Tur Rehberi Hangi Bölüm?

Turist Rehberliği bölümü 2 yıllık önlisans programıdır. Turist Rehberliği bölümünün amacı, turist rehberliği mesleğini en iyi şekilde yapacak, kendi işini kurabilecek ve turizm sektörüne katkı sağlayabilecek insanları yetiştirmektir.
Turist Rehberliği bölümü de turizm eğitimi için önemli bir eğitimdir. Turist Rehberliği bölümü 2 yıllık önlisans programıdır. Turist Rehberliği bölümünün amacı, turist rehberliği mesleğini en iyi şekilde yapacak, kendi işini kurabilecek ve turizm sektörüne katkı sağlayabilecek insanları yetiştirmektir.

Turizm Rehberliği eşit ağırlık mı?

Bölümün amacı, turist rehberliği ve seyahat işletmeciliği alanında en yeni akademik bilgileri vermektir. Bu bölüme, merkezî sınav sistemiyle ve Eşit Ağırlık puan türüyle öğrenci kabul ediliyor.

Turist rehberliği Sözel mi?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. EA yerleştirme puanıyla öğrenci kabul etmektedir.

Tur rehberi olmak için ne gerekir?

İyi bir tur/turist rehberi olmak için üniversitede 4 yıl Turizm Rehberliği ya da 2 yıl Turist Rehberliği bölümlerinden birini okumak gereklidir. Seyahat İşletmeciliği ile Turizm ve Rehberlik bölümlerinden mezun olan kişiler de tur/turist rehberi olabilmektedir.

Turizm rehberliğinde ne yapılır?

Turizm Rehberliği bölümü mezunu bireyler, turistlere rehberlik edecekleri gezileri programlarını hazırlarlar ve gezi programında olan yerleri detaylı bir şekilde turistlere anlatır. Turistlere önemli konularda yardımcı olur. Turistlere, götürdüğü yere özgü kültürel yemekleri ve yerlerin bilgisini sağlar.

You might be interested:  Çıngırak Hangi Tür Oyundur?

Turizm Rehberliği Hangi dilden mi alıyor?

YDS’den (Yabancı Dil Sınavı) en az 75 puan veya TUREB’in yaptığı yabancı dilden geçerli puan almış, 45 günlük (ülkesel) veya 8 günlük (bölgesel) yurtiçi uygulama gezisini tamamlamış ve bölümden mezun olmuş olanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunmaları sonucunda Turist Rehberliği Ruhsatnamesi alarak ülke

Eşit ağırlıkta hangi bölümler var?

En çok tercih edilen eşit ağırlık meslek grupları ekonomi, ekonomi ve finans, el sanatları tasarımı ve üretimi, enerji yönetimi, elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi, felsefe, felsefe grubu öğretmenliği, girişimcilik, grafik tasarım, gayrimenkul geliştirme ve yönetimi, gümrük işletme, havacılık yönetimi, hukuk

Turizm rehberliğinde iş var mı?

Seyahat firmaları, turizm alanları, havayolları şirketleri, bireysel acenta, dış ticaret yapan firmalar ve tur operatörlüğü gibi iş imkanları bulunmaktadır. Turistik alanlarda, otellerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı alanlarda iş bulabilir ve tercüme bürolarında da ek iş yapabilirler.

Sözel bölümünde hangi bölümler var?

En İyi Sözel Bölümler

 • Okul Öncesi Öğretmenliği. Okul Öncesi Öğretmenliği son yıllarda en fazla tercih edilen sözel bölümler arasında bulunuyor.
 • Özel Eğitim Öğretmenliği.
 • Türkçe Öğretmenliği.
 • İlahiyat.
 • Coğrafya Öğretmenliği.
 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları
 • Sosyal Bilgiler Öğretmenliği.
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık.
 • Rehber ne kadar maaş alır?

  Kariyerinde Maaşlar

  EN DÜŞÜK ORTALAMA
  Tur Rehberi 4.430 11.300

  Lise mezunu turist rehberi olabilir mi?

  Üniversitelerin ön lisans ya da lisans bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Bir yabancı dili iyi şekilde konuşabiliyor olmanız gerekiyor. Bu şartı yerine getirmeniz için de YDS ya da Bakanlığın gözetiminde düzenlenen turist rehberliği yabancı dil sınavı var.

  Turist Rehberleri öğretmen olabilir mi?

  657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde Devlet memurlarına sayılan istisnalar dışında gelir getirici faaliyetlere yasak getirilmiştir. Öğretmenlerin turist rehberi olarak çalışmalarına izin veren özel yasal düzenlemeye rastlanılamamıştır.

  You might be interested:  Recep Ivedik 1 Otel Nerede?

  Tureb dil sınavı 2022 ne zaman?

  Sınavlar, 28 Şubat – 08 Mart 2022 tarihleri arasında Online olarak gerçekleştirilecektir.

  Tarih mezunu turist rehberi olabilir mi?

  Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, üniversitelerin turist rehberliği önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarından veya diğer bölümlerden en az lisans düzeyinde mezun olanlar, sertifika programına tabi tutulduktan sonra turist rehberi olabilecek.

  Turizm Rehberliği bölümünde hangi dersler var?

  Ekonomi, İşletme, Muhasebe, Pazarlama vb. genel işletmecilik temel dersleri daha sonra Turizm İşletmeciliği ve Yönetimi, Otelcilik gibi mesleki turizm derslerini sonra da Seyahat İşletmeciliği ve Tur Yönetimi ile Arkeoloji, Sanat Tarihi, Uygarlık Tarihi gibi turist rehberliğine özgü dersleri almaktadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *