Seyahat Etmek Için Hes Kodu Nasıl Alınır?

1. Kısa mesaj – SMS ile Hes Kodu Alma. HES (boşluk) TC Kimlik Numaranız (boşluk) Kimlik kartınızın seri numarasının son 4 rakamı (boşluk) kodun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısı” yazıp 2023’e SMS atın. Bilgileriniz böyle ise, 2023’e gönderilmesi gereken kısa mesaj metni “HES 12345678901 1234 28” olacaktır.

Şehirler arası yolculuk için HES kodu almak gerekiyor mu?

18 yaş altı ve üstü yolcular HES kodu ile biletlerini alabilecek ve trenlerde HES kodu ile seyahat edebilecek. Gar ve istasyon girişlerinde HES kodu kontrolü devam edecek Havalimanlarında Sağlık Bakanlığı’nca yapılan PCR testi uygulaması da devam edecek. İsteyen yolcular burada PCR testi yaptırabilecek.

HES kodu ile yolculuk nasıl yapılır?

Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur. 3. SMS yöntemi ile: HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının Son 4 hanesi ve Paylaşım Süresi (Gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır. ‘Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek.

Daha önce aldığım HES kodunu nasıl öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden hem kendiniz hem de 18 yaş altındaki çocuğunuz için kod alabilirsiniz. – e-Devlet sistemine giriş yaparak arama sekmesine “HES Kodu” yazarsanız karşınıza iki seçenek çıkacak. – “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğine tıklayın.

You might be interested:  Bu yıl mutlaka katılmanız gereken kış festivalleri

HES kodu olmadan otobüs seyahati yapılır mı?

“Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden alınacak HES kodu ile uçak, otobüs ve tren gibi araçlarla seyahat edilebilecek. Otobüs bileti veya uçak bileti alarak seyahat edebilmeniz için HES kodunuzun olması gerekecek.

HES kodsuz şehirlerarası otobüse binilir mi?

Genelgede alınan tedbirler şu şekilde sıralandı: Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak.

Özel araçla yolculukta test gerekli mi?

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

HES kodu ile seyahat izin belgesi aynı mı?

HES kodu sadece firmaların seyahat edecek kişi hakkında sağlık durumu detaylarını görebilmelerine olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla valilik ve kaymakamlıklardan alınan izin ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Otobüse binmek için PCR testi gerekli mı?

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Seyahat izin belgesi olmadan otobüse binilir mi?

Tüm bu zorunlu haller kapsamına giren kişiler, sadece Seyahat İzin Belgesi alabilmeleri durumunda özel araçlarıyla şehirler arası seyahatlerini yapabilecek. Uçak, otobüs, tren, vb. toplu taşıma araçlarını kullanmak isterlerse belge almaları gerekmeyecek.

HES kodu varmı yokmu nasıl öğrenebilirim?

Hayat Eve Sığar uygulamasında “Karekodlarım” sekmesine tıklanır. Açılan ekranda “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” alanları doldurulur. Oluşturulan karekodun çıktısı ilgili alana asılabilir. HES kodu, ‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabiliyor.

You might be interested:  Miraç Çağrı Aktaş Kitapları Ne Tur?

HES kodu kalan süre nasıl öğrenilir?

2- SMS Yönetmi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve ‘Paylaşım Süresi’ gün sayısı olarak yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Otobüsle seyahat etmek için ne gerekli?

Corona virüste ikinci dalga endişesinin yaşandığı son günlerde seyahat etmek isteyen vatandaşlar için HES kodu zorunlu hale getirildi. Sağlık Bakanı Koca, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden alınacak HES kodu ile uçak, otobüs ve tren gibi araçlarla seyahat edileceğini açıklamıştı.

Otobüs bileti alırken ne gerekli?

Otobüs bileti alırken seyahat sigortası yapılabilmesi ve Ulaştırma Bakanlığı kuralları gereği T.C. Kimlik Numarası ibraz etmek zorunludur. Bu sebeple, bilet alımı yaparken her bir yolcu için T.C. Kimlik Numarası istenmektedir.

Otobüs yolculuğunda ne gerekiyor?

Uzun otobüs yolculuklarını keyifle atlatmak için yanınızda mutlaka bulunması gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Boyun yastığı ve ince bir battaniye/örtü
  • Mola yerlerinden sonra temiz hissetmek ve ferahlamak için ıslak mendil veya kolonya.
  • Yedek bir tişört ve çorap.
  • Nane şekeri veya naneli sakız.
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *