Otel Denetimini Kim Yapar?

Turizm yatırım ve işletmelerinin denetimi, Bakanlık kontrolörleri veya Bakan tarafından görev verilmesi halinde Bakanlık müfettişlerince yapılır.

Otelleri kim denetliyor?

Madde 71- Belgeli işletmeler, Bakanlıkça istenen her türlü bilgi ve verileri Bakanlığa bildirmekle yükümlüdürler. Madde 72- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Madde 73- Bu Yönetmelik hükümlerini Kültür ve Turizm Bakanı yürütür.

Oteller Hangi Bakanlığa Bağlı?

Oteller, seyahat acentaları, turist rehberleri olmak üzere turizm sektöründe var olan tüm kuruluşlar T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gözetimi ve denetimi altındadır. Turizm sektöründeki firmalarla yaşanan problemler sebebiyle ortaya çıkan şikayetler hakkında, Bakanlığa yazılı olarak başvuruda bulunabilir.

Konaklama yerleri nelerdir?

Konukların kendi olanaklarıyla gecelediği işletmelerdir. Konukların yeme-içme de dahil olmak üzere çeşitli gereksinimlerini genellikle kendilerinin karşıladığı konaklama işletmeleridir.

Konaklama İşletmeleri:

 • 1.Otel,
 • 2.Motel,
 • Tatil Köyü,
 • Pansiyonlardır.
 • Asli konaklama tesisleri nedir?

  Asli konaklama tesislerinde kadın ve erkek personel için ayrı soyunma yerleri, dolapları, duş, tuvalet ve ortak oturma, dinlenme ve yemek ihtiyaçlarını karşılayan bir mahal bulunur.

  Otel nereye şikâyet edilir?

  KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ ALO 176.

  Pis otel nereye şikâyet edilir?

  Pis otel nereye şikâyet edilir? Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre oluşturulan iletişim merkezinde, www.alo176.gov.tr web adresinden ya da “176” çağrı merkezinden 7/24 “Canlı Destek” ve “Başvuru Sorgulama” hizmetleri veriliyor.

  You might be interested:  3 günlük berlin gezisine dair nokta atışı bilgiler

  Otele ödenen para geri alınır mı?

  Otele giriş tarihinize 15 gün kalana kadar iptal – değişiklik talep etmeniz durumunda işlem ücretiniz tahsil edilerek paranız ödeme şeklinize göre iade edilir. 15 günden az bir süre kala ise ödemiş olduğunuz tutar üzerinden %35 kesinti yapılarak iptal işleminiz gerçekleştirilir ve iadeniz yapılır.

  Alo 176 ne işe yarar?

  Kültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi Alo 176, vatandaşlarımız ile yerli ve yabancı turistlerin Bakanlığımızla ilgili her türlü bilgi, öneri ve şikayetlerine cevap veriyor.

  Otel kayıtları ne zaman silinir?

  Otel kayıtları emniyet genel müdürlüğüne bağlı kimlik bildirim daire başkanlığınca süresiz olarak saklanır. Bu kayıtlar hiç silinmez. Teknik ve teknolojik alt yapısı olan oteller geçmişe ait konaklama kayıtlarını kendi isteklerine göre saklamaktadırlar.

  Konaklama işletmelerinin faaliyetleri nelerdir?

  Konaklama sektörü, turistlerin geçici konaklama, yeme-içme, kısmen eğlence ve diğer bazı sosyal ihtiyaçlarını karşılayan işletmelerin oluşturduğu bir sektördür.

  Konaklama işletmeleri kaça ayrılır?

  Yardımcı konaklama işletmeleri olmak üzere ikiye ayrılır. Asıl amacı konukların geceleme gereksinimlerini karşılamak olan işletmelerdir.

  Konaklama İşletmelerinin Sınıflandırılması

 • 1.Otel,
 • 2.Motel,
 • Tatil Köyü,
 • Pansiyonlardır.
 • Otel işletmelerinin sınıflandırılması nelerdir?

  Ulaştırma araçları ile bağlantıları dikkate alındığında otel işletmeleri, havaalanı otelleri, istasyon otelleri, liman otelleri, karayolu kavşak noktalarındaki oteller (moteller) olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır (Şener 1997, 26).

  Basit konaklama tesisleri nelerdir?

  Basit Konaklama Belgesi Nedir? İdaresinden alınmış işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyette bulunan ve turizm işletmesi belgesi bulunmayan konaklama tesislerine, kanun teklifi yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde Bakanlığa başvurmaları halinde basit konaklama turizm işletmesi belgesi verilecek.

  Konaklama hizmeti nedir?

  Tanımı Ön büro elemanının sahip olduğu; konaklama tesisleri, konukların karşılanması, konuk ihtiyaçları ve kayıtları ile ilgili mesleki yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

  You might be interested:  Yiyecek Israfını Önlemek Için Ne Tür Tedbirler Alınabilir?

  Konaklama Yapıları nedir?

  Konaklama sektörü, insanların kendi konutları dışında değişik nedenlerle yaptıkları seyahatlerde geçici olarak konaklama, beslenme, dinlenme ve rekreasyon gereksinimlerini ticari amaçlarla en uygun ortamda karşılayan otel, motel, tatil köyü, hostel, kamping, pansiyon, oberj vb. işletmelerin yer aldığı bir sektördür (

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *