Tür Ve Takımları Arasına Ne Konur?

Bu kurallar bugün de yarın da geçerli olacaktır. 1. Cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür veya takımları birbirinden ayırmak için konur: Erkek çocuklara Doğan, Tuğrul, Aslan, Orhan; kız çocuklara ise İnci, Çiçek, Gönül, Yonca adları verilir. Türkiye, İngiltere, Azerbaycan; Ankara, Londra, Bakü.

Sayıların yazılışında kesirleri ayırmak için kullanılan noktalama işareti nedir?

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) noktalama işaretleriyle ilgili rehberine göre “dört ve dörtten çok rakamlı sayılar sondan sayılmak üzere üçlü gruplara ayrılarak yazılır ve araya nokta konur.” Kesirli sayılarda ise arada virgül kullanılır.

Noktalı virgül nerelerde kullanılır ve örnekleri?

Öğeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için bu sıralı cümleler arasına noktalı virgül konur. Sevinçten, heyecandan içim içime sığmıyor; bağırmak, kahkahalar atmak, ağlamak istiyorum. İster inan, ister inanma; aynen dediğim gibi oldu.

Virgül nerelerde kullanılır örnek cümleler?

1. Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur:

 • Fırtınadan, soğuktan, karanlıktan ve biraz da korkudan sonra bu sıcak, aydınlık ve sevimli odanın havasında erir gibi oldum. (
 • Sessiz dereler, solgun ağaçlar, sarı güller.
 • Noktalı virgül nerelerde kullanılır 7 sınıf?

  Ögeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur. ✦ Elleri, ayakları şişmiş; çalışacak hali kalmamıştı. Yukarıdaki örnekte birbiriyle bağlantılı iki cümle vardır. İlk cümlede virgül kullanıldığı için bu iki cümleyi ayırmak için noktalı virgül kullanılmıştır.

  You might be interested:  Benim Adım Kırmızı Hangi Tür Eserdir?

  Hitap için kullanılan kelimelerden sonra ne kullanılır?

  Hitap kelimelerinden sonra virgül kullanılır. Örn: Arkadaşlar, kitaplarınızı almayı sakın unutmayın. Bir sözcük, kendinden sonra gelen sözcük ve sözcük gruplarıyla anlam ve yapı bakımından bağlantılı değilse bunu belirtmek için virgül kullanılır. Örn: Yakışıklı abin geldi.

  Noktalı virgülden sonra cümle nasıl başlar?

  Buna göre yazım hatası olmaması için noktalı virgül kendinden önce gelen sözcüğe bitişik yazılır ve sonraki sözcükle arasına bir boşluk konur. Sonra gelen sözcük özel isim vs. değilse küçük harfle başlar.

  Iki noktadan sonra gelen cümleler nasıl başlar?

  İki Nokta Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

  İki noktadan sonra gelen bölüm, bağımsız bir cümle ise bu cümlenin ilk sözcüğü büyük harfle başlar. İki noktandan sonra sadece örnekler ve sıralanıyorsa ilk örnek küçük harfle başlıyor.

  İki nokta nerede kullanılır ve örnekler?

  Bir cümleden sonra alıntı bir cümle geliyorsa veya bir söz naklediliyorsa iki nokta kullanılır: Çocuk merakla sordu: ‘Bana ne getirdin?’ O, başarının sırrını tek kelimeyle açıklar: Azim.

  Virgül nerelerde kullanılır 1 sınıf?

  Virgül: Birbiri ardına sıralanmış olan eş görevli kelimelerin ve kelime gruplarının arasına konur. Ayrıca uzun cümlelerde yüklemden uzak kalmış olan öznenin sonuna eklenir.

  Virgül nerelerde kullanılır 3 sınıf?

  3- Virgül:

  Virgül, cümle içerisindeki sıfat ve zamir gibi aynı göreve sahip kelimeleri birbirinden ayırmak için kullanılır. En beğendiğim özellikleri pozitif, yakışıklı ve kibar olması.

  Virgül nerelerde kullanılır 4 sınıf?

  Virgül (,) işareti cümlede kullanılan zarfları ya da sıfatları birbirinden ayırmak ve sıralamak için kullanılır.

  Cümlenin sonunda kullanılır.

 • Esma, bugün işe başladı.
 • Ben seninle konsere gelmeyeceğim.
 • Beni benimle yalnız bırakmalısın.
 • 7 sınıf iki nokta nerede kullanılır?

  Bir cümleden sonra örnek verilmek isteniyorsa o cümlenin sonuna iki nokta işareti konur. Bir cümlenin ardından o konu ile ilgili açıklama yapılacaksa cümlenin sonuna iki nokta işareti konur.

  You might be interested:  Kısıtlamada Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

  Noktalı virgül ne için kullanılır?

  Noktalı virgül (;), bir noktalama işareti. Çoğunlukla kendi içinde virgülle ayrılmış grupları birbirinden ayırmak ve sıra cümleleri birbirinden ayırmak için; virgülden kuvvetli, noktadan zayıf bir duraksama işareti olarak kullanılır.

  7 sınıf noktalama işaretleri nelerdir?

  Noktalama İşaretleri

 • Nokta (.) >
 • 2. Virgül (,) > Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur.
 • 3. Noktalı Virgül (;) >
 • İki Nokta (:) >
 • Üç Nokta (…) >
 • Soru İşareti (?) >
 • 7. Ünlem İşareti (!) >
 • 8. Tırnak İşareti (” “)
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *