Mısırda görülmesi gereken tarihi güzellikler

Mısırda toplu taşıma ücretleri uygun olmasına rağmen toplu taşıma ağı yeterince gelişmemiştir. En yaygın kullanılan toplu taşıma aracı otobüstür. Ülkenin başkenti Kahire’de metro da bulunur; ancak metro güzergahı şehrin tüm turistik bölgelerini kapsamaz. Her ne kadar toplu taşıma araçlarına göre biraz daha pahalı olsa da Mısır’da taksi ile ulaşım en pratik yöntemlerden biridir. 

Seyahatinizi konforlu kılmak ve araç kiralamak isterseniz, Pegasus araç kiralama hizmeti sayfasını inceleyebilir, seyahat tarih aralığınız ve teslim almak istediğiniz lokasyona göre oluşturulan araç seçeneklerine göz atabilirsiniz. 

ARAÇ KİRALA

Kahire Uluslararası Havalimanı (CAI)’ndan Şehir İçine Ulaşım 

Kahire Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu otobüstür. Terminal çıkışındaki otobüs duraklarından günün her saati 30 dakikada bir otobüsler hareket eder. Bu otobüslerle yaklaşık 45 dakikada Kahire’ye ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine taksi ile ulaşmak da mümkündür. Şehirde, taksi ücretinin önceden şoför ile konuşulması tavsiye edilir.

Şarm El Şeyh Havalimanı (SSH)’ndan Şehir İçine Ulaşım

Havalimanından şehre uçakların iniş saatlerine göre kalkış saatleri belirlenen GO Airport Shuttle adı verilen araçlar ile ulaşım sağlanır. Bu araçların biletleri havalimanında temin edilir. Ayrıca havalimanından şehre özel araçlar ile de transfer sağlanabilir. Bunun yanı sıra Şarm El Şeyh şehir merkezine taksi ile de ulaşılabilir. 

Hurgada Uluslararası Havalimanı (HRG)’ndan Şehir İçine Ulaşım

Hurgada’nın toplu ulaşım sistemi çok gelişmemiş olduğundan havalimanından şehre ulaşmanın en pratik yolları taksi kullanmak veya araç kiralamaktır. Hurgada seyahatiniz için araç kiralama işleminizi Pegasus ayrıcalığı ile yapabilirsiniz.

Mısır’da Gezilecek Yerler

Mistik ve büyüleyici dokusuyla turistlerin ilgi odağı olan Mısır’da görülmesi gereken birçok tarihi mekân, müze ve turistik nokta bulunur. Bunlardan bazılarını sizin için aşağıda listeledik:

Mısır Piramitleri

Sayısı yüzden fazla olan irili ufaklı bu muhteşem yapıların en ünlüsü Keops Piramidi’dir. Kahire’nin Gize bölgesinde yer alan Keops Piramidi, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri kabul edilir. Yine bu bölgede bulunan Basamaklı Piramit ise inşa edilen ilk piramit olması sebebiyle ilgi çeken adreslerdendir. 

Büyük Gize Sfenksi

Kefren piramidinin hemen karşısında bulunan Büyük Gize Sfenksi boyutları itibarıyla dünyanın en büyük tek parça taş yapısıdır. Firavun başlı aslan heykeli görenleri kendisine hayran bırakır. Dünyanın ayakta kalabilmiş en yaşlı anıtları kabul edilen Büyük Gize Sfenksi, Kahire’de bulunur.

Krallar Vadisi

Bu vadide Firavunlar ve asiller adına oluşturulan mezarlar yer alır. Luksor bölgesinde bulunan bu vadide Tutankhamun, Tiye, Merneptah ve Tausert gibi önemli isimlerin mezarları bulunur.

Kahire Mısır Müzesi

Bu müzede Antik Mısır medeniyetlerine ait en değerli arkeolojik ögeler korunmaktadır. Müzede Rames II ve 10 diğer firavun cesedi mumyalanmış bir şekilde sergilenir.

Şarm El Şeyh

mısırda görülmesi gereken tarihi güzellikler

Dalış meraklılarının en gözde mekanlarından biri olan Kızıldeniz’in buraya kıyısı bulunur. Şarm El Şeyh’de yılın her döneminde birçok dalış turu düzenlenir. Kışın bile su sıcaklığının 20°C altına düşmediği Kızıldeniz sahip olduğu zengin su altı güzellikleriyle adeta bir cennettir. 

Şehri detaylarıyla keşfetmek isterseniz, “Şarm El Şeyh Gezi Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Mısır’da Nerede Kalınır? 

Mısır’da yaygın olarak tercih edilen ve en güvenli konaklama seçeneği otellerdir. Mısır için otel rezervasyonunuzu erken tamamlamanız size daha uygun fiyatlı, güvenilir ve rahat bir konaklama imkanı sağlayacaktır. Kahire’de her bütçe için uygun bir otel seçeneği bulmak mümkündür. 

Başkent Kahire’de konaklanabilecek en popüler bölgeler eski şehir merkezi, Doki, Mohandessen ve Giza’dır. Kahire’de 2-3 yıldızlı otellerin 2 kişi gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 30-60€ (2019) aralığındadır.

Lüks otellerin 2 kişi gecelik fiyatları ise 50€’dan(2019) başlar. Şam El Şeyh’de konaklama için en sevilen mevkiler Naama Bay, Hadaha ve Sharks Bay’dır.

Bu bölgelerde geceliği 50€ – 150€ (2019) arasında değişen lüks tatil köylerinde de konaklama yapılabilir. 

REZERVASYON YAP

Mısır’da Ne, Nerede Yenir? 

Eski Mısırlıların yeme-içmeye olan düşkünlükleri mezar ve tapınakların duvarlarındaki çizimlerden anlaşılır. Bu çizimlerde tasvir edilen büyük ziyafetler ve çok çeşitli yiyeceklerin çoğu günümüzde Mısırlıların evlerinde tüketilir.

Mısır mutfağı, özellikle Ortadoğu’daki Lübnan, Filistin, Suriye gibi komşularının mutfaklarından etkilenmiştir.

Pirinç ve ekmeğin temel gıdalar olarak tüketildiği Mısır’da molokhiyya (ıspanağa benzer bir tür sebze) ve ful mudammas (soslu iç bakla) oldukça sevilen lezzetler arasındadır.

Mısır mutfağının en popüler lezzetlerini ve bu lezzetleri bulabileceğiniz Kahire restoranları sizin için sıraladık:

 • Falafel: Fayruz Lebanese Restaurant
 • Koşeri: Koshary Abou Tarek Restaurant
 • Mulukhiyah: Boharat Restaurant
 • Umm-Ali tatlısı: El Malky Restaurant
 • Şavarma: Sabaya Restaurant

Mısır’dan Ne Hediye Alınır? 

Mısır’ın başkenti Kahire önemli bir ticaret ve turizm merkezidir. Kahire alışveriş imkanları açısından elverişli bir şehirdir. Özellikle Han Halil Çarşısı’nda papirüsten yöresel baharatlara, tekstil ürünlerinden halılara kadar birçok özgün hediyelik eşya bulabilirsiniz. Sevdiklerinize el yapımı takılar, deri eşyalar, parfümler ve ilginç baharatlar hediye edebilirsiniz. 

Mısır’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Mısır’a gitmeden önce ülkenin vize gerekliliklerini incelemenizde fayda var.
 • Şehir içinde taksi kullanmanız gerektiğinde taksicilerle önceden pazarlık yapmanız faydalı olacaktır. 
 • Mısır toplumunun büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğundan toplumsal yaşam da İslam inancına göre şekillenir. 
 • Mısır’a gitmeden önce bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanmak, seyahat sırasında ise antiseptik jel, sabun, peçete gibi temel hijyen ürünlerini bulundurmak hayatınızı son derece kolaylaştıracaktır. 
 • Mısır’da alışverişte pazarlık yapılabilir. Özellikle pazarlarda ürün satın almadan önce muhakkak pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. 

Mısır Gece Hayatı 

mısırda görülmesi gereken tarihi güzellikler

Mısır’daki büyük otellerde gece kulübü kültürü yaygındır; otellerde bulunan bar ve kulüplerin birçoğu 24 saat hizmet vermektedir. Bununla beraber ülke çapında ünlü barlar da vardır. Bu tarz yerlerin genellikle pencereleri yoktur veya dışarıdan görülmesi mümkün değildir. Mısır’da bazı mekanlara sadece çiftlerin, bazı mekanlara sadece erkeklerin girmesine izin verilir. Bu nedenle gidilecek gece kulübünün böyle bir kuralının olup olmaması önceden kontrol edilmelidir. Ülke çapında birçok canlı performans mekanı da bulunmaktadır. Eğlencenin nabzının attığı Kahire şehrinde gece hayatı konusunda tercih edilen bölgeler ise şehir merkezinin yanı sıra Zamalek semtidir. 

You might be interested:  Özel Arabayla Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Ziyaretinize Hurgada şehrinden başlamak isterseniz, gece hayatı ve diğer detaylar için “Hurgada Gezi Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Mısır Resmî Tatil ve Bayramları

 • Kıpti Noeli (7 Ocak)
 • Tahrir Devrimi Günü (25 Ocak)
 • Sina Yarımadası’nın Kurtuluşu (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Kurban Bayramı (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Mevlid Kandili (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Sham el Nessim (Mısır’ın baharın gelişini simgeleyen milli bayramı-Tarihi her yıl değişir)
 • Mısır Milli Günü (23 Temmuz)  
 • Silahlı Kuvvetler Günü (6 Ekim)

Mısır’daki Festivaller

 • Kahire Güvercin Festivali (Kahire, Ocak)
 • Ebu Simbel Festivali (Asvan, 22 Şubat ve 22 Ekim) 
 • Shem al Nessim (Ülke geneli, Nisan)
 • Mısır Sanat Festivali (Kahire, Nisan)
 • Kahire Uluslararası Film Festivali (Kahire, Kasım)

Mısır Vize Süreci 

Mısır Umuma mahsus pasaport hamili olan Türk vatandaşlarına vize uygular. Eskiden Mısır’a gitmek için yeterli olan kapı vizesi son yıllarda uygulamadan kalkmıştır.

Bu nedenle Mısır’a gitmeden önce Türkiye’deki Mısır temsilciğine vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mısır vize süreci tam olarak öngörülemediğinden vatandaşların seyahatten en az iki ay önce vize başvurularını tamamlaması tavsiye edilir.

Mısır Hususi (Yeşil) pasaport hamillerine 90 günü aşmayan seyahatlerinde vize uygulamaz. 

Süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için “Mısır Vize Rehberi” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Mısır Hakkında Merak Edilenler 

 • Haberleşme olanakları, şehrin güvenilirliği ve şehirde İngilizce konuşulma oranı gibi Mısır’a dair merak ettiğiniz soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Mısır’daki Türk temsilciliği nerededir?
 • Kahire Büyükelçiliği Adres: 25, El-Falaky Str. Bab El-Louk, Kahire Telefon: +20 2 27978400
 • Mısır’da acil durum numaraları nelerdir?
 • Polis: 122
 • Ambulans: 123
 • İtfaiye: 180
 • Mısır’da haberleşme ve internet olanakları nasıldır?
 • Mısır’da biri yerel, ikisi uluslararası olmak üzere üç büyük Telekomünikasyon şirketi bulunup bu şirketler kesintisiz haberleşme ve internete ilişkin avantajlı hizmet sunar. 
 • Mısır güvenli bir ülke midir?

ABD Dışişleri Bakanlığı Mısır’ı güvenlik açısından “dikkatli olunması gereken ülke” olarak listelemiştir. Mısır’a giden ziyaretçilerin her türlü şahsi güvenlik tedbirini almaları ve gösteri meydanlarından uzak kalmaları tavsiye ediliyor. Ülkenin genel kurallarına uyulduğu takdirde herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadıkları bildiriliyor.

Mısır’da İngilizce konuşarak anlaşmak mümkün mü?

Mısır İngilizce konuşulma oranının düşük olduğu ülkelerdendir. Bu nedenle Mısır’a gitmeden önce birkaç kelime Arapça öğrenmek ulaşım ve alışveriş sırasında işinizi kolaylaştırır. 

Mısır Gezilecek Yerler

Klişe bir söz olsa da Mısır ölmeden önce görmeniz gereken yerler listesinde bulunuyor. Tarihte dünyanın ilk modern ülkelerinden birisi olarak dikkat çeken Mısır, farklı güzellikleri, mükemmel tarihi, turistik noktaları ile yaz kış ayrı güzellikleri size sunabilen bir yapıda. Büyüleyici bir ortamın izlerini size sunan Mısır’da Eski Mısır’dan kalma, tanrı ve tanrıçalara adanmış devasa tapınaklar ve piramitlerin ihtişamı karşısında şaşıracak adeta küçük bir dil tutulması yaşayacaksınız.

Maceranın en güzel hallerini yaşayabileceğiniz Mısır Turları sırasında harika güzellikleri görebilme imkanına sahip olacaksınız. Mısır Piramitleri gibi tarihi değeri yüksek alanlardan tutunda, diğer bölgelere, kültürel güzelliklere ve pek çok farklılığa kadar sayısız güzelliği görebilirsiniz.

Mısır her dönem için idealdir. Yaz aylarında çok sıcak olan ülke, kış aylarında ise nispeten daha ferah bir havaya sahiptir. Dalış başta olmak üzere deniz turizmi için bu ülkeyi tercih ediyorsanız yaz aylarında gitmeye, turistik bir gezi için tercih ediyorsanız da kış aylarında gitmeye özen göstermelisiniz.

Nil nehrinin kıyısında yer alan ülke, yüzyıllardır bu nehrin veriminden yararlanmayı bildi. Nehir üzerinde yapacağınız tekne gezilerinde yaban hayatın izlerine rastlayabilirsiniz. Eğer akvaryumu andıran bir görüntüde dalış yapmak isterseniz de Sharm el Sheikh sizin için ideal adres olacaktır.

Bazı noktalar:

Mısır bilinmeyenlerle doludur. Başkent Kahire’de yer alan ulusal müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 2 bin 500’ün üzerinde eserin yer aldığı bu müzede 4 bin kadar eser de gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Muhammed Ali Caddesi özellikle sokak sanatına merakı olan kişilerce tercih edilebilir.

Giza Piramitleri zaten ilk gidilmesi gereken yer! Piramitler bölgesine gece giderseniz, görkemli piramitler üzerine yansıtılarak yapılan büyüleyici bir lazer gösterisine denk gelebilirsiniz.

Kızıldeniz’in en güzel noktası olan Sharm El Sheikh, muhteşem bir destinasyon olarak karşınıza çıkacak, Ras Um Said, Ras Abu Gallum ve Ras Natzrani gibi bölgelerde dalış yapabileceksiniz. Daha da detaylandıracak olursak;

Kahire

Nil nehrince ikiye bölünen Kahire, Afrika’nın en büyük kentidir. Siyasi ve kültürel anlamda önemli bir şehir olan Kahire, eşsiz güzellikleriyle dikkat çekecektir.

Kahire’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Mısır Eserleri Müzesi, Gize Piramitleri, Hisar, Asma Kilise, Ben Ezra Sinagogu, Han el Halili Çarşısı, Sultan Hasan Camisi, Bayt al Suhaymi bulunacaktır. Müzelerde Mısır Firavunlarının kalıntılarına ve eserlerine ulaşabilirsiniz.

Maskelerden heykellere kadar çok sayıda eser sizi bekliyor olacak. Gize Piramitleri ise Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidinden meydana geliyor. Nasıl yapıldığına şaşıracağınız muhteşem güzellikte ki bu piramitler 2 milyon taştan oluşturulduğu söyleniyor.

Bu taşların her birinin binlerce ton ağırlığında olması ise nasıl bir teknoloji kullanıldığı konusunda yüzyıllardır tartışmaları oluşturuyor.

mısırda görülmesi gereken tarihi güzellikler

Sharm El Sheikh

Mısır’ın turistik yeridir. Muhteşem güzelliklere sahip olan bu şehir, turistik amaçlı geziler için bulunmaz nimetleri barındırıyor. Tüplü dalış merkezleri, Ras Mohammed Ulusal Parkı, Magic Lake, Naama Bay, Tanura gösterileri mutlaka görülmelidir.

Bu şehirde akla gelen ilk şey kesinlikle dalış olacaktır. Kızıldeniz’in büyülü dünyasına ilk adımı atabileceğiniz bu uygulama da isterseniz cam tabandı özel teknelerle de kısa gezintilere çıkabilmeniz mümkün olacak.

Ras Um Said, Ras Abu Gallum ve Ras Natzrani’de gibi merkezlerde harika zaman geçirebilirsiniz.

Çölün keyfini sürün;

Bedevi gelenekleri ve kültürlerini merak edenler için Mısır’da yapılacak bir diğer aktivite çöl gezintileri olacaktır. Sina Çölü üzerinde bu kültürü ve gelenekleri öğrenebileceğiniz çok sayıda program yer alıyor. Özellikle ATV veya 4×4 jeep ile yapılan gezintiler de mükemmel zaman geçirebilme şansı sizi bekliyor olacak.

Mısır, kesinlikle keyif sürülecek ülkelerin başında gelmektedir.  İster deniz ister çöl, nerede olursanız olun farklı aktiviteler sizi bekliyor olacak.

Muhteşem güzellikleri, tarihi eserleri, kültürel değerleriyle apayrı bir dünyanın kapılarını sizin için aralayan bu ülke de geçireceğiniz güzel zaman eşsiz bir fırsatı sunacağı gibi harika anılar yaşamanıza da imkan tanıyacaktır.

You might be interested:  Bodrum Park Resort Otel Sahibi Kim?

Yurt dışı turlar arasında Mısır turları oldukça farklı bir seçenektir. 

Mısır Gezi Rehberi

Resmi ismi Mısır Arap Cumhuriyeti olan Mısır 1,002,450 kilometrekarelik yüzölçümüyle Ortadoğu’nun en büyük ülkelerinden biridir. Aynı zamanda Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyaları arasında bir tür köprü olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 7.000 yıllık geçmişiyle insanlık tarihinin en önemli medeniyetlerinden birisine ev sahipliği yapmış olan Mısır, tarih boyunca birçok uygarlığın geçiş noktası olmuştur.

Mısır, Firavunlar döneminden Memlüklere, Osmanlılardan Napolyon Fransası’na kadar birçok farklı medeniyetin ve kültürün etkilerini halen taşımaktadır.

Günümüzde büyük çoğunluğu Müslüman bir nüfusa sahiptir. 1922’de bağımsızlığını kazanmış, 1953’te cumhuriyeti ilan etmiştir.

Tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de Nil Nehri, ülkenin ekonomik ve coğrafi anlamda en önemli unsuru olarak öne çıkmaktadır.

Devamını Oku

Mısır, idari olarak 29 ayrı valiliğe ayrılır. Bu bölgelere “muhafaza” adı verilir.

Bu valilikler; İskenderiye, Asuan, Asyut, Buheyre, Beni Suef, Kahire, Dekahliye, Dimyat, Fayyum, Garbiye, Gize, Hilvan, İsmailiye, Kafr El-Şeyh, El Uksur, Matruh, Minye, Minufiye, Yeni Vadi, Kuzey Sina, Port Said, Kalyubiye, Kina, Kızıl Deniz, Şarkiye, Sevhac, Güney Sina, Süveyş ve 6 Ekim’dir.

Devamını Oku

Mısır, Kuzey Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alır. Nil Nehri boyunca uzanır. Batısında Libya, güneyinde Sudan ile komşudur.

Ayrıca doğusunda İsrail ve Filistin bulunur. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Mısır, Kuzey Afrika’nın nüfus bakımından en büyük ülkesidir.

Hem Ortadoğu’nun hem de Kuzey Afrika’nın en önemli ülkelerinden birisi olma özelliğine sahiptir.

Mısır’a en kolay hava yolu ile ulaşılır. Dünyanın birçok büyük ülkesinden buraya direkt olarak uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul’dan Kahire’ye hemen her gün doğrudan uçuşlar bulmak mümkündür. İstanbul’dan Kahire’ye yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürer. Ayrıca İstanbul’dan aktarmasız olarak İskenderiye ve Hurgada uçuşları da yapılmaktadır.

Mısır’da kışlar oldukça güneşli ve sıcak geçer. Yaz aylarında ise ülke çöl ikliminin etkisi altına girer ve sıcaklık oldukça yükselir. Dolayısıyla Mısır’ı gezmek için en uygun dönem Ekim-Şubat ayları arasındaki zamandır. Bu dönemde bile sıcaklık birçok ülke standartlarının oldukça üzerinde seyreder.

Ülkenin çok büyük bir kısmı Müslüman’dır ve sosyal yaşam da bu doğrultuda belirlenir. Ancak bununla birlikte bölgenin dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi olması ve tarihsel zenginlikleri sebebiyle birçok Müslüman ülkeye nazaran oldukça modern ve özgür bir gündelik hayatı vardır. Ramazan ayı dışında alkol kullanımı resmi olarak yasak değildir.

Yine de kamusal alanda bu konudaki duyarlılıklara dikkat edilmelidir. Bu durum kıyafetler için de kesinlikle geçerlidir. Mısır toplumu turistlere fazlasıyla alışık olsa da fazla dikkat çekici ve açık kıyafetler tercih etmemek orada geçirilecek vakti kolaylaştıracaktır.

Kadınlar, özellikle yalnız yolculuk ediyorlarsa yanlarında mutlaka başörtüsü bulundurmalı, kol ve bacakları örten kıyafetler tercih etmelidir.

Mısır,bir geçiş coğrafyasında bulunması sayesinde oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Mısır mutfağı hem Kuzey Afrika hem Ortadoğu etkilerini bünyesinde taşır.

Ayrıca Arap mutfağının hemen her ürününü burada tatmak mümkündür.

Ülkenin nehir ve deniz kenarında bulunması nedeniyle denizürünleri de bolca mevcuttur ve rahatlıkla tercih edilebilir.

Devamını Oku

Mısır’ın hem ekonomik hem de sosyal merkezi olan başkent Kahire, alışveriş imkânları açısından da oldukça elverişli bir şehirdir. Bunların başında Han Halili Çarşısı gelir. Burada papirüslerden baharatlara, kıyafetten halıya kadar Mısır’a özgü hemen her şeyi satın almak mümkündür.

El yapımı takılar, deriden yapılma eşyalar, her yerde bulabileceğiniz alkolsüz parfümler, baharatlar ve halılar Mısır’dan dönerken alabileceğiniz sayısız hediye seçeneğinden yalnızca birkaçıdır.

Devamını Oku

Kahire Güvercin Festivali (Ocak/ Kahire): Bine yakın kuşun topluca uçurulduğu festivalde, güvercinler de çeşitli dereceler için yarıştırılıyor.

Shem al Nessim (Nisan): Baharın başlangıcında kutlanan ulusal bir tatildir. Festivalin ismi Mısırca hasat zamanından türetilmiştir ve yaratılış günü anlamı taşır. Her yıl Paskalya’dan sonra gelen ilk pazartesi gününde kutlanır.

Leylet en-Nuktah (Haziran): Eski Mısır’da Nil Nehri’nin verdiği nimetlere teşekkür etmek amacıyla genç kadınları kurban etme geleneği günümüzde Nil kenarında kamp ve piknik, cadde boyunca partilere dönüşmüş durumda.

Ebu Simbel Festivali (22 Şubat ve 22 Ekim): Doğal bir fenomen olan güneş ışınlarının İkinci Ramses Tapınağı’na düşüşü ziyaretçiler tarafından müzik, dans ve yiyeceklerle kutlanır. Yılda iki defa gerçekleşir.

 • Diğer Festivaller:
 • ● Kahire Uluslararası Film Festivali
 • ● Güney Sina Deve Festivali
 • ● Characters of Egypt Festivali
 • ● Mısır Sanat Festivali
 1. · Tahrir Devrimi Günü / Polis Günü (25 Ocak)
 2. · Sina'nın Kurtuluşu (25 Nisan)
 3. · İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 4. · Sham el Nessim (2 Mayıs)
 5. · Ramazan Bayramı
 6. · Devrim Bayramı, Mısır Milli Günü (23 Temmuz)
 7. · Kurban Bayramı
 8. · Hicri Yılbaşı
 9. · Silahlı Kuvvetler Günü (6 Ekim)
 10. · Hz. Muhammed'in Doğum Günü

Mısır’da yaşam genel olarak Nil Nehri ve denizlerin etrafına kurulmuştur. İklim de su kıyılarına olan yakınlık ve uzaklığa göre oldukça farklılık gösterir. İç bölgelerde yoğunluklu olarak çöl iklimi hâkimdir.

Nehir kıyısı bölgelerde ise nispeten daha ılımlı bir iklim görülür. Genelde yaz ayları oldukça sıcak ve kuru geçer. Kasım ve Mart ayları arası dönemde hava biraz daha yumuşar. Aralık ve Ocak ayları sıcaklığın en çok düştüğü dönemlerdir.

Ancak yine de bu dönemlerde de hava oldukça sıcaktır. Mısır ikliminde genel olarak yağış görülmez.

Mısır’ın kökleri 7.000 yıllık bir medeniyete dayanır. Meşhur Nil Nehri Deltası’nda kurulmuş olan Mısır medeniyeti, Antik Çağ’ın en büyük uygarlıklarından birisidir.

Medeniyetin kurucusu olarak bilinen Tiu’nun doğum tarihi tam olarak bilinememekle beraber bu medeniyete dair bulunmuş en eski bilgiler M.Ö. 6.000 yılına kadar dayanır.

Binlerce yıl içerisinde, coğrafi konumu gereği dış etkilere kapalı bir biçimde gelişen medeniyet Nil Nehri’nin etrafında büyür ve güçlenir.

Nil’e olan uyumuyla gelişen toplum, matematikten astronomiye, özgün yazı sisteminden mimariye birçok farklı alanda oldukça başarılı olmuştur. Sonrasında Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi işgaliyle başlayan sürecin ardından Mısır birçok farklı ülkenin kontrolü altına girip çıkar.

Bölgede Memlükler, Osmanlılar, İngilizler hâkimiyet kurar. Mısır, yüzyıllar önce kaybettiği bağımsızlığını 1922’de tekrar kazanır. 1953 yılında da cumhuriyet ilan edilir ve Mısır Arap Cumhuriyeti kurulur.

Modern Mısır, Ortadoğu’nun en büyük ekonomilerinden birisidir. Her ne kadar 2011 yılında başlayan siyasal karışıklık dönemiyle birlikte ülke ekonomik olarak bazı zor dönemlerden geçmiş olsa da, Mısır halen dünyanın en büyük turizm merkezlerinden birisi olma özelliğine sahiptir.

You might be interested:  2 1 Rövanşında Nasıl Tur Atlanır?

Başta Gize bölgesinde bulunan Piramitler olmak üzere ülkenin birçok bölgesi önemli turistik merkezlere sahiptir. Nüfusun ciddi bir kısmı da turizm sektöründe çalışmaktadır. Bununla birlikte Mısır, enerji, tarım ve ulaşım konusunda da ciddi bir ekonomik potansiyele sahiptir.

Burada bulunan Süveyş Kanalı Kızıldeniz ve Akdeniz’i birbirine bağlar ve bu sebeple bölge deniz yolları açısından muazzam bir stratejik öneme sahiptir.

Ülkede yaygın olarak Sünni Müslüman nüfus yaşar. Toplam nüfusun yüzde 90’ı Müslüman’dır. Yüzde 9 oranında ise Kıpti bulunmaktadır. Mısır’ın kadim halklarından birisi olan bu halk, köklerini İslamiyet’ten öncesine, Eski Mısır medeniyetine dayandırır.

12 milyonluk nüfusuyla ciddi bir azınlık olma özelliğine sahip Kıptiler, Hıristiyanlığın Oryantal Ortodoks Kiliselerinden birisi olarak bilinen İskenderiye Kıpti Ortodoks Kilisesi’ne bağlıdırlar.

Her ne kadar günümüzde pek kullanılmasa da kendilerine ait bir dilleri ve oldukça özgün bir din anlayışları vardır.  

 • KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ
 • Adres: 25, El-Falaky Str. Bab El-Louk, Cairo/EGYPT
 • Telefon: 00 20-2 279 784 10 / 00 20-2 279 784 26 / 00 20-2 279 784 28
 • Faks: 00 20-2 279 784 77
 • [email protected]

http://kahire.be.mfa.gov.tr/

 1. Görev Bölgesi: Mısır
 2. İSKENDERİYE BAŞKONSOLOSLUĞU
 3. Adres: 11 Kamel El Kilani Caddesi İskenderiye-Mısır
 4. Telefon: 00 20-3 3990700
 5. Faks: 00 20-3 3990725
 6. [email protected]

iskenderiye.bk.mfa.gov.tr

 • Görev Bölgesi: İskenderiye
 • PORT SAİD FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU
 • Adres: Mohamed Mahmoud ve Mahmoud Sidky sokakları köşesi, El-Mahrousa Building, Port Said – Mısır
 • Telefon: 00 20 66- 333 85 91
 • Faks: 0 20 66- 333 85 94
 • Görev Bölgesi: Port Said

Resmi dili Arapça’dır. Ülkede genel olarak Mısırca ya da Mısır Arapçası olarak bilinen diyalekt kullanılır. Suudi Arapçası ve Bedevi Arapçası da burada sık kullanılan diyalektler arasında sayılabilir.

Mısır’da Görülmesi Gereken Yerler

Mısır tarihi kadar mimarisi, kültürü, tarihi eserleri olarak da oldukça ilgi çeken merkezlerin başında gelmektedir. Bir yazıya konu olmak dan çok daha fazla eseri içinde barındıran bu ülke her karesi ile tarihtir. 

Karnak Tapınağı, Ebu Simbel, Luxor Tapınağı, Ras Mohamed National Park, Krallar Vadisi, Gize Piramitleri, Tiran Island, Keops Piramidi, Büyük Sfenks, Keops Piramidi, Medinat Habu Tapınağı, Sharm El Luli, Deir el Bahari'deki Hapşepsut Tapınağı, Gize Platosu, Philae Tapınağı, Egyptian Antiquities Museum, Blue Hole, Mount Sinai, Sakkara Piramitleri, Coptic Church, Luxor Müzesi, Abu Tig Marina, Temple of Horus at Edfu, Kefre, the second pyramid, Mahmya, Philae Island, Khafre's Pyramid, Nile River, daha yüzlerce alan, eser gösterilebilir. 

Krallar Vadisi ya da Firavunlar Vadisi: 18 ve 20 hanedanlık döneminde Yeni Krallık'ın firavunları ve güçlü asilleri için inşa edilen mezarlar bu vadide bulunmaktadır.

Vadide tahminen MÖ 1539 ve 1075 yılları arası başlıca definler gerçekleştirilmiştir. 64 mezarın bulunduğu vadide, ilk olarak I. Tutmose ve son olarak X. veya XI. Ramses defnedilmiştir.

Ayrıca, Firavunların eşlerinin ve çocuklarının mezarları bu alanda bulunmaktadır. Vadinin amacı piramitler içinde yağmalanan mezarları saklamaktır.

Büyük Gize Sfenksi, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Gize piramitleri bölgesinde yer alan bir sfenks heykelidir. Dünyadaki en büyük tek-taş heykeli olup 73.5 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğindedir.

Pençelerinin arasında bir tapınak olan ve yatan aslan biçiminde kafası ile bir firavun başı şeklinde olan bir heykeldir.

Aslanlar Antik Mısır mitolojisinde kutsal sayıldıkları için kutsallık ve büyü güçlerini kullanarak firavun mezarlarını ve piramitleri koruması amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir.

Büyük Gize Sfenks'indeki yüzün Dördüncü Hanedanlık Dönemi'nde, başkent Memphis'te 24 ila 26 yıl hüküm sürdüğü düşünülen 6 Eski Krallık firavunundan biri olan Kefren'in yüzü olduğu tahmin edilmektedir. Yükselen güneşi karşıladığı için Gize Piramitlerinin koruyucusu olduğuna inanılır.

Kefren Piramidi ya da Kafre Piramidi, Mısır'ın başkenti Kahire'de, Giza bölgesinde yer alan bir piramit. Piramidin boyu 143,5 metre, eğimi 53,2 derecedir.

Firavun Kefren'in oğlu Mikerinos’un yaptırdığı sanılmaktadır. En önemli özelliği piramidin en üst bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir.

En üstündeki taş 36 tondur ve bu taşın oraya nasıl konduğu hala çözülememiştir.

Luxor Tapınağı: Karnak Amon Tapınağı yakınında bulunan ve görkemli eski Mısır mimarlığının Nil Nehri kıyısındaki en zarif örneklerinden biri olan tapınak, Yeni Krallık döneminin 9. firavunu III.

Amenhotep tarafindan, Eski Mısır Tanrılarının en büyüğü Amon-Ra adına MÖ XIV.yy. da inşa ettirilmiştir. Daha sonraları Tutankamon, II.

Ramses, Büyük İskender, Roma ve Müslüman Araplar tarafindan çeşitli ekleme ve yapılarla günümüze kadar gelmiştir.

Gize Platosu: Dünya'nın Yedi Harikasından ayakta kalan tek yapılar olan Piramitleri sadece bu topraklarda görebilirsiniz.   Keops (Büyük) Piramidi, karşınızda Sfenks ve arkasında Kefren Piramidi, solda ise Mikerinos Piramidi yer alıyor. 

Keops Piramidi 19. yy'a kadar dünyanın en yüksek yapısı olan Büyük Piramit'in yapımında ortalama 2,5 ton ağırlığında olan blok taşlardan iki milyon adetten fazla kullanıldığı söyleniyor.

İÖ 2589-2566 yılları arasında hüküm sürmüş olan Keops tarafından yaptırılan bu piramit sahip olduğu ölçülerin kesinliği ve yapımındaki gizemle büyüleyici bir güzelliğe sahip. Keops Piramidinin doğusunda Kraliçe Piramitleri olarak bilinen üç küçük piramit yer alıyor.

Bu piramitler firavunun eşleri ve önemli akrabalar için yapılmış. 

Gize Platosu'nun bekçisi olan Sfenks'in, eski Mısır'ın bilinen en eski anıtsal heykeli olduğu söyleniyor. 

Keops'un oğlu olan Kefren tarafından yaptırılan Kefren Piramidi, kot olarak daha yüksek bir noktada olması nedeniyle Keops Piramidi'nden daha büyük görünüyor, ama bu sadece bir göz yanılması. Kefren Piramidi'nin tepe noktasında günümüze kadar korunmuş olan kireçtaşı tabaka yer alıyor.

Mikerinos Piramidi 
Gize'deki piramitler içinde en son inşa edileni ve en küçüğü.

Boyut olarak diğerlerinden daha küçük olması iktidar ve sadakat kaybının ya da önceki dönemde inşa edilen piramitlere göre yeni bir dönemin ve tarzın başladığını ifade eder.

Mikerinos Piramidi'nin yanında da Keops Piramidi'nde olduğu gibi üç tane küçük Kraliçe Piramidi yer alır. 

Kahire Müzesi: 

Son olarak Mısır Hazinelerinin ev sahibi olan Kahire Müzesini gidilmeli. Edindiğiniz ne varsa gezi süresinde hepsini bir arada ev sahibinde bulabiliyorsunuz. Yeniden okuduğunuz, gördüğünüz ne varsa ora da yeniden görsel bir esere dönüşüyor. Yaklaşık yüz yirmi binden fazla eser bir arada bulunuyor. Gününüzün yarısını belki tam gününüzü ayırmanız gerekebilir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *