Ribeira ve foz sahili

Porto, Portekiz’in en büyük ikinci kenti, ülkenin de en önemli endüstri ve ticaret merkezi. Porto, dünyaca ünlü Porto şaraplarının geçmişten bugüne üretiminin, şişelenip bekletilmesinin ve ticaretinin yapıldığı yer olmasıyla ünlü.

Atlantik Okyanusu’nun kıyısında yer alan Porto, Porto’nun karakteristik özellikleri arasında nehrin üzerine kurulmuş estetik harikası taş köprüler, demir balkonlu nostaljik binalar ve 1996’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi şehir yer alıyor.

ribeira ve foz sahili

Portekiz’in kuzeyinde Rio Douro Nehri kenarında bulunan Porto’da, nehir boyunca yetiştirilen üzüm çeşitleri ve şarabın tarifi korunuyor. Şehrin adı, geçmişten bugüne uzanan bu dinamik ticarete ev sahipliği yapan liman kelimesinden port’tan geliyor.

Porto, liman bölgesine inen sevimli dar sokakları, iç içe geçen binaları, dik patika yolları nostaljik bir şehir ruhuna sahip. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi eserleri, kulağınızı okşayan çan sesleri ve pitoresk nehir manzarasıyla romantizmi yaşatıyor.

Renkleriyle gözleri üzerine çeken desenli vitraylarla süslenen taş binaları, Porto şarabı ve tarihi binalarıyla Porto; tarih ve sanat derslerinin canlı bir örneği.

Aynı zamanda ziyaretçilerini okyanus ile buluşturan ince kumlu sahilleri ile Porto, her geçen yıl giderek daha da popüler bir turistik destinasyon hâline geliyor.

Porto, kendi adıyla anılan şarabıyla dünyaya nam salmış bir şehir. 15. yüzyıldan bu yana, Douro Nehri boyunca uzanan vadide yetiştirilen üzümlerden yapılan Porto şaraplarının kalitesi on sekizinci yüzyılda çıkarılan bir kanunla koruma altına alınmış.

Bir festival kenti olarak da tanımlanan Porto, özellikle on ikinci yüzyıldan bu yana ülkede Katolikliğin merkezi haline gelen şehrin bahar festivalleri çok ünlü.

Okyanusun uçsuz bucaksız maviliği, salına salına akan Douro Nehri’nin sakinliği, küçük limanın göz alıcılığı, hüzünlü Portekiz müziği Fado ve bir yudum şarap, Porto’da aşkı ve romantizmi yaşatan en güzel anlar.

Sahil şeridi ve özellikle Ribeira’nın kıyısındaki restoran ve barlar da yine romantik saatler geçirmek için birebir.

ribeira ve foz sahili

Porto Gezilecek Yerler

Porto’nun gezilip görülecek pek çok yeri bulunuyor. Bunların başında Ribeira ve Foz geliyor. Douro Nehri boyunca birçok köprü bulunduğu Porto’da, Eyfel Kulesi’in mimarı Gustave Eiffel tarafından 1877’de yapılan Maria Pia Köprüsü, en ünlüsü.

Şehirdeki önemli yapılar arasında ise on ikinci yüzyılda yapılan katedral, Romanesk ve Erken Gotik üsluptaki Sao Martinho de Cedofieta Kilisesi, denizciler için işaret yeri işlevini gören 74 metre yüksekliğindeki granit Clerigos Kulesi ve 1410’da yapılan Gotik Sao Francisco Kilisesi yer alıyor.

Porto’nun en büyük meydanı olan Aliados Meydanı, 1900’lerden bu yana hizmet veren Lello Kitapçısı ise mutlaka görülmeli.

Ayrıca bir asırlık tarihe sahip Mercado do Bolhao adlı halk pazarını gezmeyi ve kent merkezindeki tarihi gardan şehrin iç kısımlarına doğru giden trenle bir Douro Nehri Turu yapmadan dönmeyin.

Nehir boyunca giden trenle istediğiniz istasyonda inip oradaki küçük kasabalarda gezip, yörenin şaraplarını tadabilirsiniz. Porto, tüm gezilecek yerlerinin yanı sıra, güzel bir sahil kenti.

Yaz aylarında Porto’daysanız, şehir merkezinden birkaç kilometre uzaklıktaki Atlantik Okyanusu kenarında yer alan Foz Bölgesi denizin keyfini çıkarmak için ideal.

1. Ribeira Bölgesi

ribeira ve foz sahili

Ribeira Bölgesi, kentin UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan dünyaca ünlü tarihi merkezi. Douro Nehri’nin kenarında yer alan Ribeira, birbirine bitişik rengarenk evleri, evlerin altındaki kafeleri, restoranları ve minik hediyelik eşya dükkânları ile cıvıl cıvıl, ziyaretçilerine günün her saati keyifli saatler yaşatıyor. Bu bölgede Sé Katedrali, Portekiz Fotoğrafçılık Merkezi, Borsa Sarayı ile Clérigos Kulesi ve Clérigos Kilisesi yer alıyor.

2. Sé Katedrali

ribeira ve foz sahili

Se Katedrali, Roma ve gotik mimari stillerinde yapılmış bir on üçüncü yüzyıl yapısı. İç dekorasyonuyla da son derece göz alıcı ve renkli bir görünüme sahip olan katedral, halk arasında Porto Katedrali olarak adlandırılıyor. Hâlen aktif olarak hizmet veren bu etkileyici mimari eser, dıştan güçlü bir kaleyi andırırken, Nossa Senhora da Vandoma ile São Vincente Şapeli öne çıkan bölümleri.

3. Müzik Evi

ribeira ve foz sahili

Müzik Evi (Casa da Musica), Avrupa Kültür Başkenti Porto Projesi kapsamında yapılan ve şehrin en önemli mimari simgelerinden biri olarak kabul edilen yapı. Fütüristik ve minimalist mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Casa de Musica, ülkenin en büyük ve saygın konser salonlarına ev sahipliği yapıyor. Ulusal Porto Orkestrası’nın, Barok Orkestrası’nın ve Remix Ensemble Grubu’nun da merkezi olan Müzik Evi, akustik açıdan dünyanın en gelişmiş konser salonlarına sahip.

4. Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi

ribeira ve foz sahili

Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi, ünlü mimar Álvaro Siza tarafından yapılan art deco stilindeki bir villa ile çevresini saran büyük yemyeşil bir parktan oluşuyor. Şehrin en saygın kültür merkezlerinden biri olan Çağdaş Sanat Müzesi ve bahçesinde ayrıca birçok konser, kültürel konferans ve atölye çalışmaları da düzenleniyor. Villa, müzenin yanı sıra restoran, bar, kafe, hediyelik eşya mağazası ve bir de kütüphaneye ev sahipliği yapıyor.

5. Sao Bento Tren İstasyonu

ribeira ve foz sahili

Sao Bento Tren İstasyonu, Porto’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Devasa bir sanat galerisi olan istasyonda yaklaşık 20 bin mavi çinili fayansa işlenmiş Porto ve Portekiz tarihi bulunuyor. Ünlü sanatçı Jorge Colaço’ya ait 1916 tarihli işlemeler, oldukça etkileyici.

6. Bolhao Market

ribeira ve foz sahili

Bolhao Market

PORTO

Kalbim Porto'da kaldı diyerek Porto gezimizi anlatmaya başlıyorum. Porto, Portekiz'in eşsiz doğal güzelliklerine, tarihi dokusuna sahip harika bir şehir. Porto, Portekizin ikinci büyük şehri olup 2001 yılında da Avrupa Birliği Kültür Başkenti olmuş. Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, balkondan balkona uzanan çamaşır ipleri, rengarenk evleri ile enteresan bir yer. 

ribeira ve foz sahili
Carmo Kilisesi (Igreja do Carmo)

Porto tren garı'nın Sao Bento'nun (Dünyanın en güzel tren istasyonu olduğu kesin, rivayete göre burası eskiden kilise olarak yapılmış, sonradan tren istasyonuna çevrilmiş) duvarlarında görmüş olduğumuz mavi-beyaz renkli seramiklerle süsleme sanatına Azulejos deniyormuş. Bu sanatı Endülüs Emevi Devleti'nin bir dönem hüküm sürdüğü Portekiz ve İspanya'da görüyoruz. Porto bize, bu sanatın en iyi örneklerini sunuyor. 

ribeira ve foz sahili
Sao Bento 

Porto'nun anlamı: liman demek, şehrin ortasından geçen Duoro nehri Porto'yu ikiye ayırıyor. Bir kısmına Porto, diğer güneyde kalan kısmına Gaia deniyor. Nehir üstünde toplam altı köprü var.

Bunların en meşhuru “Ponte D.Maria Pie “köprüsü.  Her şey esasında Ribeira’da, Gaia’da sadece şarap üreticileri var denilebilir.

Ancak Ribeira’nın en güzel manzarası Gaia’da olduğundan ve Porto için şarap her şey olduğundan Gaida da çok önemli. 

 Dom Luis I Köprüsü 
You might be interested:  Antre Ne Demek Otel?

Gaida bölgesinde ilk dikkatimi çeken sahil şeridindeki şarap evleri ve restoranlar oldu. 

Buradaki şarap evlerinde oturup ve Ribeira’nın manzarasının tadını çıkarın. Nehir çevresinde etkinlikler ve birçok ilgi çekici olayla karşılaşmanız mümkün. Ekim ayı olmasına rağmen sahil çok kalabalıktı. Güneşi Gaida'da batırdıktan sonra en üstteki köprüden otobüse binerek kendimizi yeniden Porto'nun tepe bölgesinde, Se Katedrali'nin önünde bulduk.12 yy eserlerinden olan bu katedral şehrin en yüksek yerine yapılmış. Şehrin en eski dini yapılarından biri olan bu katedral görülmeye değer. Mimari olarak bir kaleyi andırmasının nedeni; şehri korumak zorunda oldukları zaman kale olarak kullanılmış olmasıymış. 

 Porto sokaklarında kaybolma turunuza Ribeira’dan başlayın. Ribeira, Porto’nun en eski ve en tarihi bölgelerinden biri. 1996 yılından beri UNESCO tarafından korunan bir yer aynı zamanda. Şehrin en turistik ve kalabalık bölgesi. Şehrin Duoro nehri boyunca uzanan kıyı kesiminde yer alan oldukça geniş bir bölge.

Porto Katedrali, Clérigos Kulesi ve Clérigos Kilisesi Ribeira’nın en bilindik yapıları. Bu bölgede Porto'nun gece hayatı da hareketlidir. Porto Katedralinin hemen yan tarafında Estatua de Vímara Peres- Vímara Peres Heykelini görürsünüz.

Asker olan Peres Minho ve Douro arasındaki bölgenin yeniden canlandırılması için çalışmış.

Riberia Bölgesi

Porto'nun Atlantik Okyanusu'na kıyısı olan en güzel yerleri Foz ve Matosinhos eski zamanların balıkçı köyleri. Ünlü cafeleri ve restoranları ile turistler için bir cazibe merkezi. Biz sightseeing tours ile buraya ulaştık.

Foz, Porto'nun mini bir şehri gibidir. 19.yy da Portolu yerlilerin tatil yaptıkları popüler bir sahil beldesiymiş.

Bugün ise birçoğu mavi bayraklı plajları, sahil kafeteryaları ile güneşli bir havada Atlas Okyanusu manzarasına karşı güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer.

ribeira ve foz sahili
Foz
ribeira ve foz sahili
Foz

Ayrıca buraya yakın olan Queijo Kalesi, Passeio Alegre Çeşmesi ve Felgueiras Deniz Feneri'ni görmek isteyebilirsiniz.

2005 yılında açılan Casa de Musica Konser Salonu’nda bir konsere gitmek Porto’da akşam eğlencesi eklemek isteyenler için en iyi seçenek.

 Burası herhangi bir konser olmasa da görmek isteyebileceğiniz bir yapı.

Çünkü Hollandalı Mimar Rem Koolhas’ın eseri olan konser salonunun iki cam duvarı, modern mimarinin en güzel örneklerinden sahnesi ve seyirci auditorumu  turistik turlara da açık.

ribeira ve foz sahili

 • Porto şarabını tadın
 • Duora nehri kenarında deniz ürünleri yiyin
 • Se do Porto katedralini gezin
 • Duaro nehir turuna katılın
 • Teleferik' e binin
 • Majestic Cafe' de oturun
 • Livreria Lello kitap evinde kitap karıştırın
 • Tarihi 18 no.lu tramvaya binin
 • Porto Kristal Saray bahçelerini gezin
 • Foz kasabasını ziyaret edin
 • Casa de Musica da bir konser izleyin
 • Porto Şarap Müzesini gezin
 • Porto tramvay müzesini gezin
 • Sao Bento tren istasyonunu gezin
 • Aliados Bulvarını gezin
 • Luis Köprüsünü gün batımında geçin
 • Casa Oriental'dan konserve sardalye alın

 

Portekiz’e Dair Bilgi

NEDEN PORTEKİZ’DE YURT DIŞI EĞİTİM ?

Birçok uluslararası öğrencinin yurt dışında okumak için Portekiz’i seçmelerinin sebeplerinden biri de Portekiz’in dünyanın en eski üniversitelerinden birine sahip, tarih ve kültürle bezenmiş bir ülke olmasıdır.

Portekiz dünyada en çok ziyaret edilen 16. ülkedir ve gerçek anlamda muhteşem bir tatil ülkesidir. Fakat Portekiz sadece İspanya ve Atlas Okyanusu arasında bulunan bir sahil ülkesi değil; ayrıca bağımsız bir ülke olarak 13.

yüzyıla kadar uzanan tarihi ve kültürü ile zengin bir ülkedir.

PORTEKİZ EĞİTİM SİSTEMİ

Zorunlu eğitimin süresi 12 yıldır. 6-18 yaşları arasında eğitim zorunludur.Okul öncesi eğitim, 3 yaşından 6 yaşına kadardır ve zorunlu değildir.Temel eğitim üç seviyeden oluşmaktadır.


Birinci seviye 4 yıl, ikinci seviye 2 yıl ve üçüncü seviye 3 yıldır. Üçüncü seviyeden sonra sertifika verilmektedir. -Ortaöğretimin süresi 3 yıldır.

Ortaöğretim genel ve mesleki-teknik olmak üzere iki çeşittir.

Portekiz’de Üniversite Eğitimi

Portekiz’de 1920 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan University of Coimbra bulunmaktadır. Yedi yüzyıldan daha fazla süredir Portekiz’de 28.000 öğrencisi ile Portekiz’in en büyük üniversitesi olan University of Porto ve birkaç özel üniversite de dahil olmak üzere 15 devlet üniversitesi vardır.

Üç tane Portekiz üniversitesi 2008 THE – QS World University Rankings sıralamalarında yer almıştır. Bu üniversiteler; University of Coimbra, Universidade Catolica Portuguesa, Lisboa ve Universidade Nova de Lisboa’dır.Portekiz yüksek eğitim sisteminin göreceli olarak çok karmaşık olduğu söylenemez.

Yüksek eğitim sistemi; üniversite, teknik üniversite ve yüksek eğitim kurumlarından oluşmaktadır. Hepsinin devlet ve özel okulları bulunmaktadır.

Hem üniversiteler hem de teknik üniversiteler, mühendislik, eğitim ve beşeri bilimler gibi daha fazla pratik dersler sunarken, bazı üniversiteler tıp, hukuk ve iktisat gibi teorik ve araştırmaya dayalı dersler sunmaktadır. Hemşirelik ve muhasebecilik bölümleri sadece teknik okullarda bulunmaktadır.

Portekiz’de teknik üniversite, üniversite veya devlet ya da özel kuruluşlar arasında geçiş yapmak mümkündür. 15 tane teknik üniversite vardır ve çok fazla sayıda yüksek eğitim kurum ve kuruluşları bulunmaktadır.Nitelikleri bakımından öğrenciler teknik üniversitede veya Licenciatura’da üç yıllık Bachalerato (lisans derecesi) seçebilirler.

Licenciatura, üniversitede ya da teknik üniversite ve üniversite kombinasyonuyla üç yıldan altı yıla kadar derece kurları sunmaktadır. Bazı üniversiteler dışında, Bologna sürecine dahil olmayan üniversitelerde bu kurslar dört yıldan sekiz yıla kadardır.Portekiz’in ana dili İngilizce değildir ve İngilizce pek çok diğer ülkede olduğu kadar yaygın değildir.

Derslerin ne kadarının İngilizce olduğunu söylemek oldukça güçtür. Bu seviye muhtemelen çok düşüktür. Porto, Lizbon ve turizm merkezi olan Algavre’de birkaç tane yabancı uluslararası okul vardır. Eğer Portekizcenizi geliştirmeyi amaçlıyorsanız, Portekiz’de yüksek kalitede eğitim sunan köklü kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar sizi Portekizce konuşulan ülkelerde kariyer yapmaya hazırlar.

 • PORTEKİZ ÜNİVERSİTELERİ
 • • Universidade Aberta / Open University• Azor Adaları Üniversitesi / Universidade dos Açores • Faro Üniversitesi / Universidade do Algarve, Faro• Universidade Atlântica / Atlantic University• Aveiro Üniversitesi / Universidade de Aveiro / University of Aveiro• Lizbon Üniversitesi / Universidade Autónoma de Lisboa • Covilhã Üniversitesi / Universidade da Beira Interior, Covilhã• Universidade Católica Portuguesa / Portuguese Catholic University• Coimbra Üniversitesi / Universidade de Coimbra • Évora Üniversitesi / Universidade de Évora• Universidade Fernando Pessoa / Fernado Pesoa University• Universidade Independente / Independant University• Universidade Internacional / International University• Lizbon Üniversitesi / Universidade de Lisboa• Universidade Lusíada / Lusíada University• Universidade Lusófona / Lusófona University• Universidade de Macau / University of Macau• Madeira Üniversitesi / Universidade da Madeira• Braga Üniversitesi / Universidade do Minho, Braga• Universidade Moderna / Modern University• Lizbon Üniversitesi / Universidade Nova de Lisboa • Porto Üniversitesi / Universidade do Porto• Porto Üniversitesi / Universidade Portucalense• Lizbon Üniversitesi / Universidade Técnica de Lisboa
 • PORTEKİZ’DE TURİZM

İnsan varlığının en az 500 bin yıl önceye indiği İber Yarımadası’nda bulunan Portekiz’de Neanderthal insanı izlerine ve Paleolitik kalıntılara rastlanmasına karşın, ilk özgün kültürün ortaya çıkışı İ. Ö. 5500 dolaylarına tarihlenir.711 yılında İber yarımadası Kuzey Afrika yoluyla gelen Müslümanların eline geçti.

You might be interested:  Mızıka Hangi Tür Müziklerde Kullanılır?

756 – 1031 yılları arasında Portekiz Endülüs Emevi Devleti’nin bir parçasıydı. Emeviler döneminde Portekiz gelişti ve zenginleşti. Lizbon kenti Hıristiyan, Müslüman ve Yahudilerin birlikte refah içinde yaşadığı bir kent haline geldi.Kentin günümüzde Portekizce’de “Lizşboa” olarak telaffuz edilen adı büyük olasılıkla Arapça adı olan el-Uşbuna’dan gelmektedir.

Endülüs Emevi devleti 11. yüzyılda parçalanınca bölgede irili ufaklı Tavaif-ül Mülk beylikleri kuruldu. İber yarımadasının kuzeyindeki Hıristiyan krallıklar 11. yüzyılda Reconquista (tekrar fetih) çabalarını hızlandırarak Portekiz topraklarını ele geçirdiler. Portekiz bir ülke olarak ilk defa 5 Ekim 1143’te Kastilya ve Leon kralı VII.

Alfonso’nun Portekiz Kontluğu’nun bağımsızlığını tanıması ve I. Afonso’yu Portekiz Kralı olarak kabul etmesiyle bağımsız bir ülke olarak kuruldu.

Portekiz’i günümüzdeki topraklarının yarısı kadar bir alanda kurduktan sonra Afonso ve kendisinden sonra gelen krallar Hıristiyan tarikatlarının askeri desteğiyle Endülüslüler’den daha fazla toprak koparabilmek için sürekli güneye doğru ilerlediler.1147 yılında I.

Afonso önderliğinde Fransız, İngiliz, Alman ve Portekiz şövalyelerinden oluşan bir grup Lizbon’u kuşattı ve şehri Endülüslülerin elinden aldı. Bu sırada, şehirde yaşayan tüm dinlerden insanların bir bölümünün katledildiğine inanılır ve kent kesin bir şekilde Müslümanların elinden çıkarak Hristiyanların egemenliğine girdi. Portekizliler 1249 yılında Algarve’nin güney kıyılarına ulaştıktan sonra Portekiz Reconquistası tamamlanmış oldu.

 1. Güneş Kapısı
 2. Güneş Kapısı, diğer ismiyle Largo das Portas do Sol, Lizbon’da gün batımı için turistlerin tercih ettiği, güneşin batışının keyifle izlendiği bir yerdir.
 3. Sao Jorge Kalesi

Sao Jorge Kalesi, Lizbon‘un en yüksek tepesinde, MÖ. 6. yy’da inşa edilmiş, şehir içi ulaşımda
kullanılan tramvaylar ile ulaşabileceğiniz, turistlerin şehirde en çok ziyaret ettikleri tarihi yapılardan biridir.

Santa Justa Asansörü

Portekiz, Lizbon’da, Lizbon gezisinde görülmesi gereken tarihi yapılardan Santa Justa Asansörü, 1902 yılında hizmete açılmıştır. Günümüzde de kullanılan yapıdan şehri tepeden izlemek oldukça keyifli.

Belem Bölgesi,Portekiz, Lizbon’da Vasco da Gama’nın, keşiflere çıktığı nokta olması ile önemlidir. Bölgede görülecek bir çok tarihi yapı vardır. Görülecek yapılar şöyledir; Torre de Belem feneri, Jeronimos Manastırı, Kaşifler Anıtı, Belem Kültür Merkezi.

ribeira ve foz sahili

 • Cascais Kasabası
 • Cascais Kasabası, Lizbon‘da küçük bir balıkçı kasabası görüntüsünde, uygun ve bol çeşit ürünleri olan butikleriyle, leziz ürünler sunan balık restoranlarıyla ziyaret edilmesi gereken bir sayfiye kasabasıdır
 • Cabo da Roca

Lizbon‘un batısında yer alan Cabo da Roca, Avrupa’nın en batısında yer alan noktadır. Okyanus ve kaya manzaraları ile Portekiz gezisinde görülmesi gereken yerlerdendir.

Gülbenkyan Müzesi

Portekiz‘in başkenti Lizbon‘da büyük ve sakin bir parkın içinde bulunan Gülbenkyan Müzesi dönemin en ileri teknolojik imkanlarıyla kurulmuştur. Müzenin kurucusu Calouste Sarkis Gülbenkyan 1869 yılında İstanbul Üsküdar’da dünyaya gelmiştir.

Dom Louis Köprüsü

1886 yılında yapılmış olan, Portekiz‘in Porto ve Vila Nova de Gala şehirleri arasındaki 385 mt. uzunluğundaki köprü, Porto’da görülmesi gereken yapılardandır.

 1. Fundaçao Copertino de Miranda
 2. Fundaçao Copertino de Miranda, mimarisi, bahçeleri ve yılın büyük kısmı değişik eserlerin sergilendiği salonu ile Portekiz, Porto’da görülmesi gereken yerlerdendir.
 3. Clerigos Kulesi
 4. Portekiz, Porto’da 1763 yılında yapılan kule, konumu ile bu güzel şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz bir yerdir.
 5. Buçaco Sarayı

Portekiz, Porto’da, şehir merkezine 100km. mesafede yer alan, 19.yy.’da, Buçaco ormanı içerisinde, Kral’ın ava çıktığı zamanlarda konaklaması için yapılan, günümüzde otel olarak da kullanılan turistik bir mekandır.

Ribeira ve Foz Sahili

Ribeira ve Foz Sahili, Porto‘nun en lüks bölgelerinden biridir. Riberia sahil şeridindeki romantik cafe ve restoranlar, hızlı gece hayatı, Foz’daki şık mağazalar için Porto gezinizde Ribeira ve Foz Sahilini ziyaret etmelisiniz.

 • Portekiz’in en çok turist çeken şehri Porto gezisinde görmeniz gereken yerler şöyledir;
 • Ribeira ve Foz Sahili, Buçaco Sarayı, Sao Martinho de Cedofieta Kilisesi, Casa de Serralves, Clerigos Kulesi, Matosinhos’la Porto de Leixoes Gölü, Fundaçao Copertino de Miranda, Sao Francisco Kilisesi, Dom Louis Köprüsü, Bolsa Sarayı, Liberdade Meydanı, Arrabida Köprüsü, Şarap Mahzenleri.
 • Lizbonda Görülecek Yerler

Portekiz’in sayfiye şehri Lizbon gezisinde görülmesi gereken yerler şöyledir; Cabo da Roca, Cascais Kasabası, Calouste Gulbenkian Müzesi, Belem Bölgesi, Santa Justa Asansörü, Sao Jorge Kalesi, Güneş Kapısı.
Lizbon’a yakın Estoril Şehri, Kelush, Sintra, Fatima Kasabası.

 1. PORTEKİZ LİMANLARI
 2. Aveiro, Funchal (Madeira AdaLARI:), Horta (Azores), Leixoes, Lisbon, Porto, Ponta Delgada (Azores), Praia da Vitoria (Azores), Setubal, Viana do Castelo
 3. PORTEKİZ HAVAALANLARI 
 4. • Corvo Island (CVU)• Faro (FAO)• Flores (FLW)• Funchal (FNC)• Graciosa (GRW)• Horta (HOR)• Lajes (TER)• Lizbon (LIS)• Pico (PIX)• Ponta Delgada (PDL)• Porto (OPO)• Porto Santo (PXO)• Santa Maria (SMA)• Sao Jorge (SJZ)
 5. PORTEKİZ OTELLERİ
 6. Vip Inn Berna Hotel, Grande Hotel Do Porto, Hotel Vila Gale Cascais, Hotel Da Gale, Britania Hotel, Heritage Av Liberdade, Sofitel Lisbon Liberdade, Tiara Park Atlantic Lisboa, Internacional Design Hotel, Intercontinental Porto Palacio Das Cardosas, As Janelas Verdes, Altis Belem, Brown’s Downtown, Four Seasons Hotel Ritz Lisboa, Lx Boutique Hotel
 7. Portekiz Konsolosluğu

Portekiz Konsolosluğu Türkiye, Portekiz devleti ile portekiz devleti arasında bulunan ilişkilerin bir temsilcisi, teminatı ve bu ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmaların bir resmi bir temsilcilsidir.

Portekiz Konsolosluğu Türkiye ile Portekiz devleti arasında bulunan ilişkileri başarılı bir seviyede tutma, iyi niyet, barış ve ekonomik ilişkileri geliştirme yönünde çalışmalar yürütürken aynı zamanda Türkiye’de bulunan Portekiz vatandaşlarının tüzel ve özel kişilerini bu kişilerin hak ve menfaatlerini, pasaport yenileme, kimlik çıkarma, düğün, cenaze gibi dünyevi gelişmeler karşısında hizmet verme üzerine de çalışmaları bulunmaktadır.

Portekiz Konsolosluğu İstanbul bulunmazken, Portekiz devleti İstanbul’da Fahri Konsolosluk ile hizmet vermektedir.

 Portekiz Konsoloslukları aynı zamanda Portekiz vizesi işlemleri içinde hizmet verirken, Portekiz vizesi, Portekiz vize başvurularıPortekiz vize ücretleri uzun ve kısa süreli Portekiz vizesi işlemlerine dair tüm çalışmalar Portekiz Konsolosluğunun çalışma alanı içerisinde yeralır.

Porto Gezilecek Yerler

Daha görür görmez insanı içine çeken Porto gezilecek yerleri keşfedilmek için sizi bekliyor. Portekiz'in en güzel ve turistik şehirlerinden birisi olan Porto'da görülmesi gereken yerlere bir göz atın.

Portekiz’in kuzeybatısında ve ülkenin 2. büyük şehri olan Porto, yüzleri çini ile kaplanmış derme çatma evler, yokuşlu sokaklar, minnacık balkonlardan sarkan çamaşırları ile kendine has güzelliği olan bir Avrupa şehri. 2017 de Avrupa’nın en iyi destinasyonu seçilmiş.

Şehir, İspanyol ve Portekiz mimarisinin karışımı ile harmanlanmış. Porto, Portekizce’de “liman” anlamına geliyor. Duoro Nehri şehri ikiye bölmesinden dolayı her iki yakayı birbirine bağlayan 5 tane köprü var.

Porto uçak bileti alarak bu büyüleyici şehri siz de keşfedin!

Ucuz Porto Uçak Bileti Bul

Porto küçük bir şehir olmasına rağmen, Porto gezilecek yerler oldukça fazla. İki günlük programlı bir planlama ile yürüyerek şehrin bir çok noktası gezebilirsiniz.

Ribeira Meydanı: Unesco listesindeki bu meydan Porto gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alanlardan bir tanesi. Porto’nun en eski yerleşim bölgesi Ribeira, Dom Luis Köprüsü manzaralı kafeleri, restoranları, sokak sanatçıları ile günün her saati kalabalık (özellikle akşamüstü). Duoro Nehri’nde tekne turu yapacaksanız yine buradan kalkan teknelerle yapabilirsiniz.

You might be interested:  Köşebaşı Hangi Tür?

Palacio da Bolsa (Bolsa Sarayı): Saray, Porto’da görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Özellikle “Arap Odası” olarak adlandırılan yer oldukça etkileyici. 19.

yüzyılda şehre gelen yabancı yatırımcıları etkilemek amacıyla Porto Ticaret Odası tarafından ticaret ve iş amacıyla yapılmış bir saray.

Akşamları farklı etkinliklere ev sahipliği yaptığından sabah saatleri gezmekte fayda var. Giriş ücreti 9 euro.

Porto’da Size En Uygun Oteli Bulun

Dom Luis Köprüsü: Porto’da görülecek yerler arasında liste başı olan, üstü de altı da yaya trafiğine açık, alt taraftan araçlar, üst taraftan tramvayın geçtiği, Tarihi Ribeira bölgesi ile şarap mahzenleriyle ünlü Gaia’ya birbirine bağlayan Dom Luis Köprüsü şehrin sembolü. Paris’in ünlü Eyfel Kulesi’nin mimarı Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış, Eyfel Kulesi’nden önce yapılmış.

Avenida dos Aliados (Aliados Meydanı): Bir çok tarihi bina ile çevrelenmiş şehrin en ünlü meydanı. Bu meydana geldiğinizde Mc Donalds’ın olduğu binaya dikkat edin. Mimari açıdan en güzel Mc Donalds binası olabilir.

Ucuz Porto Uçak Bileti Bul

Se do Porto (Porto ya da Se Katedrali): Şehri korumak amacıyla şehrin yüksek bir noktasına kurulmuş, neredeyse 1000 yıllık bir gotik yapı. Avlu duvarlarındaki seramikler görülmeye değer. Katedrale giriş ücretsiz fakat belli bir bölümü ücretli.

Sao Francisco Kilisesi (Igreja de Sao Francisco): Porto’da çok sayıda kilise var ve hepsini görmekten bir süre sonra sıkılabilirsiniz.

 Çok fazla kilise gezmekten hoşlanmıyorsanız bile bu kiliseyi görmelisiniz. Çünkü kilisede sömürge zamanında Brezilya’dan getirilen Brezilya altını ile kaplanmış pek çok heykel ve figür mevcut.

Kilisenin içi tamamen ahşap işleme ve altın kaplama. Giriş ücreti 5 euro.

Santa Catarina Caddesi: Porto’nun araç trafiğine kapalı, alışveriş caddesi. Her türlü bütçeye uygun markaların, restoran, kafelerin yer aldığı şehrin en işlek caddelerinden biri.

Bu caddeyi görmeye gelmişken hemen yakınındaki kapalı, aynı zamanda bir şeyler yiyip içebileceğiniz, hediyelik eşya alabileceğiniz tarihi binadaki “Mercado do Balhao” denen pazarı görebilirsiniz.

Yine pazar yerinin hemen yanında, duvarları muhteşem mavi seramiklerle kaplanmış, hayran kalacağınız Capela das Almas kilisesini görmeden dönmeyin. Kilisenin karşı sokağındaki yayaya kapalı olan Santa Catarina Caddesine girip, caddenin sonuna geldiğinizde sol tarafınızda Porto’nun en eski kafesi Majestic Cafe’yi göreceksiniz.

Zaten kapısındaki kuyruktan kafeye geldiğinizi anlarsınız.J.K.Rowling, Porto’da yaşarken Harry Potter ve Felsefe Taşıkitabını yazarken zamanının çoğunu bu tarihi kafede geçirmiş. İçeri girmek için biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Şehrin diğer kafelerine göre daha pahalı olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Ucuz Porto Uçak Bileti Bul

Sao Bento Tren İstasyonu: 16 yıl yapımı süren istasyonun, duvarındaki resimlerde Portekiz tarihi anlatılıyor. Bölgesel ve şehirlerarası trenlerin kalktığı bu istasyonu görmeden dönmeyin.

İstasyon her daim kalabalık olduğundan fotoğraf çekmek de oldukça zor oluyor.

Tren istasyonu aynı zamanda Aliados Meydanı, Clerigos Kulesi, Carmo kilisesi ve meşhur kitapçı Livraria Lello’yayakın olduğundan gelmişken buraları da görün.

Clerigos Kulesi ve Kilisesi: Tren istasyonundan çıkıp sağa doğru ilerleyip, yokuşu tırmandığınızda hemen yokuşun sol tarafındaki kilise ve kule Clerigos. Yaklaşık 300 yıllık kuleye çıkmak için 240 basamak tırmanmalısınız. Kuleye çıkmak zor çünkü merdivenler gittikçe daralıyor. 76 metre yüksekliği ve 360 derece panoramik bir manzara sunuyor.

Porto’da Size En Uygun Oteli Bulun

Livraria Lello: 1869 yılında yapılmış kitapçı, Lonely Planet’a göre Dünya’nın en güzel 3 kütüphanesinden biriolarak kabul ediliyor. J.K.ROWLİNG’İN Porto’da yaşadığı dönemlerde H.Potter’ı gelip burada yazıyormuş.

Girişi için kitapçının bir kaç dükkan hemen yanındaki yerden 5 euroya biletinizi alıp çantanızı emanete bırakıyorsunuz. Sonra da kitapçıya girmek için sıra bekliyorsunuz. Bileti isterseniz internetten de alabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinden itibaren kapanana kadar kapısındaki kuyruk hiç bitmiyor.

 Ahşap merdiven, tavan oymaları, ortam inanılmaz güzel.

Ucuz Porto Uçak Bileti Bul

Casa da Musica: Şehrin modern bölgesi Boavista’daki bu konser salonu, Porto gezilecek yerler rehberindeki lokasyon olarak en uzak olanı. Tarihi bölgenin dışında bir yerde. Müzikseverler için görülmesi gereken, özellikle de konser varsa kaçırılmaması gereken bir yer. İçerisinde özel turlar da mevcut.

Museu Nacional de Soares dos Reis(Ulusal Müze):  Portekiz tarihi ile ilgilenenler, merak edenler için ulusal bir müze. Giriş ücreti 5 euro.

Gaia:Duoro Nehri’nin karşı kıyısı Gaia. Şarap mahzenleri ile ünlü olan bölgeye Dom Luis Köprüsünden ister yaya, ister araçla geçebilirsiniz. Gaia’da yapılacak çok fazla şey var. Unesco listesindeki manastır Serra do Pilar’a çıkıp, Porto’nun en güzel manzara fotoğraflarını çekebilirsiniz. Porto, dünyaca ünlü şarapları ile meşhur.

Dolayısıyla şaraphaneleri gezip, şarap turlarından birine katılabilirsiniz ki (ortalama 2-3 saat sürüyor). Tur ücretleri ortalama 10-15 euro. Nehir kenarında yürüyüş yapabilir, tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca teleferiğe de binebilirsiniz. Foz: Porto’nun 5 km uzağında Duoro Nehri’nin Atlantik Okyanusu ile birleştiği bir noktada yer alıyor Foz kasabası.

Foz’a otobüsü ile gidebileceğiniz gibi tramvayla da gidebilirsiniz. Porto’da yapılacak şeylerden biri de1, 18, 22 no’lu nostaljik tramvaylarla şehri turlamak. 1 no’lu tramvay ilehem Foz’a gidip hem de nostaljik tramvaya da binmiş olursunuz.

 1 no’lu tramvaydan indikten sonra 15-20 dakika yürümeniz gerekecek ama şirin bir yerleşim yerinden geçerek ya da sahil boyu yürüyerek Foz’a ulaşacaksınız.

Ucuz Porto Uçak Bileti Bul

Porto Ulaşım

Porto Portekiz’in en güzel şehirlerinden biri. Portekiz’in ikinci büyük şehri Porto’ya gitmek için öncelikle Schengen vizesinizin olması lazım.

Vizenin ardından ilk işiniz Avrupa’nın en iyi destinasyonu seçilmiş Porto’ya  ekonomik fiyatlı uçak bileti bulmak. Porto’dan Lizbon’a giderken toplu taşıma kullanmak istemiyorsanız araç kiralamak şart.

Porto’da Ucuza Araç Kiralayın

Porto Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım: Porto Havaalanından şehir merkezine gitmek için alternatifiniz çok. Otobüs, metro, taksi, otel transferi seçenekleri ile kolayca şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Porto şehir içi ulaşımda tramvay, otobüs ağı oldukça yaygın olsa da biz  hiç bir vasıtaya ihtiyaç duymadan dolaştık. Porto küçük bir şehir ve gezilecek yerler birbirine oldukça yakın. Dolayısıyla günlük ya da 3 günlük sınırsız ulaşım kartı almak mantıksız.

Porto Konaklama

Porto yürüyerek keşfedilebilecek kadar küçük bir şehir. Haliyle konaklama için şehrin her yerini tercih edebilirsiniz. Şehrin tarihi bölgesi Ribeira’daki otelleri merkez alarak tercihte bulunduk

Porto’da Size En Uygun Oteli Bulun

Keşfet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *