Otel Nasıl Şikayet Edilir?

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ ALO 176.

Tatil sepetini nereye şikâyet edebilirim?

Turizm sektöründe hizmet satın alan her tüketici, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a tabidir. Bu sebeple bu Kanunda yer alan düzenlemeler doğrultusunda tüketiciler şikayetlerini T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na da bildirebilir.

Otelleri kim denetliyor?

Tüketici hakları ile ilgili hukuki durum Tüketici Mahkemeleri tarafından inceleniyor. Türkiye’deki oteller ile ilgili tüketici sorunları hangi merci tarafından inceleniyor diye sorarsak, oteller için doğal olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı akla geliyor.

Seyahat acentesi nereye şikâyet edilir?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi (KTBİM ALO 176), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gelecek her türlü talep, şikâyet, görüş, öneri, ihbar ve soruları etkin ve hızlı çözüme kavuşturmak amacıyla “vatandaş memnuniyeti” odaklı olarak yaklaşık dört yıldır faaliyet göstermektedir.

Tatil sepeti rezervasyon sorgulama nasıl yapılır?

Nasıl Rezervasyon Yaparım?

  1. tatilsepeti.com’da sayfanın üst bölümündeki ‘Kayıt Ol’ bağlantısına tıklayıp üyelik bilgilerinizi girerek kaydınızı yapın.
  2. Tebrikler!
  3. Seçtiğiniz otel ya da turla ilgili ayrıntılı bilgileri ‘Detayları İncele’ butonunu tıklayarak görebilirsiniz.

Tatil sepeti kime ait?

www.tatilsepeti.com sitesinin tüm kullanım ve içerik hakları saklıdır. Sitenin tüm hakları, sahibi olan firma DLT Turizm ve Ticaret A.Ş.’ye aittir.

You might be interested:  Türkiye'De Ilk Otel Hangi Tarihte Açılmıştır?

Otelde misafir kabul ediliyor mu?

otelin kalitesine göre değişir. kaliteli bi otel ise evlilik cüzdanı sormazlar ancak 2. kişi ücret farkını alırlar. En azından biz öyle yapıyoruz. otelin kalitesine göre değişir.

Ücret iadesi yapmayan otel nereye şikayet edilir?

NEREYE ŞİKAYET EDİLEBİLİR? Tatil sonrasında herhangi bir sebeple mağdur olan tüketicilerin haklarını aramaları için il ve ilçelerde kurulu bulunan ve ücretsiz hizmet veren Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne ve ayrıca parasal miktarına göre Tüketici Mahkemeleri’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Otelde kalmak için evlilik cüzdanı şart mı?

otellerde evlilik cüzdanı istenmesi ihtiyâridir

kanunî bir zorunluluk olmamakla beraber tamamen otel yönetiminin insiyatifine bırakılmıştır. ülkemizde 1774 sayılı kimlik bildirme kanununa göre, kalınacak otelde kimlik ibraz etmek gerekmektedir, bu kanun maddesinde evlilik cüzdanı ile ilgili bir vurgu yapılmamıştır.

Alo 176 ne işe yarar?

Kültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi Alo 176, vatandaşlarımız ile yerli ve yabancı turistlerin Bakanlığımızla ilgili her türlü bilgi, öneri ve şikayetlerine cevap veriyor.

Korsan ihbar hattı 176 mıdır?

Korsan ihbar hattı (0530) 580 77 99 nolu telefona yapılan şikayetlere 7/24 cevap vermektedir. Hafta içi mesai saatleri içerisinde ise (0216) 327 07 73 nolu telefona ve ayrıca korsanih[email protected] adresine korsan kitap ihbarlarınızı yapabilirsiniz.

Tatil Budur kime ait?

Tatilbudur.com, Türk menşeili olan, Tatilbudur Seyahat Acenteliği ve Turizm AŞ markasına bağlı olarak hizmet veren bir seyahat acentesi ve tur operatörüdür. 1997 yılında Derya Bülent Kuş tarafından kurulmuştur.

Tatil nasıl iptal edilir?

Eğer tatilinizi acente üzerinden satın aldıysanız ödediğiniz ücreti tatilinize 30 gün kalana kadar kesintisiz iade alabiliyorsunuz. Uçuş yasağı olan ülkelerde ise ’30 gün kaldı’ acelesine gerek yok. Bu ülkelerde tatil satın aldıysanız tatile 1 gün kalsa dahi paranızı kesintisiz alabilirsiniz.

You might be interested:  Kolanya Hangi Tür Karışıma Örnektir?

Erken rezervasyon güvence paketi nedir?

% 100 kesintisiz iptal güvence paketi ile rezervasyonunuzu şimdi güvenle yaptırın. % 50’ye varan indirimlerden siz de yararlanın! İptal Güvence Paketi ile otele giriş gününden 72 saat öncesine kadar rezervasyonlarınızı her koşulda iptal etme fırsatı sunuyoruz. ödediğiniz ücretin %100 iadesini alabilirsiniz.

0 212 963 23 00 kim?

02.07.2017 tarihinde Tatilsepeti isimli siteden Dragut North Hotel Bodrum’dan rezervasyonda bulundum. 0 212 963 23 00 numaralı telefonla 13.37’de arayıp kart bilgilerim alınıp işlemlerime devam edildi. Yarım saate evraklarınız düzenlenip gönderilecek dendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *