Çocukla gidilecek en İyi tatil rotaları

Çocukla gidilecek en İyi tatil rotaları

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen otel araştırma-fiyat kıyaslama sitesi Neredekal.com, çocuklu ailelerin “tatilde nereye gitsek” sorusuna cevap olabilecek bir liste hazırladı.

Çocuklu aileler, tatilde gidecekleri yere karar verirlerken pek çok kıstası gözden geçirmek durumunda kalıyorlar. Zira özellikle küçük çocuğu olanlar için gidecekleri yerde kum plaj, sıcak ve sığ bir deniz birincil öncelik olarak görülüyor. Bununla birlikte temiz ve nemsiz bir hava gibi unsurlar da ailelerin karar mekanizmasını doğrudan etkiliyor. Daha büyük çocuğu olan ailelerde ise doğa ve su sporu aktivite imkanlarının olması gibi etkenlerin ön plana çıktığını gözlemleniyor. Neredekal.com tüm bunların ışığında, çocuklu ailelerin “tatilde nereye gitsek” sorusuna cevap olabilecek bir liste hazırlayarak, tüm bu kriterleri bünyesinde barındıran tatil beldelerini mercek altına aldı.

Çocukla gidilecek en İyi tatil rotalarıAyvalık merkeze 8 km mesafede bulunan ve 7 km uzunluğunda olan Sarımsaklı Plajı.

1–Ayvalık

Balıkesir’in popüler tatil beldelerinden biri olan Ayvalık, sahip olduğu taş sokakları, oksijeni bol doğası ve tertemiz denizi ile harika bir tatil imkanı sunuyor.

Ayvalık Merkez’e 8 km mesafede bulunan ve 7 km uzunluğunda olan Sarımsaklı Plajı ise, beldenin en ünlü plajı olarak biliniyor.

Hem kum hem de denizinin sığ olmasından dolayı da çocuklu aileler için Sarımsaklı Plajı’nın fazlasıyla ideal olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz burada bulunan konaklama alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz Plajı.

2–Ölüdeniz

Zaten plajı ile son derece ünlü olan beldelerimizden biri olan Ölüdeniz, çocuklu ailelerin tercih ettiği bir başka tatil beldesi.

2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz Plajı’na ev sahipliği yapan Ölüdeniz, çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlıyor sezon boyunca.

Avrupa’da Blue Lagoon ismi ile bilinen bu plaj, tertemiz kumsalları ve durgun denizi ile çocuklu ailelerin gözdesi olabilecek plajlardan bir tanesi olarak listedeki yerini alıyor.

Çocukla gidilecek en İyi tatil rotalarıÇeşme Ilıca Plajı, küçük çocuğu olan ailelerin tercih edebileceği bir plaj.

3–Çeşme

İzmir’in popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşme, incecik kumlarla kaplı plajları ile çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Özellikle Ilıca Plajı, küçük çocuğu olan ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği bir plaj. Deniz, uzun bir mesafe boyunca sığ ve sıcaklığı da oldukça ideal. Dolayısıyla burası size bu anlamda büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Çocukla gidilecek en İyi tatil rotalarıAlanya’da bulunan ve 2 km’lik uzunluğu ile bilinen Kleopatra Plajı.

4–Alanya

Antalya’nın en önemli turistik beldeleri arasında yer alan Alanya, uzun tatil sezonu boyunca yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti misafir ediyor.

Alanya’da bulunan ve 2 km’lik uzunluğu ile bilinen Kleopatra Plajı, renkli kumları, tertemiz denizi ve 8-10 metreye kadar sığ olmasıyla küçük çocuklu aileler için de son derece güvenli bir ortam oluşturuyor.

Mavi bayrak sahibi de olan plajın etrafında çok sayıda konaklama alternatifi de mevcut.

Çocukla gidilecek en İyi tatil rotalarıDidim’in en meşhur plajı olan Altınkum Plajı.

5–Didim

Hem Ege’nin hem de Aydın’ın gözde tatil merkezlerinden biri olarak bilinen Didim, antik kentleri, pırıl pırıl denizi ve altın sarısı kumsalları ile her yıl çok sayıda turisti misafir ediyor.

Didim’in en meşhur plajı olan Altınkum Plajı ise, çocuklu ailelerin güvenle denize girebileceği plajlardan biri ülkemizde. 500 metre uzunluğunda olan plaj, mavi bayrak ödülü almış plajlarımızdan biri aynı zamanda.

Siz şezlongunuzda kitabınızı okurken, çocuklarınız da güvenle denize girebilirler burada.

Çocukla gidilecek en İyi tatil rotalarıİncecik kumları ve muhteşem manzarası ile Kızkalesi Plajı.

6–Kızkalesi

Mersin’in sahip olduğu güzel sayfiye yerlerinden biri Kızkalesi. Belde, kendisiyle aynı ismi taşıyan bir plaja da ev sahipliği yapıyor.

İncecik kumları ve muhteşem manzarası ile gönüllerde taht kuran Kızkalesi Plajı, mavi bayrak sahibi plajlarımızdan biri aynı zamanda.

Denizinin muhteşem olmasının yanı sıra, 50 metreye kadar sığ olması ve birden derinleşmemesinden dolayı küçük çocuklu aileler için oldukça ideal bir plaj olma özelliği taşıyor Kızkalesi Plajı.

Kumluk Plajı, hem ince kumları hem de denizin sığ olmasından ötürü çocuklu ailelerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

7–Datça

Ülkemizin en güzel tatil beldeleri arasında gösterilen Datça, kumsalları, doğal zenginlikleri ve tarihi dokusu ile bir gidenin bir daha gitmek isteyeceği kadar hafızalardan silinmeyecek güzelliklerle dolu.

Datça, sadece kum plajları ile değil, nemsiz ve oksijeni bol havası ile de çocuklarınızla birlikte oldukça rahat bir tatil yapmanıza imkan sağlıyor. Elbette merkeze yürüme mesafesinde bulunan çok sayıda plaj da var.

Özellikle Kumluk Plajı, hem ince kumları hem de denizin sığ olmasından ötürü çocuklu ailelerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Çocukla gidilecek en İyi tatil rotalarıAkyarlar’da su derinliği sahilden 50 metreye kadar gittiğinizde bile diz mesafesinde kalıyor. 

8–Akyarlar

Bodrum’un gözbebeklerinden biri olan Akyarlar, sahip olduğu masmavi denizi ve sapsarı kumsalı ile çocuklu ailelerin oldukça rahat edebileceği bir tatil merkezi.

Eski bir Rum köyü olan Akyarlar, Bodrum Merkez’e yaklaşık 20 km mesafede bulunuyor.

Akyarlar’da su derinliğinin sahilden 50 metreye kadar gittiğinizde bile diz mesafesinde kalıyor olması, burayı küçük çocuklu aileler için ideal kılıyor.

Çocukla Gidilecek En İyi Tatil Rotaları

Çocukla gidilecek en İyi tatil rotaları Küçük çocuklu aileler için tatilde gidilecek yerin temiz, sıcak, kumlu ve sığ bir denizi; ince kumlu plajı; konforlu konaklama alternatiflerinin olması önemli. Biraz daha büyük çocukları olan aileler içinse bunlara ek olarak doğa yürüyüşleri yapılacak yerlerin, çeşitli su sporları aktivite imkanlarının olması ihtiyaçlardan. İşte tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilen, çocuklu ailelerin “'Nereye gitsek?”' sorusuna yanıt olan mekanları seçtik.

Çeşme: Çeşme, çocukla gidilebilecek harika tatil yörelerinden biridir. Çünkü plajların çoğu incecik kumla kaplıdır. Bizim favorilerimiz Ilıca Plajları. Su ısısı nedeniyle sezonu en erken burası açıyor. Denizin uzun bir mesafe boyunca sığ kalması çocuklu aileler için özellikle büyük rahatlık.

Bodrum: Bodrum'un neresine gittiğiniz önemli. Gümbet'in gürültülü ve karmaşık ortamı çocuklu aileler için çok uygun olmayabilir.

Bodrum'un en sakin koyu olan Bitez, kumlu plajı, sıcak ve sığ denizi ile küçük çocuklu aileleri rahat ettiriyor. Büyük çocuklar için de Bitez'de bulunan su sporları merkezleri aktivite imkanı sağlıyor.

You might be interested:  18 Yaş Altı Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkacak 2021?

Hem çocuklar hem de yetişkinler sörf, su kayağı, yelken, yüzme gibi birçok su sporları aktivitelerine katılabiliyor.

Kemer: Hem yeşil hem de mavinin olduğu bir doğada tatil yapmak için Keme çok uygun. Burada her zevke ve keseye uygun konaklama imkanı var. Özellikle beş yıldızlı, her şey dahil sistem çalışan otelleriyle meşhur Kemer. Bu otellerde çocuklar için pek çok spor, hobi ve eğlence aktiviteleri düzenleniyor.

Bozcaada: Bozcaada son yıllarda çok popüler hale gelip kalabalıklaşmış olsa da hala ailecek güzel bir tatil yapabileceğiniz sakin yerler bulmanız mümkün Bozcaada'da. Çocukla Bozcaada'ya tatile gitmek yanınıza bir yığın oyuncak taşımak zorunda kalmamak anlamına da geliyor. Çünkü burada yapılacak pek çok aktivite var.

Adrasan: Çocukla tatil yamak için Antalya doğru bir seçim ama neresine gittiğiniz önemli. Bizim önerilerimizden biri Adrasan. Burası Antalya'ya 94 kilometre uzaklıkta bir koy.

Adrasan'da lüks, havuzlu otellerin yanı sıra uygun fiyatlarda pansiyonlar ve bungalovlarda çocuklu aileler için çok da konforlu olmayacağını belirtelim. Konaklayacağınız yerin denize yakın olmasına dikkat edin.

Çok uzakta kalıyorsanız çocukla birlikte güneş altında denize kadar gitmek sizi zorlayabilir.

Haberin tamamı için: Megalife Magazin / Eylül

Çocukla gidilecek en iyi tatil rotaları (En iyi çocuklu tatil otelleri)

Otel arama motoru neredekal.com, erken rezervasyon döneminde doğru tercih yapılabilmesi adına değişik bölgelerden otelleri ve dikkat edilmesi gerekenleri derledi. İşte çocuklu aileler için ideal bölgeler ve çocuk dostu diye tabir edilen otel seçenekleri…

Hem denizi çok temiz, hem de uzun bir kumsalı var. Havalimanına 35-40 dk mesafede.

Havalimanı ve şehir merkezine yakın. Deniz suyu oldukça sıcak.

Ailecek farklı yerlere gitme olanağı var, havalimanına 1 saat.

Türkiye'nin en güzel koyları var. İstenildiği zaman dalgasız koy bulunabilir.

Antalya şehir merkezine yakın, denizi oldukça sığ. Ayrıca oteller bölgesi olması da Belek sahillerinin ve denizinin, düzenli olmasını sağlıyor.

Akdeniz ikliminin tam anlamıyla hüküm sürdüğü Mersin'de, bahar ayları ve yaz ayları tatil için oldukça ideal zamanlar.

ÇOCUKLA GİDİLEN TATİLDE OTEL SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocuklarla tatil, bütün aileyi bir araya getiren oldukça eğlenceli ve önemli bir etkinlik ama bazen yapılan yanlış tercihler, çocuklarla tatili bir ızdıraba dönüştürebiliyor.

Peki çocuklu aileler otel seçiminde nelere dikkat etmeli?

* Otelin konumu önemli, çocuklarla çok uzun yol gitmemek adına havaalanı mesafesi kontrol edilmeli.

*  Odalarda park yatak önemli, odaların temiz olması daha da önemli.

* Odada süt ısıtmak için ısıtıcı bir cihazın olması önemli.

* Çocuk restoranı ve özel çocuk menüsü çıkaran tesisler çocukları cezbederken aileleri de cezbetmeyi başarıyor. Çocukları şekerli yiyeceklerden uzak, sağlıklı yiyeceklere yönlendiren bu menüler onların damak zevkine hitap ediyor.

*  Odalarda onlar için minik bornoz, havlu ve terlik bulunduran tesisler tercih edilmeli. Hatta kimi oteller onlar için ünlü çizgi karakterlerden oluşan duş jeli, şampuan gibi ürünleri de banyolarında bulunduruyor.

* Otelin, çocukların açık alanda doyasıya oyun oynayabileceği geniş bir alana ve oyun parkına sahip olması da önemli bir nokta.

* Çocuklara yönelik eğlence ve aktivitelere önem veren tesisler ailelerin tatil seçimlerini etkileyen bir unsur.

 • Etiketler :
 • Türkiye
 • Seyahat
 • Yaşam
 • Çocuk
 • Tatil
 • Yaz
 • Ekonomi
 • Turizm

DİĞER GALERİLER

Çocukla Gidilecek En İyi Tatil Yerleri – Yolcu360

⏱: 2 dk

Çocukla tatile çıkmak hem çok eğlenceli hem de yapacağımız tercihler çok önemli. Çocukla tatil yaparken dikkat edilmesi gereken detayları göz önüne alarak sizlere çocukla gidilecek en iyi tatil yerleri listesi hazırladık. Çocukla tatile çıkmadan önce bu rotalara göz atın.

Datça

Birçok güzel koy barındıran Datça, dalgasız denizi tertemiz havasıyla çocukla gidilecek en iyi tatil yerlerinden biri. Datça’ya nasıl gidilir? Datça’da neler yapılır? Muğla Dalaman havalimanı araç kiralama gibi detayları merak ediyorsanız aşağıdaki içeriğe hemen göz atabilirsiniz.

Birbirinden güzel butik oteli, tertemiz denizi ve oksijen deposu ormanlık alanlarıyla Akyaka çocukla gidilecek en iyi tatil yerlerinden biri. Taptaze deniz ürünleri ve sıcacık insanları ile aile ile rahat edilecek tatil yerlerinden biri. Akyaka’ya nasıl gidilir? Akyaka’da ne yapılır? ve Muğla araç kiralama seçenekleri için aşağıdaki yazımıza göz atın.

Dalaman Havalimanı’na 1 saatlik yakın konumuyla Marmaris en güzel tatil rotalarından biri. Ege’nin eşsiz kıyılarında yemyeşil doğası ile çocuklar ve aileler için birbirinden güzel dinlenme alanı sunuyor. Marmaris’e nasıl gidilir? Marmaris’te ne yenir? gibi sorularınızın cevabı aşağıdaki yazımızda yer alıyor, hemen göz atabilirsiniz.

Antalya’nın güzide tatil yerlerinden biri olan Kekova’da birbirinden farklı seçenekler sunan oteller ve tertemiz bir deniz sizi bekliyor. Şahane doğası ve tertemiz denizi ile çocukla gidilecek en iyi tatil yerleri arasında. Kekova’ya nasıl gidilir? Kekova’da ne yapılır? ve Antalya Havalimanı araç kiralama seçenekleri için aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ortakent; akvaryumu andıran tertemiz denizi ve uzun mu uzun kumsalı ile çocuklarla gün boyu keyifli bir gün geçirmek için en iyi tatil yerlerinden biri.

Bodrum havalimanına olan 40 dakikalık uzaklığı ile özellikle çocuklu aileler için konforlu bir tatil imkanı sunuyor.

Bodrum’da gezilecek en iyi yerler ve Bodrum’da ne yapılır? ve Milas Bodrum Havalimanı araç kiralama seçenekleri hakkında bilgi veren yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Başka bir uygun tatil rotası ise elbette Alanya. Sayısız seçenekler sunan beş yıldızlı otelleri, su parkları ve birbirinden eğlenceli aktiviteler ile çocukla gidilecek tatil için en iyi rotalardan biri.

Havalimanına olan yakınlığı sayesinde ulaşım da bir hayli kolay.

Peki Alanya’ya nasıl gidilir? Alanya’da ne yenir? ve Alanya Havalimanı araç kiralama seçenekleri için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Çocuklu aileler için diğer tatil önerileri listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. Keyifli tatiller! ????

Paylaş0

Çocukla gidilecek en iyi tatil rotaları

Küçük çocuklu aileler için tatilde gidilecek yerin temiz, sıcak, kumlu ve sığ bir denizi; ince kumlu plajı; konforlu konaklama alternatiflerinin olması önemli. Biraz daha büyük çocukları olan aileler içinse bunlara ek olarak doğa yürüyüşleri yapılacak yerlerin, çeşitli su sporları aktivite imkanlarının olması ihtiyaçlardan.

İşte tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilen, çocuklu ailelerin “Nereye gitsek?” sorusuna yanıt olan mekanları seçtik. Hem de kendi deneyimlerimizden yola çıkarak… Ne de olsa çocuklunun halinden çocuklu anlar.

 • Çocuğuyla tatile çıkmak isteyenlere tatil yöresi önerileri…
 • Çeşme
You might be interested:  Lujo Bodrum Otel Kimin?

Çeşme, çocukla gidilebilecek harika tatil yörelerinden biridir. Çünkü plajlarının çoğu incecik kumla kaplıdır. Bizim favorilerimizden biri Ilıca Plajı. Su ısısı nedeniyle sezonu en erken burası açıyor. Denizin uzun bir mesafe boyunca sığ kalması çocuklu aileler için özellikle büyük rahatlık.

Çeşme’nin bir başka güzel plajı, Altınkum. Ancak denizinin yaz başlarında soğuk olduğunu söylemekte yarar var. Ağustos ayında özellikle ailece gidilebilir bir yer.

Ilıca Plajı da çocuklu aileler için en uygun plajlardan. Hem kumlu hem de suyunun ılık ve sığ oluşuyla çocuklar için güvenli.

Çeşme Alaçatı da çok güzel bir tatil mekanı. Ancak hatırlatalım, oldukça rüzgar alan bir yer. Dolayısıyla denizi de dalgalı. Küçük çocuklu aileler için çok uygun olmayabilir. Ancak sörf yapma imkanıyla meşhur olan Alaçatı’da pek çok sörf okulu bulunuyor. Çocuğunuz 7-15 yaş arasındaysa ona sörf dersi aldırabilirsiniz.

Bodrum

Bodrum’un neresine gittiğiniz önemli. Gümbet’in gürültülü ve karmaşık ortamı çocuklu aileler için çok uygun olmayabilir.

Bodrum’un en sakin koyu olan Bitez, kumlu plajı, sıcak ve sığ denizi ile küçük çocuklu aileleri rahat ettiriyor. Büyük çocuklar için de Bitez’de bulunan su sporları merkezleri aktivite imkanı sağlıyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler sörf, su kayağı, yelken, yüzme gibi birçok su sporları aktivitelerine katılabiliyorlar.

Türkbükü de yine kumlu plajları ve fazla derinleşmeyen deniziyle meşhur. Seçtiğiniz otelin araç trafiğinden uzak bir yerde olmasını tavsiye ederiz. Türkbükü’nde sakinlik arayanlar için küçük otel işletmeleri cevap verebilir, ancak beş yıldızlı resort oteller de konforlu tatil arayan aileleri mutlu edebilecek yeterlilikte.

Bodrum Akyarlar, özellikle küçük çocuklu aileler için çok uygun. Su derinliği sahilden 50 metre mesafeye gittiğinizde bile diz mesafesinde kalıyor.

Datça

Kumu, güneşi, doğası ile eşsiz güzellikteki Datça, çocuklu aileler için uygun bir tatil yeri. Nemsiz ve bol oksijenli havası çocuklar için sağlıklı bir tatil imkanı sağlıyor. Sakinliğiyle meşhur Datça'da çocuklarınızla tarihi mekanları gezebilir, çam ormanlarında yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz.

Elbette Datça’da denize girmenin tadını da çıkarabilirsiniz. Datça içinde, merkeze yürüyüş mesafesinde plajlar var.

Hemen Atatürk Caddesi'nin paralelinde uzanan ve deniz kıyısından ilerleyen yürüyüş yolu, Datça Limanı'ndan başlayıp kentin doğusuna doğru birkaç kilometre devam ediyor.

Bu yol boyunca denize girilebilecek en güzel yer Hastane Altı plajı ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki Kumluk Plajı. Tamamen kumdan oluşan plajın yanı sıra denizin içi kumlu. Ayrıca denizin sığ oluşu çocuklarla tatil yapmayı kolaylaştırıyor.

Adrasan

Çocukla tatil yapmak için Antalya doğru bir seçim, ama neresine gittiğiniz önemli. Bizim önerilerimizden biri Adrasan. Burası Antalya’ya 94 kilometre uzaklıkta bir koy. Adrasan’da lüks, havuzlu otellerin yanı sıra uygun fiyatlarda pansiyonlar ve bungalovlarda konaklama seçenekleri var. Ama bungalovlarda konaklamanın çocuklu aileler için çok da konforlu olmayacağını belirtelim.

Konaklayacağınız yerin denize yakın olmasına dikkat edin. Çok uzakta kalıyorsa çocukla birlikte güneş altında denize kadar gitmek sizi zorlayabilir. Özellikle haziran ve temmuz ayları için Adrasan’ı tavsiye ederiz. Zira ağustosta çok sıcak oluyor. Burası tam bir balık cenneti. Çocuklarınızla birlikte balık avına çıkarak keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kemer

Hem yeşil hem de mavinin olduğu bir doğada tatil yapmak için Kemer çok uygun. Burada her zevke ve keseye uygun konaklama imkanı var. Özellikle beş yıldızlı, her şey dahil sistem çalışan otelleriyle meşhur Kemer.

Bu otellerde çocuklar için pek çok spor, hobi ve eğlence aktiviteleri düzenleniyor. Kemer’de Beldibi mevkiinden Tekirova’ ya tüm kıyı tamamen doğal plaj.

Olympos ve Phaselis antik kentleri de buraya yakın olduğundan ailece tarihi bir gezi yapma imkanınız da var.

Bozcaada

Bozcaada son yıllarda çok popüler hale gelip kalabalıklaşmış olsa da hala ailecek güzel bir tatil yapabileceğiniz sakin yerler bulmanız mümkün Bozcaada’da. Çocukla Bozcaada’ya tatile gitmek yanınıza bir yığın oyuncak taşımak zorunda kalmamak anlamına da geliyor.

Çünkü burada yapılacak pek çok aktivite var. Mesela Bozcaada’nın sakin koylarında uçurtma uçurmak, frizbi ya da top oynamak, balık tutmak, Yerel Tarih Müzesi’ni gezip deniz kabukları hakkında bilgi almak gibi.

Ya da adanın çevresindeki küçük adacıkları, limandan tekne kiralayıp ziyaret etmek…

Güvenli koyları ve piknik alanları ile çocuklu aileler için harika bir tatil yeri olan Bozcaada, hava kirliliğinin ve trafiğin olmamasıyla da ailece sağlıklı bir ortamda konaklama imkanı sağlıyor.

Foça

Eski Foça ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor Foça. İzmir merkeze yakınlığıyla özellikle hafta sonları çok kalabalık olsa da hafta içleri deniz ve güneşle baş başa olma imkanı sağlıyor.

Eski Foça, daha büyük ve gelişmiş olduğundan merkez olarak adlandırabileceğimiz çarşı bölgesi sanki biraz şehirleşmiş gibi. Ama biraz arka sokaklara çıktığınızda sakinliğin sesini dinleyebiliyorsunuz. Pansiyon ve otelde konaklamanın yanı sıra burada uygun fiyata ev kiralayabilirsiniz.

Ancak hatırlatalım, Eski Foça merkezde denize girmek için büyük kumlu plajlar yok. Size özellikle Hanedan Plajı’nı tavsiye ederiz.

Yeni Foça’nın deniz suyu yaz başlarında Eski Foça’ya göre daha serin olabiliyor. Temmuz ve yaz aylarında su tamamen ısınmış oluyor. Ancak bizim size asıl tavsiyemiz eylül ayı. Çünkü o ay deniz adeta bir havuza dönüşüyor.

Yeni Foça’nın sakinliği en cazip taraflarından. Çocuklu aileler için denizin daha sığ olduğu Burunucu bölgesini tavsiye ederiz. Daha büyük çocuğu olan ve macerayı seven aileler, Yeni Foça’nın merkez bölgesinin dışında kalan kayalık koylarını yürüyerek keşfedebilirler.

Emin olun, pişman olmayacaksınız.

Çıralı

Tatilini ailece sakin bir ortamda çiçek kokuları, portakal ağaçları arasında geçirmek isteyenler için bir tavsiyemiz var: Çıralı. 2004 yılında, 87 sahil arasında dünyanın en temiz ve güzel plajı seçilen Çıralı, Antalya'ya yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Berrak denizi ve doğasıyla ünlü Çıralı, caretta caretta’ların da yumurtlama yerlerinden. Çocuklar için uzaktan caretta caretta gözlemi yapmak harika bir tatil deneyimi. Ailece Çıralı çevresindeki birçok yaylaya yürüyüş yapabilirsiniz.

Macera sevenlerdenseniz çadır kamp hizmeti veren yerlerden birinde kamp kurabilirsiniz.

Küçük çocuklu aileler için uygun olan Çıralı’da deniz suyu normal bir eğimle derinleşiyor, ani derinlik değişimi olmuyor.

You might be interested:  Ayvalıka uçakla ulaşım

pudra.com

Çocuklu aileler için en güzel tatil rotaları! En iyi çocuklu aileler için otel önerileri

Çocuğu olan aileler için en büyük sorunlardan biri, en uygun ve rahat vakit geçirebilecekleri tatil yerini bulmaktır. Kısa süren tatillerini en verimli şekilde geçirmek isteyen çocuklu ailelerin değerlendirebilecekleri tatil yerlerini ve otel seçmeden önce bilmeniz gerekenleri haberimizde derledik.

Çocuklar ile tatil yapmak oldukça zordur. Özellikle küçük çocuklu aileler, hem çocuklarıyla ilgilenmek hem de dinlenip eğlenmeyi aynı anda gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Aileler de çoğunlukla yıllık izin ya da ara tatil dönemini değerlendirdikleri kısa tatil süreçlerini, en iyi şekilde değerlendirme çabası içerisine giriyorlar.

Çocuklu bir ailenin en iyi tatili nerede yapabilecekleri sorusu, son dönemin yanıtı en çok merak edilen araştırmalarından oluyor.

Haberimizde; yanıt bulmaya kolaylık sağlayacak, ailecek rahat ve keyifli vakit geçirebilecekleri tatil yerlerine yer verdik. Ancak otel randevusu almadan önce çocuklarınızın güvenliği ve daha iyi bir tatil geçirebilmeleri için bilmeniz gereken önemli birkaç detay bulunuyor:

İLİŞKİLİ HABERPandemide gidebileceğiniz Türkiye için balayı tatil rotaları

 • Tutacağınız odada temizlik sonrası önem vermeniz gereken bir detay park yataklardır. Odanızda bir park yatak olup olmadığına emin olun. İki katlı olarak tasarlanan park yataklarda çocuklar üst kata yerleştirilir, alt kata ise eşyaları yerleştirilir.  
 • Eğer bebeğiniz varsa biberonlarının temizliği için bir sterilizasyon sağlanıp sağlanamadığına ve içecekleri sütün ısıtımı için odalarda bir ısıtıcı makinesinin olup olmadığına bakın.  
 • Çocuklarınız için sağlıklı, yaşlarına uygun menüye sahip olmalarına önem verin. Aynı zamanda onların güvenle oynayabilecekleri oyun alanlarının da olması gerekir.

ÇOCUKLU AİLELER İÇİN EN İYİ TATİL ROTALARI

# 1 AYVALIK

Popüler tatil beldelerinden olan Ayvalık; temiz havası, otantik yapısı ve uzun plajlarıyla ilgi görüyor. Bölgenin en meşhur plajlarından olan Sarımsaklı'nın deniz ve kumunun sığ olması, çocuklar için büyük bir güven oluşturuyor. 

# 2 SAPANCA 

Temiz havasıyla oldukça popüler olan Sapanca, özellikle hafta sonları ailecek yapılacak kısa tatiller için daha çok tercih edilir. Bölgede ailelerin keyifli vakit geçirirken, çocukların ayrı bir yerde vakit geçirebilecekleri tesisler bulunmaktadır.

# 3 MAŞUKİYE

Tesisleriyle meşhur olan Maşukiye, İstanbul ve çevre illerde oturan kişiler tarafından daha çok tercih edilir. Sapanca Gölü'ne de yakın olan bölgede, ailecek yemek yerken çocuklarınız da kendi başlarına vakit geçirebilirler. Doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz.

# 4 BELEK

Antalya'nın bir beldesi olan Belek, popüler yerlerde diğer yerlere görece kalabalıktan daha uzak rotalar arayanlar için idealdir. Oteller bölgesinde olmasından dolayı da sahil ve plajları düzenlidir. Bu yönden de ailelerin ilgisini çekmektedir. 

# 5 DATÇA

Dalgasız koylarıyla meşhur olan Datça, bu açıdan güvenilir yerlerden biridir. Ailelerin kısa süreli tatiller için tercih edebileceği, çocuklarıyla rahatça dolaşıp doğanın tadını çıkarabilecekleri bir yer olarak bilinir.

6 – MARMARİS

Ailecek gidilebilecek en iyi ve rahat tatil beldelerinden olan Marmaris, çocuklarınız için güvenli olanakların sunulduğu birçok oteli de bünyesinde bulundurur. 

Finger Feeding (Parmakla beslenme) yöntemi nedir? Şırınga ile bebek nasıl beslenir? Rüyada uçak düşmesi ne demek? Rüyada uçak düşmesi ve yanması ne anlama gelir?

Bebekli aileler için tatil rotaları

Bütün bir yıl çalışmanın çoğu kişi için en güzel tarafı tatile çıkma hayalidir. Özellikle yaz mevsimi bu hayali doruk noktasına çıkartır. “Peki nereye gideceğiz?” Bu soru her tatilci için çok kritik olmakla birlikte özellikle bebekle tatil yapacak aileler için bu seçim çok daha önemli.

Küçük çocuklu aileler için tatile gidilecek yerin temiz, kumlu ve sığ bir denizi, ince kumlu plajı ve konforlu konaklama imkânlarının olması gerekiyor. Turizm portalı Tatilsepeti.com, bu ihtiyaçları gözeterek, hem Ege’de hem de Akdeniz’de bebeğinizle gidebileceğiniz tatil rotalarını derledi. 

AYVALIK

Balıkesir'in popüler tatil beldelerinden biri olan Ayvalık, sahip olduğu taş sokakları, oksijeni bol doğası ve tertemiz denizi ile harika bir tatil imkânı sunuyor.

7 kilometre uzunluğundaki Sarımsaklı Plajı, beldenin en ünlü plajı olarak biliniyor.

Hem kum hem de denizinin sığ olmasından dolayı çocuklu aileler için Sarımsaklı Plajı'nın fazlasıyla ideal olduğunu söyleyebiliriz. 

BELEK

Antalya’nın turizm bölgesi Belek, otel çeşitliliği ile bebekli ailelerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Haksız da sayılmazlar. Mavi Bayraklı plajlarda çocuğunuz denizde oynarken sizin de içiniz rahat edecek. Üstelik hemen her otelde çocuklar için oyun parkları mevcut. Bu parklarda birlikte vakit geçirirken çok eğleneceksiniz. 

BODRUM

BODRUM’da gürültüden ve kalabalıktan uzak yerler seçildiğinde çocuğunuzla güzel bir tatil geçirilebilirsiniz. Bitez civarında temiz ve çok derin olmayan ince kumlu plajlar var. Gündoğan koyu da güzel bir alternatif. Akyarlar plajı da sığ denizi ile güvenli bir tercih olabilir.

ÇEŞME

İzmir'in popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşme, incecik kumlarla kaplı plajları ile çocuklu ailelerin de en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Özellikle Ilıca Plajı, küçük çocuğu olan ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği bir plaj. Deniz, uzun bir mesafe boyunca sığ ve sıcaklığı da oldukça ideal.

DATÇA

Kumu, güneşi, doğası ile eşsiz güzellikteki Datça, çocuklu aileler için uygun bir tatil yeri. Nemsiz ve bol oksijenli havası çocuklar için sağlıklı bir tatil imkânı sağlıyor.

Özellikle Kumluk Plajı, hem ince kumları hem de denizin sığ olmasından ötürü çocuklu ailelerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Sakinliğiyle meşhur Datça'da çocuklarınızla tarihî mekânları gezebilir, çam ormanlarında yürüyüş veya piknik yapabilirsiniz.

DİDİM

Ege'nin gözde tatil merkezlerinden biri olan Didim, tarihî yapıları, pırıl pırıl denizi ve altın sarısı kumsalları ile her yıl çok sayıda turisti misafir ediyor. Didim'in en meşhur plajı olan Altınkum ise çocuklu ailelerin güvenle denize girebileceği plajlardan biri. 500 metre uzunluğunda olan plaj, Mavi Bayrak ödüllü olması nedeniyle de tercih sebebi.

FOÇA

Eski Foça ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor. İzmir merkeze yakınlığıyla özellikle hafta sonları çok kalabalık olsa da hafta içleri deniz ve güneşle baş başa olma imkânı sağlıyor. Merkezde denize girmek için büyük kumlu plajlar yok ancak çevrede kum plajlar mevcut.Yeni Foça’da ise denizin daha sığ olduğu Burunucu mevkii ziyaret edilebilir.

ÖLÜDENİZ

ÖLÜDENİZ, çocuklu ailelerin tercih ettiği bir başka tatil beldesi. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, sezon boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Tertemiz kumsalları ve durgun denizi ile çocuklu ailelerin gözdesi olmaya aday.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *