kapalı olduğunu hangi yolda çalışma olduğunu görebilir dikkatinizi dağıtmadan yolunuza devam edebilirsiniz. Telefonunuza indirebileceğiniz en iyi 3 navigasyon uygulamasından birini tercih edebilirsiniz.

Navigasyon uygulamalarını kullanırken sürücülerin şikayet ettiği bir durumdan bahsedelim. Navigasyon uygulamaları ücretli yollara yönlendirebilir çünkü sizin için en kısa rotayı belirlemeye çalışır. Bu noktada ayarlar sekmesinden ücretli yolları kapa seçeneğini işaretlemeyi düşünebilirsiniz. Bu şekilde navigasyon uygulaması sadece ücretsiz yolları gösterecektir.

Bayramda Uzun Yola Çıkarken Yolcuların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Bayramda uzun yola çıkarken sürücüler kadar yolcuların da dikkat etmesi gereken bazı noktalar var.

Emniyet kemerlerini kontrol edin

Kazalarda üzücü sonuçların büyük bir yüzdesi emniyet kemeri takmama yüzünden gerçekleşiyor. Yola çıkmak için araca bindiğinizde siz ve sevdikleriniz mutlaka emniyet kemerlerini takın. Çocuk oto koltuğu kemerini de mutlaka kontrol edin. 

Unutmayın, emniyet kemeri hem sürücünün hem de yolcuların hayatını kurtarır. Üstelik emniyet kemeri takmamak, trafik kurallarını ihlal etmek demektir. 2021 yılındaki trafik cezaları içeriğimize göz gezdirererek, ehliyet kemeri kullanmama durumunda alacağınız cezayı öğrenebilirsiniz.  

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Çocuklarla yolculuk ediyorsanız, oto çocuk koltuğu kullanın

Bayram tatilinde arabayla uzun yola çocuklarınızla çıkacaksanız bilmeniz gerekir ki 12 yaşından küçük çocukların boylarına uygun koltuklarda oturmaları çok önemli. Arabada mutlaka bebek ve çocuklar için oto koltuk bulundurun ve kesinlikle çocukları ön koltukta veya kucakta taşımayın.

Bayramda Uzun Yola Çıkarken Mutlaka Uyulması Gereken Hayati Kurallar

Uzun yolda dikkat edilecek noktaları hem sürücüler hem de yolcular için irdeledik. Şimdi hayati kurallara gelelim. Bu kurallara harfiyen uyarak trafik kazalarının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Hız sınırlarına mutlaka uyun!

Hem kendi can güvenliğiniz hem de bayram tatiline çıkmış diğer sürücülerin güvenliği için mutlaka hız sınırlarına uyun. Bu konuda çok güzel bir atasözümüz var: Acele giden, ecele gider. Yol boş diye ya da sadece adrenalin seviyorsunuz diye otobanlarda hız sınırını aşmamalısınız. 

Üstelik günümüzde birçok yol radarla kontrol ediliyor. Hız sınırını aşan araçlar otomatik olarak tespit ediliyor ve o araçların sürücülerine ceza işleniyor. Hız cezaları hız aşım oranına göre hesaplanıyor. Belirli ceza puanını geçen sürücülerin ehliyetlerine belirli süreliğine el konuyor. 

Acil durumlar haricinde hız yapmanın hiçbir mantığının olmadığını söyleyebiliriz ????

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Araç kullanırken telefon vb. aygıtlarla ilgilenmeyin 

Son yıllarda kazaların büyük bir kısmı yolculuk esnasında telefonla ilgilenen sürücülerden kaynaklanıyor. Yolda telefonla ilgilenmek yola olan dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Bu sırada yolda yaşanacak herhangi bir sıkıntıda ellerinizle yapmanız gereken müdahaleleri yapamaz, kaza yapma riskinizi yükseltmiş olursunuz. Ayrıca sürüş esnasında telefonla ilgilenmek cezaya tabidir.

You might be interested:  Sulh Ceza Mahkemeleri Ne Tür Davalara Bakar?

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Takip mesafesini koruyun!

Takip mesafesi, uzun yolda hayat kurtaran diğer bir kavram. Özellikle sürücülerin yüksek hızlarda hareket ettiği şehirler arası yollarda öndeki araçla takip mesafenizi iyi ayarlamanız gerekiyor. İki araç arasındaki yeterli mesafe, öndeki aracın ani freninde hayat kurtarıcı olabilir. 

Peki, takip mesafesi ne kadar olmalı? Bu noktada uzmanlar araç hızının ikiye bölünmesiyle elde edilen sayının ideal takip mesafesi olduğunda hem fikir. Yani 90 km/s hızla gidiyorsanız, öndeki araçla aranızda 45 metre takip mesafesi bırakın. 

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Trafik uyarı levhalarına dikkat edin

Trafik levhaları bizim için var. Trafikte düzenin oluşturulması ve trafik kazalarının önlenmesi için trafik levhaları kullanıyor. Üstelik uzun yollarda trafik levhalarının önemi daha da belirginleşiyor. Bu noktada trafik levhaları bilgilerinizin güncel ve yeterli olduğundan emin olun. 

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Tüm güvenlik noktalarına dikkat ettikten sonra uzun yoldan keyifli daha ne olabilir ki? Ulu dağlara, yemyeşil ormanlara, masmavi denize ve sonsuzluğa uzanan ufka doğru direksiyon sallamanın hazzı kadar iyi hissettiren şey azdır. Bunu en iyi uzun yol aşıkları bilir!

Daha önce yazdığımız şu içerikte de faydalı öneriler var, mutlaka göz atın.[/vc_column_text] Son olarak sevdiklerinize kocaman sarılın! Mutlu bayramlar, keyifli yolculuklar. 

Bayramda aracıyla uzun yola çıkacaklara 10 kritik tavsiye

Özellikle uzun yola çıkacak sürücülerin, baskı balata, fren sistemi ve lastik havaları ile yol tutuşunu mutlaka kontrol ettirmesi gerektiğini belirten www.aloparca.com 'un Kurucusu Ebru Özülkü, basit kontrollerle birçok kazanın önüne geçilebildiğine işaret etti.

Türkiye'deki trafik kazalarının yüzde 70'nin trafik kurallarına uymamaktan ve araç bakımlarının geciktirilmesinden kaynaklandığını belirten Özülkü, şunları kaydetti: “Yola çıkmadan bir kaç gün öncesinde aracınızı genel bir kontrolden geçirmeniz güvenliğinizi büyük ölçüde artıracaktır. Genelde bayram yolcuğunda araçların yükü de epey fazla oluyor. Aracın tamamıyla dolu olması manevra ve fren kabiliyetini etkiler. Bu hususu aklınızda bulundurun. Ayrıca yolculuk sırasında ihtiyaç duyabilecek eşyaları, kol mesafenizin dışında olmamasına dikkat edin”

arabayla uzun yola Çıkacaklara 10 tavsiye

Yedek Parçanın Kalitesi Önemli 

Ebru Özülkü, yedek parçanın da mutlak araştırılıp alınması gerektiğine vurgu yapıyor. Maliyet avantajının yanı sıra ürün güvenliğinin de ön planda olduğuna dikkat çeken Özülkü, “Arabanız pahalı diye parçası da pahalı olacak diye bir şart yok, maalesef insanlar bunu böyle biliyor.

Arabanız ne marka olursa olsun bizim için fark etmiyor, çünkü üretici markalar belli ve bu fiyatlar üretici markalardan farklı çıkmıyor, hemen hemen birbirine çok yakın çıkıyor. Önemli olan müşterinin doğru fiyata, doğru ürünü alması” açıklaması yaptı.

İşte Özülkü'den 5 kritik uyarı:

1-  Araç kontrollerinizi bir kaç gün önceden yaptırın 2- Aracınızın lastiklerini ve lastik basınç ayarını mutlaka kontrol ettirin ve lastiklerinize rot ve balans ayarı yaptırın    3- Aracınızın yağ bakımını mutlaka yaptırın, özellikle frenlerinize baktırın 4- Yaz sıcaklarına maruz kalmamak için klima gazının dolu olduğundan emin olun ve polen filtresini değiştirin veya temizliğine dikkat edin 5– Far ayarlarını ve aydınlatma sistemini kontrol ettirin, yanmayan sinyal gibi bir sıkıntının önüne geçin 6- Cam silecek ve yıkama sisteminizi kontrol ettirin 7- Yola mutlaka dinlenmiş olarak çıkın 8-  Yolculuk esnasında ihtiyacınız olan eşyalar kol mesafenizde tutun 9-  Aracın aşırı yüklü olması manevra ve fren kabiliyetini etkiler. Bu hususa dikkat edin 10-  Ulaşacağınız nokta için kendinize zaman baskısı yapmayın, mola vermekten çekinmeyi

Aloparca.com Hakkında

48 farklı otomobil grubunda 240.000'den fazla garantili oto yedek parça çeşidini en iyi fiyat avantajı ve hizmet imkanı ile sunan https://www.aloparca.com/ 2013 yılında İstanbul'da kuruldu. Türkiye'nin ilk ve en çok tercih edilen oto yedek parça e-ticaret sitesi olan www.aloparca.com, Türkiye'de araç oto parça aramada online olarak kullanılan sasi programını da müşterileri için geliştirdi. Otomobiller ile ilgili hemen hemen her konuda destek alınabilecek canlı destek hattıyla da www.aloparca.com'dan destek almak mümkün. Kurulduğu günden beri farklı arama motoruyla ve yenilikçi yaklaşımıyla sektörde bir numara olan www.aloparca.com, 2015 senesinde 14.'sü gerçekleşen Türkiye'nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonu Altın Örümcek ödüllerinde yılın en iyi e-ticaret sitesi altın ödülünü aldı. Müşteri odaklı yaklaşımı, deneyimli kadrosu ile her zaman müşterisinin yanında olmayı hedefleyen www.aloparca.com, iyi fiyat, doğru hizmet ve mutlu müşteri felsefesi ile büyümeye devam ediyor.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın

Şehirlerarası Yolculukta Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey Nedir?

Bu yaz aracınızla şehir dışı tatiline çıkmayı mı planlıyorsunuz? Arabayla yolculuk yapmak keyifli görünse de birtakım zorlukları yok değil. Özelikle şehirlerarası yolculuklarda daha dikkatli ve özenli olmak gerekir. Saatlerce araba kullanmak iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi ufak bir dikkatsizlik hayati derecede problemlere yol açabiliyor.

Ancak bazı önemli noktalara dikkat ederek güvenli ve rahat bir yolculuk geçirmeniz mümkün. Basit önlemlerle yolculuğunuzu huzurlu ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Eğer bu yaz özel otomobilinizle uzun yola çıkacaksanız, bu tavsiyelere uymanızda fayda var.

1. Motor Kontrolü Yapın

Aracınızla uzun yola çıkmadan önce her türlü ihtimale hazırlıklı olmanızda fayda var. Araçlar uzun yolda, şehir içi trafiğinde karşılaştıkları durumlara göre daha farklı şeylere maruz kalabilirler.

Araç uzun süre çalışacağından motoru her zamankinden daha fazla performans gösterecektir. Ayıca uzun yolda aracın yağ tüketimi fazla olacağından yağ seviyesini kontrol ettirmek yararınıza olacaktır.

Gerekirse yağını değiştirmelisiniz.

2. Aracınızı Detaylı Bir Kontrolden Geçirin

Yola çıkmadan önce aracınızla ilgili gerekli kontrolleri yapmaya özen gösterin. Böylece daha güvenli ve rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Aracın gerekli bakımlarının yapılmış olduğundan emin olun. Periyodik bakım zamanı yaklaşmışsa yola çıkmadan önce aracı servise götürmenizi öneririz.

Fren sistemini kontrol ettirin, gerekirse balataları değiştirin. Fren hidroliğinin yağ seviyesini kontrol ettirin. Eksilme ya da hidrolik yağının bozulması söz konusuysa değiştirin.

Uzun yola çıkmadan stepne dahil tüm lastiklere bakın. Diş derinliği 1.6 mm’den az ve havaları önerilen değerlerde olmayan lastikle sakın yola çıkmayın. Uzun yolculuklarda lastiğin durumu oldukça önem kazanıyor. Yüksek hızlarda sürüş ve ani duruşlar yapabildiğimiz için lastik performansının olabildiğince iyi düzeyde olması gerek.

Süspansiyon, Rotil, Direksiyon aksamı, Arka tekerleklerin bağlı bulunduğu aksamları gözden geçirin. Motorun kayış aksamı, akü, Hortum bağları ve yakıt-yağ kaçaklarıgibi kontrolleri mutlaka yapın, ışık donanımının çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edin.

3. Aracın Yasal Yükümlülükleri Yapılmış Olmalı

Aracın teknik bakımlarının yanı sıra yasal yükümlülükleri konusunda bir sorun çıkmamasına dikkat edin. Aracın muayenesi yapılmış olmalı. Teknik olarak muayeneden geçmesi mümkün olmayan bir araçla yola çıkılmamalı. Ayrıca Zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi kontrol edilmeli.

4Rahat Kıyafetler Giyin

Uzun yola çıkarken mümkün olduğunca rahat kıyafetler giyin. Uzun süre yolda olacağınız için vücudunuzu sıkmayan, terletmeyen rahat hareket edebileceğiniz kıyafetler tercih edin. Pamuklu kumaştan bir tişört ve rahat bir şort ya da bol bir elbise iyi bir seçim olabilir.

5. Yolculuktan Önce Mutlaka Yeterli Miktarda Uyuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *