Hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Herhangi bir ülkede gezmenin ve o ülkeyi tanımanın en güzel yollarından birisi de sokaklarında yürümektir. Yürürken burnunuza güzel kokular gelebilir. Bu kokular muhtemelen çevrenizdeki sokak yemeklerinden geliyordur.

Sokak yemeklerinin bulunduğunuz ülkenin veya şehrin kültürünü yansıttığını düşünüyorum. Yürürken atıştırabileceğiniz veya tadımlık yiyeceğiniz bu yiyecekler turistler tarafından da çok sevilir. Bizim ülkemizde de sokak yemeklerinin örnekleri bulunuyor.

Simit, midye, lokma, halka tatlısı, döner bunlara verebileceğim en güzel örneklerdir. Her ülkenin kendisiyle özdeşleşmiş sokak yemekleri bulunur. Bu yemeklerin bazıları oldukça lezzetli olduğu gibi bazıları biraz garip gelebilir.

Sizler için ağızları sulandıracak bir içerik hazırlamaya çalıştım ve farklı ülkelere ait sokak yemeklerini derleyip toparladım. Gelin birlikte göz atalım.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Listemizin ilk sırasında deniz ürünleri ile damaklara hitap eden Japonya bulunuyor. Açıkçası Asya mutfağı her zaman ilgimi çekmiştir. Deniz ürünlerinden yapılan lezzetli yemekler ve kendilerine has gelenekleri ile Japonya birçok turistin de ilgisini çekmeyi başarıyor.

Başkent Tokyo’da yiyebileceğiniz sokak yemeklerinin en lezzetlilerinden birisi kesinlikle takoyakidir. Bu yemek suşi sevmeyenlere de hitap ediyor. Hem lezzetli hem de oldukça hızlı yiyebileceğiniz bir atıştırmalık olan takoyaki kızarmış ahtapotla yapılıyor. Ayrıca içinde zencefil ve soğan da bulunuyor.

Eğer Tokyo sokaklarına yolunuz düşerse bu lezzeti denemeden geri dönmemenizi öneririm.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

İtalya denildiğinde hepimizin aklına ilk olarak pizza gelebilir. Fakat sokaklarda gezdiğinizde karşınıza birçok farklı lezzet çıkar. Bu lezzetlerden birisi de arancinidir.

Görünüşünü içli köfteye benzettiğim bu yiyecek hem lezzetli hem de hızlı bir şekilde atıştırabileceğiniz sokak yemeklerindendir. Ağzınızı sulandıracak olan bu yiyeceğin içinde ekmek kırıntısı, pirinç ve tabi ki kaşar peyniri bulunuyor.

Başlangıçta belirttiğim gibi görüntüsü içli köfteyi andırıyor. Lezzetinin de benzeyip benzemediğini öğrenmek için İtalya’ya gitmeli ve tadına bakmalısınız.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

İsmini okuması zor olan banh mi Vietnam’a özgü bir sandviçtir. Hatta bu sandviç için Güneydoğu Asya’daki Fransız sömürgesi sebebiyle ortaya çıkmış diyebiliriz. Bu da Doğu ve Batı malzemelerinin harmanlanmasına yol açmış. Görüntü olarak döneri anımsattığını düşünüyorum.

Farklı olarak içerisinde köfte, kişniş, domuz eti, salatalık, turp, salamura edilmiş havuç, mayonez ve ciğer ezmesi bulunuyor. Tabi ki malzemeleri isteğinize göre ayarlamanız mümkün.

Vietnam’da olduğu kadar Batı ülkelerinde de ünü artan bu sandviç denemeniz gereken sokak yemekleri arasında yer alıyor.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Listemize Hindistan’dan bir sokak yemeği ile devam ediyoruz. Açıkçası Hint mutfağı pek ilgimi çekmiyor. Gelenekleri biraz ilgimi çekse de mutfak konusunda ilgimi çekmeyi pek başaramadı. Fakat birçok kişinin bildiği üzere Hindistan sokak lezzetleri konusunda oldukça fazla çeşide sahip.

Her köşe başında ufak bir yemek standı görebilirsiniz. Jalebi Hindistan sokaklarında karşılaşacağınız ilginç tatlılardan birisidir. Kızartılmış hamurla hazırlanan Jalebi neredeyse bütün dünyada biliniyor.

Hindistan’da büyük şehirlerden herhangi birine yolunuz düşerse her sokakta bulabileceğiniz bu lezzeti denemeden dönmemenizi tavsiye ederim.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Sahillerde veya sokaklarda satılan süt mısırları eminim görmüş veya denemişsinizdir. Benim gerçekten çok sevdiğim bu lezzetli atıştırmalık yalnızca Türkiye’de beğenilmiyor. Acılı yemekleri ile ünlenmiş Meksika sokak yemekleri arasında elote isminde bir atıştırmalık bulunuyor.

Mısırın üzerine peynir, sos ve baharat eklenerek hazırlanan bu sokak lezzeti hiç fena değil. Birçok lezzetli yemeğe ev sahipliği yapan Meksika’nın sokak yemekleri oldukça güzel ve lezzetli. Elotede bu harika lezzetlerden bir tanesi.

Eğer yolunuz Meksika sokaklarına düşerse mutlaka bu atıştırmalığı denemelisiniz.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Listemizde birçok lezzetli sokak yemeklerine yer verdim. Aralarına mutlaka ilginç bir yemek eklemem gerek diye düşündüm ve ghoulal ile karşılaştım. Fas’ta oldukça meşhur olan bu yemek dünya genelinde de birçok restoranda yer alıyor.

Kimisi bu yemeği çok severken kimisi de iğrenç bulabiliyor. Ghoulal aslında bir çorba. Fakat ana malzemesi biraz alışılmışın dışında diyebilirim. Çorbalar genellikle sebzelerle veya et ile yapılırken ghoulal salyangoz ile yapılıyor. Bu çorbayı sevip sevmeyeceğinizi bilemem.

Eğer denerseniz tadından bizlere de bahsetmeyi unutmayın.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Listemize Türkiye’den bir lezzet katmasak olmazdı diye düşünüyorum. Bu sebeple benim de çok sevdiğim bir sokak atıştırmalığı olan midyeyi listemizin yedinci sırasına yerleştirdim. Tabi ki midye yalnızca Türkiye sokaklarında karşılaşacağınız bir lezzet değil.

Birçok ülkede ve restoranda midye ile yapılan yemeklerle karşılaşabilirsiniz. Türkiye’de özellikle denize kıyısı olan şehirlerimizde sıklıkla karşılaşacağınız midyeler hem Türk halkının hem de turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Sahillerde de sıkça karşılaşacağınız bu atıştırmalığın tadını beğenenler kadar beğenmeyenler de oldukça fazla.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Çin’de ister sokakta ister restoranlarda birçok ilginç yemeğin olduğunu duymuşsunuzdur. Yarasa, böcek, akrep gibi pek alışık olmadığımız şeyleri yiyen Çinli dostlarımız bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Tavukların ayaklarını kesip pişirerek yiyorlar desem yalan söylemiş olmam. Bizlere tuhaf gelen bu sokak yemeklerinden Çin sokaklarında bolca bulabilirsiniz.

Midenizin kaldırıp kaldırmayacağını pek bilemem fakat bir gün Çin’e giderseniz yanınıza kendi atıştırmalıklarınızı almanızı tavsiye ederim.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Peru’nun ulusal yemeği olarak kabul edilen Ceviche lezzetli sokak yemekleri arasında yer alıyor. Biraz suşiyi andıran bu yemek çiğ balık, yerel sebzeler ve portakal suyundan oluşuyor.

Lezzetinin nasıl olduğu hakkında maalesef pek bilgim yok fakat deneyenlerin beğendiğini söyleyebilirim.

Doğal güzellikleriyle olduğu kadar mutfağıyla da ön plana çıkan Peru’ya giderseniz bu yemeği mutlaka denemenizi öneririm.

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Listemizin son lezzeti Hollanda’dan geliyor. Deniz ürünlerini gerçekten çok severim. Bu lezzeti ise balık ekmek olarak nitelendirebiliriz. İlk olarak Hollanda’nın küçük balıkçı köylerinde ortaya çıkan bu lezzet, keşfedildikten sonra hızlı bir şekilde yaygınlaşmış.

Çiğ ringa balığını tuzlayıp soğan, yeşillik ve turşu ile yapılan sandviç broodje haring olarak adlandırılıyor. Yiyenlerin bayıldığı bu sandviç Hollanda sokaklarında yürürken ufak bir yemek molası verip broodje haring yiyebilirsiniz.

Hem hızlı hem de lezzetli olan bu sokak yemeğini denemenizi tavsiye ederim.

Dünyada birçok farklı ülke ve bu ülkelere ait olan farklı kültürler mevcut. Sokak yemekleri bir şehri gezmenin adeta tuzu, biberi oluyor. Farklı kültürlere ait olan bu yemekleri hızlı bir şekilde yemek oldukça eğlenceli diyebilirim.

Ayrıca birçoğunun nasıl hazırlandığını da izleyebiliyorsunuz. Bir ülkeyi veya bir şehri gezmenin en güzel yolu sokaklarında kaybolmaktır derler. Umarım kaybolduğunuz sokaklarda karnınız acıktığında imdadınıza bir sokak yemeği yetişir.

Şimdiden afiyet olsun.

Sokak lezzetleriyle öne çıkan şehirler

Yeni yerler keşfederken gittiğimiz yerin sadece meşhur binalarını ya da meydanlarını değil, yöresel yemeklerini de keşfetmeliyiz. Bir bölgenin kültürünü ve coğrafyasını en iyi şekilde keşfetmenin yolu meşhur lezzetlerinden geçiyor.

You might be interested:  Ferit Edgü Hangi Tür Hikaye Yazmıştır?

Özellikle de şehirlerin sokak yemekleri, toplumun damak zevkinin kültürle birleşmesinin bir ürünü. Ayrıca sokak lezzetlerinin peşine düşmek, şehirde yaşamanın nasıl olacağını görebileceğin bir kapı görevi görüyor.

Bu yazımda sokak lezzetleriyle ünlü şehirleri yazdım.

İstanbul

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Bu listeye ülkemizden başlamak istedim. Türk mutfağı, her yönden çok zengin bir mutfak. Sokak yemeklerimiz de yöresel yemeklerimiz kadar meşhur ve lezzetli. Özellikle İstanbul’da yaygın bir sokak lezzeti kültürü bulunuyor. İstanbul’un meşhur sokak lezzetlerini düşündüğünde her birimizin aklına farklı bir lezzet gelebilir ama şehirle en çok özdeşleşen sokak lezzeti, ıslak hamburger. Birçoğumuz dışarıda eğlenip yorulduktan sonra eve dönmeden önce mutlaka ıslak hamburger yiyoruz. Öyle bir lezzet ki bir tane yemek de kesmiyor. Mutlaka arkası geliyor.

Islak hamburgerle kapışabilecek bir diğer sokak lezzeti ise balık ekmek. İstanbul’a gelip Eminönü’nde balık ekmek yemeden dönmek kabul edilemez.

Yan yana sıralanmış balıkçıların ufak taburelerinde oturup hızlı hızlı balık ekmek yemek, İstanbul’da yaşam hakkında da birçok ipucu veriyor. Balık ekmek üstüne bir de midye dolma yemek lazım tabii.

Aslında midye dolma ülkemizin birçok şehrinin en hareketli sokaklarında bulabileceğimiz bir lezzet ama İstanbul’da yemenin tadı da bir farklı oluyor. Midye tezgahının başında bol limonla kaç tane midye yediğini unutabilirsin.

İstanbul sokak lezzetlerinden bahsedip kokoreci es geçmek olmaz. Midye dolma gibi kokoreç de birçok şehirde farklı tarzda yapılıyor ve hatta hangi tarzın daha güzel olduğuyla ilgili tartışmalar da çıkıyor.

Hepsinin ayrı bir güzelliği var tabii ama İstanbul’a turist olarak gelmişken yenen o kokorecin tadı da pek unutulmuyor bence.

Ee bu kadar şey yedikten sonra bir de tatlı yemek lazım değil mi? İstanbul’la özdeşleşen sokak tatlıları şambali ve halka tatlısıyla güzel bir kapanış yapabilirsin.  

İzmir

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Ülkemizde sokak lezzetleri denince akla gelen bir diğer şehir de İzmir. Kendine has lezzetlere sahip şehirde ilk akla gelen tartışmasız gevrek. Hiç yememiş birinin bile İzmir’de gevrek olduğunu bildiğini düşünüyorum. Biz simide gevrek diyorlar diye biliyoruz ama aslında gevrek simitten farklı pişiriliyor. Gevreği sıcak pekmezle dolu kazanlarda pişiriliyorlar ve sonra susamlıyorlar. Simit ise soğuk pekmezle yapılıyor. Yani anlayacağın gevrek simitle aynı nasılsa deyip gevrek yememek mantıklı bir seçim değil.

Tartışmalı sokak lezzeti gevrekten başladık ama İzmir’in asıl en meşhur sokak lezzeti boyoz. Sabahın erken saatlerinde sıcacık ve çıtır çıtır satılan boyozu bir tane yemek kesmiyor.

O kadar güzel bir lezzet ki arka arkaya yemek istiyorsun. Boyozun en sıkı dostu ise haşlanmış yumurta.

Genelde boyoz ve haşlanmış yumurta birlikte satılıyor ama bana sorarsan sadece boyoz yemeyi tercih et ki daha fazla boyoz yiyebilesin.

Boyoz kadar meşhur bir diğer sokak lezzeti ise lokma tatlısı. İzmir sokaklarında yürürken kocaman kazanlarda lokma hazırlayıp dağıtan insanlar görebilirsin.

Sıraya girip parayla lokma satın almak isteyeceksin ama büyük ihtimalle senden para almayacaklar çünkü İzmir’de hayırseverler doğum, ölüm, mevlit gibi durumlarda lokma dağıtıyorlar.

Tabii o Türkiye’nin her yerine yayılan lokmacılar gibi çikolatalı lokmalardan değil bu lokmalar. Hamurun kızartılıp üstüne şerbet dökülmesiyle elde edilen Osmanlı usulü lokmalar bunlar.

Brüksel

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Brüksel sokak lezzetleri konusunda benim en favori şehrim. Bence herkesin de öyle olmalı, aksini kabul edecek durumda değilim 🙂 Anlatmaya hangisinden başlayacağımı bile zor seçtim öyle söyleyeyim ama sonunda tuzludan başlamaya karar verdim. Patates kızartması cenneti olarak tabir edebileceğim Brüksel’de sokakları turlarken neredeyse tüm turistlerin elinde külahlar görebilirsin. Sokaklarda külahta satın alabileceğin patates kızartmaları satılıyor. Sos olarak dilediğin miktarda ketçap ve mayonez alabiliyorsun ve elinde o külah varken Brüksel’de gezmenin tadı iki katına çıkıyor.

Gelelim Brüksel’in en güzel kısımlarından bir diğeri olan tatlıya. Brüksel sokaklarına adım attığında buram buram kokusuyla seni büyüleyecek olan waffle’ın ana vatanı Belçika’da tabii ki Brüksel sokaklarını turlarken waffle yiyeceğiz. Brüksel’deki waffle Türkiye’de alıştığımızdan farklı.

Dikdörtgen şeklindeki waffle hamuru altın renginde ve karamelize şeker nedeniyle çıtır çıtır. Ayrıca genelde Türkiye’de yediğimiz gibi üstüne bir sürü farklı malzeme konmuyor. Erimiş çikolata, biraz krem şanti ve mevsim meyveleriyle hazırlanan klasik hali en çok tüketilen.

Ancak tabii turistik sebeplerle birçok farklı türde de yapılıyor.

Atina

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Yunanistan mutfağını düşününce akla mezeler, deniz ürünleri ve uzo geliyor ama ülkede sokak yemekleri kültürü de oldukça zengin. Tüm ülkeyle özdeşleşen en ünlü sokak yemeği de souvlaki. Aslında kebap şişe benziyor diyebiliriz. Etleri şişte alıp o şekilde de yemeği tercih edebiliyorsun ama pideye sarılmış halde yemek sokak lezzeti mantığına daha çok uyuyor diye düşünüyorum. Pide sarılırken içine soğan da konulup limon da sıkılıyor. Tabii bu yemek geleneksel olarak domuz etiyle yapılıyor. Domuz eti yemiyorsan, tavuk ya da kuzu etiyle yapılan versiyonlarını da Atina sokaklarında bulabilirsin.

Atina’da yiyebileceğin bir diğer sokak lezzeti ise koulouri. Yani bizim çok iyi bildiğimiz ve çok severek yediğimiz bir lezzet olan simit. Aynı Türkiye’deki gibi Atina’da da simit arabalarında ya da simitçilerin kafalarında taşıdığı tepsilerde satılıyor. Atina’da kendi damak zevkine göre yiyecek hiçbir şey bulamazsan koulouri yiyebilirsin.

Berlin

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Almanya’nın sokak lezzetleri bir hayli meşhur. Özellikle de currywurst, tüm dünyayı etkisini altına almış bir sokak lezzeti. Sosisle hazırlanan bu sokak lezzetinin en önemli özelliği sosislerin piştikten sonra körili ketçaba bulanması. Körili ketçapta bekleyen sosisler kâğıt tabaklara konurken üstüne tekrar köri serpiştiriliyor ve unutulmaz bir tat ortaya çıkıyor. Kimi yerlerde yanında patates kızartması ya da baget ekmek de veriliyor ama daha çok yiyebilmek için sadece sosis almanı tavsiye ederim.  Almanya’ya giden tüm turistler bu lezzeti mutlaka deniyorlar. Ülkenin farklı şehirlerinde de yapılıyor olsa da Berlin’dekinin tadının daha güzel olduğu söyleniyor.

Berlin sokaklarında en çok görebileceğin diğer lezzet ise çok yakından aşina olduğun bir isim olan döner. Türklerin Almanlara kattığı lezzet olan döner, genelde hem turistler hem de Almanlar tarafından çok sık tercih ediliyor. Hele ki Berlin’de bulunan Mustafa’nın Yeri’nin önündeki sıra yoğun turist sezonunda inanılmaz kalabalık oluyor.

Hiç oturacak yerin bulunmadığı Mustafa’nın Yeri’nde satılan döner bizim bildiğimiz dönere göre biraz farklı. Biftek ve dana etinden yapılan döner yaprak şeklinde kesiliyor. Sonrasında dışarıda pişirilen sebzeler, sıkıştırılmış tavuk eti, peynir rendesi ve özel bir sosla servis ediliyor. Gerçekten de bu döneri yiyen bir kez daha yemek istiyor.

Bangkok

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Bangkok için sokak lezzetleri adeta tek başına Tayland mutfağını oluşturuyor diyebiliriz. Ayrıca Bangkok, diğer dünya şehirleri arasında en iyi sokak lezzetlerine sahip şehir olarak biliniyor. Şehrin birçok yerinde sıra sıra dizilmiş tezgahlarda Tayland’a özgü birçok yemeği bulabilirsin. Özellikle Zafer Anıtı’nın çevresinde kurulan tezgahlar, en popüler olanları. Tabii ki Bangkok sokaklarında yemek yerken hijyen konusunda ekstra dikkatli olman gerekiyor. Eğer çok hijyen takıntın varsa baya bir zorlanabilirsin ama Bangkok’a kadar gidip de sokak lezzetlerinin tadına bakmadan dönmek de olmaz.

You might be interested:  Otel Için Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

Hijyen konusunda emin olduktan sonra yer fıstığı, arpacık soğan, biber gibi lezzetlerle hazırlanıp pilavla birlikte verilen satay deneyebileceğin lezzetlerden. Bunun yanında birçok farklı noodle çeşidini de Bangkok sokaklarına kurulan tezgahlarda seni bekliyor.

Dana, tavuk, domuz eti ya da deniz mahsulleriyle ve yeşilliklerle yapılan sukiyaki adlı noodle ise Bangkok sokaklarının en sevilen lezzetlerinden. Bunlar dışında çırpılmış yumurtayla balık sosunun yağda kızartılmasıyla elde edilen Khao Khai Jiew gibi Tayland’a özgü birçok farklı lezzeti de bulabilirsin.

Bu kadar fazla çeşidin arasında ne kadar fazla lezzet tadarsan damak tadına en çok uyanı bulman kolaylaşacaktır. 

Koronavirüs (Covıd-19) Beslenme Rehberi | Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

Koronavirüs (Covıd-19) Beslenme Rehberi

hasta olmadan sokak yemeği yemenin yolları

Çevrenizdeki biri hapşırdığında, havaya içerisinde virüs barındıran yaklaşık 20,000 küçük partikül dağılır. COVID-19 tarzı virüslerin yayılımı havada hareketli kalması ve sizin onunla kontak halinde olmanızla ortaya çıkar. Virüslerin belli hedef dokuları vardır. Koronavirüsün hedefi akciğerlerdir. Virüsler her yerdedir. Virüsün amacı kendi DNA veya RNA’sını konak hücreye göndererek kendini kopyalatmak ve böylece çoğalmaya devam etmektir.

Bazı virüsler uyku halindedirler ve ortaya çıkmak için insanların yaşlanmasını, bağışıklığın zayıf düşmesini, beslenme eksikliklerini veya stres durumunu beklerler. Çoğu insanda stres durumunda neden virüslerin ortaya çıktığı ve insanların hasta oldukları sorusunun cevabı da budur.

Hastalık için Duyarlılık Faktörleri:

 • Yaş
 • Beslenme eksiklikleri
 • Genetik
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Kronik hastalıklar
 • Stres

Bağışıklık sistemi açısından iyi olabilmek için, fiziksel olarak da iyi olmamız gerekmektedir. Egzersiz yapmak, kortizol gibi stres durumunda ortaya çıkan hormonların düşmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için evinizde/yurt odanızda spor yapınız. Yukarıda yer alan tüm bu faktörler arasında en çok kontrol edebileceğiniz faktör ise aldığınız besinlerdir.

Aldığınız doğru besinler sizin hem bağışıklık sisteminize destek olmaya hem de stres faktörünüzü azaltmanıza etki edecektir.

Yeterli besin alamadığınızda 2 durum ortaya çıkmaktadır:

 • Bağışıklık sistemi zayıflar.
 • Bu durum virüsleri daha güçlü hale getirir.

Vücudunuzu belirli yiyeceklerle beslemek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Enfeksiyonlarla mücadele için gerekli olan besin öğeleri A, C, D ve E vitamini, selenyum ve çinko mineralleridir.

 • Ara öğünlerinizde tercih edebileceğiniz; selenyum, E vitamini, çinko kaynağı olan ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlara günlük rutininizde yer vermeyi ihmal etmeyin.
 • C vitamini kaynaklarından limon, portakal, greyfurt, mandalina, kivi bağışıklık sistemimize destek besinlerden.
 • Mevsim sebze ve meyvelerini tercih edin. Vücut sisteminin çalışma ritmi ve mevsiminde yetişen gıdaların birbirine özgü olduğunu unutmayın.
 • Bağırsak florası bağışıklık sistem için çok önemlidir. Bağırsak mikrofloranızı beslemek için yüksek diyet lifi içeriğine sahip gıdaları daha çeşitli şekilde tüketmeniz önemlidir. Daha fazla bitkisel kaynak içeren sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tam tahıllı yiyecekler, kuru baklagiller gibi yiyeceklerin tüketimi bağırsak florası açısından daha iyidir. Bağırsak florası lif, bakliyat ve fermente yiyecekleri sever. Kefir, yoğurt, turşu, kombucha fermente yiyecekler arasında yer almaktadır.

Aşağıda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 7 besin şu şekilde sıralanabilir:

 • Turunçgiller: Turunçgillerde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur ve enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin yapımını artırır. En yaygın turunçgiller; greyfurt, portakal, limon, mandalina ve misket limonudur.
 • Brokoli: A, C ve E vitamini kaynağıdır.
 • Sarımsak: Taze, çiğ sarımsak antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.
 • Zencefil: Boğaz ağrısını ve diğer enflamatuar hastalıkları azaltmaya yardımcı olur.
 • Zerdeçal: Anti-enflamatuar ve hastalık önleyicidir. Zerdeçalda doğal olarak bulunan kurkumin kan şekerini dengelemeye yardımcıdır.
 • Yeşil çay: Enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan polifenol adı verilen antioksidan kaynağıdır.
 • Ay çekirdeği: Fosfor, magnezyum, B-6 ve E vitamini içerir. Ayrıca triptofan kaynağıdır. Triptofan vücut tarafından doğal bir ruh hali dengeleyicisi kabul edilen serotonine dönüştürülür. Bu sayede, ay çekirdeği kaygı ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

 Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yalnızca gıdalar yeterli değil

 • Stres ve üzüntüyü en aza indirmek mümkünse uzak durmak gereklidir.
 • Düzenli yapılan spor ile güçlenen bedenin hem enerjisi artar hem hastalıklara karşı çok daha dirençli hale gelir. Spor yaparken kendinize haftalık hedefler koyarak ilerleyin.
 • Gece 6 saatten az uyuyan kişilerin kardiyovasküler hastalık riski altında olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Stres durumunda kaliteli uyku uyuyamıyorsanız melisa, papatya, rezene çayından destek almaya çalışın. Uyku düzeninizin oturması kalbiniz için oldukça önemlidir. Uyku veriminizin düştüğünü hissettiğiniz günlerde papatya, rezene veya melisa çayı gibi bitki çaylarından faydalanabilirsiniz.
 • Hem iştahı hem yemek yeme isteğini artıran bir hormon olan kortizol hormonu stres altındayken daha çok salgılanır ve bu durumda seçilen besinler ‘’comfort food’’ dediğimiz yüksek yağ ve yüksek karbonhidrat (şeker) içeriğine sahip gıdalar olur. Bu dönemde mümkün olduğunca şekerli, basit karbonhidrat içeriği yüksek gıdaları almamaya özen gösterin. Amerikan Kalp Derneği 2-18 yaş arasındaki çocukların günde 25 gramdan fazla basit şeker tüketmemesi gerektiğini önermektedir. Ayrıca Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günlük su tüketimini 600 ml ye kadar artıran kişilerin günlük kalori alımının 70-200 kalori azaldığı gözlenmiş bununla beraber daha az sodyum, kolesterol ve basit şeker tükettikleri gözlenmiştir.

Duygusal Beslenme:

Evde karantina altında olmak besin kaygısına ve duygusal yemeye yol açabilir. Öncelikle yalnız değilsiniz ve bu duyguları hissetmeniz normal. Koronavirüs büyüklüğünde stresli bir durum ortaya çıktığında, insanlar genellikle yeme davranışlarında önemli değişiklikler yaşar.

Koronavirüse yanıt olarak, duygusal yemeyle başa çıkmak adına yapılması önerilenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Kendinize gerçekten aç olup olmadığınızı sorun ve yeme isteğinizin geçip geçmeyeceğini gözlemlemek için bir süre bekleyin.
 • Hangi zamanda ne yediğinize dair beslenme günlüğü tutun. Beslenme düzeni ve alışkanlıklarla ilgili mevcut durum değerlendirmeyi sağlar.
 • Tartıya her gün çıkmayın. Yeterince stresli zamanlar geçiriyoruz  haftada bir tartılmanız yeterli olacaktır.
 • Duygusal yemeye neden olan tetikleyicilerin farkında olun. Tetikleyiciler içsel veya dışsal olabilir. Örneğin; Çok fazla üzücü haber dinlemek veya evden çalışmanın ne kadar zor olduğunu düşünmek tetikleyiciler olabilir. Kendinize şu soruları sorun: “Ne zaman duygusal yeme olasılığım daha yüksek? Hangi koşullar yeme davranışımı kontrol etmemi zorlaştırır? Ne zaman, hangi yiyecekleri canım daha çok istiyor? Bu sorulara net cevaplar almak tetikleyicilere karşı daha güçlü olmanıza yardımcı olacaktır.
 • Öğün atlamayın. Küçük porsiyonlarla sık sık beslenin. Bu sayede yeme ataklarının önüne geçmeniz kolaylaşacaktır.

Atıştırmalıklar:

Evde kaldığımız bu süreçte kendinizi sürekli buzdolabının önünde buluyor veya normalden daha fazla atıştırmalık arıyor olabilirsiniz. Atıştırmaları, ara öğünleri, vücudunuzun bağışıklık sistemini destekleyen besin değeri yüksek yiyeceklerden yapmaya özen göstermelisiniz.

Hızlı ve kolay atıştırmalık örnekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Patlamış mısır (yağsız ve miktarı belirlemek koşuluyla)
 • Taze meyve dilimli yoğurt
 • Humus ve yanında salatalık, havuç dilimleri
 • Taze meyveler
 • Peynir ve tam buğday ekmeği veya galeta
 • Çiğ kuruyemişler
 • Hurma gibi kuru meyveler
 • Mutfakta vakit geçirmekten keyif alıyorsanız alternatif olarak sağlıklı bir kek yapmaya ne dersiniz?
 • Sağlık Kek Tarifi:
 • Malzemeler:
 • 3 yemek kaşığı hurma püresi
 • 3 adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı tahin veya hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı granül kahve (1/2 çay bardağı sıcak su ile çözünmüş)
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 8 tam ceviz içi
 • 2 su bardağı tam buğday unu
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
You might be interested:  65 Yaş Üstü Şehirler Arası Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Hazırlanışı:

 • Hurma püresi ve yumurtaları 15 dakika kadar mikserle çırpın.
 • Sırasıyla diğer malzemeleri ekleyerek çırpmaya devam edin.
 • En son cevizi parçalar halinde ekleyip ve 200derecede önceden ısıtılmış fırında 30-35 dakika pişirin. (Fırından fırına değişiklik gösterebilir, bir kürdan yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz)
 • Hurma püresi ve kahve sayesinde ıslak kek gibi olacaktır.

Yayın Tarihi : 13/09/2020

Sokak Lezzetleri: En Sevilen 10 Tat

İçindekiler

Merhaba, sevgili Nefis Yemek Tarifleri okurları! İşte yine damakları heyecanlandıracak bir konu ile karşınızdayız 🙂

Sizlere sokak lezzetlerini tanıtacağız, ama baştan söylemesi bu yazıyı okuduktan sonra dışarı çıkıp birbirinden nefis sokak lezzetlerini tatmak isteyeceksiniz.

Sokak lezzetlerinin en sevilen özelliği hep lezzetli ve uygun fiyatlı olmasıdır. Başlarken, her sokak lezzetinin belirli bir bölgeye ve belirli bir kültüre sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

Lakin bu lezzetler hünerli ustaların elinde farklı bölgelerde de can bulabiliyor.

Sokakta hayat var bakış açısıyla kaleme aldığımız bu lezzetler arasından sizlerin en sevdiği lezzeti çok merak ediyor, yorumlarınızı bekliyoruz!

1) Lokma

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım felsefesinden yola çıkarak lokmadan başlamak istedik. Çünkü bir parça lokma bile gününüze tat katmaya yetecektir.

Özellikle İzmir lokması olarak bilinen ve İzmir’de her köşe başında lokma döküldüğünü görebileceğiniz bu tatlı kandil, mevlit gibi önemli günlerin önemli ikramları arasında yer alır.

Bazı bölgelerde şerbetsiz olarak tuzlu tüketilen lokma, çoğunlukla şerbetli ve sıcak olarak tüketilir. Lokmaya esas tadını veren de o sıcak şerbetidir 🙂

Lokma Tatlısı

2) Simitçiiii

Bu topraklarda anlamı ve değerini asla yitirmeyeceğine inandığımız bir lezzettir simit.

Hatta bazı şehirlerin kendilerine has simitleri vardır: Ankara simidi, İzmir gevreği gibi… Öğrenciler, öğretmenler, beyaz yakalılar, ev hanımları… Toplumun her kesimden insanının severek tükettiği simit için bir şiir bile yazılabilir 🙂 Haşhaşlı, kaşarlı, sahlepli gibi çeşitleriyle her zaman damakları mutlu etmeyi başaran simit, ister yanına çay ister ayran ya da gazoz ile vazgeçilmeyen sokak lezzetleri arasındadır 🙂

Hakiki Sokak Simidi

Hakiki Sokak Simidi

3) Haşlanmış Süt Mısır/Köz Mısır

İşte en sevdiğimiz sokak lezzetlerinden olan süt ve köz mısır… Hazır yaz mevsiminde iken her sahil kenarında sıklıkla görebileceğimiz mısırcı arabaları yüzümüzü gülümsetecek cinsten.

İster közlenmiş ister haşlanmış mısır farklı tatları ile tam bir mucize! Hele üzerine birazcık tuz ekti mi… Tadından yenmez 🙂 Ufak bir bilgi İzmirliler süt mısır için ”darı” derler, buradan bütün mısır sevenlere selamlar…

4) Kağıt Helva

Çıkırttt… İşte en sevdiğimiz sokak lezzetlerinden bir diğeri! ”Kağıt helva” hem çok ucuz hem de her yerden ulaşabileceğiniz bir lezzet. Çocukluğumuzu hatırlatan, yüzümüzü güldüren yegane sokak lezzeti.

Benim gibi kağıt helva aşıkları bilir ki kağıt helva dondurma ya da çikolata sosu ile birleşince daha lezzetli olur.

Hatta kağıt helva ile pasta yapan çılgın aşçıları da unutmamak gerek… Her ısırıkta bir parça mutluluk diliyoruz hepinize 🙂

5) Kestane

Kim sevmez ki? Kestane kış aylarının vazgeçilmezidir…
Yanında çay ile sıcak sohbetlere eşlik eden kestane soğuk bir kış akşamı sıcaklığı kalbinizi kolayca ısıtabilir.

Kestaneyi evinizde yapmak isterseniz tavada, fırında ya da haşlama usulüyle kolayca yapabilirsiniz. Ama kestaneyi evde pişirmeden önce mutlaka yıkayın ya da çünkü nemli bir bezle silmeyi unutmayın.

Bu işlem kestanenin kabuklarının temizlenmesini ve içinin daha iyi pişmesini sağlar.

Kestane Nasıl Pişirilir?

6) Midye

Sahil kenarlarındaki midye tezgahlarından şık restoranlarda kadar her yerde bulunan ve zevkle tüketilen midyeyi seven kadar sevmeyen lezzet avcıları çok.

Lakin sevmeyenler için tavsiyemiz denize girdikten sonra, bol limon sıkıp bir tane yemeniz yönünde, çok hoşunuza gideceğine eminiz.

Midye yemek öyle bir şey ki tıpkı çekirdek çitlemek gibi aman dikkat! Birer birer diyerek insan bir bakmış 20-30 adet midyeyi 5 dakikada hüpletmiş olabiliyor.

Midye Dolma Tarifi

Midye Dolma Tarifi

7) Tavuk Pilav

Immm…

Sevgili okurlar bu satırları sizlere yazarken öğlen saati geldiğini ve acıktığımızı fark ettik! Hemen hemen her semtte bulabileceğiniz seyyar tavuk pilav arabaları kokusuyla bile iştah açabiliyor.

Ayaküstü sokak lezzetlerinin şahı olan tavuk pilav üzerine biraz karabiber yanına biraz turşu ve ayran ile Türk mutfağının karakteristik tatlarından olup fiyat performans dengesinin hakkını veriyor.

Tavuklu Pilav

Tavuklu Pilav

8) Boyoz

Boyoz özellikle İzmir’de çok tüketilen bir sokak lezzeti iken artık onu tanımayan yok denebilir. Bir de kabul etmek gerekir ki hiçbir şehirde İzmir’deki kadar seyyar satıcı tezgahlarında onu pek göremiyoruz. Pastane tezgahlarında ise yeni yeni yerini alıyor. Anadolu’da tanınması ise çok eski tarihe dayanıyor, çıtır çıtır lezzeti ile harika lezzetini asırlardır koruyor.

Çıtır Çıtır İzmir Boyozu Tarifi

Çıtır Çıtır İzmir Boyozu Tarifi

9) Kokoreç

Türk pop müziği tarihinde kokoreç sevgisi üzerine şarkı bile yazılmış desek, kulağınızda Mirkelam’ın “kokoreç sensiz olmaz” dediği şarkısı çalmaya başlar. Sakatat yemeyenler hariç milletçe kokoreci çok severiz. Seyyar kokoreç tezgahları ise özellikle akşamın geç saatleri bir bir görülmeye başlanır. Baharatlarının mis gibi kokusu ile tok olanları bile lezzetine davet ettirir.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

10) Kumpir

İstanbul Ortaköy’den çıkıp tüm ülkede meşhur olmuş sokak lezzetlerinden biri, kumpir! Yoğurtlu mezeleri, kısırı, turşuları ve enfes sosları ile yemesi harika olur. Tereyağı ve kaşarın sıcak patates içine harmanlanmış kokusu ise adeta bu lezzetin bonusu sayılabilir.

Ortaköy Lezzetinde Kumpir Tarifi

Ortaköy Lezzetinde Kumpir Tarifi

 • İzmir’in En Meşhur 10 Nefis Kokoreççisi
 • İstanbul Dönercileri: Tam Not Alan 17 Adres
 • Midye Nedir? Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler
 • İstanbul’da Müdavimi Olacağınız 10 Kokoreççi
 • Kestanenin Faydaları Nelerdir? Kalori ve Besin Değeri, Çeşitleri
 • Yazan: Yaren VAROL

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz.

Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz.

Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *