Kürek Kemiği Hangi Tür Kemiklere Örnektir?

Kürek Kemiği Nedir? Kürek kemiği ya da omuz kemiği ismi ile bilinen bu yapı, göğüs kısmının arka bölümünde yer alan, kolun gövde kısmı ile birleştiği humerus ile köprücük kemiğini bir araya getiren yassı geniş kemik olarak tanımlanabilir. Üçgen şeklinde bir yapıya sahip olduğu için bu isim verilmiş durumdadır.
Kürek kemiği ya da omuz kemiği (Latince scapula tekil, scapulae çoğul), göğüs kafesinin arka kısmında bulunan, kolun gövdeye bitiştiği humerus kemiği ile omuz üstü köprücük kemiğini birleştiren yassı geniş kemik. Üçgen şekli bir küreği andırdığı için bu adı almıştır. Kürek kemikleri kısa kemiklere girer.

Kürek kemikleri yassı kemik mi?

Os Scapulae (Kürek kemiği) Göğüs kafesinin arkasına kas ve zarlarla tutunmuş, yassı, üçgen şeklinde bir kemiktir.

Sol kürek kemiği nerede?

Kürek kemiği halk arasında omuz kemiği ismi ile de bilinmektedir. Bu kemik göğüs bölümünün arka tarafında bulunur. Kol ile gövdenin birleşme bölümünde yer alan humerus ile köprücük kemiğinin bağlantısını kürek kemiği sağlamaktadır.

Sol kürek kemiği altında hangi organ var?

Sol kaburga altında bulunana organlar ise şunlardır: Mide, dalak, kalın bağırsak gibi organlar yer almaktadır. Safra kesesi ile alakalı olan sağlık sorunlarının ağrıları da kaburga altında ağrı hissi oluşumuna sebebiyet verebilir.

You might be interested:  Içişleri Bakanlığı Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Kürek kemiği kaç tanedir?

Scapula (kürek kemiği): Sırtta bulunan, üçgen şeklinde, 2 yüzlü, 3 kenarlı, 3 köşeli yassı bir kemiktir.

Yassı kemikler hangisi?

Kafatası kemikleri, kürek kemikleri, kaburgalar ve kalça kemikleri yassı kemiklerdir. Yassı kemiklerin kalınlığı genişliğinden ve boyundan daha az olan kemiklerdir. Yassı kemikler göğüs, kafatası, kürek ve kaburga kemiklerinden oluşur.

Periost ne demek?

Periost veya diğer adıyla kemik zarı, kemiğin enlemesine büyümesini sağlayan zar. Ayrıca kemik kırıldığında kemiği onarır ve kemiğin besin ihtiyacını karşılar.

Sol kürek kemiğinde ağrı neden olur?

En sık nedeni kas ve tendonlarda gerilme veya yaralanmalardır. Duruş bozukluğu, uzun süre bilgisayar başında çalışmak, alışık olunmayan pozisyonda uyumak, ağır yük kaldırmak, yoğun veya yanlış teknikle egzersiz yapmak gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Sol kürek kemiği ağrısı kola vurur mu?

Kürek kemiği ağrısı, sağ tarafta ve sol tarafta olmak üzere ikiye ayrılır. Kürek kemiğinin sağda veya solda oluşuna göre tanı koyulur ve ona uygun şekilde tedavi uygulanır. Çünkü sağda veya solda olması sebep olan hastalığı değiştirmektedir. Kürek kemiğinde olan ağrı, sırta, omuza, kola, boyuna da vurabilir.

Sol kürek kemiği ağrısı için hangi doktora gidilir?

Kürek Kemiği ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji doktoruna gidilmelidir. Ağrının tanısı ve teşhisinden sonra, Fizik Tedavi doktoruna yönlendirilebilir. Kürek Kemiği Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Kürek kemiği ağrısına, hastanelerin ortopedi travmatoloji bölümü bakar.

Sol kürek kemiği altında ağrı nasıl geçer?

Sürekli devam etmeyen ve nefes almayı engellemeyen kürek kemiği ağrıları, genelde kendiliğinden ve zaman içerisinde geçer. Özellikle düzenli egzersiz yapılması ve yürüyüş ağrıların giderilmesi noktasında oldukça etkendir. Tabii sırt ile diğer eklemleri zorlayacak bazı hareketlerden uzak durmak gerekir.

You might be interested:  Köşebaşı Hangi Tür Eserdir?

Sırtın sol tarafında ağrı neden olur?

Sol sırt ağrısı nedenleri olarak sayabileceğimiz durumlar arasında ise üreme organlarında oluşabilecek hastalıklar, böbrekle ilgili hastalıklar ve bağırsakla ilişkili hastalıklar yer almaktadır. Bunların yanında boyun bölgesinde oluşan fıtıklar da sırt ağrısını tetikleyen sebeplerden birisi olabilir.

Sırt ağrısı hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Sırt ağrısının nedenleri skolyoz ve kifoz gibi omurga eğrilikleri, kalp rahatsızlıkları, tüberküloz, mide, yemek borusu, safra kesesi ve pankreas bezinin hastalıkları veya tümörleri olabilir. Ayrıca omurga tümörleri de sırt ağrısı nedenlerindendir.

Appendiculare ne demek?

Apendiküler iskelet, omurgalıların iskeletinin uzantıları destekleyen kemiklerden oluşan kısmıdır. 126 kemik vardır. Apendiküler iskelet, uzuvlardaki iskelet elemanlarının yanı sıra destekleyici omuz kuşağı ve pelvik kuşağı içerir.

Kürek kemiği çıkığı nasıl anlaşılır?

Omuz bölgesinde gözle görülen çeşitli simetrik bozukluklarda kürek kemiği çıkıntısı belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca hastanın belirgin bir şekilde kolunu kullanamaması da kürek kemiği çıkıntı belirtilerindendir.

Omuzda kaç kemik var?

Omuzda iki eklem vardır. Ana omuz eklemi 2 kemikten oluşur. Kol kemiği (humerus) ve kürek kemiği (skapula) arasındaki ana omuz eklemi, Diğeri eklem köprücük kemiği ile kürek kemiği arasındadır ve akromioklaviküler eklem olarak adlandırılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *