Rusyada görülmesi gereken yerler

Ana / Rusya'da Yaşam / Rusya’yı Öğren

Rusya'da okumak, eğitim ve seyahat etmek için harika bir fırsattır. Ülkemizde şaşırtıcı derecede güzel yerler ve eşsiz manzaralar var.

Moskova Kremlin ve Kızıl Meydan

rusyada görülmesi gereken yerler © Depositphotos.com

Sadece Moskova'nın değil, bütün Rusya'nın sembolüdür. Kremlin, Prens Yury Dolgoruky kalesinin kurulduğu kentin en eski bölümüdür ve ilk olarak 1147 yılında tarihî kayıtlarda belirtilmiştir. Alanı içerisinde, büyük Kremlin sarayı, silah odası, Rus cumhurbaşkanının ikametgahı olan senato binası, kilise binaları ve Rus döküm sanatları örnekleri — Kral-silah ve çan da dahil olmak üzere XV-XIX yüzyıl yapılarının bir kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi XIV yüzyılda başlayan Kızıl Meydan'da, Aziz Basil Katedrali, Devlet Tarih Müzesi'nin binası ve Bolşevik lider Vladimir Lenin'in anıt mezarı yer almaktadır.

Kremlin ve Kızıl Meydan 1991'den beri UNESCO tarafından korunuyor.

St.Petersburg'un tarihi merkezi

rusyada görülmesi gereken yerler © shutterstock.com

Petersburg, eşsiz mimarisi nedeniyle dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Tarihi merkezi ve banliyöleri, XVIII-XIX yüzyıllardan kalma Rus ve İtalyan ustalarının yarattığı olağanüstü saray ve kilise mimarisi anıtlarıyla ünlüdür. Ziyaret edilmesi zorunlu olan yerler arasında Peter ve Paul Kalesi, Peter ve Paul Katedrali, Kunstkamera, Büyük Peter Yaz Sarayı, Kış Sarayı, Smolny Manastırı, Ermitaj Müzesi, Bilim Akademisi, Güzel Sanatlar Akademisi, Mermer, Tavrichesky, Anichkov Sarayları, Kazan ve St.Kare, Nevsky caddesi.

UNESCO koruması altındaki St. Petersburg'un tarihi merkezine ek olarak, Petergof’ta bulunan en lüks banliyölerinde saray ve park toplulukları vardır.

Lena sütunları

rusyada görülmesi gereken yerler © lenskiestolby.ru

Lena sütunları Yakutistan'daki Lena nehri kıyıları boyunca 40 km uzanan dikey kaya oluşumlarıdır. Kökenleri eski Kambriyen dönemine (530 milyon yıl önce) kadar uzanıyor.

Uzaktan, sütunlar nehre inen, yekpare bir duvar gibi görünüyor. Sert ve aynı zamanda görkemli, olağanüstü güzellikleri ile büyülüyorlar.

2012'den beri UNESCO koruması altındadır.

Solovetsky Adaları

rusyada görülmesi gereken yerler © shutterstock.com

300 metrekarenin üzerinde altı adadan oluşan Solovetsky Takımadaları, Beyaz Deniz'de bulunan, Arkhangelsk'e 250 km uzaktadır. Bunlardan en eskisi II. III. binli yıllara ait olan birçok arkeolojik sit alanı bulunmaktadır. Ana nesnelerden biri, 15. yüzyılın ilk yarısında kurulan Solovki manastırıdır. 20 yüzyılın başlarında, asırlık Ortodoks Kalesi, 1939 yılına kadar var olan siyasi tutuklular için bir kampa dönüştü. Adalardaki manastır hayatı, sadece 90'lı yıllarda devam etti.

Tarihi ve kültürel bir rezerv haline dönüştürülen Solovetsky Takımadaları, yalnızca tam dramatik tarihi için değil, aynı zamanda tepeler, göller, oyuklar da dahil olmak üzere sıradışı manzarasıyla da ilginçtir.

1992'den beri UNESCO tarafından korunmaktadır.

Vladimir ve Suzdal beyaz taş anıtları

rusyada görülmesi gereken yerler © flickr.com/Alexey Bogdanovsky

 • XII-XIII yüzyıllardaki en eski Rus şehirleri, eski Rus Vladimir-Suzdal Beyliği'nin başında bulunanlar, kendi mimarlık ve sanat okullarından eşsiz örnekler saklamışlardı.
 • Başlıca özellikleri beyaz kalker plakaların döşenmesi, zarif oranlar, ince taş oymacılığı, doğal peyzajda yazılı binaların dış hafifliğidir.
 • Bu tarzın en canlı örnekleri Vladimir Varsayımı ve Dmitrievsky Katedrali, Altın Kapı, Suzdal Noel Katedrali ve piskoposun Suzdal Kremlini, Savior Euthymius ve Pokrovsky manastır odalarıdır.
 • 1992 yılında UNESCO dünya mirası listesine dahil edildi.

Baykal Gölü

rusyada görülmesi gereken yerler © shutterstock.com

Doğu Sibirya'nın güneyinde bulunan Baykal Gölü, 25 milyon yaşında olan eşsiz bir doğal nesnedir. Dünyadaki en eski tatlı su deposu. Dünyanın en derin gölü Rusya’nın en büyük gölü Küresel tatlı su rezervlerinin yüzde 20'sine sahiptir.

Baykal suları şeffaflık yönü ile ayırt edilir. Bazı nesneler 40 metreye kadar derinlikte görülebilir.

Gölün florası ve faunası, binlerce bitki ve hayvan türlerini içerir; bunların 3/4'ü başka hiç bir yerde bulunmaz.

Baykal ve çevresindeki olağanüstü güzellikteki tuhaf uçurumları ve ilginç kayalıkları ile Rusya ve dünyanın her yerinden turist çekiyor. Rusya'nın en popüler turistik yerlerinden biridir.

1996'dan beri UNESCO'nun bir hedefi olmuştur.

Gayzer Vadisi ve Kamçatka Volkanları

rusyada görülmesi gereken yerler © shutterstock.com

Rusya’nın Uzakdoğusunda yer alan, Kamçatka yarımadasında yayılmış 300'den fazla aktif ve sönmüş volkan, onlarca gayzer içeren büyük bir doğal volkanoloji müzesidir.

1934 yılında kurulan Kronotsky Biyosfer Rezervi etrafında 26 volkan yer alıyor. Bu, (12 tane, aktif olanlar dahil), dağ buzulları ve göllerden oluşuyor.

Gayzer vadisi, küresel bir fenomen olan Avrasya'daki tek şehirdir. Altı kilometrelik alanda 20'den fazla büyük gayzer, onlarca termal kaynak ve buhar gazı jeti bulunuyor.

Kamçatka volkanları, 1996'dan beri UNESCO tarafından korunmaktadır.

Altay Dağları

rusyada görülmesi gereken yerler © shutterstock.com

Altay, Batı Sibirya'nın güney doğusunda, bozkır ve taygadan dağ tundralarına ve buzullara kadar, kontrast bir manzara ile karakterize edilen bir bölgedir. Topraklarında, UNESCO tarafından korunan dört doğal park var. 1.500 tür yüksek bitkiye sahip olan Altay Rezervi, tatlı su rezervleri açısından yalnızca Baykal’a öncelik veren Teletskoye gölü ve benzeri olmayan Teletskaya tayga ormanlarıyla meşhurdur.

Beluhi Tabiat Parkı'nın ana cazibe merkezi, aynı adı taşıyan, 4506 m yüksekliğindeki iki başlı dağ, sonsuz kar ve buz örtüsü ile kaplıdır. Zirvesi sadece XX yüzyılda başarılabilmiştir.

Katunski biyosfer rezervi, buzul manzarasına hakimdir. Buzullar topraklarının % 50'sini kaplar.

Bunların en büyüğü olan Katunski buzulu, rafting meraklıları arasında popüler olan Katun Nehrini besler. Ayrıca buzul göllerinin kıvrımlı bir çağlayanı da vardır.

Ve son olarak, “Ukok” Huzurlu Dinlenme Bölgesi, ilkel sanatçıların ve antik mezar yerlerinde mağara resimlerinin bulunduğu yüksek bir platodur.

Altay'ın altın dağları, UNESCO tarafından 1996 yılında bir dünya mirası alanı olarak ilan edildi.

Kurşska Örgüsü

rusyada görülmesi gereken yerler © park-kosa.ru

You might be interested:  Linyit Ne Tür Kayaçtır?

Baltık denizinin güneydoğusunda yer alan kum yarımadası. Dünyanın en büyük eolian (rüzgarın yarattığı) oluşumlarından biri. Orta Çağ'da insanlar, deniz ve rüzgar tarafından tahrip edilen kum oluşumlarını güçlendirdi. XVII-XVIII yüzyılların sonunda kum örgüsü üzerindeki orman alanı, % 10 azalmıştır. Kumlar yerleşimleri, yolları ve hayatta kalan ağaçlara dalmaya başladılar. 19 yüzyılın ortalarında ormanları yeniden inşa etmek için yoğun çalışmalar başlatıldı.

Bugün, ormanlık alan, Kursk örgüsünün 2/3 bölgesini işgal ediyor.

Eşsiz manzara 2000 yılından bu yana UNESCO tarafından korunmaktadır.

Kırlangıç yuvası

rusyada görülmesi gereken yerler © shutterstock.com

Kırım'ın güneyindeki Avorina kayalıklarında minyatür bir neo-gotik kaledir. “Kırlangıç Yuvası” adı verilen yapı, büyüklüğü (genişlik – 10 metre, uzunluk – 20 metre, yükseklik – 12 metre) ve konumu nedeniyle 1912 yılında mimar Leonid Sherwood tarafından yapılmıştır.

Kale sahipleri, yüzyıldan fazla bir süredir, birkaç el değiştirdi ve depremden kurtuldu. İlk önce, Alman sanayici Vladimir Steingel sahip oldu. I Dünya Savaşı'nın başında, yeni sahibi içinde bir restoran açtı. 30'larda bina acil durum olarak kabul edildi ve kapatıldı. Binanın restorasyonu sadece 30 yıl sonra başladı.

Kale, şimdi turistlere açık ve burada, sanat sergileri gösterilmektedir.

Rusya Gezilecek Yerler – Rusya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Rusya Gezilecek Yerler

Rusya’da gezilecek yerler geçmişten günümüze ışık tutan tarihi ve modern mekanlardan oluşur.

Toplam 14 ülke ile sınır komşusu olan ve 150’yi aşkın etkin kimliğin bir arada yaşadığı dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Rusya, zengin geçmişi ile ziyaretçilere görsel şölenler sunar.

Tarihi ve doğal güzellikleri yanında Sovyet Birliği zamanından kalan görülmesi gerekli mekanları ile Rusya, seyahat öncesinde mutlaka plan yapılarak gezilesi yerleri incelenmesi gerekli ülkelerin başında gelir.

Sovyetler Birliği dağılması sonrasında halen dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi unvanını koruyan Rusya’da, Rusça konuşulmaktadır. Soğuk ve sert iklimi ile tanınan bu ülkeye yapılacak seyahatlerde, valizlerin hazırlanırken zorlu kış şartlarının düşünülmesi gereklidir.

  Rusya seyahatlerinin planlanmasında yaz aylarının tercih edilmesi ise listede yer alan güzelliklerinin tamamının ziyaret edilmesi için alınması gerekli doğru bir karar olacaktır.

Rusya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Zengin tarihi geçmişe sahip Rusya’daki tarihi mekanlar saraylar, katedraller, bazilikalar ve kiliselerden oluşur.

Devrinin en ünlü mimarlarının tasarladığı ihtişamlı eserleri barındıran önemli tarihi mekanlar, turistik Rusya ziyaretlerinin ortak kesişim noktasını oluşturur.

Her birisi günümüze kadar başarılı bir şekilde korunmayı başaran bu eserlerin bazıları, günümüzde halen aktif olarak kullanılmaktadır.

·        Peterhof Sarayı: Mimar Jean Baptiste Le Blond tarafından 1714 – 1721 yıllarında yapılan ve açılış tarihi 1723 yılı olan saray, Rus Versayı olarak adlandırılır.

607 hektarlık alan içerisine konumlanan saray, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır.

Geniş alanı içerisinde kendisine hayran bırakan mimarisi yanında; havuzlar, çardaklar, çeşmeler, heykeller ve yazlık evler de barındırır.

·        Aziz Vasil Katedrali: 8 kubbeli ihtişamlı yapısı ile günümüzde müze olarak kullanılan Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan’da gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alır.

8 kubbesinin Kazan ve Astarhan hanlıkları ile girilen savaşlarda elde edilen 8 galibiyeti temsil ettiği bilenen katedral, 65 metre yüksekliğe varan kubbeleri ve 48 metre kilise yüksekliği ile büyüleyici mimariye sahiptir.

·        Aziz Isaac Katedrali: Dünya’nın en büyük Ortodoks bazilikası olan Aziz Isaac Katedrali St. Petersburg sınırları içerisinde yer alır. 1786 – 1858 yıllarında inşa edilen katedralde Neo-Klasik izler hakimdir. 102 metre yüksekliğe sahip katedral, her yıl yüz binlerce misafirin ziyaret ettiği önemli manevi yapılar arasında yer alır.

·        Voskresenia Khristova Kilisesi: 94 metre yüksekliğe sahip kilise, 1883 – 1907 yılları arasında inşa edilmiştir. Heybetli görünümü ve muhteşem mimarisi ise St.

Petersburg sınırları içerisinde yer alan kilise, mozaik ve betimlemeler içerir. Ortodoks kilisesi olarak görev yapan bu heybetli yapının dışı ve içi kırmızı renge boyanmıştır.

Ünlü mimar Alfred Parland tarafından tasarlanan yapı, Rusya’da görülmesi gerekli tarihi mekanlar arasında yerini alır.

·        Kremlin Sarayı: 1482 – 1495 yılları arasında 28 hektarlık alana inşa edilen Kremlin Sarayı, günümüzde halen Rus Hükümeti tarafından kullanılmaktadır.

Sarayın çevresi 19 metre yüksekliğinde kırmızı bir duvar ile çevrili olup, giriş noktaları ve köşelerinde yüksek kuleler bulunur.

İçerisinde bulunan sarayların müze olarak kullanıldığı yapının mimarları Konstantin Thon ve Nikolay Ivanovitsj Tsjitsjagov’dur.

·        Kızıl Meydan: Rusya’da bulunan tarihi mekanların pek çoğuna ev sahipliği yapan Kızıl Meydan, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini alır.

Moskova Nehrinin kuzeyinde yer alan Kızıl Meydan, tarihi ve turistik noktaların kesişim noktasıdır.

Günümüzde Rusya’nın pek çok kentini bağlayan yolların kavşağı olan Kızıl Meydan, görülmesi gerekli önemli tarihi mekanlar arasında ilk sırada yer alır.

rusyada görülmesi gereken yerler

Rusya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Köklü tarihe sahip Rusya’nın modern mekanları, yakın dönem tarihine ışık tutar.

 Rusya’daki modern mekanlar bu anlamda yakın Sovyetler Birliği ve sonrasında açılmış müzeler ve inşa edilmiş anıtlardan oluşur.

Başkent Moskova ve yakınlarında yer alan modern mekanlar, Rusya seyahatlerinde ülke yakın tarihine ışık tutması açısından ziyaret edilmesi tavsiye edilen önemli noktalar arasında yerini alır.

·        Mamayev Kurgan: 1967 yılında Volgograd sınırları içerisinde inşa edilen Mamayev Kurgan, şehrin en hakim tepelerinde yer alır. Rusya tarihi açısından önemli olan bölgede yer alan savaş anıtı, II. Dünya Savaşında bölgede ölenler için inşa edilmiştir.

·        Rus Devlet Müzesi: Rus tarihine ışık tutan tarihi eserlerin sergilendiği müze, iki bina içerisinde hizmet verir. 11. yüzyıldan günümüze kadar en önemli Rus sanat eserlerinin sergilendiği müze, 1819 – 1825 yıllarında inşa edilen Mhail Sarayı ve 1912 – 1916 yılları arasında inşa edilen toplam 2 yapı içerisinde yer alır.

·        Lenin Mozolesi: Mimar Aleksey Şçusev imzası ile 1924 – 1930 yılları arasında inşa edilen Lenin Mozolesi, Kızıl Meydan’da yer alır. Stalin’in emri ile inşa edilen mozolede, Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in naaşı yer alır.

·        Arbat: 1930’lu yıllarda Stalin tarafından merkeze yakın eski binaların yıkılması ardından ortaya çıkan Arbat Caddesi, Moskova’nın batısında bulunur. Trafiğe kapalı olan cadde oldukça popüler olup, İstiklal Caddesi’ne benzetilebilir. Toplam uzunluğu 1 km olan bu caddede iki adet arbat bulunur.

You might be interested:  Şehirlerarası Seyahat Nasıl Yapılır?

·        Puşkin Müzesi: 1912 yılında Moskova’da açılan Puşkin Müzesi, Antik Mısır döneminden çağdaş Avrupa sanatçılarına kadar geniş bir koleksiyona sahiptir. Batı Anadolu’dan çalınan Troya hazinelerinin de sergilendiği müzede Vincent Van Gogh başta olmak üzere önde gelen ressamların resimleri de yer alır.

Rusya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi dokusu yanında Rusya’nın ziyaretçilerine sunduğu doğal güzellikler de bulunur. Rusya’daki doğa harikaları yayın olarak Moskova Nehri civarında konumlanmıştır. Rusya’nın doğal güzellikleri tercihlerinizle seyahatiniz için güzel fotoğraf kareleri yakalayabilir ve gezinin yorgunluğu için küçük molalar verebilirsiniz.

·        İrkutsk: Baykal Gölü’ne 45 kilometre uzakta bulunan İrkutsk, Trans – Sibirya Tren Yolu üzerinde yer alan popüler duraklar arasında yer alır. Eşsiz manzarası ile özellikle kış aylarında ziyaretçilerine görsel bir şölen sunar.

·        Serçe Tepeleri: Moskova Nehrinin sağ yanında yer alan Serçe Tepeleri, şehrin manzarasının en güzel gözlemlendiği noktalarından birisidir. Yeşilin en güzel tonundan şehrin ihtişamına görsel bir şölen sunan Serçe Tepeleri, Rusya seyahatinden güzel kareler yakalamak isteyenler için görülmesi gerekli önemli doğal güzelliklerin başında gelir.

·        Gorky Park: Seyahatinde sakinlik tercih edenlerin uğrak noktası haline gelen Gorky Park, Moskova’da 1928 yılından bu yana ziyaretçi kabul etmektedir. Farklı yaş gruplarına hitap eden bölümlerin yer aldığı parkta, yeşillik ve Moskova Nehri manzarası dışında çocuklar ve gençler için katılım gösterilebilecek çeşitli aktiviteler bulunmaktadır.

Rusya’nın Meşhur Yemekleri

Rusya’nın yemekleri Türk mutfağı ile benzerlik gösterir. Kendisine has hazırlama tarzı ile Rusya’nın geleneksel yemekleri seyahatlerinizde damak tadınızda iz bırakmayı başaracaktır. Türk yemeklerine benzemesi ise yabancılık çekmeden eşsiz lezzetleri deneyimlemeniz için yardımcı olacaktır.

·        Borç Çorbası: Tercihe göre et ya da tavuk suyunda hazırlanan borç çorbası, Rus kültüründe ilaç niteliği taşır. İçeriğinde pancar, kereviz ve havuç gibi zengin besin değerine sahip sebzeler bulunur.

·        Pelmeni: Türk mantısına benzer olan pelmeni, çok ince açılan hamur içerisine kıyma doldurulmak sureti ile hazırlanır. Kıyma yerine marmelatlar ile hamurun doldurularak pudra şekeri ile süslendiği farklı bir pelmeni çeşidi de bulunur.

·        Beef Stroganoff: Dana etinden yapılan Beef Stroganoff 12 saat boyunca beyaz şarapta bekletilmesi ardından soğanla kavrularak hazırlanan bir et yemeği türüdür. Rus mutfağının ünlü yemekleri arasında yer alan bu yemekte, dana etinin kemikleri de şarap ve soğan ile pişirilerek nişasta ve dömi sosu dökülerek hazırlanmaktadır.

·        Piroşki: Türk mutfağında pişki olarak adlandırılan hamur işine benzeyen piroşki, tercihe göre kıyma da katılabilen bir poğaça türüdür. Yapımı kolay ve doyurucu bir Rus yemeği türüdür.

·        Zakuski Çar: Sıcak ve soğuk mezelerin kullanılarak hazırlandığı Zakusci Çar baş aktörü Rus salatasıdır. Kızarmış ekmek ile sunulan bu tabakta ise karides, somon ve katı yumurta gibi lezzetler yer alır.

Rusya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Rusya tarihi ve kültürel yönden zengin bir ülkedir. Ortodoks Hristiyanlığının hakim olduğu ülkede, Türk kültüründen de önemli izler yer alır. Türkler ile tarih boyu ilişkileri güçlü olan Rusya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi ile Rusları yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

·        Moskova Seyahati: Rusya’da gezilecek şehirler listesi başında yer alan Moskova, Dünyanın en güzel şehirlerinin arasında yer alır. Özgün mimarisi ile kendisine ait kimliği bulunan Moskova’da, Rusya’da görülmesi gerekli tarihi, doğal ve modern yerlerin pek çoğu birlikte bulunur.

·        Kızıl Meydan Gezisi: Rusya’da önemli tarihi mekanları bünyesinde barındıran Kızıl Meydan, gezilip görülmesi gerekli yerlerin başında gelir. Kızıl Meydan ziyareti ile Rus halkını yakından tanıma şansı bulma yanında, ülke tarih ve kültürü daha iyi anlaşılabilir.

 • ·        Baykal Gölü Gezisi: Dünya’nın en derin gölü olarak da bilinen Baykal Gölü, Rusya’nın en gözde doğal güzellikleri arasında yerini alır.
 • Rusya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler
 • Rusya seyahatlerinde basit birkaç kural, tatilin sorunsuz geçmesine yardımcı olabilir. Özellikle ilk kezx gidecekler için Rusya’daki tatiliniz için uyarılar şöyledir:
 • ·        Rusya seyahati öncesi vize alınmalıdır.

·        Rusya’da İngilizce bilen ve konuşan sayısı azdır. Temel bazda Rusça öğrenmek, seyahat esnasında işleri kolaylaştıracaktır.

·        Rusya para birimi Ruble olup dövizinizi harcama öncesi bozdurmayı unutmayın.

Rusya Vizesi

Rusya ile Türkiye arasında anlaşma gereği, bordo pasaport sahipleri vize uygulamasına tabi tutulur. Rusya seyahati öncesinde alınması gereken Rusya Vizesi, İstanbul’da bulunan Rusya Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir.

İstanbul’da ikamet eden veya etmeyen her Rusya seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, başvuru işlemlerini konsolosluk üzerinden yürütmek zorundadır.

Doğrudan fiili başvuru ile vize işlemleri yürütülebilirken, Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile Türkiye’nin her yerinden vize onay süreci yönetilebilir.

Marina Vize aracılığı ile yapılan başvurularda ise İstanbul’a ve konsolosluğa uğrama zorunluluğu bulunmamaktadır.

 1. Rusya vize başvuru evrakları ve fiyatları, başvurusu gerçekleştirilecek vize türüne göre farklılık gösterebilir. En sık başvurulan turistik vize için başvuru evrakları ve özellikleri kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir:
 2. ·        Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Rusya’dan dönüş tarihi itibari ile 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan pasaport,
 3. ·        35×45 mm ebatlara sahip 1 adet Biyometrik fotoğraf,
 4. ·        Rusya seyahati için tercih edilecek ulaşım araçlarına ait bilet ya da rezervasyonlar,
 5. ·        Rusya’da gerçekleştirilecek konaklamaya ait rezervasyonlar,
 6. ·        Rusya topraklarında faaliyet gösteren tur operatörlerinden temin edilebilen Voucher belgesi ve garanti mektubu,
 7. ·        Bilgi formu.

Bahsedilen evrakların kargo yolu ile Marina Vize’ye iletilmesi halinde başlatılan vize başvuru süreci, 2 ila 5 iş günü içerisinde sonuçlanır.

5 iş günü içerisinde 1 aylık geçerlilik süresine sahip turistik bize başvuru ücreti 140 ABD Doları olarak ücretlendirilirken, 1 aylık geçerlilik süresine sahip ve 2 iş günü içerisinde sonuçlanan Rusya Turistik Ekspres vize başvurusu 220 ABD Doları ile fiyatlanır.

Rusya’da Görülecek Yerler, Rusya Gezi Rehberi

Bizans ve Slav kültürünün karışımı olan Rusya’da görülecek yerler de en az kültürleri kadar çeşitlilik göstermektedir.

Dünyanın en büyük ülkesi olma niteliğini de elinde bulunduran Rusya; tarihi eserleri, mimarisi, müzeleri, gezi ve ören yerleri, sanatsal etkinlikleri ile turistlere gezilerinde pek çok imkân sağlamaktadır.

Tarihi geçmişine sahip çıkan ve çoğu mimariyi ayakta tutan Rusya, tarih gezgincilerinin uğrak duraklarından biridir.

Rusya’da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir, Hangi Tarihi Eserler Bulunmaktadır?

Rusya’da gezilecek yerler hem tarihi hem turistik açıdan pek çok olanak sağlamaktadır. Bu yerlerden bazıları ise şunlardır;

You might be interested:  El Fenerinde Hangi Tür Ayna Kullanılır?

 • Emitaj Müzesi: St.Petersburg’da bulunmaktadır. Bir kültür sanat müzesi olarak, dünyadaki en geniş çizimlerin sergilendiği müze olduğundan Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Sanatseverlerin uğrak yerlerinden olmaktadır.
 • Peterhof Sarayı: 1723 yılında açılmış olan bir saraydır. Bahçesi ve mimarisinin Versay Sarayına benzemesi ile ‘Rus Versayı’ olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır.
 • Aziz Isaak Katedrali: Dünyanın en büyük Ortodoks bazilikası olma özelliğini taşımaktadır.
 • Kazan Katedrali: Rusya’nın Napolyon ile savaşında galibiyet kazanması sonucunda inşa edilmiştir. Rus devrimi sonrası ateizmle ilgili bilgi verilse de katedral aynı zamanda dini işlevini de yerine getirmekte.
 • Rus Devlet Müzesi: Müze, Rus sanat eserlerinin en önemlilerini içeriğinde barındırmaktadır. Rusya’ya gelen ve müze gezmeyi seven herkesin ortak noktası olmaktadır.
 • Peter ve Paul Kalesi: Zayaçiy adasında bulunmaktadırlar. Mimarileri ile dikkat çekerek turistlerin uğrak yerleri arasına girmişlerdir.
 • Kızıl Meydan: Moskova’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.
 • Aziz Vasil Katedrali: Moskova’nın simgesi niteliğindedir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.
 • Soçi: Deniz tatili yapmak isteyen turistler için bir alternatif oluşturmaktadır.
 • Lenin Mozalesi: Dünyaca ünlü lider Vladimir İlyiç Lenin’in mumyasının bulunduğu müzedir. Birçok Rus devlet adamının mezarını da bulundurmaktadır. Halka açık bir alan olup, her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır.
 • Kremlin Sarayı: Moskova’da bulunmaktadır. Rusya’nın simgeleri haline gelen saraylar arasında bulunmaktadır. İçerisinde müze olarak kullanılan başka saraylar da bulunmaktadır.

Rusya’da Hangi Festivaller Düzenlenir?

Rusya dünyaca ünlü pek çok festivale ev sahipliği yapmaktadır Festival zamanlarında ülkeye gelen turist sayısında ciddi artış yaşandığı görülmektedir. Bu festivaller arasında; St. Petersburg’daki Beyaz Geceler Festivali, Moskova Uluslararası Film Festivali, Moskova’daki Altın Maske Tiyatro Festivali ve Kış Festivali, Maslenita Festivali bulunmaktadır.

Rusya’nın Geleneksel Yemekleri Nelerdir?

Rusya gezi rehberi gezi rotaları, kültürel ögeleri dışında geleneksel yemekleri de içermektedir. Rusya geleneksel yemekleri arasında en bilinenleri ise şunlardır;

 • Kaşa: Daha çok kahvaltıda tercih edilmektedir. Süt, irmik ve yulaf içermektedir.
 • Blini: Kahvaltı ve ara öğünlerde tercih edilen mini kreplerdir.
 • Ponchiki: Tatlı çörek olarak bilinmektedir.
 • Piroshky: Etin biftek kısmından hazırlanan sarmadır.
 • Borscht: En meşhur çorbasıdır. Pancardan yapılmaktadır.
 • Pelmeni: Rusların etli mantısıdır.

Bir önceki yazımız olan Hindistan Gezi Rehberi, Hindistan’da Neler Yapılır? başlıklı makalemizde hindistan gezi rehberi ve hindistan'da gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı oyla!

[Toplam: 0 Toplam: 0]

Rusya’da Gezilecek Yerler Listesi

Rusya, üzerinde bulunduğu toprak parçası sebebiyle dünyanın en geniş ülkesi unvanına sahip olurken tarih boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetler ve tarihi bölgeler bakımından da gelişmiş bir turistik hazineye sahiptir.

Yurtdışı turları kapsamında çıkmaya karar verdiğiniz Rusya turları ufkunuzu genişletirken yeni yerler görerek farklı coğrafyaların tarihi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Bünyesinde barındırdığı her kale, meydan, çeşitli katedraller ve doğal manzaralar farklı şehirlerinde yeniliklerle karşılaşmanızı sağlarken mükemmel bir kültür birikimine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bu bakımdan yurtdışı turları içerisinde çıkacağınız Rusya turu için mutlaka bir gezi rehberi oluşturup bölgeyi önceden tanımalısınız.

Hazırlayacağınız gezi rehberine ışık tutması amacıyla oluşturduğumuz listede yeni yerler keşfetmenin mutluluğuna varıp Rusya’nın en kusursuz alanlarında anılar biriktirme fırsatı bulacaksınız!

St. Petersburg bölgesinde bulunan müze, 1764 yılında kurulmuş ve sonrasında oldukça önemli sanat ve kültür faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bir merkez haline gelmiştir.

Müzeye ulaştığınızda mimarı yapısı ve dönemin kusursuz sanat anlayışı dikkatinizi çekerken 3 milyona yakın sanat eserini de yakından görme fırsatı elde etmiş olacaksınız.

Dünya ülkeleri arasında gelişmiş en mükemmel çizim sergileri Ermitaj Müzesinde sergilendiği için bölge her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Saray ismini ‘kreml’ kelimesinden almaktadır ve Türkçe karşılık olarak şato, hisar anlamına gelmektedir. Oldukça geniş bir alana inşa edilmiş olan saray, dünya çapında ün salmıştır ve başkentin tam ortasında yani Moskova Nehri’nde bulunmaktadır.

Rusya Devlet Başkanı’nın ikamet alanı olarak kullanılan saraya geldiğinizde Rus mimarisinin en mükemmel örneklerinden birini de görmüş olacaksınız.

Hem siyasi hem de mimari bakış olarak gezi rehberinizde mutlaka Kremlin Sarayı’na yer vermeli ve mükemmel fotoğraf kareleri ile gezinizi ölümsüzleştirmelisiniz.

Moskova’nın kalbi olarak bilinen Kızıl Meydan, birçok turistik ve tarihi alanın birleşim noktası olarak karşınıza çıkmaktadır. Yüzyıllar boyu birçok önemli an ve mitinge tanıklık etmiş bu alan 300 ile 350 yıllık eski bir tarihe sahiptir.

Alan içerisinde müze, kilise ve çeşitli heykeller yer alırken gün içinde yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmaktadır. Sizler de geziniz sırasında UNESCO tarafından da korunan bu meydanı mutlaka görüp tarihi havasını solumalısınız.

Lenin Mozalesi, Kızıl Meydan içerisinde yer almaktadır ve bölgenin bu kadar önemli olmasını sağlayan hadise Rus lider Vladimir İlyiç Lenin mezarının burada bulunmasıdır. Oldukça farklı bir dış dizaynla karşınıza çıkacak olan Mozalede Lenin dışında diğer birçok Rus devlet büyüklerinin de mezarları yer almaktadır.

St Petersburg’da bulunan Peterhof Sarayı, şehrin önemli sembollerinden biri olup görkemli dış görünümü ile ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Kusursuz mimarisinin dışında eşsiz bir bahçesi bulunan sarayın içinde havuzlar ve heykeller yer almaktadır.

Havuzlardan efsunlandığı rivayet edilen saray gezi rehberiniz başında yer almalı ve bahçesinde güneşin yeşilin tadını çıkarıp mimari yapıyı mutlaka incelemelisiniz.

Rusya dendiği zaman birçok görselde başı çeken Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan’da yer alan yapılardan biridir.

Renkli yapısı ve 8 kubbesiyle turistlere kapısını açan katedral içerisinde bulundurduğu 8 kubbe ile Astarhan ve Kazan hanlıkları arasında çıkan savaşların galibiyetini sembolize etmektedir.

8 kubbe başlarda som altından oluşturulmuşken sonraları her biri farklı renk ve içerikte boyanarak bugünkü halini alarak karşınıza çıkacaktır. En yükseği 65 metre olan kubbeler bölge içerisinde en güzel fotoğraf karelerini oluşturup tarihe yakından tanıklık etmenizi sağlayacaktır.  

Etiketler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *