Bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

·      Festival Özel Siparişi Eseri

RIAS Kammerchor Berlin, Ufuk & Bahar Dördüncü

İstanbul Müzik Festivali’nin güncel müzik üretimine katkıda bulunmak amacıyla verdiği eser siparişlerinden biri olan, Zeynep Gedizlioğlu’nun iki piyano için yazdığı eserin dünya prömiyeri Ufuk ve Bahar Dördüncü tarafından 14 Haziran Cuma akşamı Süreyya Operası’nda ENKA Vakfı’nın gösteri sponsorluğunda seslendirilecek.

2018 yılında dünyada sadece kadın bestecilere verilen tek ödül olan Heidelberg Kadın Sanatçı Ödülü’nü kazanan Zeynep Gedizlioğlu, bestecilik ve elektronik müzik alanında Wolfgang Rihm, Ivan Fedele, Theo Brandmüller, Daniel Teruggi ve François Donato gibi ustalardan eğitim aldı.

Konserin solistleri, dünya sahnelerinde ve özellikle çağdaş müzik alanında beğeniyle takip edilen piyano ikilisi Ufuk ve Bahar Dördüncü, araştırmaları ve yeni proje üretimleriyle 20. ve 21. yüzyıl piyano repertuvarının zenginleşmesine yıllardır katkıda bulunuyor.

İkilinin daha önce de birlikte çalıştıkları Berlin RIAS Oda Korosu ise Rönesans ve Barok dönemin aslına sadık yorumlarından, 19. yüzyılın müzik dünyasına yeni bir anlayış getiren Romantik dönem icralarına ve en zorlu dünya prömiyerlerine kadar standartları belirleyen bir konumda yer alıyor.

Konserde Şostakoviç ve Gedizlioğlu’ndan Brahms’ın aşk şarkılarına uzanan bir repertuvarla Berlin RIAS Oda Korosu ve Ufuk & Bahar Dördüncü olacak.

Konser öncesinde Konsere Doğru Etkinlikleri kapsamında besteci Özkan Manav’ın Zeynep Gedizlioğlu ile sohbeti Balo Salonunda gerçekleştirilecek. 

 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser
 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

·      Dünyanın en benzersiz piyanistlerinden Yuja Wang

Lüksemburg Filarmoni Orkestrası & Yuja Wang

Müzikal sezgisinin derinliği ve sahne karizmasıyla tanınan Çinli piyanist Yuja Wang, şef Gustavo Gimeno yönetimindeki Lüksemburg Filarmoni Orkestrası ile vereceği konserde müzikseverlere unutulmaz bir akşam vadediyor.

Dünyanın en benzersiz ve göz kamaştıran piyanistlerinden biri olarak kabul edilen Pekin doğumlu Yuja Wang, 2005 yılında Pinchas Zucherman’ın yönetimindeki National Arts Center Orkestrası eşliğinde ilk konserini verdiği günden bu yana dünyanın dört bir yanında önemli orkestralara konuk oldu ve turnelere çıktı.

Müzik direktörü Gustavo Gimeno yönetiminde İstanbul Müzik Festivali’ne ilk kez konuk olacak Lüksemburg Filarmoni Orkestrası, 1933’te kuruluşundan bu yana dünyanın dört bir yanından önemli şefleri ve solistleri konuk ettiği gibi Avrupa, Asya ve Amerika’da turnelere çıkıyor.

Lüksemburg Filarmoni Orkestrası kayıtları Grammy, Diapason d’Or, Chocdu Monde de la Musique, Charles Cros dahil pek çok ödüle sahip.

Konser öncesinde Konsere Doğru Etkinlikleri kapsamında piyanist ve orkestra şefi Can Okan’ın “Modernist Çeşitlemeler” başlıklı konuşması gerçekleştirilecek. 

 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser
 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser
 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

·      Yıldızları Buluşturan Konser

Yıldızlarla Oda Müziği –I: Faust & Queyras & Melnikov

İstanbul Müzik Festivali’nin klasik müziğin yıldızlarını buluşturduğu serisi Yıldızlarla Oda Müziği’nin ilk konserinde dünyada Beethoven Yılı olarak kutlanacak 2020’ye gönderme yapan bir programla, her biri seçkin birer Beethoven yorumcusu olan Isabelle Faust, Jean-Guihen Queyras ve Alexander Melnikov bir araya geliyor. 19.

yüzyıl klasiklerine getirdikleri taze yaklaşımlarıyla dikkatleri üzerlerine çeken Faust, Queyras ve Melnikov’un Beethoven üçlüleri albümü için New York Times, “bu mükemmel müzisyenler Beethoven’a güçlü ve kavrayışlı bir yorum getiriyorlar” diyor. Faust, Queyras ve Melnikov’un bir araya geldiği Yıldızlar Oda Müziği-I konseri 16 Haziran Pazar günü saat 20.

00’de İş Sanat Konser Salonu’nda Nobel İlaç gösteri sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

Konser öncesinde Konsere Doğru Etkinlikleri kapsamında Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Levent Kavas “Aydınlanma: Dönüşlü mü, Edilgen mi?” başlıklı bir konuşma yapacak.

bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

·      Üç Denizin Sesi Olarak Anılan Tekfen Filarmoni Orkestrası

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Daniel Müller-Schott

Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın şef Aziz Shokhakimov yönteminde günümüzün en ünlü viyolonselcilerinden biri olan Daniel Müller-Schott ile bir araya geleceği konser, 17 Haziran Pazartesi akşamı Aya İrini Müzesi’nde Tekfen Vakfı’nın gösteri sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

New York Times’ın “yakıcı tekniğe sahip korkusuz bir icracı” olarak tanımladığı Daniel Müller-Schott ve şef Aziz Shokhakimov, Kasım 2018’de Deutsches Berlin Senfoni Orkestrası ile kaydettikleri albümden sonra bu kez Tekfen Filarmoni Orkestrası eşliğinde müzikal yolculuklarına Şostakoviç ile festivalde devam ediyorlar.

Konserde ayrıca festivalin “Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı” temasına gönderme yapan, Çaykovski’nin “bestelediğim en iyi şey” dediği 6. Senfoni’sini de seslendirilecek.  

 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser
 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

·      BİFO ile Yıldızlar Geçidi​

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası: Sokolov & Hakhnazaryan & Avdeeva

Beethoven Yılı’na doğru, bestecinin birden fazla solo çalgı için yazdığı tek konçerto olan Üçlü Konçerto günümüzün parlayan yıldızları Valeriy Sokolov, Narek Hakhnazaryan ve Yulianna Avdeeva’nın yorumuyla 22 Haziran Cumartesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Borusan Holding gösteri sponsorluğunda müzikseverlerle buluşacak. Konserde ayrıca Efdal Altun ve Çağ Erçağ solistliğinde Strauss’un Don Kişot’u seslendirilecek. Sascha Goetzel’in sanat yönetmenliği ve sürekli şefliğinde yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da başarılı konserlere imza atan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2018 Aralık’ında Almanya’da çeşitli şehirlerin yanı sıra Amsterdam Concertgebouw ve Paris Champs Elysées Tiyatrosu’nda Avrupalı müzikseverlerle buluştu. Konserin ikinci eseri olan Don Kişot’ta Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası viyola grup şefi Efdal Altun ve viyolonsel grup şefi Çağ Erçağ solist olarak sahneye çıkacaklar.

Konser öncesinde Konsere Doğru Etkinlikleri kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Gözkân’ın “Aydınlanma ve Kant” başlıklı konuşması gerçekleştirilecek. 

 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser
 • bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

·      Yaşama Övgü “HUMAN REQUIEM”

“HUMAN REQUIEM”

Berlin Radyo Korosu, çekirdek repertuvarında yer alan Brahms’ın Alman Requiemi’ni alışılmadık bir deneyime dönüştürüyor. Sahne ile izleyici arasındaki ayrımın ortadan kalktığı, müziğin çok yakın ve kişisel bir hâl aldığı “Human Requiem”de geleneksel konser deneyimleri yerle bir oluyor.

Metin, insanlar, mekân ve ses arasında yepyeni bir dizi ilişki kuran bu performansta dinleyiciler müziğin tam ortasında, içinde yer alıyor; müzikle hareket ediyor, onun bir parçası hâline geliyor. Berlin Radyo Korosu, “Human Requiem”i 2012’den bu yana tüm dünyada sahneliyor.

Üç Grammy Ödülü sahibi topluluk, sezonda 60 konser ve yurt dışı turneleri gerçekleştiriyor.

Festivalin bu yılki “Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı” temasına gönderme yapan “Human Requiem”in 28 Haziran Cuma akşamki konseri öncesinde, Konsere Doğru Etkinlikleri kapsamında müzik yazarı ve İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu Üyesi Aydın Büke’nin “Brahms ve Requiemi” başlıklı konuşması gerçekleştirilecek. 

·      Festivalde Görkemli Kapanış

ŞANGHAY FİLARMONİ ORKESTRASI & FAZIL SAY

47. İstanbul Müzik Festivali’nin kapanışında, Türkiye’de ilk kez konser verecek Şanghay Filarmoni Orkestrası, 2008 yılından bu yana daimî şefi olan Liang Zhang yönetiminde ve Fazıl Say solistliğinde sahneye çıkacak. Le Figaro gazetesinin 21.

yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak gösterdiği Fazıl Say, 25 yılı aşkın süredir klasik müzik dünyasında eşine ender rastlanan bir şekilde dinleyicilerine doğrudan ulaşıyor. Fazıl Say bugüne kadar beş kıtada konserler verdi ve çağımızın büyük şefleriyle çaldı.

Fazıl Say, festivalin kapanış konserinde seslendireceği Beethoven’ın 3. Piyano Konçertosu’nu Gianandrea Noseda yönetimindeki Senfoni Orkestrası eşliğinde kaydetmişti.

Bu konser 2020 Beethoven Yılı’na doğru büyük besteciye bir kez daha saygı duruşunda bulunurken Çin’in klasik müzikteki güçlü temsilcisi Şanghay Filarmoni Orkestrası’nı ilk kez İstanbul’da ağırlayacak.

Kökeni 1950’ye dayanan orkestra; Yo-Yo Ma, Lang Lang, Isaac Stern, Itzhak Perlman, Vladimir Ashkenazy, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras, Jessye Norman gibi solistleri konuk etti. Ayrıca İngiliz Kraliyet Balesi, Paris Ulusal Operası Balesi, Mariinsky Tiyatrosu Balesi gibi topluluklarla iş birliği yaptı.

*47. İstanbul Müzik Festivali biletleri, Biletix satış kanalları ve İKSV ana gişeden (Pazar günü hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında, hizmet bedeli olmadan) satın alınabiliyor. Üyelikleriyle İKSV'nin sene boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletlerini de %25’e varan indirimli fiyatlarla alabiliyor. 

Contents

You might be interested:  Jules Verne Hangi Tür Roman?

Başka bir dünyanın izinde beş konser

bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

SALİHA SULTAN

Kovid kısıtlamalarının özlenen etkinliklerinden 49. İstanbul Müzik Şenliği bu yaz bütün etkinliklerini açık havada İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 16 Eylül’e kadar sürecek şenlik ‘Başka Bir Dünya Mümkün’ temasıyla pandemi sürecinde yaşanan bütün kaygıları, tasaları, buhranları müziğin uygunlaştırıcı notalarıyla dağıtmak için karşımızda.

14 farklı yerde, Türkiye ve yurt dışından 30’un üzerinde solist, topluluk ve orkestranın sahne aldığı, birçok yıldız ismin konuk olduğu şenlikte kaçırılmaması gereken 5 konseri KARAR okurları için derledik.

Gitmek istediğiniz konserlerin biletlerini İKSV’nin internet sitesinden alabilirsiniz. Bonus olarak şenlik kapsamında Atatürk Kent Ormanı, Fenerbahçe ve Yıldız parklarında hafta sonları düzenlenecek fiyatsız konserleri de takip edebilirsiniz.

ORKESTRA HANDE KÜDEN İÇİN ÇALACAK

139 yıllık tarihinde Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 1’inci keman kümesine asli üye olarak Türkiye’den kabul edilen birinci keman sanatkarı olan Hande Küden, şenlik izleyicisiyle buluşuyor.

Küden’e, geçen yıl İstanbul Müzik Şenliği kapsamında pandemi şartlarında kurulan ve Ricordi Şeflik Mükafatı sahibi Cem Mansur idaresindeki Şenlik Orkestrası eşlik edecek.

Saint Benoit Fransız Lisesi Büyük Avlusu’nda bir ortaya gelecek müzikseverler birbirinden özel yapıtlarla, hayatın ve tabiatın tınısını müzik üzerinden kelama döken bir konser tecrübesi yaşayacak.

BORUSAN OUARTET & PAUL MEYER

Borusan Quartet ve Fransız klarnet sanatkarı Paul Meyer şenlikte buluşuyor.

Fransa Sanat ve Edebiyat Nişanı sahibi de olan, şu ana kadar dünyaca ünlü orkestralarla çalışmalarıyla ve Martha Argerich, Mstislav Rostropovich, Yo-Yo Ma üzere sanatkarlarla birlikte gerçekleştirdiği işbirlikleriyle tanınan Meyer, konserde klarnet için yazılmış en erken ve en hoş yapıtlardan birini seslendirecek. Dinleyiciler, Sakıp Sabancı Müzesi’nin tarihi fıstık ağaçlarıyla çevrili terasında, Mozart’ın tamamlanmış tek klarnet beşlisi Stadler’i, Meyer virtüözitesiyle keşfedecek.

bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

DÖRDÜNCÜ KARDEŞLERDEN ‘İSYAN’

Çağdaş müzikte Türkiye’nin sesini tüm dünyaya duyuran Ufuk&Bahar Dördüncü, şenliğe ‘Sahnede İsyan’ projesiyle katılıyor. Debussy ve Stravinsky’nin yapıtlarından oluşan proje, Jean-Luc Godard’ın asistanı Fabrice Aragno tarafından filmleştirildi.

Aragno, bu proje için Nijinsky’nin arşiv imgeleri, eskizler ve fotoğraflardan oluşturduğu sineması ile Debussy ve Stravinsky’nin ikonik yapıtlarını bir ortaya getiriyor.

Tabiat, dans, Mısır ve Prag ihtilallerinden esinlenerek oluşturulan sinema eşliğinde eşsiz bir görsel ve işitsel tecrübe Saint Benoit Fransız Lisesi Büyük Avlu’da yaşanacak.

bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

LEVICKIS’TEN PİAZOLLA ŞÖLENİ

Şenlik, müzik tarihine ismini altın harflerle kazıyan Arjantinli bandoneon sanatkarı ve bestekar Astor Piazzolla’nın 100’üncü yaşını özel bir konserle kutluyor.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın, müzikalitesi, sahne karizması ve dinamik performanslarıyla izleyicilerini büyüleyen akordeon sanatkarı Martynas Levickis’e eşlik edeceği konserde BİFO’yu, Avrupa’nın en heyecan verici ve yetenekli sanatkarlarından biri kabul edilen Norveçli şef Tabita Berglund yönetecek.

Maximum Uniq Açıkhava’da gerçekleşecek bu özel konserde tango ihtilalini gerçekleştiren kişi olarak tanınan Piazzolla’nın renkli dünyası izleyiciye açılacak.

bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser

KENT SINIRLARINDAN ‘MÜZİK ROTASI’

Şenliğin en özel projelerinden Müzik Rotası, 6’ncı yılında birinci defa müzikseverlerle kent sınırları vapurunda buluşuyor.

11 Eylül Cumartesi günü 11:00 ve 14:00’te, İstanbul’un bir ucundan öteki ucuna yapılacak iki çeşitten oluşan Müzik Rotası’nın kalkış ve varış iskelesi Kabataş İskelesi olacak.

Her bir çeşitte üç başka konsere mesken sahipliği yapacak aktifliğin birinci konserinde, başarılı kemancı Orest Smovhz ve kontrbasçı Nazarii Stets, klasikten çağdaşa uzanan bir programla sahnede olacak.

Akabinde Müzik Rotası, renkli ve sıradışı repertuvarıyla dikkat çeken Aureum Saksofon Dörtlüsü ile devam edecek. Son konserde ise dört çellistten oluşan Cello Paradiso, Vivaldi’den Albioni’ye, Şostakoviç’ten Fazıl Say’a uzanan bir programla Müzik Rotası’nı tamamlayacak. Konser ortalarında ise rehber anlatımıyla eşsiz İstanbul olacak…

Karar

23  Ağustos 2021   | bu hafta sonu İstanbulda kaçırılmayacak 6 Şahane konser  ®️   |   İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Hafta sonu ne yapsak?

06 Aralık 2019 Cuma, 17:39

BORUSAN'DA ELEKTRONİK MÜZİK

Beyoğlu'ndaki Borusan Müzik Evi sezona hızlı bir başlangıç yaptı ve vitesi artırarak devam ediyor. Bu hafta sonunda (hatta tüm aralık ayında) elektronik müzik tutkunları için kaçırılmayacak konserler var mekanda. Cuma gecesi elektronik müzikte “yeni klasik” olarak adlandırılan akımın ülkemizdeki öncülerinden Akın Sevgör, yeni albümü Formations’ı dinleyicilerin beğenisine sunacak.

7 Aralık Cumartesi akşamı ise Nova Müzik konserlerinin 30.’sunun kutlandığı serinin ikinci konserinde, Nepal/Tibet kökenlerinden beslenen Aïsha Devi sahne alacak.

Prodüksiyon ve performanslarında meditasyon tekniklerini uygulayan sanatçı; metafiziksel araştırmaların, ayinsel pratiklerin ve şifa veren frekansların kanallarını alternatif kulüp/elektronik müzik paradigmalarına yerleştirmeye çalışıyor. Bu konserde Devi’ye görsel/işitsel setiyle Emile Barret eşlik edecek.

Devi ve Barret’nin performansından önce ise sahnede bu dünyaya ait olmayan imgeleri, kayıp, yokluk, sınırsız törensel büyüklüklerin yarattığı duyguları ustalıkla gerçeğe dönüştürebilen ikili Common Eider, King Eider olacak.

 • Akın Sevgör
 • 6 Aralık Cuma, Saat: 21.00 / Borusan Müzik Evi
 • Aïsha Devi (Live AV Feat. Emile Barret) & Common Eider, King Eider
 • 7 Aralık Cumartesi, Saat: 21.00 / Borusan Müzik Evi

MÜJDAT GEZEN'DEN 'PERA MÜZİKALİ'

Tiyatromuzun duayenlerinden Müjdat Gezen'in yazıp yönettiği “Pera Müzikali” hafta sonunda tiyatroya gitmek isteyenlere önereceğimiz gösteri olacak bu hafta.

Kalabalık oyuncu kadrosuyla dikkat çeken müzikalde başlıca rollerde Cüneyt Arkın, Gönül Yazar gibi efsane isimlerin yanı sıra Barış Taşkın, Kıvanç Tiner, Yaşar Ayvacı, Seran Bilgi, Emre Özmen gibi sanatçılar ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi mezunları Sude Albayrak, Cengiz Gezgin ve Sonat Tokuç da yer alıyor.

Avrupa Yakası’nın geçmişten günümüze eğlence hayatını tiyatro sahnesine taşıyan “Pera Müzikali”nde Cüneyt Arkın’ın oğlu Kaan Arkın babasıyla birlikte rol alırken Levent Kırca ile Oya Başar’ın kızı Ayşe Kırca da sahne alacak.

“Pera Müzikali”

8 Aralık Pazar, Saat: 15.00 / Türker İnanoğlu Maslak (TİM) Show Center

ARTER'DE AİLECE ÖĞRENMEK…

Hafta sonları çocuklar için kaliteli etkinlikler bulmak çok kolay olmaz, bilirim. neyse ki son yıllarda bu imkanlar çeşitlenmeye başladı. yeni açılan Arter'i gördünüz mü bilmem, ama bu hafta sonu hem Arter'i görüp sergileri gezmek hem de çocuğunuzla nitelikli bir zaman geçirmek için özel bir tavsiyem var: “Ailece Sanat”…

İnci Furni’nin, Arter’in açılış programında yer alan Bir An İçin Durdu sergisindeki büyük ölçekli desenlerden yola çıkan “Ailece Sanat: Anlık İzler” başlıklı atölye çalışmasında çocuklar ve onlara eşlik eden yetişkinler, sergideki eserleri inceleyerek sanatçının yaklaşımı hakkında bilgi edinecekler.

Ardından, sanatçının deyimiyle “vücut hareketinin bir anlık izi” olan kendi desenlerini yapmaya başlayacaklar. Denemeye değer.

ZORLU PSM'DE TÜM GECE MÜZİK

Bu hafta şansımız elektronik müzikten açıldı anlaşılan, zira Zorlu PSM'de de yine bu türde tavsiye edeceğimiz bir performans var. Sónar Istanbul’da imza attığı hafızalardan silinmeyen performansından sonra HAAi, All Night Long Set’iyle 7 Aralık’ta yeniden %100 Studio sahnesinde dans müziği tutkunlarıyla buluşacak.

DJ kabininde ve stüdyodaki üretimlerine dair “Yoğun basları ve perküsyonları olan, dokulu müzikleri sevdiğini” dile getiren HAAi, ilk kısaçaları DaDaDa’yı, kendi plak şirketi Coconut Beats üzerinden yayınlamış; onu takip eden ve HAAi’nin rüya gibi vokalleri ile dalgalı davulları ve harmonik zil seslerini birleştirdiği “Be Good” ise Ağustos 2017’de müzikseverler ile buluşmuştu.

HAAi (All Night Long Set)

7 Aralık Cumartesi, Saat: 23.55 / Zorlu PSM %100 Stüdyo

YILIN EN İYİ FİLMLERİNDEN…

Cannes Film Festivali'nde gösterilen ve En İyi Senaryo ödülünü alan “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” geçen günlerde İngiliz saygın sinema dergisi Sight & Sound tarafından 2019'un en iyi filmleri listesinde 5. sırada yer aldı.

Fransız sinemasının önde gelen kadın yönetmenlerinden biri olan Céline Sciamma'nın yönettiği film Başka Sinema kapsamında vizyona girdi ve hafta sonu sinemaya gitmek isteyenler için güçlü bir seçenek doğrusu. Konusunu merak edenler için kısaca: Ressam Marianne’a, manastırdan henüz çıkan ve evlenmek üzere olan genç Héloïse’in portresi sipariş edilir.

You might be interested:  Ceviz Kıracağı Hangi Tür Kaldıraçtır?

Ancak Marianne, bu portreyi Héloïse’dan habersiz çizmelidir. Bu kısıtlamanın önüne geçmek için Marianne, gönülsüz gelin adayı Héloïse’ı önce gözlemler sonra da onunla yakınlaşır.

BAZI HAYVANLAR HÂLÂ DAHA EŞİT

George Orwell'in unutulmaz eseri “Hayvan Çiftliği” yeni ve çok farklı tasarımıyla kitapçılardaki yerini aldı. Bu hafta sonu evden çıkmaya üşenenler ya da evde vakit geçirmeyi tercih edenler için Can yayınları tarafından piyasaya sürülen bu özel kitabı okumak üyü bir alternatif olabilir sanki.

Utku Lomlu'nun özgün tasarımıyla tam bir nesne-kitap olarak beğenimize sunulan “Hayvan Çiftliği”ni Celal Üster Türkçeye kazandırdı.  Bu özel baskıda ayrıca seramik sanatçısı Hülya Sözer’in yaptığı çamurdan heykellerin yer aldığı, kitaptaki en çarpıcı sahneleri anlatan görseller de bulunuyor.

Tam bir koleksiyon parçası.

Caz kalpli İstanbul

18. İstanbul Caz Festivali, 40’ın üzerinde konser, 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyla yine İstanbul’un kalbini cazla dolduracak.

İstanbul Caz Festivali konserleri bu yıl Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Arkeoloji Müzesi, Aya İrini Müzesi, İstanbul Modern, İstinyePark, Salon ve The Marmara Esma Sultan gibi klasikleşmiş mekânların yanı sıra ilk defa bir konser mekânı olarak kullanılacak olan Tersane Sahnesi ve santralistanbul Kıyı Amfi’de gerçekleşecek. Tünel Şenliği’ndeki mekânlar da dâhil olmak üzere toplam 25 farklı etkinlik mekânı ile festival şehrin farklı noktalarına yayılacak.

İstanbul Caz Festivali'nin, geçen sene ilkini gerçekleştirdiği ve büyük ilgi gören etkinliği Tünel Şenliği’nin ikincisi, festivalin ilk hafta sonu, geçtiğimiz yıla göre daha da kapsamlı programıyla, müzikseverlerle buluşacak.

2 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek Tünel Şenliği'nde, Tünel ve Galata meydanlarında kurulacak ana sahnelerin yanı sıra Beyoğlu, Şişhane, Galata, Asmalımescit bölgelerinde sokaklarda ve birçok farklı mekânda gerçekleştirilecek konserler, atölye çalışmaları, özel sergiler, ikramlar ve etkinliklerle, “festival içinde festival” geç saatlere kadar devam edecek.

Festivalin bu yılki yeni ve en ilginç etkinliklerinden biri ise adını yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü caz müzisyeni Esbjörn Svensson’un grubu e.s.t’ye ait bir albümden (Strange Place For Snow) alan “A Strange Place for Jazz – Caz için Farklı Bir Yer” başlıklı gece olacak.

Festival kapsamında 9 Temmuz Cumartesi akşamı Haliç’te yer alan tarihi tersanede gerçekleşecek bu özel konserde yenilikçi ve yaratıcı projeleri ile caz müziğine yeni ufuklar kazandıran dünyaca tanınmış üç grup arka arkaya sahne alacak. e.s.t.

grubunun basçısı Dan Berglund’un yeni grubu Tonbruket, Arto Tunçboyacıyan’ın konuk sanatçı olacağı İlhan Erşahin’in projesi “Love Trio” ve ünlü fusion grubu ile caz dünyasının iki yıldız ismi Bill Evans ve Randy Brecker’la Medeski Martin & Wood’u aynı sahnede buluşturacak Soulbop konserlerinin yanı sıra gece boyunca farklı aktiviteler ve ikramlarla Tersane Sahnesi, caz severler için vazgeçilmez bir festival mekânına dönüşecek.

18. İstanbul Caz Festivali’nin programı Salon’da yapılan basın davetiyle tanıtıldı. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in açış konuşmasının ardından bu yıl 14. kez festival sponsorluğunu üstlenen Garanti Bankası adına Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Birim Müdürü Elif Güvenen bir konuşma yaptı.

Elif Güvenen konuşmasında “Garanti Bankası olarak 14 yıldır festivalin ana sponsoru olmaktan mutluluk duyuyoruz. Festival, 18 yıldır aralarında dünyaca ünlü isimlerin de olduğu yüzlerce sanatçıyı müzikseverlerle buluşturarak Türkiye’de bir caz kültürü oluşmasını sağladı.

Biz de Garanti Bankası olarak “Garanti Caz Yeşili” sloganıyla Türkiye’de caz müziğinin sevilmesine ve yaygınlaştırılmasına uzun yıllardır destek veriyoruz. Bu kapsamda, İKSV ile aynı amaç doğrultusunda 14 yıldır devam eden işbirliğimiz her sene daha da güçleniyor.

Heyecanla beklenen konserlerin yanı sıra Garanti Bankası olarak düzenleyeceğimiz sokak etkinlikleriyle de Caz Kalpli İstanbul’un nabzını yükselteceğiz.” dedi.

İstanbul Caz Festivali Basın Tanıtım Partisi, İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in programı açıklamasının ardından Nejat Eczacıbaşı Binası’nın en üst katında yer alan X Restaurant & Bar’ın terasında devam etti.

18. İstanbul Caz Festivali 30 Haziran Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan’da gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlıyor. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, 7 Mayıs Cumartesi gününden itibaren Biletix satış kanalları ile İKSV’de (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane) satışa sunulacak.

 • FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ OKAY TEMİZ’E
 • İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl, 50 yılı aşkın müzik kariyeri boyunca Anadolu’nun sesleri ve müziğini, caz ve güncel müzikler ile birleştiren yenilikçi çalışma ve albümleri ile ismini duyuran, dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli festival ve mekânlarında konserler veren ve Türkiye’den de pek çok müzisyeni keşfedip uluslararası sahneye taşıyan bir ustaya, Okay Temiz’e verilecek.

Okay Temiz, Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarı’nda aldığı vurmalı çalgılar ve timpani eğitiminin ardından 1955’te profesyonel müzik yaşantısına adım attı.

60’lı yılların sonlarında İsveç’e giden Temiz, doğaçlama alanında büyük etkisi olan trompetçi Maffy Falay ile Türk folklor melodilerindeki kıvraklık ve ritmi farklı bir platformda açığa çıkardıkları Sevda grubunu kurdu.

Temiz’in 1974 yılında kurduğu ve Batı müziği ve Türk enstrümanlarını bir araya getirerek ilginç bir senteze ulaşan grubu Oriental Wind, Türk caz tarihinin kült topluluklarından biri haline geldi. Kendi adına 20’yi aşkın albüm kaydı bulunan ve 40’ı aşkın albümde müzisyen olarak yer alan sanatçı, 50 yılı aşan kariyerinde sayısız konser verdi ve festivallere katıldı.

Tüm vurmalı çalgıları kendine özgü yorumlayabilen Temiz, kendi el yapımı olan bakır davulları, “Elektrikli Sihirli Piramit”i, “Artemiz” isimli metal enstrümanı da içeren geniş bir etnik ve elektronik çalgılar koleksiyonuna da sahip. Okay Temiz’e ödülü, festivalin 30 Haziran Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan’da gerçekleştirilecek açılış töreninde takdim edilecek.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN AÇILIŞ KONSERİ, TÜRK CAZININ YILDIZLARINI AYNI SAHNEDE BULUŞTURACAK

18. İstanbul Caz Festivali 30 Haziran Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan’da, özel bir konserle açılıyor. Bu yıl açılış konseri iki bölümden oluşacak. Gecenin ilk bölümünde caz standartlarını kendine has yorumuyla seslendiren Simavi; ikinci bölümde ise Türkiye caz sahnesinin önemli bir ustası, Emin Fındıkoğlu ve topluluğu konser verecek.

New York Observer tarafından “Yeni Frank Sinatra” olarak tanımlanan Simavi, New York’s Lincoln Center, Florence Gould Hall, The Lighthouse gibi prestijli konser salonlarında sahne aldı, seslendirdiği efsane şarkılarla hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturmanın yanı sıra Amerika’da televizyon şovlarının aranılan yıldızı oldu.

Cüneyt Sermet ve Arif Mardin’le çalışan Emin Fındıkoğlu, 1966’da Boston Berklee School of Music mezunu. İsveçli saksafon devi Lennart Jansson ile ortak çalışmalar yapan ve 1970lerin başında Avrupa’da çeşitli orkestralarda çalan Fındıkoğlu Türk caz sahnesinin önde gelen üflemeli müzisyenleri ile Euphony (1986) ve Détente (1999) gibi grupları kurdu.

TÜNEL ŞENLİĞİ CAZSEVERLERİ SOKAKLARA ÇAĞIRIYOR!

İstanbul Caz Festivali geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Tünel’i bir şenlik alanına çevirecek! Festivalin ilk hafta sonunda, 2 Temmuz Cumartesi akşamı düzenlenecek Tünel Şenliği’yle festival, kentin kültür-sanat yaşamının nabzının attığı Beyoğlu, Tünel, Asmalımescit, Şişhane ve Galata bölgesinde bir kez daha “festival içinde festival” yaratacak.

Coca-Cola ve Vodafone eş-sponsorluğu, Hollanda Konsolosluğu ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle 2 Temmuz Cumartesi günü saat 18.

00’de başlayacak şenlik, Beyoğlu ve Galata bölgesinde sokaklarda ve değişik mekânlarda ücretli ve ücretsiz konserler, atölye çalışmaları, özel sergiler ve ikramlarla gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edecek.

Tünel Şenliği’nin ayrıntılı programı, bölgede birbirine yakın mekânların haritası üzerinden takip edilebilecek.

Galata ve Tünel’de kurulacak iki ana sahnedeki ücretsiz konserlerle bütün bölgede bir festival atmosferi yaşanırken gece boyunca seyirciler değişik mekânlar ve sahneler arasında mekik dokuyarak, birbirinden farklı etkinliklere katılacak.

Salon, Salt Beyoğlu, Nardis Jazz Club, Hollanda Konsolosluğu Bahçesi, İtalyan Kültür Merkezi ve Galata Cabaret gibi Tünel bölgesinin renkli mekânlarında gece boyunca sahne alacak sanatçılar arasında Okay Temiz, Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü (Konuk sanatçı: Hakan Behlil), Neil Cowley Trio, The Souljazz Orchestra, Mdungu, Pinettes Brass Band, East Park Reggae Collective, Elif Çağlar, Jehan Barbur ve Emir Ersoy gibi isimler yer alıyor.

 1. AÇIK HAVA SAHNESİ’NDE EFSANE İSİMLER
 2. FESTİVALDE BİR DÜNYA PRÖMİYERİ:
 3. ÜÇ CAZ EFSANESİNDEN MILES DAVIS’E SAYGI DURUŞU:HANCOCK, MILLER VE SHORTER’LA “TRIBUTE TO MILES”
You might be interested:  Burnun Solunuma Elverişli Ne Tür Özellikleri Vardır?

Müzik dehası Miles Davis’in ölümünün 20. yılında, sanatçıya saygı duruşu niteliğinde bir proje hayat buluyor. Davis’le daha önce çalışmış üç efsane isim, Marcus Miller, Wayne Shorter ve Herbie Hancock, Amerikalı müzik dâhisi Miles Davis’in anısına düzenlenecek olan bu konserde bir araya gelecek.

Miles Davis’le yolu genç yaşta kesişmiş olan Marcus Miller’in müzik direktörlüğünde düzenlenen “Tribute To Miles” başlıklı projenin dünya prömiyeri İstanbul Caz Festivali kapsamında 7 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

Piyanoda Herbie Hancock, saksafonda Wayne Shorter, bas gitar ve bas klarnette Marcus Miller ile trompette Sean Jones ve davulda Sean Rickman’ı bir araya getiren proje, Miles Davis’in 50’li yıllardaki bop ve cool döneminden, ‘70’lerdeki deneysel-elektrik çalışmalarına ve 80’li yıllardaki son dönemine uzanacak.

Son provaları İstanbul’da yapılacak olan “Tribute To Miles” başlıklı proje için sanatçılar üç gün boyunca İstanbul’da hazırlanacak. “Tribute To Miles” projesi, İstanbul Caz Festivali’ndeki dünya prömiyerinin ardından, Avrupa’da sadece dokuz konserle daha izleyicilerle buluşarak Miles Davis’in cazın yapıtaşları arasında sayılan eserlerini bir retrospektif olarak sunmaya hazırlanıyor.

FESTİVALDE USTA KADIN VOKALLERİN GECESİ:DIANNE REEVES, ANGELIQUE KIDJO VE LIZZ WRIGHT İLE “SING THE TRUTH”

2007 yılında, Nina Simone anısına başlatılan ve Nina Simone repertuarının ünlü sanatçılarca seslendirildiği “Sing The Truth” projesi, farklı müzikal gelenekleri yaşatmak üzere devam ediyor.

İstanbul Caz Festivali kapsamında 12 Temmuz Salı akşamı saat 21.

00’de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek “Sing the Truth” gecesinde caz, folk, R&B, gospel ve blues dünyasından büyük kadın şarkıcıların güçlü şarkıları yeniden hayat bulacak.

Yıldız vokaller Batı Afrika müziğini R&B, caz ve funk ile buluşturan Angelique Kidjo, Grammy ödülünü üst üste üç kere almayı başaran tek kadın caz vokalisti olan Dianne Reeves ve 2003’teki ilk albümünden bu yana büyük ilgi toplayan Lizz Wright, bu özel konserde Afro-Amerikan kadın şarkıcı geleneğini parlak bir performansla sahneye taşıyacaklar. Konserde, kısa süre önce yaşama veda eden efsanevi kadınlar, Miriam Makeba, Abbey Lincoln ve Odetta’nın yanı sıra Billie Holiday, Lauryn Hill, Tracey Chapman ve Aretha Franklin gibi Afro-Amerikan kadın şarkıcı geleneğinin önde gelen isimlerinin parçaları seslendirilecek. Kadın vokallerin “all-star” kadrosuna, piyanoda Geri Allen, davullarda aynı zamanda projenin müzik direktörü de olan Terri Lyne Carrington, basta James Genus ve gitarda Romero Lubambo eşlik edecek.

“Sing the Truth” projesi daha önce 2008 yılında 15. İstanbul Caz Festivali kapsamında yer almış ve Dee Dee Bridgewater, Stacey Kent, Raul Midon ve Sibel Köse gibi isimler Nina Simone’un unutulmaz parçalarını seslendirmişti.

RANDY CRAWFORD & JOE SAMPLE VE NATALIE COLEUNUTULMAYAN ŞARKILARIYLA AÇIKHAVA SAHNESİ’NDE

İstanbul Caz Festivali seyircilerinin sabırsızlıkla beklediği ve pop-caz sahnesinin en sevilen ikililerinden olan Randy Crawford ve Joe Sample ile dünyanın en iyi caz şarkıcılarından biri olarak kabul edilen Natalie Cole, 13 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00’de Açık Hava Sahnesi’ne konuk oluyor. İki bölümden oluşacak bu mükemmel caz gecesi, Randy Crawford ve Joe Sample’ın ardından, Natalie Cole’nin konseriyle devam edecek.

Pop, caz ve R&B’nin harika bir karışımını sunduğu eşsiz vokal tekniğiyle dikkatleri çeken Randy Crawford, müzik kariyerine 1960’ların sonunda, Quincy Jones ve George Benson gibi büyük isimlerle ve ardından da Joe Sample’ın “The Crusaders” grubuyla şarkı söyleyerek başladı.

Pop-caz sahnesinin en önemli isimlerinden, Amerikalı piyanist Joe Sample ise Miles Davis, Tina Turner, Marvin Gaye, George Benson ve B.B. King gibi dünyaca ünlü isimlerle birlikte çalıştı. Crawford ve the Crusaders'ın yolları aradan geçen 30 yıl içinde farklı projelerde yeniden kesişti.

Sample ve Crawford, son olarak 2009 yılında “No Regrets” isimli albümleri ile bir kez daha hayranlarıyla buluştu. 30 senelik bir aradan sonra yeniden yolları kesişen ve beraber iki albüm çıkaran Crawford ve Sample, 14.

Uluslararası İstanbul Caz Festivali’ne de konuk olmuş ve seyirciden büyük alkış almışlardı.

Gecenin ikinci bölümünde albümleri 50 milyondan fazla satan, şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu, ülkemizde de çok sevilen bir popüler müzik ikonu, Natalie Cole sahneye çıkacak.

Cole, Unforgettable… With Love adlı albümüyle 6, 2009 yılında yayımladığı Still Unforgettable albümüyle de 2 Grammy ödülü kazanmıştı.

Babası Nat King Cole’la düet yaptığı “Unforgettable” ve ustalıkla yeniden yorumladığı “Pink Cadillac” adlı şarkılarıyla unutulmaz sesler arasına giren Cole, umut ve aşk dolu şarkılarıyla Açık Hava sahnesinde caz severlere ışığını yayacak.

 • AKDENİZİN USTA KADIN VOKALLERİNİ, MODERN FLAMENKO’NUN ÖNCÜLERİNDEN JAVIER LIMON’UN ŞARKILARIYLA
 • AYNI SAHNEDE BULUŞTURACAK ÇOK ÖZEL BİR PROJE:
 • “MUJERES DE AGUA” – “SUYUN KADINLARI”

İstanbul Caz Festivali’nde Akdenizli usta kadın sanatçıların aynı sahnede buluşacağı “Mujeres de Agua” yani “Suyun Kadınları” başlıklı konser, kuşkusuz Festivalin kaçırılmayacak gecelerinden biri olacak.

Akdenizli 6 usta kadın sanatçı, modern flamenkonun öncülerinden kabul edilen, yapımcı, besteci ve gitarist Javier Limón’un şarkılarına getirdikleri çarpıcı yorumlarıyla, 15 Temmuz Cuma akşamı saat 21.

00’de, Emirates sponsorluğu ve Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle, Açık Hava Sahnesi’nde müzikseverlerle muhteşem bir gece yaşatmaya hazırlanıyor.

Konserde, Brezilya, Afrika-Küba müzikleri ve caz gibi türleri de kapsayan geniş yelpazeye sahip Javier Limón’un şarkılarını yorumlayacak şarkıcılar arasında, etkileyici performansı ve buğulu sesiyle tanınan ünlü İspanyol sanatçı Buika, Türkiye’deki en güçlü seslerden biri olan Aynur, vokalleriyle dikkat çeken La Shica ve Sandra Carrasco, Yunanistan’dan Glykeria ve İsrail’in en önemli kadın vokalistlerinden Rita da yer alıyor.

Buika, Yasmin Levy, Mariza gibi usta sanatçıların prodüktörlüğünü de yapan ve son dönemlerde Paco de Lucia ile çalışan Javier Limón aldığı 5 Latin Grammy’siyle İspanya’nın en saygın sanatçılarından biri olarak tanınıyor. Limón’un prodüktörlüğünü üstlendiği bir başka önemli albüm ise Latin Amerikan müziğinin iki efsanevi ismi Bebo Valdés ve Diego el Cigala’nın Lágrimas Negras albümü olmuştu.

HAYRANLARININ YILLARDIR BEKLEDİĞİ,FOLK MÜZİĞİN EFSANE İSMİ PAUL SIMON İLK KEZ İSTANBUL’DA

Gelmiş geçmiş en büyük müzik efsanelerinden biri olarak kabul edilen, kült ikili Simon and Garfunkel’in itici gücü, ozan şarkıcı geleneğinin öncülerinden Paul Simon, İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olarak ilk defa İstanbul’a gelerek hayranlarının uzun süren bekleyişine son veriyor…

2011 yılının ilkbaharında yayımlanan yeni solo albümü So Beautiful or So What ile Avrupa turnesine çıkan Paul Simon, Roterdam’da North Sea Jazz Festival’deki konserinin ardından ilk defa İstanbul’a gelerek hayranlarıyla buluşacak.

Amerikan folk müziğinin efsane ismi Paul Simon, Sony Eurasia sponsorluğunda 19 Temmuz Salı akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ndeki konserinde, yeni albümünden parçaların yanı sıra sevilen klasiklerini de seslendirecek.

2006 yılında Time dergisi tarafından “dünyayı yönlendiren 100 kişi” listesine alınan Paul Simon, Afrika’nın farklı vokal gelenekleriyle müzikal penceresini genişleterek günümüzde yaygınlaşan Afrika kökenli birçok popüler akımın da fikir babası oldu.

Gelmiş geçmiş en büyük müzik efsanelerinden biri olarak kabul edilen sanatçı, “50 Ways to Leave Your Lover”, “You Can Call Me Al”, “Obvious Child” ve “Late in the Evening” gibi klasikleşmiş şarkıları ve Still Crazy After All These Years, Graceland gibi unutulmaz albümleriyle büyüleyici bir solo kariyere imza attı.

 1. BOSSA-NOVA’YI POP VE CAZLA BİRLEŞTİREN80’LERİN VE 90’LARIN YILDIZ TOPLULUKLARINDAN MATT BIANCO
 2. FESTİVALİN İLK GECESİNDE İSTİNYEPARK’TA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *