Turizm Ve Otel Işletmeciliği Nasıl Bir Meslek?

Turizm işletmeciliği ve Otelcilik, turizm geliştirme, seyahat endüstrisinin yönetimi, turizm pazarlaması ve turizm hizmetleri üzerine yoğunlaşırken, otelcilik yönetimi oteller, restoranlar, yolcu gemileri, eğlence parkları, ülke kulüpleri ve kongre merkezleri dahil olmak üzere konaklama faaliyetlerinin tüm yönlerine odaklanan bir alandır.
Turizm işletmeciliği bölümünün amacı seyahat, yiyecek-içecek, pazarlama, bürolar, kat hizmetleri gibi birçok alanda, üst düzey yetkililer ile diğer çalışanlar arasında köprü oluşturabilecek, mesleki hayatında aldığı görevleri çalıştığı yer için en iyi hale getirebilecek kişileri yetiştirmektir.

2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği okuyan ne iş yapar?

Bu bölüm mezunları kariyerlerine başta turizm sektörü ve konaklama sektörü olmak üzere birçok alanda devam edebilirler. Mevsimlik turizm faaliyetlerinde yer alabilirler. Otellerde, tatil köylerinde, restoranlarda ve dinlenme tesislerinde yönetici olarak çalışabilirler.

Turizm ve otel işletmeciliği ne kadar maaş alır?

2021 Turizm Ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı Maaşları Turizm Ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı maaşı ortalama aylık 3.200 – TL’dir. En düşük maaşı 2.826 TL, En yüksek ise 4.500 – TL’dir.

You might be interested:  Linyit Hangi Tür Kayaçtır?

Turizm okuyan ne iş yapar?

Turizm işletmeciliği lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler; oteller, havaalanı, catering ve banket işletmeleri, yiyecek-içecek, pazarlama, organizasyon şirketleri ve benzeri bir çok alanda çalışma imkanı bulabilirler.

Turizm ve otel işletmeciliği stajda ne iş yapar?

Turizm ve otel işletmeciliği bölümü stajda ne iş yapar? Öğrenciler stajlarını 5 ve 4 yıldızlı otellerde, tatil köylerinde, A ve (A-C) grubu seyahat acentalarında, havayolları işletmelerinde, Turizm Bakanlığı Merkez Teşkilatı Birimlerinde veya staj komisyonunun uygun göreceği diğer işletmelerde yapabilirler.

Turizm ve otel işletmeciliği 2 yıllık okunur mu?

Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programının amacı turizm sektöründe ihtiyaç duyulan ara insan gücü ihtiyacının karşılanması için uygulamaya konulan bu programda, öğrencilere servis, kat hizmetleri, mutfak, ön büro ve insan ilişkileri konularında gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanır.

2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği dersleri nelerdir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği – Ders İçeriği

 • İŞLETME MATEMATİĞİ Kodu: BTO-115.
 • TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KULLANIMI VE DENETİMİ Kodu: BTO-123.
 • ÖNBÜRO İŞLEMLERİ Kodu: BTO-125.
 • OTEL İŞLETMECİLİĞİ Kodu: BTO-127.
 • GÖRÜ KURALLARI VE PROTOKOL Kodu: BTO-129.
 • ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I Kodu: ATA-101.
 • TÜRK DİLİ I Kodu: TDİ-101.
 • Rehberler ne kadar maaş alıyor?

  Kariyerinde Maaşlar

  EN DÜŞÜK EN YÜKSEK
  Tur Rehberi 4.430 24.970

  4 yıllık turizm mezunu ne iş yapar?

  Turizm İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar? Kültür ve turizm bakanlığına bağlı olan kurum ve kuruluşlarda görev yaparlar. Ayrıca tüm oteller ve moteller, tatil köyleri, organizasyon şirketleri, seyahat şirketleri ve benzeri yerlerde görev alabilirler.

  Otel müdürü maaşı ne kadar?

  Kariyerinde Maaşlar

  EN DÜŞÜK ORTALAMA
  Otel Müdürü 4.490 10.630

  Turizm kaç yıl?

  Turizm ve Otelcilik 2 ve 4 yıl.

  Turizm Fakültesinde hangi bölümler var?

  Turizm Alanında Çalışmak İsteyenlerin Tercih Edebileceği Bölümler

  You might be interested:  Otel Müdürü Nasıl Olunur?
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği.
 • Seyahat İşletmeciliği.
 • Turizm Rehberliği.
 • Rekreasyon Yönetimi.
 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları
 • Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri.
 • Turizm KPSS Kaç puanla atanır?

  TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK KPSS TABAN PUANI

  Kadro Kodu MinPuan MaxPuan
  2115307 89,735 89,735
  2115309 91,079 91,079
  2115311 90,004 90,004
  2115313 91,603 91,603

  Turizm stajyer ne iş yapar?

  Öğrenciler stajlarını 5 ve 4 yıldızlı otellerde, tatil köylerinde, A ve (A-C) grubu seyahat acentalarında, havayolları işletmelerinde, Turizm Bakanlığı Merkez Teşkilatı Birimlerinde veya staj komisyonunun uygun göreceği diğer işletmelerde yapabilirler.

  Turizm ve otel işletmeciliği staj ne zaman?

  Ne zaman yapılabilir? Cevap: Zorunlu stajınızın geçerli olması için staj yaptığınız işletmede tam 50 iş günü çalışmanız gerekmektedir. (50 iş günü, izin günleriniz dışındaki çalışma günlerinizi ifade etmektedir.) Zorunlu stajınızı 2. veya 3. sınıfın bitimini takip eden yaz döneminde yapabilirsiniz.

  Turizm işletmeciliği staj ne zaman?

  a) Turizm İşletmeciliği Bölümünde öğrenim gören öğrencinin lisans eğitimi boyunca staj süresi altmış gündür. Bu süre bölünemez. Önlisans diploması almak isteyen öğrenci için süre en az otuz gündür. b) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğrenim gören öğrencinin lisans eğitimi boyunca staj süresi yüz elli gündür.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *