Deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Eylülde yollara düşmek, ruhen arınmak ve dinginleşmek için her zaman iyi bir seçenek. Ne de olsa eylülde gezilecek yerler, gidilecek rotalar bir başka… Hala bronzluk veren ılık güneş, sakinlik veren dalga sesleri ve kalabalığın daha az olduğu kuytu köşeler, yaz bitiyor diye üzülmemizin önüne geçer.

Ayrıca tüm yazı çalışarak geçirmiş ve tatil yapmak için henüz fırsat bulamamış olabilirsin. O yüzden eylülde gezilecek yerleri arıyorsan doğru noktadasın. Hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki güzergahlar ve harikulade rotalar seni bekliyor.

O halde bunaltıcı sıcakların etkisini yitirdiği, ucuz tatil seçeneklerinin çekicileştiği keyifli zamanlara hoş geldin diyelim ve “Eylülde nereye gidilir acaba?” diye düşünmenin önüne geçelim. Hazırsan başlayalım, yolları fethedelim. 

Eylül Ayında Nereye Gidilir: Eylülde Denize Girilecek Yerler

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Deniz, kumsal, güneş üçlüsüne doyamayanlar ya da henüz tatil yapamayanlar için eylül ayında Türkiye’de denize girilecek en keyifli güzergahları seçtik. Unutma, sahiller en güzel günlerini bu tarihlerde yaşar, eylülde Akdeniz ve Ege’de deniz keyfi bir başka yaşanır. 

Türkiye turistik açıdan bir cennet olduğu için hem Akdeniz’de hem de Ege’de seçeneklerin neredeyse sınırsız! Üstelik sonbahar aylarında gidilecek yerler, bütçe olarak da daha ekonomik fırsatlar sunar. Bu dönemde okullar açılmış ve popüler yerlerde tatilci sayısı azalmaya başlamış olur.

Datça: Özgürlüğünü Kazan

Eylülde denize girilecek yerler için ilk önerimiz Datça. Coğrafi olarak güneybatı Ege’de yer alan Datça, Muğla’ya bağlı bir ilçe. İrili ufaklı 52 tane koya sahip Datça’da gözlerini kapattığın an esen serin rüzgarla beraber rüyalara dalabilir, masmavi denize karşı tüm dünyadan soyutlanabilirsin. 

Ayrıca Datça, Ege’deki kamp alanları arasında öne çıkan yerlerden. Konaklamanı doğayla iç içe gerçekleştirmek istersen güzel bir alternatif olarak öneririz.

Büyük şair Can Yücel ile özdeşleşmiş bu masalsı diyar, hem denize girmek hem de kafa dinlemek için gidilecek yerlerin başında geliyor. Tabii burada seni sadece muhteşem mavilikte bir deniz beklemiyor. Datça ve civarı; tarihe ışık tutan antik kentleri, tarihi yapıları, kültürel dokusu ve eşsiz mutfağıyla da hayli çekici bir güzergah.

Dalaman Uçak Bileti Ara

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Side: Antalya’nın Vazgeçilmezi

Yaz aylarında Antalya ve civarında hava sıcaklığı 35 dereceyi aşabiliyor. Sonbaharın ilk günlerinden itibaren ise bu sıcaklıklar biraz düşüşe geçiyor. Ancak yine de eylül ayı, Antalya’da tatil yapmak için en güzel aylardan biri.

Antalya’nın vazgeçilmezi konumundaki Side, eylülde denize girebileceğin bir başka nokta. Antalya’nın 80 km doğusunda bulunan Side, tarihi bir yarımada konumunda. Antik dönemlerde çok önemli bir liman ve ticaret kenti olan bölge, günümüzün en popüler tatil lokasyonlarından biri olarak önümüze çıkıyor. Side’nin tadı eylülde çıkar, bizden söylemesi… 

Antalya Uçak Bileti Ara

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Bodrum: Ege’nin İncisi

Bodrum, adına şiirler yazılmış güzellikte ve çekicilikte bir yer. Bodrum denildiğinde zihinlerde hemen beyaz taş evler, mavi kapılar, pencereler, huzurlu gün batımları ve sıcak insanlar canlanıyor ne de olsa!

Ege’nin incisi diyebileceğimiz Bodrum, eylülde denize girilecek yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Burada deniz, kum, güneş ve gece hayatını eylülde de doyasıya yaşayabilirsin. 

Bodrum aynı zamanda Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından biri. Denizin içinde olmayı, balıklarla yüzmeyi seviyorsan bu etkinlik tam sana göre!

Milas Bodrum Uçak Bileti Ara

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Eylülde Yurt Dışına Nereye Tatile Gidilir: Eylülde Gidilecek Ülkeler

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Eylülde yurt dışına çıkmak hayli avantajlı. Bu tarihlerde hem okullar açılır hem de insanlar büyük çoğunluğu tatile gidip gelmiş ve çalışmaya başlamış olur. Bu da gidilen ülkelerdeki ve şehirlerdeki turist kalabalığının biraz da olsa azalması anlamına gelir. 

Yalnız yurt dışına çıkmadan önce gideceğin ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını ve vize şartlarını da mutlaka kontrol etmelisin. Bazı ülkelerde test zorunluluğu bulunuyor ve karantina şartları hala devam ediyor. Ayrıca birçok ülkede gezginlerin aşı durumu kontrol ediliyor.

İşte, senin için hazırladığımız eylülde gidilecek ülkeler sıralaması:

Roma, İtalya: Akdeniz Coşkusu

Roma sadece İtalya’nın değil, dünyanın başkentlerinden birisi olarak kabul görür. Aslına bakılırsa burası görkemli tarihi ve üzerine sinmiş Akdeniz dokusuyla her zaman güzeldir, ama sonbaharın kendisini yavaştan hissettirmeye başladığı dönemlerde ayrı bir atmosfere bürünür. 

Kesinlikle İtalya’da gezilecek yerler arasında olan Roma yürüyerek her noktasına gidilebilen türden düz bir şehir olduğu için keşfetmek açısından eylül ayı hayli uygun. Bu tarihlerde şehir ne çok sıcak olur ne de çok soğuk, yani keyifli bir atmosfer seni bekler.  

Roma Uçak Bileti Ara

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Amsterdam, Hollanda: Yel Değirmenlerinin İzinde

Kuzey Avrupa çoğunlukla ıslak, gri ve soğuk bir iklime sahip… Hollanda gibi coğrafi bölgeler yılın yaklaşık 8 ayı zorlayıcı bir iklime sahip olur. O yüzden bu bölgelere doğru zamanda gitmek önemli. 

You might be interested:  Otel Denetimini Kim Yapar?

Amsterdam bir kanallar şehri ve tıpkı Roma gibi yürüyerek her noktasına ulaşabileceğin türden bir yapıya sahip. Eylülde yurt dışına gitmeyi düşünüyorsan Hollanda’yı listene ekle; tekne turunu yap ve yel değirmenlerinin izini sür. 

Amsterdam Uçak Bileti Ara

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Prag, Çekya: Eğlenceye Doğru 

Orta Avrupa’nın göz bebeği şehirlerinden biri olan Prag, eylül ayı gelip çattığında akıllara durgunluk veren bir görsel şölene sahip olur. Etkileyici Gotik mimarisi ve sonbahar motifleri muhteşem bir ambiyans yaratır. 

Prag’a eylülde gidip Vltava Nehri’nin kenarında kahveni yudumlayabilir ve keyif çatabilirsin. Tabii gece vakitlerinde de eğlenceyi yakalayabilirsin.

Ayrıca Prag, harika Instagram fotoğrafları çekmek için de adeta bir film platosu gibi.

Klişe pozlardan uzak durmak için bilmen gerekenlere de Farkını Yansıt, Uzak Dur: Instagram Tatil Fotosu Klişeleri  yazımızdan ulaşabilirsin. Bizden söylemesi!

Prag Uçak Bileti Ara

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Eylülde Balayına Nereye Gidilir: Aşk Sıcaklığında Rotalar

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Düğün mevsimi denilince aklımıza genelde yaz ayları gelse de eylül,evlenmek ve huzur dolu romantik bir balayı geçirmek için gayet uygun. “Eylülde balayı tatili için nereye gidilir?” diye soruyorsan balayı çiftlerine özel birbirinden güzel rotalar hazırladık. 

Yalnız yurt dışına çıkmadan önce ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını web sitemizden incelemeyi unutma. 

Yunanistan: Komşuya Ziyaret

Yunanistan; adaları, kumsalları, köklü tarihi ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yapılarıyla her daim cezbedici bir lokasyon. Geçmişte birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapan komşumuz, hem deniz tatili hem de kültür turizmini bir arada sunduğu için balayı rotaları arasında özel bir yere sahip.

Atina Uçak Bileti Ara

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Macaristan: Tuna Nehri’ni Takip Et

Macaristan, Orta Avrupa’nın en eski, en güzel ve kendine has yerleşim yerlerinden biri olarak kültür meraklılarına hitap ediyor. İçinden Tuna ve Tisza nehirleri geçen ülke, dünyanın en büyük ikinci termal gölü olan Heviz Gölü’ne, Orta Avrupa’daki en büyük göl olan Balaton Gölü’ne ve Avrupa’nın en geniş otlağı olan Hortobagy topraklarına da sahip.

Zengin kültürü ve neoklasik döneme ait mimari yapılarıyla dikkat çeken ülke, eylülde balayına gidebileceğin rotalardan.   

Budapeşte Uçak Bileti Ara

İsviçre: Mutlu İnsanların Ülkesi 

İsviçre’nin denize kıyısı yok, ama gözleri alan muhteşem güzellikte doğa manzaraları var! Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında kalan ülke, çok kültürlü dokusuyla ve etnik yapısıyla benzersiz…

Alpler özellikle kış sporları açısından dünyaca ünlü bir güzergah olsa da balayı için en doğru zaman sonbahar dönemi diyebiliriz. Yağışlar eylülden itibaren azalır ve çifte kumrular gönül rahatlığıyla her yeri gezebilir. 

Zürih Uçak Bileti Ara

Eylül Ayı İçin Alternatif Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere 

Eylül ayında farklı türden deneyimler yaşamak isteyenlere uygun birçok güzergah var. Özgün ve farklı olmak isteyen biriysen bu rotalar tam sana göre! 

Bahreyn: Bir Adalar Ülkesi

Bahreyn, Basra Körfezi’nde yer alan ve iki deniz arasında kalan bir ada ülkesi. Asya’daki en küçük üçüncü ülke konumunda bulunan Bahreyn, doğu ve batıyı birbirine bağlayan bir merkez konumunda. 

Orta Doğu’nun ihtişamlı adalarından biri olan Bahreyn, tarihi ve modern mimarisiyle görülmeye değer alternatif rotalardan biri olarak seni bekliyor! 

Bahreyn Uçak Bileti Ara

Azerbaycan: Doğu’daki Avrupa

Kafkasların güneyinde, Hazar Denizi’nin kıyısında konumlanan Azerbaycan, Asya’da yer alan bir Avrupa ülkesi gibi. Zengin kültürü, lezzetleri yemekleri ve uygun fiyatları ile farkını yansıtmak isteyen gezginler için görülmesi gereken bu lokasyon, aynı zamanda pek ekonomik.

Bakü Uçak Bileti Ara

Lübnan: Orta Doğu’daki Akdeniz Diyarı 

Lübnan’ın tarihi çok eski dönemlere dayanıyor. Antik Çağ’ın önemli medeniyetlerinden biri olan Fenikeliler bu coğrafyada yaşamış. Birçok kültürün ve dinin ahenk içinde yaşadığı Lübnan, tarihin kapısını aralayabileceğin ve farklı deneyimler yaşayabileceğin bir lokasyon ve seni burada gizli hazineler bekliyor!

Beyrut Uçak Bileti Ara

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Güney Fransa’da Gezilecek Yerler: Uzun Sahiller ve Keyifli Duraklar  başlıklı yazımıza geçebilirsin.

Deniz Tatilinde Alternatif Rotalar: Samsun

Ülkemizde deniz tatili denince aklımız hep Ege ve Akdeniz kıyılarına gidiyor.

Karadeniz kıyıları ise her ne kadar doğa ve yayla turizmi ile özdeşleştirilmiş olsa da gözden kaçırdığımız bir noktası var ki Mavi Bayraklı kum plajlarıyla, Karadeniz'de deniz tatilinin başını çekiyor.

Nereden mi bahsediyoruz? Tabii ki de Samsun!

Peki Samsun'da deniz tatili yapmanın avantajları neler, hiç merak ettiniz mi? İsterseniz gelin hep birlikte bu güzelim şehrin koylarında deniz, kum, güneşin tadı nasıl çıkarılır bir bakalım.

Her Şeyden Önce İzole ve Ekonomik Bir Tatil Sağlıyor

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsunFotoğraf: M.G. Kafkas

Yaz sezonunda popüler olan bölgeler deyim yerindeyse insan akınına uğruyor. Sahiller, oteller, restoranlar yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor adeta. Ancak Samsun'da böyle bir durumla karşılaşmanız açıkçası pek de olası değil. Şehir merkezine yakın birkaç plajı saymazsak, Samsun'daki Mavi Bayraklı plajların pek çoğu doğa içinde ve sakin bir konumda yer alıyor. Otellerde ise diğer kıyı bölgelerimize kıyasla öyle çok da yüksek fiyatlar karşımıza çıkmıyor. Üstelik ardı ormana açılan sahilleri sayesinde çadır ve karavan kampı için ideal noktalar da Samsun'da sizleri bekleyen seçenekler arasında.

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsunFotoğraf: Kerim Arli

Milli mücadelemizin başlangıç noktası olan Samsun, Karadeniz bölgesinin en gelişmiş liman kentlerinden biri. Hatta halk arasında adı “Karadeniz'in Başkenti” olarak anılıyor.

Kızılırmak ve Yeşilırmak'a ev sahipliği yapması nedeniyle de Samsun'un limanları dışında kalan kıyı şeridinin neredeyse hepsi koy özelliği gösteriyor.

You might be interested:  Zaz Hangi Tür Müzik Yapıyor?

Bu plajlar ise genel olarak Atakum, Terme, Canik ve İlkadım ilçelerinde konumlanmış.

Karadeniz'in suları da pek hırçın olur derler ya, işte o iş Samsun'da çok başka! Biraz önce de bahsettiğimiz gibi koy özelliğinde sahilleri sanılanın aksine sığ ve kum plajlardan oluşuyor. Rüzgârlı havalarda oluşacak yoğun dalgalara karşı da dalgakıranlarla gerekli önlemler alınmış.

Dolayısıyla yüzme konusunda kendine pek güvenemeyenlerin ve çocukların rahatlıkla vakit geçirebileceği pek çok nokta mevcut. Ayrıca, yeşili bol ormanlık alanların denize açılması da ayrı bir keyif veriyor insana.

Yalnız, denizi Ege ve Akdeniz'e göre bir miktar soğuk ama dert değil, girince alışıyorsunuz!

Peki, Samsun'da Denize Girilebilecek Yerler Nereler?

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsunFotoğraf: samsun.ktb.gov.tr

20 kilometrelik uzunluğuyla, Karadeniz'in en uzun sahil şeridine sahip Atakum ilçesi, Samsun'da denize girilebilecek yerlerin başında geliyor. Merkeze yakınlığı nedeniyle yerel halk tarafından sıkça tercih edilen plajların çoğunun Mavi Bayraklı olması da tercih sebepleri arasında önemli bir yere sahip. Restoran ve kafe gibi imkanlar ise burada fazlasıyla mevcut.

Samsun'un diğer bir ilçesi olan Terme ise daha çok kamp alanları ve yeşille mavinin birleştiği sahilleri ile ön plana çıkıyor.

Miliç ve Karavan Parkı Plajları; geniş ve kum sahilleri, etrafındaki çam ağaçları ve sığ denizi ile ailecek yapacağınız bir tatil için oldukça uygun.

Üstelik çadır ve karavan parkı için özel oluşturulmuş alanlar acemi kampçılar için biçilmiş bir kaftan adeta. Mavi Bayraklı plajlar arasında yer almaları da cabası.

Merkeze yakınlığı ile bilinen Canik'te ise 2 değerli plaj mevcut. Bunlar Canik Engelliler Plajı ve Bandırma Plajı. Engelliler Plajı, adından da anlaşılacağı üzere engelli bireylerin kullanımı için her detayın düşünüldüğü, öncü nitelikte bir plaj.

Tekerlekli sandalye kullanımına uygun hale getirilmiş bu tesise girişler ise ücretsiz. Bandırma Plajı ise Bandırma Vapuru'na çok yakın bir yerde konumlanması nedeniyle bu adı taşıyor. Ülkemizde deniz üzerine kurulan ilk kablolu su kayağı merkezi de burada yer alıyor.

Samsun'a Kadar Gitmişken Bunları Yemeden Dönmeyin

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsunDeniz keyfinden sonra şimdi sıra yemekte! Karadeniz mutfağından izler taşıyan Samsun mutfağı aslında kendine has pek çok lezzeti de beraberinde getirmekte. Samsun'da mutlaka denemeniz gereken yemekler ise başta Bafra Pidesi olmak üzere tirit, keşkek, mısır ekmeği ve haşhaşlı çörek olarak sayılabilir. Ayrıca, her damak zevkine uygun taze balık çeşitleri ile Samsun'un balık restoranlarını da es geçmemek gerek, bizden söylemesi.

Samsun'da Nerede Kalınır?

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsunSamsun, ticari açıdan gelişmiş bir liman kenti olduğu için konaklama konusunda zengin alternatiflere sahip. Neredeyse tamamı sahil şeridinde bulunan Samsun otelleri, ekonomik fırsatları ile de kalabalık aileler ve arkadaş grupları için oldukça uygun. Doğa sporlarıyla ilgilenenler için de doğa içinde yer alan otel seçenekleri değerlendirilebilir.

Sizler için seçtiğimiz Samsun otelleri ise şöyle;

Atakum'un geniş sahil şeridinde yer alan denize sıfır konumu ile tam bir aile oteli; My Way Boutique Otel

Hemen yanı başındaki plajda denizin keyfini doyasıya çıkarırken, yemekleriyle de midenize bayram ettirecek cinsten bir yer; Marin Butik Otel & Restaurant
SPA olanakları ve deniz tatilini birleştiren adres; B&C Hotel Atakum
Samsun'daki tüm oteller için;

Samsun, inci gibi sahillerinin yanı sıra tarihi ve kültürel anlamda da fazlasıyla dolgun bir şehir. Bir yandan denizin ve güneşin tadını çıkarmak, diğer yandan da gezi planınıza ekleyeceğiniz farklı rotalarla keşif dolu bir tatil yapmak burada pek tabii mümkün. Detaylı bir gezi planı oluşturmak isterseniz de Samsun Gezi Rehberi yazımız sizlere fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Şimdiden bol güneşli bir tatil dileriz!

Günübirlik tatilcilerin alternatif rotası: Samsun

  • SAMSUN – Fatih Mehmet Kürkçü
  • Karadeniz'in en büyük illerinden Samsun, mavi bayraklı sahilleri, doğası, tarihi ve kültürel değerleriyle tatilcilere çok sayıda alternatif sunuyor.
  • Kültür ve Turizm İl Müdürü Adnan İpekdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kenti geçen yıl 62 bin 621'i yabancı 470 bin 521 kişinin ziyaret ettiğini söyledi.
  • Samsun'un, Karadeniz'in nüfus ve altyapı bakımından en büyük şehri olduğuna işaret eden İpekdal, Amasya, Çorum, Sinop, Trabzon, Ordu, Tokat gibi komşu illerden kente günübirlik ziyaretçilerin ilgi gösterdiğine dikkati çekti.
  • Kumsalları, mavi bayraklı plajları ve konaklama tesisleriyle bölgede önemli bir güzergahta konumlanan Samsun'un, Türkiye'nin kesintisiz en uzun sahiline de sahip olduğunun altını çizen İpekdal, kentin deniz temizliği açısından da öne çıktığını anlattı.

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

İpekdal, “Samsun, bölgemizdeki insanların rahatlıkla günlük olarak gidip gelebilecekleri, isterlerse konaklayabilecekleri turizm imkanı sunmaktadır. Maliyet açısından da vatandaşlarımıza uzak bölgelere gitmektense daha hesaplı bir tercih imkanı sunmaktadır.” dedi.

Samsun'un Cumhuriyet tarihi açısından da önem arz ettiğini vurgulayan İpekdal, şöyle devam etti:

“Kış turizminde Akdağ Kayak Tesisleri önemli bir tercih oluşturuyor. Bunun dışında Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu önemli bir turizm alanı. Vezirköprü ilçemiz, bozulmamış dokusuyla önemli bir destinasyon.

Şehir merkezindeki tarihi yapıları, teleferik imkanı, tümülüs tepesindeki kral mezarları gibi görülebilecek birçok alana sahip olan Samsun, inanç turizmi açısından da önemli bir merkez. Çarşamba ilçemizde Çivisiz Cami olarak meşhur olan Göğceli Camisi yaklaşık 800 yıldır ahşap direklerin üzerinde ayakta.

Samsun, inanç, doğa, sağlık, spor, yaz ve kış turizmi açısından önemli imkanları bünyesinde barındıran bir şehir.”

İpekdal, Samsun'un Karadeniz Bölgesi'nin özeti olduğunu dile getirerek, “Yiyecek olarak nokul, döner, simit, çay ve pidenin ön plana çıktığını Samsun, geçilecek değil görülecek bir şehir.

Samsun ulaştırma bakımından da önemli imkanlara sahip. Tatilcilerimizin bilinen, ezberlenmiş tatil mekanlarına gitmek yerine şehrimizi ziyaret ettiklerinde daha memnun kalacaklarını düşünüyorum.

” ifadesini kullandı.

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

“Yaz döneminde nüfusumuzun yarısına yakın oranda günübirlikçi alıyoruz”

Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş da Samsun'un ziyaretçilere uygun fiyata tatil yapma imkanı sağladığını söyledi.

You might be interested:  Tür Kayması Ne Demektir?

Ziyaretçilerin herhangi bir ücret ödemeden sahilleri kullanabildiğine işaret eden Toktaş, “Plaja girip para vermiyorlar. Bu imkanları belediyemiz sağlıyor.

Duş ve kabin gibi ihtiyaçlar ücretsiz şekilde belediye tarafından karşılanıyor. Örneğin 4 kişilik bir aile buraya geldiği zaman son derece az rakamlarla deniz imkanını kullanabiliyor.

İsteyen çadır da kurabiliyor. Kamp alanlarımız da var.” diye konuştu.

deniz tatilinde alternatif rotalar: samsun

Samsun'un çevre illerde yaşayan insanların tatil yapıp nefes almalarını sağladığını anlatan Toktaş, şunları kaydetti:

“Vezirköprü Kanyonu'ndan Ayvacık'taki baraj göletine, Bafra'daki kral mezarlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ne kadar küçük bir lokasyonda çok az vakit harcayarak, çok az yol giderek ve çok az para harcayarak hepsinin görülebilmesi Samsun'u ön plana çıkartıyor.

Tahminlerimize göre, yaz döneminde nüfusumuzun yarısına yakın oranda günübirlikçi alıyoruz. Bunun şehre büyük ekonomik katkısı oluyor. Samsun bu avantajlarıyla günübirlik misafirlere hem ucuz hem bol alternatifli turizm imkanı sağlıyor.

Çevre illerdeki vatandaşlarımızı nefes almaları, denize girmeleri, ucuz tatil ve çok seçenekli turizm alternatifi için Samsun'a bekliyoruz.” 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Türkiye’de Yaz Aylarında Gidilecek Alternatif Rotalar

Seyahat hareketliliğinin arttığı yaz aylarında kalabalık ve karmaşadan uzak tatil yapmak hayal değil. Yaz aylarında yurt içinde gidebileceğiniz alternatif rotalar huzurlu, keyifli bir tatil ihtiyacına yanıt veriyor.

Türkiye’de tatil anlayışı daha çok yaz ayları ile sınırlı. Okulların kapanmasıyla başlayan tatil sezonu okulların açıldığı döneme kadar devam ediyor.

Haziran ayının ikinci haftası başlayıp eylül ayının ikinci haftası biten yüksek sezonda büyük çoğunluk deniz, kum, güneş tatilini tercih ediyor.

Akdeniz ve Ege kıyıları yaz aylarında dolup taşarken son yıllarda alternatif tatil tercihleri de gündeme gelmeye başladı.

Deniz, kum, güneş turizminin yanında doğa ve kültür turizmi anlayışının yaygınlaşmasıyla alternatif rota arayışında olanlar çoğaldı. Mersin kent merkezi ve kıyı şeridi yaz aylarında tercih edilebilecek en iyi alternatif rotalardan bana göre.

Komşusu, Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın yanında adından söz edilmeyen Mersin, antik kentleri ve ören yerleri, kilometrelerce uzunluktaki plajları, leziz yemekleri, farklı inanç gruplarına ait kutsal yerleri, Anadolu’nun dört bir yanından gelen ve şehirde yaşayan hoşgörülü insanları ile hak ettiği ilgi ve değeri maalesef görmüyor.

Tarsus ve Mersin şehir merkezinden başlayarak Erdemli, Silifke, Aydıncık ve Anamur boyunca, kıyı şeridi muhteşem güzelliklere sahip.

Kalabalıktan uzaklaşmak ve butik deneyimler yaşamak için yaz aylarında yurtiçinde tercih edilebilecek alternatif rota önerilerini seyahat yazarı arkadaşlarıma sordum, işte onların önerileri.

Yazın Yurt İçinde Gidilecek Alternatif Rotalar

1. Güneyli, Çanakkale

Osman Kurt (CokGezenAdam.com): Hafta sonunda Ege sahillerinde tatil yapmak isteyen ama bunun için hem imkanı hem de zamanı olmayanlar için en ideal yerlerden birisi Güneyli Köyü. İstanbul’a en yakın Ege olarak tasvir edebileceğimiz bu köyde plajlara giriş için muazzam ücretler ödemenize gerek yok. Üstelik çarşaf gibi denizi, uygun fiyatları ile yazın özellikle İstanbullular için güzel ve yakın bir alternatif. Burası daha çok ailesi ile huzurlu bir Ege tatili arayanlar için ideal. Ancak hızlı gece hayatı ve eğlence isteyenlere pek tavsiye etmiyorum.

2. Rize

Canan Demiray (GezGorKesfet.com): Bir yaz klasiği olan deniz kumu geride bırakın ve Karadeniz’in büyüleyici yeşiline yol alın. Rize’ye yapacağınız yolculuğun ilk durağı olan Fırtına Vadisi’nde ister derede dalgalar arasında bir rafting, ister ip üstünde kayma macerası sizi bekler. 14.yüzyıldan kalan Zil Kale de güçlü sesiyle Palovit Şelalesi de rotanızda olmalı. Doğayla buluşmanızın en göz kamaştırıcı anı içinse 2000 metreye tırmanarak Sal ve Pokut yaylalarına ulaşın. Sal’daki yayla evleri ve yemyeşil ortam da Pokut’ta bulutların arasındaki büyülü dünya da paha biçilmez.

3. Gökçeada, Çanakkale 

Sema Taştan Çelepci (GeziyorumOyleyseVarim.com): Gökçeada, sakinliğiyle insanı huzura boğan bir ada. Mübadeleden sonra terk edilmiş görüntüsüyle insanı etkileyen köylerinin yanı sıra, kahvesinde hoş sohbete doyacağınız, temiz havasından sarhoş olacağınız köylerinde gezinmek bir hafta sonunuzu değerlendirmek için güzel bir seçenek olacaktır. Sörf sevenlere duyurulur…Gökçeada rüzgarıyla hem rüzgar hem de kite sörf için alternatif bir rota.

4. Sığacık, İzmir

Beyhan Coşkun (supergezginler.com): Türkiye’ye yaz çok yakışıyor. Sakin sessiz, ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Cittaslow beldelerden Seferihisar ve Sığacık benim vazgeçilmezim olsa da Çeşme ve Kuşadası’nın cıvıl cıvıl hareketliliği de yazın neşesi. Bir de Kuzey Ege güzelliği var, Ayvalık ve Cunda Adası ile yine Cittaslow Gökçeada; Erdek ve Ocaklar Köyü de güneşin ve denizin huzurla buluştuğu bölgeler. Akdeniz’de Kemer’in yeşillikler arasından görünen masmaviliği ve Kaş’tan Patara ile Kaputaş da cennetin yeryüzündeki yansımaları.

5. Dalaman, Muğla

Gökçe Kırtıloğlu (YoldanKalanlar.com): Kendinizi doğanın ve bakir koyların arasında huzur dolu bir tatil yaparken hayal ediyorsanız, Dalaman sizin için harika bir adres. İlçe merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Dalaman Havalimanı sayesinde Türkiye’nin pek çok şehrinden kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu şirin ilçede, Ege’nin birbirinden leziz yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla da tanışabilirsiniz. Doğal güzelliğiyle tatili unutulmaz anlara dönüştüren Dalaman, tertemiz havası, muhteşem manzaraları ve turizm aldatmacalarından uzak samimi atmosferiyle Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.

6. Eğirdir Gölü, Isparta

Gökhan Hepşen (Yoldaki.com): Isparta’nın ilçesi Eğirdir’de bulunan göl hem yerli hem de yabancı turistlerin alternatif olarak tercih ettiği bir rota. Mimari açıdan çok güzel olan evler, pansiyonlar, restoranlar ve çok sıcakkanlı bir halka sahip olan bu şirin ilçede özellikle balık yenilmesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Selçuklular döneminden kalma birçok eserin de yer aldığı bölge ayni zamanda göle sürekli tas atan bir delisi ile de meşhur. Birbirinden ilginç hikâyeleri yerlilerinden yerinde dinlemeniz gerek!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *