Kübada görülecek yerler

Aşağıdaki Küba gezilecek yerler listesinde ülkeye genel bir bakış attık.

Fidel Castro ve Che Guevara’yı tanımayan yoktur. Küba Devrimi’ne öncülük eden iki isim sosyalist bir ülke için halkın desteğini almıştı. Günümüzde kitlesel üretim araçlarının üzerinde durduğu değerleri de temsil ediyorlar. Küba aynı zamanda turistik gezi yerleri ile de tanınıyor. Havana en çok bilinen bölgesidir. Küba’ya has üsluplarla inşa edilen yapılar gerçekten farklı bir tatil sunuyor.

#1 Küba Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Eski Havana (Habana Vieja)

kübada görülecek yerler

Bir UNESCO Dünya Mirası olan Habana Vieja veya Eski Havana, Küba tarihinde iyi korunmuş yerlerinde başında geliyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşırken Küba’ya özgü barok ve neoklasik binalar göreceksiniz. Tarihi binalardan yola çıkarak ülkedeki yaşama dair derin izler bulma şansınız var. Eski Havana bölgesi kapsamlı bir gezi planı gerektireceğinden dolayı en az bir gün ayırmalısınız.

2- Varadero

kübada görülecek yerler

Küba’nın en ünlü plaj destinasyonlarından biridir. Kuzey kıyılarına kadar açılır ve köprüyle anakaraya bağlıdır. Popüler tatil yerinde 50’den fazla otel bulunuyor. Hâl böyle olunca muhteşem beyaz kumdan meydana gelen plajlara dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akın etmekte.

Varadero denizin yanı sıra yemyeşil çiçek bahçeleri ve her seviyeye uygun havuzlar da bulunuyor. Buradaki restoranlarda deniz balıkçılığından gelen çeşitli menüler sayesinde güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

3- Trinidad

kübada görülecek yerler

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Trinidad şehrini keşfetmek, zamanda geriye gitmek gibi. Binalar restore edilmiş olsa da tuhaf bir sömürge hissi uyandırıyor. Mimarinin çoğu 17. ve 18. yüzyıla dayanıyor. Bu dönemlerde Trinidad’da şeker ve köle ticareti yapılıyordu.

Trinidad sokakları genelde yabancılarla doludur. Kiliseler, müzeler ve galeriler sabahtan akşama kadar turist sirkülasyonuyla günlerini geçiriyor. Trinidad’ın doğusundaki Santic Spiritus yolu üzerinde ise dünya mirası listelerinde yer alan kalıntılar ve anıtlar bulunur.

4- Guardalavaca

kübada görülecek yerler

Parlak plajlar ile çevrili turistik merkezdir. Varadero’ya göre daha sakin olan Holguin eyaletine bağlıdır. Plaj kısmında güneşten kaçınmak isterseniz yeşil yapraklı tropik ağaçlar size şemsiye oluyor. Dalmayı sevenler için de bol miktarda resif var.

5- Playa Paraiso, Cayo Largo del Sur

kübada görülecek yerler

Güzel kumsalları ile tanınan bir ülkede, Cayo Largo del Sur adasındaki Playa Paraiso, Küba‘nınen iyilerindendir. Denize yakın otellerde ve barlarda günlerinizi değerlendirebilirsiniz.

6- Cayo Coco

kübada görülecek yerler

Uçsuz bucaksız deniz karşısında her tarafınız doğal güzellikler sarılı. Yine burada da plajlar öncelikli durak noktası. İç kısımlarda El Baba Tabiat Parkı içinde timsah, flamingo gibi vahşi doğaya ait havanları izleyebilirsiniz. Bu adada kuş gözlemciliği yapan araştırmacıları da görme şansınız var.

7- Parque Nacional Vinales

kübada görülecek yerler

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Parque Nacional Vinales, Pinar del Rio’nun kuzeyinde yer alıyor. Güzel ve yemyeşil vadiler arasında yetiştirilen meyve ve sebzeler ülkenin pazarlarına gönderilir. Şanslıysanız taze taze burada tadabilirsiniz. Havana’dan günlük geziler düzenleyen turlar ile de buraya gelmeniz mümkün.

8- Baracoa

kübada görülecek yerler

Doğu Küba’nın en önemli özelliklerinden biri, ülkenin en eski şehri olan Baracoa’ya sahip olmasıdır. 1511’de Guantanamo eyaletinde kurulmuştur ve o zaman burada ilk kilise inşaatı başladı. Kilise şu an aktif şekilde kullanılıyor ve turizm açısından da değer katıyor.

Baracoa’nın yeşilleri içinde bulunan yamaç, nadir bulunan kuş ve bitki türleri içerdiği için UNESCO Biyosfer Rezervi’ne dahil edilmiş.

9- The Malecon

kübada görülecek yerlerHavana, Cuba- March 25, 2016. – March 25, 2016: The crowded Cuban Malecon during sunset

1901’de kısmen, 1902’de tamamen inşa edilen Malecon, Havana’nın ünlü sahil şerididir. Buradaki bir yürüyüş, şehrin geçmişi hakkında açıklayıcı bilgiler kazandırabilir. Gezi yolu, Habana Vieja mahallesinden, merkezi ticaret bölgesi olan Vededo’ya 7 kilometre uzaklıktadır. Art Deco ve Neo Moorish gibi mimari fikirlerin uygulandığı 20. yüzyıl binaları iyi korunmuş.

10- Santa Clara

kübada görülecek yerler

Bir zaman sonra plaj ve tatil beldelerinin hemen hemen aynı olduğu izlenimine kapılacaksınız. Santa Clara işte tam bu noktada devreye girecek. Küba’daki gezi rotanıza biraz daha derinlik katacak olması, kaybettiğiniz heyecanı tekrar bulmanızı sağlayacak.

Santa Clara’yı farklı yapan şey, Che Guavara’nın 1958’deki son gerilla savaşının yapıldığı yer olmasıdır. Anıt mezarı yerli yabancı fark etmeksizin herkesin ilgi gösterdiği, saygı duyduğu yerlerin başında gelir. Bu civarlarda Che’nin heykellerini, kişisel eşyalarını görebileceğiniz müze benzeri yapılar göreceksiniz.

11- San Pedro del Morro Kalesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan kale, 17. yüzyılın en iyi korunmuş İspanyol kalelerinden biridir.

Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Santiago de Cuba’nın yaklaşık 10 kilometre güneybatısındaki Santiago Körfezi girişinde bulunuyor. Bir uçurumun tepesinde konumlanan yapı 1587’de tasarlanmış ancak inşa edilmesi zaman almış.

Aslında korsan saldırılarına karşı düşünülen kale, 1700’lü yılların sonunda hapishane olarak da hizmet vermiştir.

12- Peninsula de Zapata

Doğaseverler için bir cennet niteliğinde olan Peninsula, Karayipler’deki en büyük sulak alanlar arasındadır. 150 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla UNESCO’nun dikkatini çekmiş. Milletlerce korunan doğal yaşam alanı turistik çekim noktasıdır.

13- Parque Historico Militar

Havana’nın ünlü kalelerinden ikisini kapsıyor. Bunlar; El Morro olarak da bilinen Castillo de Ios Tres Reyes del Morro ve Fortaleza de San Carlos de la Cabana’dır. 16. yüzyılın sonlarında, 17. yüzyılın başlarında korsanların etkisini azaltmak için inşa edilmiştir. Denize hakim konumda bulunan kalelerin tepelerine çıkarak manzarayı seyredebilirsiniz.

14- Plaza de la Revolucion Havana

Havana’nın tarihindeki önemli yerinden dolayı, ziyaretçiler burada biraz geçiriyor. Jose Marti’ye ait anıt, heykel ve müze ile birlikte Che’nin ünlü dev portresi şehri süslüyor.

15- Remedios

Trinidad’ın kardeş şehri olan Remedios 500 yıl öne kuruldu. Trinidad kadar çekici olmasa da San Juan Bautista Kilisesi görmeye değer. İki ayrı binadan oluşması diğer kiliselerden ayrılan bir özelliğidir.

You might be interested:  Rusyada görülmesi gereken yerler

*Küba’yı film sahnelerinden, oyunlardan ve tarihe etki eden olaylarıyla biliyoruz. Farklı kültürü ve kendine özgü yapılarıyla tatilde olduğunuzu hissettiriyor. Genelde Avrupa veya Amerika görmek isteyen bir ülkeyiz.

Avrupa şehirleri de bir noktadan sonra birbirine benzemeye başlıyor. Sıradaki tatilinizi farklı kılmak isterseniz Küba’yı düşünebilirsiniz. “Mesafe uzun, biletler pahalı. Nasıl gidelim?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Sitemiz üzerinden Türkiye’nin en ucuz Küba seferlerini bulabilirsiniz.

*Eğer Küba’da daha önce bulunduysanız yukarıda listeye eklememizi istediğiniz yerler varsa yorum kısmından bize yazmaktan çekinmeyin.

Küba’nın En Çok Ziyaret Edilen 9 Yeri

Bu sefer tahminlerimizi ve tavsiyelere bir kenara bırakıp, biraz da istatistiklerden konuşma kararı aldık. Mistik mekanlardan havalı plajlara, Küba ruhunu yansıtan daracık sokaklardan buram buram tarih kokan meydanlara kadar fantastik bir Küba gezisi yapmak için hazırsanız başlayalım…

1- Old Havana (Habana Vieja)

kübada görülecek yerler

Habana Vieja olarak da bilinen Old Havana, UNESCO’nun dünya mirası listesinde yerini alıyor.

Büyük bir özenle korunarak bugünlere kadar gelen, restorasyon çalışmalarının düzenli olarak yapıldığı ama hiçbir tarihi yapının dokusunu kaybetmediği Old Havana, Barok tarzı mimarilerden tutun da yenileme çalışmaları sayesinde modern görünüme kavuşan tarihi binalara kadar birçok göz kamaştıran yere ev sahipliği yapıyor. Old Havana’da mutlaka fotoğraflamanız gereken yerlerden bazıları; Plaza de la Catedral, Catedral de San Cristobal, Castillo de la Real Fuerza, Bodeguita del Medio.

2- Varadero

kübada görülecek yerler

Küba’nın en ünlü ve en popüler plajlarından biri olan Varadero, 50’den fazla otelin bulunduğu çok geniş bir alana yayılıyor. Doğal güzelliklerinden en önemlisi ise şüphesiz ki Parque Natural Punta Hicacos ve aynı zamanda Parque Josone. Varadero’nun kuzeydoğusunda kalan Cayo Piedra Sualtı Parkı’nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3- Trinidad

kübada görülecek yerler

Yine Küba’nın bir başka UNESCO dünya mirası listesindeki yeri olan tarihi Trinidad, kelimenin tam anlamıyla sizi çok eskilere götürecek. Şehir merkezindeki sokakları bir bir gezdiğinizde takvimde farklı bir sayfayı çevirmiş olacaksınız.

Özellikle Plaza Mayor, yani şehrin meydanını ve oradaki dükkanları kesinlikle gezmeden dönmemelisiniz. Holy Trinity Kilisesi ve St. Francis Kilisesi ve Manastırı’nı da Küba’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Trinidad’ın doğusundaki Sancti Spiritus’a giden yolda muazzam güzellikteki 19.

yüzyıla ait Valle de losIngenios’u göreceksiniz. Gerçek Küba’yı görmek istiyorsanız eğer Trinidad, kesinlikle başlangıç noktanız olmalı.

4- Plaza de la Revolucion (Jose Marti Memorial), Havana

kübada görülecek yerler

Havana’nın ve Küba’nın en fotojenik, en sembolik yapılarından Plaza de la Revolucion, gri renkteki 109 metre uzunluktaki mimariye verilen ad. Bu bölgedeki müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Kulenin tepesine çıktığınızda ise karşınızda görüp görebileceğiniz en iyi Havana manzaralarından biri olacak.

5- Parque Historico Militar, Havana

kübada görülecek yerler

Havana elbette ki sadece enfes kokteyller, plaj partileri, kumsallar ve balayı yerlerinden ibaret değil. Ne keşfetmek isterseniz Havana’da onu bulacağınıza şüpheniz olmasın. Parque Historico Militar, 16. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Askeri hapishane olarak kullanılan yeri, müzeleri ve benzeri yerleri gezme şansınız var.

6- Peninsula de Zapata (Cienaga de Zapata)

kübada görülecek yerler

Doğaseverler hemen toplanıp Peninsula de Zapata’nın yolunu tutuyoruz, hazır mısınız? 150 farklı çeşit kuş, renk renk papağanlar, timsahlar, Biyosfer Rezervi, bandikut fareleri gibi bakmaya doyamayacağınız yerleri ve canlıları var.

Bunun yanı sıra Uluslararası Kuş Merkezi’nde de (CentroInternacional de Aves) keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bu arada çok yakınında bulunan Laguna del Tesoro (Hazine Gölü) ve Hint köyü olan Villa Guama’yı da gezmeden Küba turunuzu sonlandırmayın.

7- Castillo de San Pedro del Morro, Santiago de Cuba

kübada görülecek yerler

Küba’da sayısız UNESCO listesine adını yazdırmış yerin olduğu gerçeğini kanıtlayan bir diğer önemli destinasyon da Santiago bölgesinden geliyor. Tarihi 17. yüzyıla dayanan Castillo de San Pedro del Morro’nun olduğu yerde Diego Velasques Müzesi de var. 1234 metre yükseklikteki GranPiedra adındaki volkanik kaya da müthiş bir görüntü sunuyor.

8- Santa Clara

kübada görülecek yerler

Sahil kasabaları, plajlar hep birbirine benziyor olmasından ve bu tarz yerlerden sıkıldıysanız sizi doğruca Santa Clara’ya ışınlayalım. Küba’nın az sayıdaki tiyatrolarından birine ev sahipliği yapan Santa Clara, kültürel mekanlarıyla dolu dolu bir Küba turu için oldukça davetkar tavırlar sergiliyor.

9- Malecon

kübada görülecek yerler

Havana’nın denize sıfır olup da en çok ziyaretçi çeken yeri neresi diye sorsanız bize, ilk cevabımız Malecon olur. Habana Vieja’dan 7 km uzaklıkta konumlanan Malecon’u gezmeden Küba’yı gezmiş sayılmazsınız. Farklı mimari tarzların kusursuz bir uyum içinde size göz kırpması da bu yerin en cezbedici özelliği.

Küba Gezilecek Yerler Küba Turu

Küba turu için zamanımız yaklaştıkça heyecanımız kat be kat artmaya başladı. Dur durak bilmeden Küba gezilecek yerler listesine eklenen eklenene. Küba kelimesiyle özdeşleşen Başkent Havana, Küba turunun baş listesinde yerini almasına rağmen 10 günlük Küba gezimizde Havana kadar güzel şehirleri gezme fırsatımız oldu.

 • Küba gezi notları detaylarına geçmeden önce dilerseniz size önerdiğimiz makaleleri de okuyabilirsiniz.
 • Ansiklopedi kıvamında A’dan Z’ye Küba Tarihi
 • Küba Tarihi – Kölelik
 • Küba Tarihi – Küba Ekonomisinde Canlanma
 • Küba Tarihi – Amerika’nın Oyun Bahçesi
 • Küba Tarihi – Küba Devrimi
 • Küba Tarihi – Başbakan Fidel Castro
 • Küba turu gerçekleştirecek olan sevgili okurlar, Küba gezinizi en doğru şekilde ve doğru zaman dilimi içinde gezmek istiyorsanız lütfen bu makalemizi enine boyuna okuyun, gezilecek şehirler sıralamasına dikkat edin ve yukarıda listelediğimiz Küba tarihini yalayıp yutun ????
 • Youtube kanalımıza buradan abone olabilirsiniz!
 • Küba videolarımızın tamamını Youtube kanalımızdan izleyebilir ayrıca kanalımıza abone olabilirsiniz ????

KÜBA’DA GEZİLECEK YERLER

HAVANA

Küba’nın başkenti Havana sizlere Küba’nın Küba olduğunu hissettiren ana şehirdir. Küba devriminin gerçekleşmesiyle her ne kadar başkentliğini Santiago de Cuba şehrine kaptırmış olsa bu süre 7 gün sürmüş ve sonrasında yine başkent ünvanına kavuşmuştur.

Havana deyince aklımıza ilk gelen şey Küba Devrimi, Fidel Castro, Che Guevera ve 1 Mayıs kutlamaları geliyor. Eh madem akla bunlar geliyor o zaman ne duruyoruz. Amerika’nın yanı başında Amerika’ya başkaldıran bir ülkeden bahsediyoruz.

Baş kahramanları Fidel Castro, Che Guevara ve her ne kadar adını çok duymasanız da Camilo Cienfiegos. Madem hayalini kurduğumuz ülkeye, Küba’ya gidiyoruz o vakit bunu anlamlı kılmamız gerekir dedik ve 1 Mayıs kutlamalarına denk getirdik.

Havana, iki bölümden oluşuyor. Biri turistik olan Havana Viaje olarak bilinen Eski Havana diğeri ise halkın yaşamını sürdürdüğü, turistik işletmelerin olmadığı Centro Habana’dır.

Eski Havana bölgesi Havana’nın gezilecek yerleri, barları, cafeleri ve meydanlarından oluşuyor. Fazlasıyla turistik olduğu için buraları gezdikten sonra halkı daha iyi gözlemlemek ve fotoğraflamak için kesinlikle Centro Habana’yı da ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Havana’da nerede ne içilir meraklıları sizi şu makaleye davet ediyoruz ; Rom cenneti Küba’nın İçki Çeşitleri

Havana Konaklama Önerisi

 1. Hotel Nacional
 2. Ambos Mundos
 3. Melia Habana

Havana’da Kaç Gün Kalınmalı?

Her Havana gezisi yapanlar gibi sizin de Vinales Vadisi turu yapacağınız kesin. O yüzden bir günü Vinales Vadisine ayırdıktan sonra Havana’da dolu dolu 3 gün kalmanızı tavsiye ediyoruz. Bir gün Eski Havana, bir gün Centro Habana ve son gününüzü salına salına gezerek geçirebilirsiniz.

Havana gezi rehberimizin fazlası için : Havana Gezilecek Yerler

VINALES VADİSİ  – PINAR DEL RIO

kübada görülecek yerler

Pinar del Rio bölgesi Küba’nın türün başkentidir. Tütün tarlaları, fabrikaları ve Vinales Vadisi bu bölgede yer alıyor. Küba’nın en çok koruma alanlarına sahip bölge burasıdır. Bunlardan biri Vinales Vadisi olup 1979 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Vinales Milli Parkı için Küba’nın en büyüleyici yeri desek yalan olmaz.

Vinales Vadisi 300 milyon yıl önce meteor çarpması oluşmuştur. Meteor çarpması sonucu karst tipi küçük dağlar meydana gelmiş. Küba’da mogotes dedikleri bu dağlar dünya’da sadece Vietnam ve Kamboçya’da görülebiliyor. Bir de Küba Vinales Vadisinde!

Tütün fabrikalarını gezip puro yapılışını izlemek ve tütünlerin kurutulma sistemini görmek, at sırtında vadide gezmek, mağaralarda yüzmek veya bot turu yapmak bölgenin doğal güzelliğine bir enerji katmaktadır. Dolayısıyla Vinales sizi sadece doğal güzelliğe değil ayrıca çeşitli aktivitelere de boğmaktadır.

 

Vinales Konaklama Önerisi

Hotel Los Jazmines

Vinales Vadisinde Kaç Gün Kalınmalı?

Genelde herkesin günübirlik turlar eşliğinde geldiği bölgeye bize sorarsanız şu yukarıda verdiğimiz otelde konaklayarak değerlendirebilirsiniz. Hele ki hotelin havuzunda vadi’nin arasından batan günbatımı deneyimi unutulmaz bir deneyim olarak hafızanıza kazınacak.

Vinales Vadisi gezi rehberimizin fazlası için Vinales Vadisi Gezilecek Yerler

CIENFIEGOS – GÜNEYİN İNCİSİ

kübada görülecek yerler

2005 yılında Unesco tarafından dünya miras listesine alınan şehir Küba’nın güneyinde Karayipler sahiline kıyısı olan inanılmaz şirin bir şehirdir. Tabi şirin dedik diye sakın konaklamaya kalkmayın!

Bir İspanyol torağı olan Cienfiegos’a ilk başta Fransız kökenli göçmenler yerleşmiştir. 1819 yılında Fransızlar tarafından kurulan şehir Küba’nın en yeni yerleşim alanı olmuştur.  Şeker kamışı, tütün ve kahve ticaretinin merkezi olmuş şehir 1860’lı yıllara gelindiğinde ekonomik açıdan Küba’nın 3. önemli kenti haline gelmiştir.

Renkli bina cepheleri, çekici Fransız kolonyal mimariye sahip olmasıyla doğrudan güneyin incisi – perla de la sur ünvanını hak etmektedir.

Şehir o kadar ufak ki yürüyerek birkaç saatte gezip bitirebilirsiniz. Sıcakta yürümek çok cezbedici gelmezse at arabası kiralayıp şehri tıngır mıngır gezmekte bir tercih. 4 kişi için at arabası ücreti 10 CUC = 10 EURO

TRINIDAD – BİRİ RENK Mİ DEDİ

Küba’da en çok hangi şehri sevdiniz derseniz. Cevabı Trinidad’dır. Buraya kelimenin tam anlamıyla bayıldık. Zaten olduk olası büyük şehirlerden çok ufak yerleşimi olan yerleri sevmişizdir.

Karayipler bölgesinin en iyi korunmuş ve en eski şehri Trinidad 1988 yılında Unesco tarafından dünya miras listesine alınmıştır. Trinidad’ın ara sokaklarını gezerken İspanyol mimarisinin göze çarpmaması imkansız. Küba’nın en iyi korunmuş kolonyal mimarisine sahip şehri lütfen yürüyerek karış karış gezin.

Trinidad’a Yapılacak Şeyler

Şehri adımlayın,

Geceleri eğlenmek için mağaranın içine yapılan gece kulübü Ayala’ya gidin.

Karayipler’de denize girin. Şehirden sadece 10 km uzaklıktaki Karayip denizinin tadını çıkarın. Taksi ücreti 10 CUC’tur.

Topes de Collantes Ulusal Parkını gezin.

Şelalelere gidin. En güzelleri Salto del Caburni ve El Nicho’dur.

Valle de Los Ingenios’a gidip şeker kamışı üretimini görün.

Trinidad’da Kaç Gün Kalınmalı?

Bu renkli ve keyifli şehir için eğer yukarıda listelediğimiz her şeyi yapmayı da planlarsanız 4 gün kalın deriz. Yok ben sadece Trinidad şehrini gezeceğim derseniz o zaman 2 veya 3 gün konaklamak için en ideal süredir.

Trinidad Mekan Önerileri

 • Paladar Sol y Son
 • La Canchanchara
 • Museo Restaurant / Paladar Museo 1514
 • Los Conspiradores
 • El Jigüe Restaurant
 • Trinidad gezi rehberimizin fazlası için : Trinidad Gezilecek Yerler

SANTA CLARA – CHE GUEVARA

 1. kübada görülecek yerler
 2. Santa Clara’nın tek gerçeği ve ziyaret edilme sebebi kuşkusuz Che Guevara’nın anıt mezarıdır.
 3. “Devrim Doğudan Batıya Olur”

Küba devriminde sayıları birkaç yüzü bulan grup ikiye ayrılmıştı. Bir yarısı doğuya diğer yarısı batıya doğru ilerledi. Fidel Castro ve Raul Santiago de Cuba’ya giderken Che Guevara ve Camilo Cienfiegos komutanlığındaki diğer grup da kuzeydeki Havana şehrine doğru ilerlediler. Devrimin en önemli şehirlerinden olan Santa Clara çok önemlidir. Çünkü Batista’nın askerlerini ve mühimmatını taşıyan zırhlı tren Che Guevara sayesinde geliştirilen plan ile (rayların sökülerek trenin raydan çıkmasını sağlamak) ele geçirildi.

Anıt mezarının üst kısmında açık havada bulunan Che Guevara heykeli görülmeye değerdir. Özellikle dikkat etmeniz gereken Che’nin sargılı koludur. Santa Clara şehrine varmadan önce bir çatışmadan yaralanmıştır ve heykeli bu şekilde yapılmıştır. Kaide’nin önünde Zafere kadar Daima yazmakta, hemen sağ tarafında ise Che’nin Fidel’e yazmış olduğu veda mektubu vardır.

Müze’de ise Che’nin kullandığı eşyalar sergileniyor. Saati, defterleri, diplomaları, şapkaları, kıyafetleri, silahları ve dahası.

Bolivya’da öldürülen Che’nin kemikleri yıllar sonra bulunabilmiş ve buraya taşınmıştır. Anıt mezar hiç sönmeyen meşale ile süslenmiştir.  Che dışında 38 yoldaşının mezarı da buradadır.

Hepsinin fotoğrafı taş üstüne kabartılmıştır. Vakit ayırın ve hepsine tek tek bakın. Küba devriminde kadınların rolü de büyüktür.

İşte o kadın gerillalardan biri de Tamara Bunke nam-ı diğer Tania’nın mezarıdır.

Müze içine kamera ve telefonlar kabul edilmiyor. Yasaklara uyan kişiler olup olmadığınızı bilmiyoruz ama bizimle gezen birkaç arkadaşımız telefonları cebinde rahatlıkla girdiğini de belirtmek istiyoruz. Yasak çiğnemeyi severler merak etmesin diye ????

Küba seyahatimizde en etkilendiğimiz yer Che’nin Anıt Mezarı ve eşyalarının sergilendiği müze oldu. Lütfen kim ne derse deyin aldırmayın. Sadece ama sadece Che için buraya gelin.

Evet belki onca yolu yarım saat için yapacaksınız! Sakın yalnızca müze ve anıt mı göreceğim mantığında olmayın.

Dünya’ya devrimiyle konuşulan ve sistem olarak eşi benzeri olmayan bir ülkedesiniz ve bu devrimin baş kahramanları olan biri var. O da Ernesto Che Guevera.

Ve devrimin en önemli yeri Santa Clara tren istasyonu görülecek yerler arasındadır.

Cienfiegos gezi rehberimizin fazlası için : Cienfiegos Gezilecek Yerler

VARADERO – ATLANTİK OKYANUSUNDA KULAÇ ATALIM

Bilen bilir her seyahatimizin relax bir şekilde sonlandırırız. Önce bol bol gezer, tozar, haşatımız çıkar kapanışı da kumsalda güneşin altında, bembeyaz denize koşar halde tamamlarız. Küba’nın bizi yoracağını başından tahmin ediyorduk. Havana, Cienfiegos, Trinidad ve Santa Clara’dan sonra Varadero ilaç gibi geldi.

Küba’nın güneyi Karayipler denizi kuzeyi ise Atlantik Okyanusudur. Trinidad’da Karayipler deneyiminden sonra Varadero’da Atlantik okyanusunda yüzmek mükemmeldi.  Açıkça söylemek gerekirse Varadero beklentimizin çok üstünde çıktı.

Amerika’daki içki yasağı olduğu devrim öncesi dönemde Amerika’nın turist sırlarını gizleyen en iyi yer kuşkusuz Kübaydı. Varadero’da bundan nasibini  alan en önemli şehirlerden bir tanesi.

Kumsal boyunca bol yıldızlı ama kalite anlamında oldukça düşük resortlerin olduğu bir bölge. Genelde her şey dahil sistem var.

Önceleri daha çok Kanadalıların tatil amaçlı geldiği Varadero günümüzde her Küba seyahati gerçekleştiren ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiş. Daha çok Kanada ve Rusların olduğunu belirtmeliyiz.

Varadero’da  Kaç Gün Kalınmalı?

Yalnız veya çift gittiyseniz 3 gün yeterli olacaktır. Bizim gibi grup olarak gidecekseniz 3 gün yetmiyor bile. Paylaşım yapacak ve muhabbet edecek çok kişi olduğu için keşke hiç bitmesin dediğimiz yerdi. Ayrıca gece hayatı da renkli olduğundan gündüz deniz, kum, güneş akşam da dans dans dans!

Varadero gezi rehberimizin fazlası için : Varadero Gezilecek Yerler

Küba ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri olan Küba’ya Ne Zaman Gidilir makalemizi de okumanızı öneriyoruz.

Küba’da Görmeniz Gereken 10 Yer

Uzun yıllar süren Amerika Birleşik Devletleri ambargosuna karşın mutlu insanların ülkesi olan Küba’da, 1950’lerden kalma rengârenk arabalarının dolaştığı caddelerde, keten takım elbiseleriyle erkekler, büyük küpeleriyle kombinlenmiş cıvıl cıvıl kıyafetleriyle kadınlar… Kolonyal dönem mimarisi, heykelleri, parkları, beyaz kumlu plajları, müzeleri, hareketli kültürü ve müziğiyle, şüphesiz dünyanın en şahsına münhasır ülkesi Küba’da, görülmesi gereken pek çok yer var.

Küba’da Görülecek Yerler

1. Eski Havana

Etkileyici tarihi, kendine özgü politik yapısı ve renkli kişilikleriyle Kübalıları tanımak için başkent Havana’nın tarihi bölgesi olan Eski Havana’yı keşfetmek en doğru başlangıç noktası. Eski Havana’nın kolonyal dönemden kalma pek çok tarihi yapısıyla sokaklarında gezinirken kendinizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyor; sokaklarda dans eden, şarkı söyleyen insanlara ve lezzetli yemeklere merhaba diyorsunuz.

2. Plaza Vieja

Havana’nın en canlı noktalarından olan Plaza Vieja, sanat galerilerinden bira müzesine kadar kültürel ve mimari açıdan zengin bir bölge. Eski Meydan anlamına gelen Plaza Vieja’da, soluklanıp biraz da keyif yapmak için en ideali, sayısız kafeden birine oturup mojito yudumlamak ve meydandan gelip geçenleri izlemek.

3. Malecón

Havana’da gün batımından gün doğumuna dek görülmesi gereken en iyi yer, açık ara Malecón. Renkli gece hayatına bir göz atıp rom içen ve eğlenen gençleri, müzisyenleri ve romantik aşıkları gözlemlemek için birebir. Havana’nın Atlas Okyanusu kıyısındaki sekiz kilometrelik bu sahil, size doğa ve farklı bir kültürün ambiyansını yaşatıyor.

4. Plaza de la Revolución

Fidel Castro’nun Küba halkına seslendiği yer olan Plaza de la Revolución, asıl popülerliğini Che Guevara’nın 1960’da Alberto Kardo tarafından çekilen portresinin yer aldığı duvara borçlu. Devrim Meydanı olarak bilinen alanda, Küba İçişleri Bakanlığı’na ait bu duvarın önünde mutlaka bir fotoğraf karesi aldıktan sonra, meydandaki Teatro Nacional’e doğru devam edin ve burada düzenlenen etkileyici dans gösterilerinden birine bilet alın.

5. Morro Kalesi

Eski Havana’ya karşıdan bakan bir kayalıkta bulunan ve kilometrelerce uzaklıktan görülebilen Morro Kalesi, on altıncı yüzyıla tarihleniyor. Bir süre hapishane olarak da kullanılan yapı, günümüzde güneşin Atlantik Okyanusu üzerinden batışını izlemek isteyenlerin seyir noktası.

6. Varadero

Küba’nın göz kamaştırıcı plajlarından ilk akla gelen elbette bembeyaz kumları ve turkuaz deniziyle Varadero. Yıl boyunca bir milyon turist ağırlayan Varadero, Havana’dan karayoluyla iki saatlik mesafede. Tam bir tatil cenneti olan plaj, denizin, güneşin, dansın ve eğlencenin tadını çıkarmak için birebir.

7. Trinidad

Küba’nın güney kıyılarında yer alan Trinidad, 1514’te Diego Velaquez tarafından kurulan bir kasaba. 1988’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Trinidad, Arnavut kaldırımlı sokakları ve pastel renkli yapılarıyla zamanın durduğu hissini yaşatan bir bölge. Trinidad’a mutlaka bir tam gününüzü ayırın.

8. Santiago de Cuba

Afrika kökenli nüfusun ve müzisyen oranının en yüksek olduğu Santiago de Cuba, ülkenin en büyük ikinci kenti. İçinde kendine has tatlar barındıran bir şehir olan ve Küba’nın doğusundaki tepelik bir kıyıda yer alan kent, 1515’te kurulduğu dönemde bir süre ülkeye başkentlik yapmış. Santiago de Cuba’da ilgi çekici günlük hayatın yanı sıra görülmeye değer pek çok tarihi doku var.

9. Cayo Coco Adası

Küba anakarasına yirmi yedi kilometre uzunluğun, mühendislik harikası yolla bağlanan Cayo Coco Adası, tipik Karayipler manzarasına sahip. Her şey dâhil otellerle ünlü adada saatlerce güneşlenebilir, dilediğinizce dinlenebilir ya da çılgın eğlencelere dâhil olabilirsiniz.

10. Baracoa

Kristof Kolomb’un Küba’da ilk ayak bastığı yer olan Baracao, Küba’nın en doğusunda, ulaşımın zor olduğu noktada yer alıyor. Turizmden uzak kalması sayesinde doğası bozulmayan ve yerel yaşantısını olduğu gibi koruyabilmiş bu kent, geçimini çikolata ve kakao üretiminden sağlıyor. Beş yüz yetmiş beş metre yüksekliğindeki zirvesiyle dikkat çeken El Yunque Dağı’nın manzarasını izlemek ise muazzam bir deneyim.

Küba’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan direkt uçuş seferlerinin bulunmadığı Havana’ya Air France ile Paris aktarmalı; Türk Hava Yolları ve Air Europa ile Madrid aktarmalı; Türk Hava Yolları ve Swissair ile Zürih aktarmalı José Martí Havalimanı’na uçmanız mümkün. Diğer havayollarıyla da aktarmalı olarak da uçabileceğiniz José Martí Havalimanı, şehir merkezine otuz beş kilometre uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından taksiyle yaklaşık yarım saatte kent merkezine gidebilirsiniz.

Küba’da Görülecek Şehirler : 6 En Önemli Şehir

Küba’da gezilecek yerler konusunda, genelde sadece Havana bilinir. Ama, ben şimdi sizlere, Küba’da sadece Havana’nın olmadığını, daha görmeniz gereken harika şehirlerin nereler olduğunu tek tek anlatacağım.

Varadero Sokaklari : Küba’da gezilecek yerler

1.Küba’da Gezilecek Yerler : Varadero Şehri

Varadero, Küba’nın neresindedir ? Varadero’da gezilecek yerler nerelerdir ?

Küba’da gezilecek yerler rehberimizin ilk şehri Varadero, Küba’nın kuzey kısmında Bahama denizine bakan bir tatil bölgesi. Genellikle lüks  ve bunun dışında her şey dahil hizmet veren çeşitli sınıflardaki otellerin yer aldığı bir yer.

Özellikle Varadero’da eski ve yeni arabaları bir arada görünce şaşırmayın. Çünkü Küba’da 2011 yılından bu yana devlet izni ile yeni araç almak ve satmak serbest.

Küba sahilleri

Sakın şunu unutmayın ki Küba’daki otellerin sınıfını -1/-1,5 olarak düşünün. Yani 5 yıldızlı bir otelde kalıyorsanız 4 yıldız hatta bazen 3 yıldızlı otelde kalıyormuş hissini yaşayacaksınız. “Varadero’da nerede kalınmalı ?” diye soracak olursanız ;

Josone Park civarı epey hareketli olduğu için burayı tercih edebilirsiniz. Buradaki bütün otellere Varadero Otelleri linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz ve her bir otelin fiyatını online olarak görebilirsiniz.

Varadero’da da Casalar mevcut ve dışardan gördüğümüz kadarıyla hepsi de birbirinden şirin. Biz Varadero’nun giriş kısmında bir otelde kaldık fakat buna rağmen at arabası, CocoTaxi, BiciTaxi veya normal taksileri kullanarak rahatlıkla dilediğiniz yerleri gezebilirsiniz.

Pelikanlar ve Varadero Sahili : Küba’da gezilecek yerler

Eğer ki gerçekten Varadero’nun tadına varmak isterseniz bizim yaptığımız gibi motorsiklet kiralayın derim. Günlüğü 30 Cuc’tan kiraladığımız motorsiklet ile bütün Varadero’yu baştan sona gezip yakında yer alan Santa Marta yerleşim birimini de gezerek Kübalıların yaşadığı yerleri daha Havana’ya gitmeden görme fırsatımız oldu.

Aşağıdaki Küba Vlog’unu izlemeyi unutmayın. Youtube Kanalımıza da ücretsiz abone olup, her hafta böyle ülkelerin videolarını izleyebilirsiniz.

Varadero’da otelde kalıyorsanız birçok eğlence ve gösteri zaten mümkün. Casada kalmayı tercih ederseniz de yapabileceğiniz aktivite epey fazla. Hava durumuna göre donanımlı dalış, kano, yelken ve diğer su sporları aktiviteleri ile birlikte akşamları canlı müzik dinlemek için fazlasıyla mekan bulunmakta.

En önemlisi ise Küba’da mutlaka dünyaca ünlü Bueno Vista Social Club konserine gidin. Konser yaklaşık iki saat sürüyor ve kesinlikle gitmeye değer. (Fiyatı kişi başı 32 Cuc ve kesinlikle değer)

Physalia Physalis : Küba’da gezilecek yerler

Bu arada Varadero’da ufak hediyelik pazarları var. Hediyelik eşyaları Havana ve Trinidad’dan alacağımız için fazla bir şey almadık ama emin olun ufak yağlı boya tabloların en kalitelileri burada idi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *