Yağmurlu Ve Sisli Havalarda Sürücüler Ne Tür Önlemler Alınmalıdır?

Sürücüler yağmurlu havada görüşlerini arttırmak için yağmur gündüz yağsa bile kısa farklarını açık tutmalı, çamurlu yollarda hareket ediliyorsa belli aralıklarla stop lambaları silinmeli, su birikintilerine geçtikten sonra ıslanan balataların kuruması için hafif aralıklarla frene basılmalı, gaza fazla basarak arabanın aşırı hızlanması önlenmeli ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

Sisli havalarda ne gibi önlemler alabiliriz?

Sisli Havalarda Güvenli Sürüş.

 • Kısa hüzmeli farlarınızı ve ön sis farlarınızı mutlaka yakın.
 • Hareket halindeyken dörtlü flâşörlerinizi yakmayın.
 • Takip mesafenizi mutlaka artırın.
 • Yolun ortasında yer alan çizgileri değil, yol kenarında bulunan işaretleri takip edin.
 • Kötü hava fırtına sis vs araç sürerken ne yapılmalıdır?

  Sisli Havada Araba Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

  1. Uzun Far Kullanmayın. Seyir esnasında sisli olan bölgeye girildiğinde, görüş ve görünürlük bir anda azalır.
  2. Kontrolsüz Hız Değiştirmeyin.
  3. Trafiği Dinleyin.
  4. Diğer Araçlara Yakın Durmayın.
  5. Normal Bir Günde Gibi Seyretmek.

  Siste hangi far yakılır?

  Sis lambalarının kaportanın yere yakın kısmına konuşlandırılmasının sebebi ise sis zerreciklerinin yere yakın bölgede yerkabuğunun ısı özelliği nedeniyle daha az yoğun olmasıdır.Yani yakını gösteren yere yakın farlar siste daha iyi görüş sağlar.

  You might be interested:  Otel Değerlemesi Nasıl Yapılır?

  Sisli havada dörtlü yakılır mı?

  Sisli havalarda herhangi bir problemden ötürü yol kenarında durmak gerekirse, mutlaka dörtlü flaşörler yakılmalı ve mutlaka arkadan gelen sürücülerin fark edilmesi için araçtan 100 metre geriye reflektör yerleştirilmelidir. Sis, özellikle şehir içi yollarda yayaların görülmesini de engelleyecektir.

  Rüzgarlı havada nasıl tedbir alınır?

  ‘Güvende olun’

  1. Mümkün olduğunca içerde kalın.
  2. Dışarı çıkarsanız, bina ve ağaçlara yakın yerlerde yürümeyin ve onlara sığınmayın.
  3. Duvar ve çitlerin korunaklı tarafından uzak durun, korunaklı tarafa yıkılacağını unutmayın.
  4. Fırtına devam ederken hasarı onarmak için dışarı çıkmayın.

  Sis nasıl oluşur?

  Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Yerle temas eden hava içindeki subuharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir. Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir.

  Rüzgarlı havada araba kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  Ara ara eser ve eğerr aracın hızı yüksekse direksiyon hakimiyeti kaybedilebilir. Özellikle de rüzgarlı havalarda 70 km hızın geçilmemesi tavsiye edilir. Hız arttıkça rüzgarda arabalar daha rahat oynamaya başlar.

  Sisli havada araç nasıl kullanılır?

  Ön sis farlarınızın yanısıra kısa hüzmeli farlarınızı yakmayı unutmayınız. Sisli havalarda sürücülerin yaptığı diğer bir yanlış ise tüm farların kapatılıp sadece ön sis lambalarının yakılmasıdır. Bu durum karşıdan gelen sürücülerin aracın boyutlarını tam olarak görmesini engelleyecek ve kazalara neden olabilecektir.

  Karlı havalarda alınacak önlemler nelerdir araç?

  Karlı Havalarda Araç Kullanımında Alınacak Önlemler

 • Araçlarda çekme halatı, zincir olmalı, araç lastiğine zincir takma – sökme öğrenilmelidir.
 • Araçta kar lastiği olsa bile zemin buz kaplı ise tekerleklere zincir takılmalıdır.
 • Karlı, buzlu zeminde yapılan yolculuklarda araç hızı % 50 düşürülmelidir.
 • You might be interested:  Kahirede gezilmesi gereken yerler

  Yağmurlu havada sis farı açılır mı?

  Sis farı, yağmurlu ve sisli havalarda açılmalıdır. Bu farlar kısa bir mesafeyi aydınlattığı için kötü hava koşulları dışında açılması doğru olmaz, çünkü yararlı bir aydınlatma sağlamaz. Gereksiz yakılan sis farları karşıdan ya da arka taraftan gelen sürücüleri zor durumda bırakır.

  Sis farı sarı mı beyaz mı?

  Kar veya sise karşı yakılan mavi veya beyaz ışık, gözler için kamaştırıcı olabilir ve kısa sürede sizi yorabilir. Kamaşma etkisinin azaltılması için de sarı renkli ışıklar kullanılmalıdır. Özetle; sis farlarında sarı renkli ışık kullanmanın doğru bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

  Beyaz far mı sarı mı?

  Halojen fara göre en büyük avantajı ise beyaz ışık vermesidir. Özellikle gece, sisli ve yağmurlu havalarda araba kullanırken halojen lambanın sarı ışığı yerine beyaz LED ışık çok daha kaliteli bir görüş açısı sağlar. LED araba farı çok daha güçlü bir ışık verir.

  4 lü neden yakılır?

  özellikle şehirler arası yollarda yol üzerinde tehlikeli boyutlarda bir çukur, tümsek vb. varsa veya yola kedi, köpek, tavuk, kablumbağa benzeri bir hayvan girmişse arkadan geleni uyarmak için yakılabilir.

  Sisli havalarda görüş mesafesi azalır doğru mu yanlış mı?

  Sis sadece görüş mesafesini azaltmakla kalmaz aynı zamanda kaygan zemine de neden olur. Bu nedenle sürücülerin fren mesafesinin uzayacağını bilerek araba kullanması çok önemlidir. Sisli havalarda takip mesafesi normalin mutlaka 2-3 katına çıkartılmalıdır.

  Sis farları nasıl açılır?

  Sis farı düğmesinin yeri araçtan araca değişebiliyor. Ancak genellikle direksiyonun solundaki kol üzerinde yer alıyor. Sis farı düğmesi bazı araçlarda buton şeklinde de bulunabiliyor. Farı açmak için kol üzerinde üç eğik çizgi ve onu kesen bir dik çizginin bulunduğu bölümü çevirmeniz gerekiyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *