Doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi Kaç karlı dağ Kaçkar'lar kadar görkemlidir? Görkemli Kaçkar Dağları'nın başladığı, yemyeşil bir doğanın masmavi bir denizle kucaklaştığı yer olan Rize, yılın dört mevsimi doğa tutkunlarının uğrak mekanlarından biri. Doğu Karadeniz'de yer alan Rize; enfes yöresel lezzetlerle dolu mutfağı, yemyeşil doğaya sahip yaylaları, tarihi dokusu ve sıcakkanlı insanlarıyla tam bir turizm merkezi konumunda.
doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberiKaçkarların zorlu zirvelerin arasında kalan saklı güzellikleri, buzul gölleri. Derin, mavi bir sakinlikle ziyaretçilerini bekleyen bu doğa harikası göller, aslında keşfedilmeyi bekleyen on binlerce yıllık coğrafi bir belleği de saklıyorlar içlerinde. Dingin ve huzur dolu güzelliklerinin ötesinde ulu Kaçkarların damla damla eriyen buzullarının kalıntılarını, sabırla sonsuz dönüşümün içinde yer almaya devam ediyorlar. Bunu yaparlarken de çevredeki ekolojik canlılığa da ev sahipliği yapıyorlar.

Fotoğraf: Verçenik'in gölgesinde 3 bin metrede yukarıda yer alan bu buzul gölleri, Kaçkarlar'ın ikinci yüksek zirvesinde bulunuyor. Bu ıssız topraklara oldukça zorlu bir yürüyüşün ardından ulaşılıyor. Fotoğraf: Faruk Akbaş

2 – Huzur Diyarları: Rize Yaylaları

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberiÇatısı çinkodan ve kiremitlerden yapılmış ahşap köy evleri, taş konakları, kemerli taş köprüleri, yeşil çayırları, heybetli şelaleleri, narin kelebekleri… İşte Rize'nin yaylaları böylesine güzel ve etkileyici unsurlara sahip. Doğa, kültür, gastronomi, mimari ve tarihin iç içe geçtiği bu yerler arasında; Hüser, Hazindak, Didingola, Ovit, Sal – Pokut, Elevit, Petran, Eğneçor ve Handüzü yaylaları başta gelir. İster yerel mimari meraklısı ister doğa aşığı isterseniz de gastronomi tutkunu olun, huzurun kol gezdiği bu yaylaların her birinde kendinizden bir parça mutlaka bulunursunuz.

3 – Tarihin İzinde: Rize'nin Taş Kemer Köprüleri

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberiUzun ve sarp vadilerin yurdu Rize'nin dereleri, ayrı düşmüş yamaçları birbirine kavuşturan onlarca taş kemer köprüyle birbirlerine bağlanırlar. Tarihi yüzlerce yıl önceye dayanan ve antik Roma'nın temel mimari teknikleri kullanılarak inşası yapılan bu köprülerin evrensel tasarımı, günümüzde bile bu köprülerin kullanılmasında etkili bir rol oynuyor. Sizler de Rize gezinizde hayatın antik dönemlerden günümüze aktığı bu topraklarda yer alan taş köprüleri görebilir ve bu köprüler üzerinden geçebilirsiniz. Bölge mutlaka görmeniz gereken Rize'nin taş köprüleri arasında; Ortan, Çukurluhoca, Çağlayan, Gürgen (Kangeldibi), Şenyuva Köprüsü, Koca, Çat, Mikron, Seslikaya, Kavak, Timisvat köprüsünü sayabiliriz.

4 – Doğa ve Emek: Rize'nin Köy Konakları

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberiDoğu Karadeniz'in kültürel mirası Rize'de kendini gösteriyor. Bir asır önce bu topraklarda inşa edilmiş ahşap ve taş konaklar, tüm detayları ve yaşanmışlıklarıyla sokaklarda sizleri karşılamaya devam ediyor. İnsan yaşamı ve doğanın sunduklarının birlikte harmanlandığı bu geleneksel yapılara konuk olmak, Rize ziyaretinizin heyecan verici parçalarından biri olacak. Çamlıhemşin, İkizdere, Fındıklı ve Rize'nin merkezinde yer alan ve birçoğu halen kullanılan bu konaklar arasında butik otel olarak hizmet verenler de mevcut.
doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberiRize ve çevresinde yer alan kalelerin hemen hepsi savunma amacıyla inşa edilmiş kaleler. İl genelinde yer alan kaleler arasında en önemlilerinden biri Rize Kalesidir. Turizm faaliyetleriyle son zamanlarda adından en çok söz ettiren yapılardan biri de Zil Kale olup yıl boyunca en çok ziyaret edilen yapıların başında geliyor. Bunların dışında deniz kenarında bir kaya parçasının üzerinde yer alan Kız Kalesi, oldukça harabe bir halde atıl kalmış Kale-i Bala, Bozuk Kale ve Cihar Kale Rize ve çevresinde o dönemler için stratejik konuma sahip noktalarda bulunuyorlar. doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberiKaradeniz Bölgesi'nin yerel lezzetleri ne kadar birbirine yakın olsa da bazı lezzetler var ki en iyisini sadece Rize'de yiyebilirsiniz. Mini bir gastronomi turu ile en iyisini Rize'de yiyebileceğiniz lezzetlerin başında bol tereyağlı muhlama, Rize kavurması, Rize pidesi, Pepeçura, Laz böreği, hamsili pilav, mısır ekmeği, Rize simidi ve daha nice lezzet bulunuyor.

Popüler Blog Başlıkları

 • Tavşankanı demlenmiş ve ince belli bardakta önünüze gelmiş çayın ilk yudumunu unutturmayacak bir köy Misi….
 • Son yıllarda, özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar tarafından tercih edilen ve popüler tatil noktalarından biri olan…
 • Keşke her mevsimin adı yaz olsa diyenler buraya! Dört mevsimin her halini tanıyıp bilen muhteşem…
 • Yaz aylarının en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Bozcaada; Ankara'ya 720, İstanbul'a ise sadece 370…
 • Emeklilik hayali ikiye ayrılır. Emekli olunca dünyayı gezme hayali kuranlar ve sessiz, sakin bir sahil…
 • Yer altı kaynak suları bakımından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olan Anadolu, antik çağlardan günümüze…
 • Tatil için bir “yerden” ziyade bir cennet arayan, o cennette de fazla Adem, fazla Havva…
 • İlk kamp deneyimini hatırlıyor musun? Her zaman bir şeyler eksik ve zaman zaman zordu. Çok…
 • İstanbul'un doğa dostu ve huzur dolu bir ilçesi olan Şile, özellikle doğal yaşamını ve yeşilini…
 • Bükleri, kendine has doğal güzellikleri ve tertemiz doğasıyla her daim sakin bir tatil sunan Datça,…
 • Gökova Körfezi'nin en güzel beldelerinden olan Akyaka; Azmak Nehri, bakir doğası, buz gibi berrak denizi…
 • Türkiye'nin ilk Cittaslow, yani yavaş şehir ünvanına sahip olan Seferihisar, doğal güzellikleri ve birbirinden güzel…

Keşif Rehberi

Karadeniz’de Görmeniz Gereken 7 Yer

Hemen hemen herkesin yapılacaklar listesinde mutlaka Karadeniz turu vardır. Zaten nasıl olmasın ki? Karadeniz, başlı başına ilgi çekici bir coğrafya.

Lezzetli mutfağı, yemyeşil doğası ve tarihi zenginlikleri ile unutulmaz bir seyahate imza atabilirsiniz Karadeniz’de.

Henüz bir Karadeniz gezi rotası oluşturmadıysanız, sizin için sıraladığımız Karadeniz’in olmazsa olmaz gezilecek yerler listesini baz alarak, kendiniz için bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

1 – Karagöl / Artvin

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Burası ülkemizin gerçek anlamda nadide güzelliklerinden biri. Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl, muazzam görüntüsü ile oldukça büyüleyici bir yer. Etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili bu mucize göl, Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

2 – Zil Kalesi / Rize

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Rize’nin sahip olduğu en can alıcı tarihi yapılardan biri olan Zil Kalesi, henüz yeni yeni adını duymaya başladığımız bir yer. Kalenin uzaktan görüntüsü bile insanı büyülemeye yetiyor. Hele ki sisli havalarda bu manzaraya mistik bir atmosfer çöküyor ki, işte o zaman seyrine doyum olmuyor.

3 – Pokut Yaylası / Rize

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Rize’nin Çamlıhemşin sınırları içerisinde yer alan Pokut Yaylası, son zamanlarda özellikle Instagram’da bolca karşımıza çıkıyor. Gittikçe artan popülaritesinden dolayı konaklama alternatiflerinde de aynı oranda artış söz konusu. Manzarasıyla akıllara durgunluk veren Pokut, Karadeniz rotanızda mutlaka yer almalı.

You might be interested:  Yunan adaları’nda tatil

4 – Valla Kanyonu / Kastamonu

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Kastamonu’daki Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Valla Kanyonu, 800 metre derinliği ile dünyanın en büyük 2. kanyonu olma özelliği taşıyor. 12 km uzunluğunda olan kanyon, Karadeniz’in en güzel keşif noktalarından biri.

5 – Sümela Manastırı / Trabzon

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Şu sıralar tadilat nedeniyle geçici olarak ziyarete kapatıldı ancak elbet açılacak. Dolayısıyla sadece Trabzon’un değil Karadeniz’in de simge yapılarından biri olan Sümela Manastırı’nı gezi rotanıza eklemeyi ihmal etmeyin.

6 – Tarihi Sinop Cezaevi / Sinop

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

“Anadolu’nun Alkatraz’ı” olarak nitelendirilen Tarihi Sinop Cezaevi, 1999 yılında kapatılarak müzeye dönüştürülmüş ve günümüzde ziyarete açık durumda. Yaşanmışlıklarıyla ziyaretçilerinde derin izler bırakan bu devasa cezaevini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7 – Kristal Cam Teras / Karabük

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Safranbolu sınırları içerisinde yer alan Kristal Cam Teras, Tokatlı Kanyonu’nu ayaklarınızın altına seriyor. 80 metre yükseklikte bulunan teras, cam tabanından dolayı kendinizi kuş hissetmenize neden oluyor adeta.

Rize Gezi Rehberi

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Çayın memleketi Rize, Karadeniz’in en naif, en huzurlu ve mağrur şehri denebilir. Küçük bir şehir merkezine sığdırılmış birçok restoran ve kafenin hatırı sayılır lezzetler sunduğu şehirde asıl görülmesi gereken yerler ise yüksekler, hem de en yüksekler…

Bir Bardak Çay ve Demli Bir Sohbet Kadar İçinizi Isıtan Şehir: Rize

Yemyeşil çaylıkları, hırçın akan dereleri, şelaleleri ve doğanın bin bir tonuyla Rize, büyük şehirlerden bunalanlar için adeta bir sığınak.

Sahilde yer alan şehir merkezinden yükseklere tırmandıkça, Rize’nin el değmemiş doğası bütün cömertliğini sergilemeye başlıyor. Bu kadar yeşil ve bereketli toprakları besleyen irili ufaklı sayısız akarsu, her şeyden önce uzaktan da olsa sesleriyle sizi rahatlatıyor.

Rize’nin en ünlü akarsuyu Fırtına Deresi boyunca uzanan Fırtına Vadisi, birçok tarihi köprüye ve konaklayabileceğiniz güzel otellere sahip.

Fırtına Deresi’ni takip ederek yukarılara çıktıkça, Mikron Köprüsü gibi birçok tarihi köprü sizi karşılıyor. Bu yolun sonunda ulaşacağınız bir Hemşin köyü olan Çamlıhemşin’de bir soluklandıktan sonra Rize’nin çatısı sayılabilecek Zilkale’yi görmeye gidin.

Tarihi bir gözetleme kulesi olan Zilkale’den, bakınca bütün vadinin ve Fırtına Deresi’nin gözünüze ne kadar küçük geldiğini görünce çok şaşıracaksınız.

Rize Merkez’de Gezilecek Yerler

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Rize, birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi kamu kuruluşlarının, alışveriş yapılan çarşının ve restoranların, kafelerin bir araya toplandığı küçük bir şehir merkezine sahip. Burası aradığınız her şeyi elinizle koymuş gibi bulabileceğiniz ama gelişirken samimiyetini kaybetmemiş özel yerlerden.

Rize merkeze gelmişken nerde yemeli diye soranlar için buranın en ünlü iki restoranı Liman Lokantası ve Evvel Zaman. Mimarisi ve dekorasyonuyla dikkat çeken Evvel Zaman Restoran, 2 bini aşkın antikanın yer aldığı zengin koleksiyonu ile birçok müzeye taş çıkarıyor.

 • doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi
 • Hem lezzetli hem de ekonomik yemekleriyle üç kuşaktır aynı yerde hizmet veren Liman lokantası ise sabahın ilk ışıklarıyla çorba servisine başlıyor.
 • Karadeniz’in meşhur karalahana sarmasını ve üzeri üç parmak fındıkla kaplı enfes sütlacını inanılmaz uygun fiyatlarla tadabileceğiniz Liman Lokantası, kendinizi evinizde hissedeceğiniz türden bir sıcaklığa sahip.
 • Rize’de görülmesi gereken tarihi eserler ve doğal güzellikler hakkında bilgi edinmek için Rize’de Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Rize’de Ne Yenir?

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Esas soru Rize’deki sayısız lezzetlerin her birinin tadına bakabilmek için ne yapmak gerekir? Çünkü ister vegan olun ister et tutkunu, ister tuzlu sevin ister tatlı… Rize’de her damak zevkine uygun özel bir lezzet var.

Fırtına Deresi kenarındaki alabalık çiftliklerinde yetişen tazecik alabalıkların yanı sıra hamsili yemekleri de mutlaka deneyin. Ama yörenin ünlü lezzetleri turşu kavurması, lahana sarması ve tadına doyulmaz muhlaması damağınızda iz bırakacak. Siz de tatlısız yaşayamayanlardansanız özellikle Laz böreğini ve mısır unu helvasını tadın.

Rize’den bahsederken burada yetişen tazecik çaya değinmeden olmaz. Çay istediğinizde önünüze gelen bardağın üzerinin çay tortusuyla dolu olması sizi şaşırtmasın. Taze çayın tortusu çökmeyeceği için burada çay, süzgeçten geçirilmeden servis ediliyor.

Rize’den Ne Alınır?

Çay tabii ki… İrili ufaklı sayısız çay fabrikasının yer aldığı Rize’den en az bir paket tazecik çay almayı ihmal etmeyin. Eğer yolunuzun üzerinde simitçi de varsa çayın yanına mutlaka Rize’ye özgü çıplak simit ve kaynana lokumu alın derim.

Kalıcı bir hediye almak isteyenler içinse Rize’de üretilen “feretiko” yani zile bezinden kıyafetler ve el işiyle bezenmiş masa örtüleri gayet güzeller. Fiyat olarak da uygun olan bu kumaş, elde dokunmasıyla ünlü.

Rize’de Gezilecek Yerler | 54 Doğa Harikası

Şehir Hakkında; Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Rize, ülkenin en çok yağış alan ilidir. 12 ilçeye sahip şehrin, 348 bin 776 kişilik nüfusu bulunmaktadır.

Karadeniz’in karakteristik özelliklerini taşıyor olup dik yamaçlı vadileri, dağları, gölleri, yaylaları, köprüleri, kaleleri ve dereleri oldukça önemli bir turizm beldesidir.

Yaz ve ilkbahar zamanlarında oldukça yüksek sayıda turist ağırlayan şehir, potansiyelini her geçen gün artırmaktadır.

 • Kaç Günde Gezilir; 2-3 günde gezilebilmektedir.
 • Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman; Yaz ayları oldukça sıcak ve nemli olan Rize ziyaret edilmek için en uygun zamandır.
 • Müze Kartları; Türkiye’nin birçok şehrinde geçerli olan Müzekart, Kültür Bakanlığı’na bağlı tüm müzelerde ücretsiz giriş yapma imkanı tanıyor.
 • Havalimanı Merkez Ulaşım;  Rize – Artvin Havalimanı’na geldikten sonra, havalimanı servisleriyle kent merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ne Yenir; Rize’nin meşhur yemekleri arasında; muhlama, mısır ekmeği, laz böreği, hamsili pilav ve Rize kavurması yer alıyor. Daha detaylı bilgi için Rize’nin yöresel yemekleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Kişi başı ortalama yemek fiyatı: 22.65₺

*Rize’de Gezilecek Yerler Videosu

*En Popüler Yerler 

-Yaylalar

1.Gito Yaylası

Burası Neresi? Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Gito Yaylası, son dönemlerde şehrin en popüler noktası haline gelmiştir. Gito yaylasının bu denli popüler olmasının sebebi, muhteşem doğası ve nefes kesen manzarasıdır. Öyle ki yayla, insanın ayağını yerden kesen, bulutlarla kaplı bir manzaraya sahiptir. Tabir-i caizse ayağınızın altına buluttan bir örtü seren Gito Yaylası’nın, tertemiz havası ve her köşesi ayrı güzellikte doğal manzaralar sunan zenginliği ile cennetin yeryüzündeki yansıması olduğunu söyleyebiliriz.

Neden Gitmeliyim? Doğayı seven veya sevmeyen herkesin, hayatında bir kez de olsa görmesi gerektiği bir yer olan Gito Yaylası, yaylanın ortasına kurulmuş olan tahtadan salıncağı ile de oldukça ünlü. Salıncakta, giden herkes manzaraya karşı sallanıp, doğanın ve mis gibi havanın tadını çıkarırken, fotoğraf çektirmeyi de kesinlikle ihmal etmiyor.

Ulaşım: Çamlıhemşin’e 35 km, Zil Kale’ye ise 17-18 km uzaklıkta yer alan Gito Yaylası’na Fırtına Vadisi üzerinden manzaralı bir orman yolundan ulaşabilirsiniz. Yaylaya minibüs ya da halk otobüsü gibi vasıtalarla çıkılamadığı için turlar yardımıyla veya özel araçla ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Merkez, Osman Kurtuluş Cd., 53750 Meydanköy/Çamlıhemşin/Rize
 • Yol tarifi al > 
You might be interested:  Şehirlerarası Seyahat Yasağı Ne Zaman Başlayacak?

2. Çağrankaya Yaylası

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Burası Neresi? Buluttan bir denizle karşılaşacağınız bir diğer yayla, Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Çağrankaya Yaylası’dır. Çevresinde bulunan dik yamaçlı tepe ve uçurumlardan dolayı seslerin yankılandığı yayla, bu özelliği dolayısıyla Çağırankaya olarak adlandırılmış, sonrasında ise değişime uğrayıp, Çağrankaya Yaylası olarak kalmıştır. Rize’nin 1500 konut ile en fazla haneye sahip yaylası olan Çağrankaya’nın rakımı 2300 metredir.

Yerleşimin fazla olduğu yayla, ”Aşağı Çağrankaya yaylası, Kurdün Suyu ve Büyük Yayla’‘ olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır. İkizdere merkezden 22 km uzaklıkta yer alan Çağrankaya’ya ulaşım, özel araç veya turlar vasıtasıyla sağlanmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Çağrankaya’da 20 yıldır her yaz, elektriğin yaylaya gelişini kutlamak için ”Çağrankaya Yayla Şenlikleri” düzenlenmektedir.

Yerli sanatçıların sahne aldığı bu şenliklerde, horon düzü denen yerde, horonlar tepilirken, piknikler, mangallar yapılmakta ve doğanın tadı doyasıya çıkarılmaktadır.

Son dönemlerde yaylada dikkat çeken organizasyonlardan biri de Rize dağcılık kulüpleri tarafından gerçekleştirilen, Çağrankaya Yaylası Kar Yürüyüşü Festivali’dir. Bilindiği gibi Rize festivalleri ve şenlikleri her yıl, coşkun bir insan kalabalığı ile kutlanmaktadır.

Kaçırmayın! Rize’nin en meşhur yaylalarından biri olan Çağrankaya, günümüzde, her yıl, onlarca turistin akın ettiği popüler bir yer haline gelmiştir.

Gökyüzüne tırmanıyormuş hissi veren yaylada, nefes kesen sisli bir uçurum ve yeşilin her tonunu barındıran doğal bir manzara karşısında kendinizi bulutların üzerinde hissedeceksiniz.

Yazın Çağrankaya’ya gidecek olanlar için en önemli önerimiz ”likapa” yani yaban mersinlerinden tatmanız olacaktır. Likapaları, yayla yolu üzerinde, yol kenarlarında bulabilirsiniz!

 • Adres: 53690 Güvenköy/İkizdere/Rize
 • Yol tarifi al > 

3. Pokut Yaylası

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Burası Neresi? Rize’nin en meşhur ilçelerinden biri olan Çamlıhemşin’de yer alan Pokut Yaylası, el değmemiş doğası ve nefes kesen manzarası ile turizm açısından oldukça meşhur bir Karadeniz yaylasıdır. İsim olarak, Ermenicede ”rüzgarlı vadi” anlamına gelen Pokut Yaylası’na yapılan ilk yerleşimin 200 yıl kadar önce gerçekleştiği tahmin ediliyor. Rize’nin en güzel yaylalarından biri olan Pokut Yaylası, zor ulaşılabilir bir lokasyonda bulunmasına rağmen, her yaz yerli veya yabancı turistlerle dolup taşıyor.

Neden Gitmeliyim? Pokut Yaylası içerisinde yaklaşık 75 hane bulunmakla birlikte, bu yöresel evler yaz aylarında yaylacıların göç etmesiyle şenleniyor.

Misafirperver yaylacılar, enfes Rize lezzetleriyle donatılan sofralarla birlikte turistleri evlerinde seve seve ağırlıyor.

Bunun yanı sıra Pokut Yaylası’nda konaklayabileceğiniz, küçük pansiyon tarzı ahşap yayla evleri de bulunuyor.

Pokut Yaylası, muazzam Kaçkar manzarasının yanı sıra Sal, Amlakit, Hazindağ yaylalarını gören, 2020 rakımlık bir yükseklikte bulunuyor. Çamlıhemşin’den ortalama 20 km uzaklıkta bulunan Pokut Yaylası’na, bir tarafı uçurum olan engebeli ve bozuk yollarla ulaşılabildiği için, yolculuk hemen hemen 1,5–2 saat sürüyor.

Yaz aylarında Çamlıhemşin merkezinden, Pokut Yaylası’na toplu taşıma araçları ile seferler düzenleniyor. Bunun dışında yaylaya ulaşım özel arazi araçlarıyla veya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Pokut Yaylası’na gitmek için en uygun dönem Haziran ve Eylül arasıdır, fakat siz yine de yanınıza mont, hırka veya ceket almayı unutmayın!

 • Adres: Merkez, Ortanköy Köyü Yolu, 53790 Çamlıhemşin/Rize
 • Yol tarifi al > 

4. Ovit Yaylası

doğası, tarihi ve mutfağıyla rize gezi rehberi

Neden Burası? Rize’nin en bilindik yaylalarından biri olan Ovit Yaylası, İkizdere ilçesine bağlı 2640 rakım yüksekliğe sahip olan bir yayladır. İkizdere’den 36 kilometre uzaklıkta, Rize – İspir yolu üzerinde yer alan Ovit Yaylası, yaz–kış hiç soğumayan akarsu, dere ve doğal su kaynaklarıyla meşhurdur. Nem oranın çok az olduğu yaylada günün belli saatlerinde özellikle akşama doğru muhteşem bir sis çöküyor.

Rize Gezi Rehberi

Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Rize zümrüt yeşili yaylaları, gür ormanları, tertemiz havası ve damakları şenlendiren lezzetleri ile ülkemizin önde gelen şehirlerinden biridir. Karadeniz’e sahili olan Rize’nin toplam yüz ölçümü 3.920 kilometrekare olup TÜİK’in 2017 yılı verilerine göre nüfusu 331.041’dir. Rize Merkez başta olmak üzere Çayeli, Ardeşen, Pazar, Güneysu, Fındıklı, İkizdere, Çamlıhemşin, Hemşin, Derepazarı, İyidere, Kalkandere olmak üzere 12 ilçesi vardır. Nüfus yoğunluğu bakımından Rize Merkez en kalabalık ilçeyken Hemşin nüfusun en az olduğu ilçedir. Trabzon, Artvin, Erzurum ve Bayburt illeri ile komşu olan Rize, Karadeniz turlarının uğrak noktalarından biridir. Özellikle bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Rize turizm potansiyelini her geçen gün daha da artırmaktadır. Türkiye’nin en fazla yağış alan ili olma özelliğini taşıyan Rize’nin havası ılıktır. Yaz mevsiminde aşırı sıcaklardan bunaldığınızda Rize’nin yaylaları eşsiz havasıyla ferahlamak isteyenleri ağırlar. Her mevsim bol miktarda yağış aldığı için toprakları gür ormanlarla kaplıdır. %48’e yakın kısmı fundalık ve ormanlık alan olan Rize’de yeşilin bütün tonlarını bir arada görebilirsiniz. Kestane, kayın, kızılağaç, defne, çınar, dişbudak ve gürgen Rize’de yer alan ağaçlar arasındadır. Yükselti arttıkça ladin, köknar ve karaçam ağaçları kendisini gösterir. Türkiye ormanlarının %25’ine sahip olan Rize adeta oksijen deposudur.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Rize batısında Trabzon, doğusunda Artvin, güneyinde Erzurum, güneybatısında Bayburtile komşudur.

Kaçkar Dağları ile çevrili olan Rize, İstanbul’a 1.147 kilometre, Ankara’ya 820 kilometre, Trabzon’a 79 kilometre, Samsun’a 407 kilometre mesafededir.

Oldukça engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahip olan Rize’nin kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 80 kilometredir. Kıyı şeridinde falezler ve taraçalar bulunmaktadır. Kaçkar Dağları’nın eteklerindeki yaylalar yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Ayder, Anzer, İkizdere, Çamlıhemşin, Elevit bu yaylalardan bazılarıdır.

Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biri olan Rize’ye ulaşım kara yolu ve deniz yolu ile sağlanmaktadır. Rize İstanbul’a 1.147 kilometre uzaklıktadır. Özel aracınız ile yolculuk yapmak isterseniz yol yaklaşık 14 saat sürmektedir. Ankara – Rize arası mesafe 820 kilometre olup araçla yol ortalama 10 saat sürer.

Trabzon – Rize arası 79 kilometredir ve aracınızla yaklaşık 1 saatte Rize’ye ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin birçok şehrinden Rize’ye haftanın her günü otobüs seferleri mevcuttur. Artvin Ses, Lüks Artvin, Lüks Karadeniz Rize’ye en çok sefer yapan otobüs firmalarıdır.

Rize otobüs terminalinden şehir merkezine ve civar ilçelere dolmuşlarla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Yeşillikler içerisindeki doğası ve birbirinden güzel yaylaları ile ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Rize’de tipik Karadeniz iklimi hâkimdir. İlde yaz mevsimi ılık geçerken kışın ve bahar ayları oldukça yağışlıdır. Yılın 140 günü yağışlı olan Rize en çok yağış alan ildir. Yıllık yağış miktarı 2.

300 mm’nin üstündedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 14 derece olan ilde en fazla yağış ekim ayında görülür. 22,4 derece sıcaklıkla temmuz en sıcak ay olurken ocak ayı 6,8 derece ile en soğuk aydır. Kıyıdan uzaklaştıkça sıcaklık düşmeye, iklim sertleşmeye başlar. Kafkas Dağları ili soğuk kuzey rüzgârlarından korur.

Rize’ye gitmek isteyenler için en uygun mevsim yazdır. Sıcaklıkların 20 derece civarında olduğu yaz aylarında Rize’yi gönlünüzce gezebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ancak yaz döneminde bile her an yağmur yağabilen Rize’ye giderken şemsiyenizi, yağmurluğunuzu ve yağmur botlarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Devamını Oku

You might be interested:  Otel Çamaşırhane Elemanı Ne Iş Yapar?

Turizm açısından Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Rize muhteşem doğası ile tatilseverlerin uğrak noktalarından biri olmuştur.

Yılın on iki ayı misafirlerine farklı güzellikler sunan Rize yayla ve doğa turizmi denince akla gelen ilk şehirlerden biridir. Sadece yerli değil yabancı turistlerin de ilgi odağı olan Rize’de konaklama seçenekleri de oldukça fazladır.

İster şehir merkezinde isterseniz yaylalarda konaklayabileceğiniz Rize’de tatilinizi gönlünüzce geçirebilir, unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku

Yaylaları ve dereleriyle Karadeniz’in cennet gibi doğasına sahip, dünyaca ünlü çayı ve lezzetli mutfağıyla Rize, Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken rotalar arasındadır. Rize otelleri her ihtiyaca ve her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunar.

Ayder Yaylası'nda zaman geçirmek isteyenler ahşap ev ve bungalov tarzındaki otellerde konaklama imkânı bulabilirler. Rafting yapmak isteyenler ise Çamlıhemşin’deki oteller ön plana çıkarken şehir merkezinde bulunan oteller de deniz manzarasına sahip olmasıyla ilgi çekicidir.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rize’de Zilkale, Rize Kalesi, Pileki Mağarası, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Tunca Vadisi Tabiat Parkı, Atatürk Evi Etnografya Müzesi gezilmesi gereken yerlerdir.

Doğa sporlarına elverişli olan Rize Fırtına Deresi’nde rafting yapabilir, Ayder Yaylası’nda doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Birçok derenin, şelalenin ve mağaranın bulunduğu bu yemyeşil doğada huzurlu ve sakin bir tatil geçirerek geride mutlu anlar bırakabilirsiniz.

Pepeçura, hamsi, sac kavurması, mıhlama, Rize pidesi gibi yöreye özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. En çok ilkbahar mevsiminde ziyaret edilirken isterseniz yılın dört mevsiminde de doğanın bütün güzelliklerini sunan bu şehri gezebilirsiniz.

Devamını Oku

Doğu Karadeniz’in incisi Rize muhteşem doğası, birbirinden lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanları ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir.

Bahar ve yaz aylarında yeşilin bin bir tonuna şahit olabileceğiniz Rize kış aylarında eşsiz bir güzelliğe bürünmektedir. Yılın on iki ayı misafirlerini ağırlayan Rize oksijen deposu yaylaları, şelaleleri ve kaleleri ile tam bir turizm merkezidir.

Ayder Yaylası’nda doğa yürüyüşüne çıkabilir, Fırtına Vadisi’nde azgın sulara karşı rafting yapabilir, Palovit Şelalesi’nde seyrine doyulmaz bir manzaraya karşı dinlenebilirsiniz.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşarak sadece kuş sesleri eşliğinde tatilinizi geçireceğiniz Rize’ye en az 3-4 gününüzü ayırmanızı ve bu harika şehri doyasıya keşfetmenizi tavsiye ediyoruz.

Rize Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin görülmeye değer şehirlerinden biri olan Rize son yıllarda turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği şehirler arasında yer almaktadır.

Rize seyahatinizde tarihî eserler ile birlikte el değmemiş doğal güzellikleri görebilir, yemyeşil yaylalarda huzur içinde tatilinizi geçirebilirsiniz. Kaçkar Dağları Millî Parkı doğa yürüyüşü yapabilir, Rize Kalesi ve Zil Kale’de tarihe doyabilirsiniz.

Yayla turizmi ile öne çıkan Rize’nin birbirinden güzel yaylalarını ziyaret etmeden gezinizi sonlandırmamanızı tavsiye ederiz. Ayder Yaylası, Anzer Yaylası, Gito Yaylası, Pokut Yaylası Rize’de görmenizi önerdiğimiz yaylalardan sadece birkaçıdır.

Şenyuva Köprüsü, Palovit Şelalesi ve FırtınaDeresi de Rize gezilecek yerler arasında yer alır.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Rize şehir içi ulaşım dolmuş ve otobüslerle sağlanmaktadır. Taksiler de 24 saat hizmet vermektedir. Rize’yi kapsamlı bir şekilde gezmek ve yaylalara çıkmak isterseniz aracınızla gelmenizi veya Rize’den araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Şehrin birçok noktasında araç kiralama firmaları bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Yemyeşil doğası ile önce gözünüzü doyuran Rize birbirinden lezzetli yemekleri ile mide ziyafeti yaşayacağınız şehirlerden biridir. Sebze yemeğinden et yemeğine, salatasından tatlısına kadar Karadeniz mutfağının baş döndüren yemeklerini deneyebileceğiniz Rize’de balıkçılık oldukça gelişmiştir.

Bu nedenle balık sofraların olmazsa olmazları arasındadır. Özellikle hamsi, Trabzon gibi Rize’de de en fazla tüketilen deniz ürünüdür. Rize’ye geldiğinizde denemenizi önerdiğimiz ilk lezzet hamsili pilavdır.

Hamsi ekmeği olarak da bilinen hamsikoli Rize’nin yöresel yemeklerinden biridir. Köfteye benzeyen hamsi çığırtası ve hamsi çorbası Rize sofralarını süsleyen yemekler arasındadır. Rize denince akla gelen diğer bir lezzet ise karalahanadır.

Oldukça faydalı olan karalahana çorbası, karalahana dolması ve kavurması Rize’de deneyebileceğiniz yemeklerdendir.

Rize’nin Çayeli ilçesinin meşhur etli kuru fasulyesi yemeden dönmemeniz gereken bir yemektir. En lezzetlisini Hüsrev’de deneyebileceğinizi unutmayın.

Turşu kavurması, Rize pidesi, Rize simidi, mısır ekmeği öne çıkan lezzetlerdendir.

Enişte lokumu, pekmezli kabak tatlısı, pepeçura, Laz böreği Rize’nin severek tüketilen tatlılarıdır.

Muhlama, tereyağı ve Rize çayı sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Liman Lokantası Rize’de ev yemeklerini deneyebileceğiniz en iyi mekânlar arasındadır. Çarşı Mahallesi’nde yer alan Liman Lokantası günün her saati oldukça kalabalık oluyor.

Tarihî bir konakta hizmet veren Evvel Zaman Rize’nin yöresel yemeklerini denemek isteyenler için bir diğer adrestir.

Dayının Balık Evi’nde deniz ürünlerine doyabilir, Konak 1870’te nefis Karadeniz pidesini deneyebilir, Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı Evi’nde tadına doyulmaz bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Rize seyahatinizde hem kendinize hem de sevdiklerinize şehrin birbirinden lezzetli yöresel ürünlerinden satın alabilirsiniz. Rize’den alışveriş yapmak isteyenler için ilk seçenek hiç şüphesiz ki çaydır.

Ülkemizin çay üretiminin neredeyse tamamını karşılayan Rize’den çay almadan dönmemelisiniz. Birçok çeşidi bulunan Rize çayları arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

Siyah, yeşil, beyaz ve organik çaylardan dilediğinizi satın alabilir, kahvaltılarınıza lezzet katabilirsiniz.

Devamını Oku

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin gözde şehirlerinden biri olan Rize’de gece hayatı fazla aktif olmamakla birlikte kendine özgü bir eğlence kültürü vardır. Barlar ve canlı müzik mekânları keyifli vakit geçirmek isteyenleri ağırlamaktadır.

Rize barlarının büyük bir kısmında Karadeniz müzikleri eşliğinde eğlenebilir, bol bol horon tepebilirsiniz. Tophane Mahallesi’nde yer alan Salto Bar Rize’de gece hayatı denince öne çıkan mekânlardan biridir. Gece geç saatlere kadar açık olan barda içkinizi yudumlarken müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Taka Bar gece eğlenmek için tercih edebileceğiniz bir diğer mekândır. Nezih ortamı, birbirinden lezzetli kokteylleri ve müzikleriyle Kaptan More Rizeli gençlerin gece uğrak adreslerindendir.

Deniz kenarında yer alan Own Cafe Bar’da arkadaşlarınızla sohbet edebilir, Karadeniz manzarası eşliğinde içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Canlı müzik dinlemeyi seviyorsanız Sazende Cafe’ye uğrayabilir, birbirinden güzel Karadeniz parçalarına eşlik edebilirsiniz.

Kahve Deryası akşamları canlı müzik performansı ile adından söz ettiren bir diğer mekândır. Sahilde yer alan mekânda kahvenizi içerken müziğin ritmine ayak uydurabilir, arkadaşlarınızla horon tepebilirsiniz

Devamını Oku

Rize’ye yılın hangi döneminde giderseniz şehirde mutlaka bir etkinliğe denk gelmeniz mümkün. Rize seyahatiniz öncesinde şehirde düzenlenen festivallere ve etkinliklere göz atmanız gezinizi daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir. Rize’de düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivali

Her yıl ağustos ayında düzenlenen festivalde yüzme, satranç, bisiklet gibi spor dallarında dereceye girenlere ödüller dağıtılıyor ve gösteriler eşliğinde coşku dolu anlar yaşanıyor. Tadına doyum olmayan Rize çayının tanıtımı ve ikramının da yapıldığı etkinlik 28 senedir kesintisiz devam ediyor.

Devamını Oku

 • Polis: 155
 • Ambulans: 112
 • Belediye Başkanlığı: 444 5 053
 • Emniyet Müdürlüğü: 0 464 213 03 74

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *