Bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumalarıBAĞ BOZUMU FESTİVALİ Bütün bir yıl boyunca emek verilen bağlardaki üzümlerin toplanmasını yani bağbozumunu kutlamak için her yıl Eylül ayının başında düzenlenen geleneksel bir festivaldir. Adanın bağlarında hep birlikte yapılan bağbozumundan sonra toplanıp Ada merkezine getirilen üzümler, meydanda davul-zurna eşliğinde coşkulu bir şekilde karşılanır ve festival başlar. Gündüzleri bağlarda çalışan halk ve adayı ziyaret eden turistler akşamları kale içindeki etkinlikleri seyretmek için bir araya gelir. Konserler dışında çeşitli gösteriler, sergiler, söyleşiler ada hayatına renk katar. Bağbozumu Festivali adayı ziyaret edilecek en güzel dönemlerden biridir.
bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları AÇIK DENİZ YAT YARIŞI Bozcaada her yıl Temmuz ayının 2. hafta sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı açık deniz yat yarışlarının 2. etabına ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’dan başlayan yarışın ilk etabı Bozcaada’da sona ermekte, tüm yarışçılar,organizasyon komitesi,basın ve izleyiciler bir gece adada konaklayıp sabah yarışın 2.etabı başlamaktadır. Olağanüstü görüntülerin olduğu bu günlerde adada bulunmanızı, denizdeki bu şöleni ve heyecanı kaçırmamanızı tavsiye ederiz…
bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları DOSTLUK GECESİ Dostluk Gecesi her yıl 25 Temmuz gecesi düzenlenen bir etkinliktir.Ayazma Panayırı nedeniyle Ada’ya gelen Yunan misafirlerle birlikte düzenlenen gecede Türk ve Yunan dostluğunun pekiştirilmesi amaçlanmaktadır. Türk ve Yunan sanatçılar ile halk oyunları ekipleri Bozcaada Kalesi içinde sahne almakta, Ege Denizi’nin iki yakasının insanları turistlerle birlikte doyasıya eğlenmektedirler.İki kültürün keyifli buluşmasına sizler de katılın…
bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları AYAZMA PANAYIRI(Aya Paraskevi Ayazma’da bulunan Aya Paraskevi Manastırı’nda, Hıristiyan inancında önemli bir yeri olan Azize Paraskevi’yi anmak için her yıl 25-26-27 Temmuz günlerinde Rum Ortodoks Cemaatitarafından düzenlenen bir şenliktir. Bu günü adada kutlamak içinİstanbul’dan, Yunanistan’dan ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda Rum adaya gelir. Ayazma’da yemekler yenilip, şaraplar içildikten sonra canlı müzik eşliğinde dans edilir. Şenlik herkese açıktır. Bu coşkulu kalabalığı sadece seyretmek bile oldukça keyiflidir.
bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

 • UÇURTMA ŞENLİĞİ
 • Uçurtma Festivalinde Ada halkı ve misafirlerle birlikte uçurtma
 • yarışması ve gösterileri yapılmaktadır. Yarışma Kategorileri – En Yaratıcı Uçurtma
 • – En Yükseğe Çıkan Uçurtmadır.
bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları OZANIN GÜNÜ VE İLYADA OKUMALARI Anadolu’lu ozan Homeros’un anısına, 2002 yılında gazeteci-yazar Haluk Şahin tarafından başlatılan “Ozanın Günü ve İlyada Okumaları , 2007 yılından bu yana Bozcaada Derneği tarafından Temmuz ayının ilk hafta sonu düzenlenmektedir. Etkinlik, Prof. Dr. Haluk Şahin, Prof. Dr. Cevat Çapan ve Yrd. Doç. Dr. Rüstem Aslan’ın danışmanlığında, o yıl davet edilen bir ozanın önderliğinde iki gün sürmektedir. Etkinlik boyunca davetli ozanın şiirlerini kendi ağzından dinleme ve ünlü destan İlyada’yı ve Homeros’un diğer yapıtlarını birçok dünya dilinde dinleme fırsatı elde ediyorsunuz. Bu yıla kadar Homeros 26 dilde okunmuştur. Troya’nın karşısındaki arka deniz sahilinde, güneşin ilk ışıkları eşliğindeki bu ziyafete tüm şiir dostlarını bekliyoruz…
bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları NEW BALANCE BOZCAADA YARI MARATONU ve 10K KOŞUSU 2011 senesinde Mayıs ayında Bozcaada'da, Eylül'de İstanbulRiva'da, Kasım'da Şanlıurfa'da düzenlenen New Balance Yarı Maratonu ve 10K Koşuları akabinde, sıradaki parkur olan Bozcaada'da 12 Mayıs2012 Cumartesi Pazar günü New Balance II.Riva Yarı Maratonu ve 10K Koşusu düzenlendi. Yarışa yurtiçinden birçok sporcu katıldı. Sonraki yıl 2013 New Balance Yarı Maratonu 11 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı. Bu yıl 10 Mayıs 2014 tarihinde düzenlendi. Türkiye'de koşu yarışlarına kadın sporcu katılım ortalaması %15’lerde olmakla birlikte, geçtiğimiz yıl Bozcaada’da, kadın sporcu oranı ilk kez %42’ye ulaşmıştır.
bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları DAĞ BİSİKLETİ Türkiye’nin ilk dağ bisikleti maraton yarışı 5 Kasım 2005 tarihinde Bozcaada’da düzenlendi. Eşsiz doğasında ve Bozcaada şehir merkezinde Arnavut kaldırımı yollarında gerçekleşen yarışma hem yarışmaya katılanlar hem de izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.Ada halkının ve turistlerin coşkusu sporculara da yansıdı ve ortaya çok iyi bir yarış çıktı. Doğa ve sporun buluşmasına sizler de katılın…

Homeros Okumaları 20. kez gerçekleşti | Tekin Uğurlu – Çanakkale Haberler

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

Ozanın Günü ve Homeros Okuması 20. kez Bozcaada’da gerçekleştirildi. Etkinlikler, 7 Ağustos Cumartesi günü 17.00’da müzisyen ve bestekar Mutlu Torun’un ud konseriyle Halk Eğitim Merkezi’nde başladı. Konserde ud dinletisi gerçekleştiren Mutlu Torun aynı zamanda batı ve doğu kültürlerinden şarkılar söyledi. Haluk Şahin yaptığı açılış konuşmasında Torun’un sanatını ‘kültürel sentez arayışı’ olarak değerlendirdi. Şahin ayrıca bu organizasyonun 20. kez yapılıyor olmasına parmak basarak etkinliklerin süreklilik, bağlantı ve buluşma noktası olduğunu söyledi.

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

Konserin ardından Armagrandi Otel’de, ressam Ersin Burak’ın Homeros’un İlyada Destanı isimli sergisinin açılışı gerçekleştirildi. 18.30’da başlayan sergide, dev boyutlarda tuvaller üzerine resmedilmiş Troya kahramanları dikkat çekti. Yoğun ilgi gören sergi 17 Ağustos’a kadar devam edecek.

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

Cumartesi gününün son etkinliği, Cevat Çapan’ın K. Kavafis’in şiir okuması oldu. Haluk Şahin, ‘etkinliğin ilk yılında, 2001’de Cevat Çapan’la başlayan bu organizasyonun 20. yılında tekrar Çapan’la olduğumuz için çok mutluyuz’ diye belirtti.

Kavafis’in 100’ün üstünde şiirini çeviren Cevat Çapan, etkinlikte kızı ve mimar Leyla Çapan ve Prof. Dr. Naci Güçhan ile birlikte sahnede Kavafis’in şiirlerini okudular. Etkinliğe Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ile birlikte adalılar ve misafirler tarafından yoğun katılım gözlendi.

Kavafis’in “İthaka” şiiri büyük ilgi gördü.

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

Her sene olduğu gibi bu sene de Homeros okuması gün doğumunda gerçekleşti. 06.00’da arka denizde buluşularak başlayan etkinlik 06.20 gibi gün doğumuyla birlikte İlyada okumasıyla devam etti. Katılımcılar, ‘doğa ve insan’ temasının işlendiği İlyada Destanı’nın 21. bölümünden kesitler okudu. Almanca, Hollandaca gibi farklı dillerden de okuma yapıldı.

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

Organizasyonun son etkinliği ise 11.00’da Zübeyde Hanım Parkı’nda yapıldı. Troya Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troya kazılarının 150. yılında Troya’nın dününü, bugününü ve yarınını anlattı.

You might be interested:  Mk14 Ne Tür Bi Silah?

Dünyanın en çok kazı yapılan yeri olan Troya ve Homeros’la ilgili “Troya arkeolojisinin başında Homeros gelir. Fakat Homerosla ilgili hiçbir şey bilmiyoruz. Homeros ve İlyada Destanı birdenbire ortaya çıkıyor. Ve yaklaşık 2800 yıldır kopyalanarak bize gelmiş bir öykü bu.

Bu 2800 yıl içinde bizim son 20 yılda yaptığımız, okyanusta bir damla bile değildir Homeros dünyasını düşündüğümüzde. Ortaçağ’da Bizans’taki el yazmalarından sonra 1498’de İlyada destanı ilk kez kitap olarak basılıyor. Troya’nın macerası da aslında böyle başlıyor.” diye iletti.

Troya müzesinin ana fikrinin ise ‘eserlerin ait olduğu yerde sergilenmesi’ olduğunu belirtti.

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

Arkeolog Nezih Başgelen’le devam eden söyleşide Başgelen, arkeoloji ve Türkiye’yi anlattı.

Troya’dan Göbeklitepe’ye uzanan Türk arkeolojisinin çalışmalarından ve yayınlarından bahsetti.

Troya’yı ise “Troya edebiyat ve bilim dünyalarında çok önemli bir yerdedir; bütün dünya arkeoloji konusunun çok önemli bir kırılma noktasıdır” diye özetledi. Başgelen’in arkeoloji alanında 800 civarında bilimsel yayını bulunuyor.

bozcaada ozanın günü ve İlyada okumalarıbozcaada ozanın günü ve İlyada okumaları

Bozcaada Özel Günler

Tatilini adanın özel günlerine denk getirmek isteyenler aşağıdaki tarihleri kaçırmamalı ve otel rezervasyonlarını mutlaka önceden yapmalılar.

Adidas Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu 9 Mayıs 2020

NOT: Covid-19 sebebiyle maraton 2021'de de yapılmamıştır.

Uzun yıllardır düzenlenen koşu maratonu adanın geleneksel etkinliklerinden biri oldu. Her sene mayıs ayında düzenlenen koşuda ada, sporseverlerle dolup taşıyor. Bu dönem için otel rezervasyonlarını çok önceden yapmanızda fayda var. Koşu ile ilgili bilgiler için: 

Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı 10-12 Temmuz 2021

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen ve uzun bir ara verdikten sonra 2019'da tekrar adaya uğramaya başlayan geleneksel yelken yarışı, adanın özel günlerinden biri.

İstanbul çıkışlı yarışta, yelkenliler Bozcaada'da bir gece kaldıktan sonra Bodrum'a doğru yola çıkıyorlar.

Sabah hep birlikte yelken açan teknelerin adadan ayrılışlarını izlemek inanılmaz bir görüntü oluşturuyor.

Adalı 6 şarap üreticisinin standlarının yer alacağı etkinlikte; şarapların üretim süreçleri hakkında detaylı bilgi de alabileceksiniz. Salhane Bar'da düzenlenecek etkinlik için girişte kupon almanız gerekiyor. Saat 18.00-21.00 arasında, kaleye ve denize karşı adanın güzel şaraplarından tatmak için kaçırmayın…

Bozcaada Ayazma Panayırı 26 Temmuz 2021

26 Temmuz, adalı Rumların her yıl kutsal Aya Paraskevi günlerini kutladıkları tarih. Ayazma’da, Aya Paraskevi adına yapılmış küçük bir manastırda bir araya gelinen bu güne halk arasında Ayazma Panayırı deniyor.

Küçük manastırın bahçesindeki yaşlı çınar ağaçlarının altına kurulan tahta masalarda yemekler yeniyor, Yunanistan'dan gelen müzik grupları eşliğinde sirtaki yapılıyor. Bu geleneksel panayıra her yıl yurtdışından gelen çok sayıda Rum katılıyor.

Uzun yıllardır Rumlarla iç içe yaşayan adalı Türkler de onları bu özel günlerinde yalnız bırakmıyor ve aynı coşkuyla kutlamalara katılıyorlar. Birbirlerine çok yakın bu iki kültürün kaynaşmasına tanık olmak ve bu keyifli ortamın havasını solumak için orada olmalısınız.

Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması 7-8 Ağustos 2021

2002 yılından beri düzenlenen etkinlik, gazeteci Haluk Şahin’in kişisel çabalarıyla başlamış ve adanın geleneksel günlerinden biri haline gelmiş. Her yıl farklı bir ozanın davet edildiği etkinlik iki gün sürüyor.

Etkinlik boyunca hem davet edilen ozanın şiirlerini kendi sesinden dinleme fırsatı yakalıyor hem de Homeros’un konusu Troya’da geçen büyük destanı İlyada’nın dünya dillerinde okunmasına tanık oluyorsunuz. Şimdiye kadar 9 ayrı dilde okuma yapılmış.İlyada okumaları adanın karşısında bulunan Troya’nın üzerinden doğan sabah güneşiyle başlıyor.

Günün erken saatlerinin dinginliğiyle uyum içinde sessizce bir araya gelen topluluk, destanın geçen sene kaldığı yerden okunmasını dinliyor.

OZANIN GÜNÜ VE HOMEROS OKUMASI: 20. YIL

Program belirginleşiyor: Bu yılın ozanları iki büyük şair: Cevat Çapan ve Konstaninos Kavafis. İlk yıl Çapan kendi şiirlerini okumuştu, bu yıl Kavafis’ten çevirdiği şiirleri okuyacak. Edebiyat tarihinin mutlu buluşmalarından biri bu. Okuma 7 Ağustos Cumartesi akşamı Salhane’de gerçekleşecek.

Ertesi sabah, yine eskisi gibi, tam güneş doğarken Homeros’tan okumak üzere Troya’nın karşısındaki sahilde olacağız!

Zamanın ve şiirin sürekliliği içinde ve tüm pisliklerden uzakta!

Bozcaada Caz Festivali 20-21-22 Ağustos 2021

2017'de ilk defa düzenlenen festival adanın en özel noktalarından biri olan Aya Paraskevi manastırının bahçesinde yapılıyor. Tarihi çınar ağaçlarının altına kurulan sahnede 3 gün boyunca Türkiye'nin iyi müzisyenleri sahne alıyor. Bu seneki program ziyaret edin : www.bozcaadacazfestivali.com

Festivalde bu yıl, “Istanbul Sessions” projesiyle saksafon sanatçısı İlhan Erşahin; “Cereyanlı” projesiyle Alp Ersönmez; Elif Çağlar, Çağrı Sertel, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem’in olduğu Sonic Boom; ‘multiverse’ projesi ile Çağrı Sertel ve ona eşlik eden Korhan Futacı; çello, davul ve sözler eşliğiyle eşsiz parçalar ortaya çıkaran ikili Maya Belsitzman&Matan Ephrat özlediğimiz festival ruhunu geri getiriyor. Çeşitli alanlardan esinlenerek yarattıkları müzikleriyle tür sınırlarını aşan dörtlü Fazer ve doğaçlama caz müzik yapan Sketchbook Quartet de bu sene konuk ettiğimiz yükselen yetenekler arasında. Festival özel projesi Bozcaada Ensemble, Kalben&Ceylan Ertem&Seçil Akmirza ile ilk kez deneyimleyeceğimiz bir performans sunuyor. Festivalin son gününde ise Büyük Ev Ablukada Akustik ile hep bir ağızdan şarkılar söylüyoruz. Farklı jenerasyonlardan birçok müzisyenle buluşacağımız, disiplinlerarası Keşif programıyla gastronomiden beden odaklı atölyelere birçok farklı alanda birlikte zaman geçireceğimiz için heyecanlıyız!

Bağbozumu Festivali 3-4 Eylül 2021

2 gün süren festival, adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumuyla başlıyor. Bunun için bağ işçileriyle birlikte traktörlere binilip bağlara gidiliyor.

Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşek sırtında, at arabasıyla, traktör ve pırpırla, canlı müzik eşliğinde tören alanına taşınıyor. Festival boyunca kale içinde konserler ve iki yarışma düzenleniyor.

Yarışmalarda adanın genç kızları arasından bir üzüm güzeli ve adanın en iyi Çavuş üzümü seçiliyor.

Run the Island 10-11 Eylül 2021

2019'da ilk defa düzenlenen koşu maratonu, sıradışı bir festival olma özelliğini taşıyor. Sadece asfaltta değil, bağ yollarında da koşarak adanın güzelliğini yaşayacak sporcular. Koşu dışında çok çeşitli spor aktiviteleri ve konserler de olacak.Tüm bilgiler için: www.runtheislandbozcaada.com

2021 PROGRAMI

1. gün- Açılış Konseri / Ayazma Sahili

2. Gün08.00  YOGA / Ayazma Sahili11.00 1.500 mt Yüzme Yarışı / Ayazma Sahili12.00 Zumba13.00 Functional Traning14.00 Latin Dans15.00 Spinning16.00 10K ve 21K Yarışı17.00 Zumba18.00 Latin Dans18.30 Ödül Töreni20.00 Private Dinner22.30 Konser / Canlı Performans + After Party

İlki 2010 yılında düzenlenen festival, Bozcaada'nın geleneksel günlerinden biri artık. Adalı kadınlar evde yaptıkları yerel yemekleri, ada restoranları özel tariflerini bugüne özel ada meydanına kurulan sıra sıra tezgahlarda sunuyorlar. Giriş ücretini verdikten sonra tepsinizi ve fişlerinizi alarak yemeklerinizi seçmeye başlıyorsunuz. Akşamları da meydanda konserler düzenleniyor.

You might be interested:  Yurt Dışı Seyahat Için Korona Testi Nerede Yapılır?

İlki 2014'de düzenlenen BIFED, Türkiye ve Bozcaada’ya dünyanın en nitelikli çevre filmlerini getirmek ve hem sanatın hem ekolojinin birlikte varolduğu yeni bir alan yaratmak amacıyla yapılıyor.

Kendini şöyle anlatıyor Bifed: Bazı şeyleri altı yıl geçmesine karşın hala yapamıyoruz. Neleri yapmıyoruz mesela: BIFED hala başvuru ücreti almıyor. BIFED hala tamamen yerel kaynaklarla ve dayanışmayla sürüyor.

Modayı takip etmiyor, göçmen kuşlar gibi o festivalden bu festivale birlikte uçan yılın popüler filmleri BIFED için ilginç değil: Kendi sorunlarını anlatan, üçüncü dünyayı egzotik bir malzeme gibi sömürmeyen içten belgesellerin doğal olarak programı oluşturduğu yapı da değişmedi. Bizler, BIFED ekibi olarak elimizden geldiğince konuklarımızla küçük adamızın her şeyini paylaşmaya çalışıyoruz.

Tüm dünyayı saran delilik yaşadığımız bu güzel mavi gezegeni yok etmeyecekse bunda yaptığınız -her şeye rağmen büyük bir cesaretler, büyük bir direnişin çok kıymetli parçaları olarak yaptığınız- belgeselllerin önemi büyük. Lütfen geliniz bunları dolu salonlarımızda birlikte izleyelim ve dünyanın halleri üzerine endişelenin yalnızca biz olmadığımızı hissedelim, birlikte. dayanışarak.

http://www.bifed.org

Dört Mevsim Bozcaada

Bozcaada genelde yaz tatili için tercih edilmesine rağmen deniz mevsimi dışında da ziyaret edilebilecek sıradışı bir yer. Şarap ve yemek kültürü, doğası ve iklimi onu her mevsim çekici kılıyor.

Günübirlik geziler adayı tam anlamıyla keşfetmek için yeterli değil.

Bu, görülecek yerlerin çok fazla olmasından dolayı değil ama adanın ritmini yakalamak ve hissetmek için ne kadar uzun kalsanız o kadar iyi oluyor.

İLKBAHAR: Adanın doğal olarak en yeşil göründüğü mevsim ilkbahar. Çiçekler hem kırları hem de bağları renklendiriyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte ada halkının kendini dışarıya attığı, mangal ve piknik keyfine başladığı görülüyor. Otel ve restoranların çoğu 23 Nisan tatili için açılış hazırlıklarına başlıyor.

Binalar, masa ve sandalyeler boyanıyor, bahçelere yeni çiçekler ekiliyor. Bu tarihe yetişemeyen işletmeler ise 1 Mayıs’ta mutlaka açılmış oluyorlar.

YAZ : Adada Mayıs sonundan Ekim ortasına kadar rahatlıkla denize girilebiliyor. Ama deniz tatili yapmak isteyenler özellikle temmuz ve ağustos aylarını tercih ediyor.

Yaz ayları adanın bol rüzgarlı ve nemsiz havası sayesinde bunaltıcı geçmiyor.

Okulların kapanış-açılış tarihleri arası ve bayram tatilleri adanın en yoğun olduğu dolayısıyla konaklama fiyatlarının en yüksek olduğu dönemler.

SONBAHAR: Adanın en huzurlu mevsimi sonbahar. Yazın bile soğuk olan deniz sonbaharda ısınmış oluyor. Koylar, oteller, restoranlar size kalıyor. Arka planda bağbozumu devam ediyor.

Kasa kasa toplanan üzümler traktörlerle fabrikalara taşınıyor. Sonbahar uzun yürüyüşler, bisiklet gezileri, bağlarda kalan üzümleri, olgunlaşmış böğürtlen ve incirleri yemek için de ideal zaman.

Mekanların çoğu 29 Ekim'e kadar açık oluyorlar.

KIŞ: Adada kış genel olarak güneşli geçiyor. Yağmur yağsa bile bulutlar hemen dağılıyor ve ardından güneş açıyor. Dolayısıyla kışın bile kasvetli bir hava olmuyor.

Kışın poyraz sebebiyle hava sıcaklığı daha soğuk hissediliyor. Kar ise nadir olarak yağıyor. Aralık-mart arası adada sosyal hayatın en sönük olduğu dönem.

Merkezde ısıtmalı oteller, az sayıda restoran ve çay bahçesi açık oluyor. Merkez dışındaki tesisler genelde kapalı oluyor.

eğlence-sanat-etkinlikler

EĞLENCE

Adanın ufak ama oldukça renkli bir eğlence hayatı vardır. Akşam yemeğinden sonra kalabalığın yürüdüğü yönü takip ederseniz, adada eğlencenin merkezi olan kale arkasındaki barlara ulaşırsınız.

Denizin tam kenarında kurulmuş olan bu barlarda sizi muhteşem bir gece manzarası bekler.

Güzel bir ada akşamında belki şöminenin başında yada dışarıda yıldızların altında otururken kendinizi huzurlu ve coşkulu hissedeceğiniz bu mekanların müdavimi olabilirsiniz.

SU SPORLARI

Adamızın en çok ilgi gören ve en güzel plajları olan Ayazma ve Çayır  plajlarında profesyonel bir şirket tarafından yürütülen su sporları Aktiviteleri arasında;  Windsurf, Sukayağı, wakeboard, sürat teknesi ile çekilen banana “muz” ve ringo “hamburger” ile tek ve çift kişilik kano, deniz bisikleti ”yunus” bulunmaktadır.

Ayrıca 2010 yılından itibaren ayazma ve çayır plajında windsurf başlamıştır. Profosyonel eğitmenler nezaretinde hem eğitim, hemde kullanmasını bilenler için kiralama yaptırılmaktadır.

 • SANAT
 • ARMAGRANDİ SANAT GALERİSİ
 • TEL:0286 697 84 24

WEB:www.armagrandi.com

 1. RENGİGÜL SANAT GALERİSİ
 2. TEL:0286 697 81 71
 3. ETKİNLİKLER
 4. OZANIN GÜNÜ VE İLYADA OKUMALARI

Anadolu’lu ozan Homeros’un anısına, 2002 yılında gazeteci-yazar Haluk Şahin tarafından başlatılan “Ozanın Günü ve İlyada Okumaları”, 2007 yılından bu yana Bozcaada Derneği tarafından ile Temmuz ayının ilk hafta sonu düzenlenmektedir. Etkinlik, Prof. Dr. Haluk Şahin, Prof. Dr. Cevat Çapan ve Yrd. Doç. Dr.

Rüstem Aslan’ın danışmanlığında, o yıl davet edilen bir ozanın önderliğinde iki gün sürmektedir. Etkinlik boyunca davetli ozanın şiirlerini kendi ağzından dinleme ve ünlü destan İlyada’yı ve Homeros’un diğer yapıtlarını birçok dünya dilinde dinleme fırsatı elde ediyorsunuz. Bu yıla kadar Homeros 26 dilde okunmuştur.

Troya’nın karşısındaki arka deniz sahilinde, güneşin ilk ışıkları eşliğindeki bu ziyafete tüm şiir dostlarını bekliyoruz.

 • BAĞBOZUMU FESTİVALİ
 • Bütün bir yıl boyunca emek verilen bağlardaki üzümlerin toplanmasını yani bağbozumunu kutlamak için her yıl Eylül ayının başında düzenlenen geleneksel bir festivaldir.
 • Adanın bağlarında hep birlikte yapılan bağbozumundan sonra toplanıp Ada merkezine getirilen üzümler, meydanda davul-zurna eşliğinde coşkulu bir  şekilde karşılanır ve festival başlar. 

Gündüzleri bağlarda çalışan halk ve adayı ziyaret eden turistler akşamları kale içindeki etkinlikleri seyretmek için bir araya gelir. Konserler dışında çeşitli gösteriler, sergiler, söyleşiler ada hayatına renk katar. Bağbozumu Festivali adayı ziyaret edilecek en güzel dönemlerden biridir.

BOZCAADA LEZZET RÜZGARLARI YEREL TATLAR FESTİVALİ

Egenin şirin, Avupanın en güzel 2. adası Bozcaada'da Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği ( BOZTİD ) tarafından YEREL TATLAR FESTİVALİ düzenleniyor.

 1. 2 gün süren olan festivalde adalı hanımlar geçmişden günümüze ada  yemeklerini konukların beğenisine sunuyor.
 2. Bozcaada Kalesinde kurulan standlarda adaya özgü ahtapot yemekleri ve yaprak sarmanın hikayesi anlatılacak.
 3. Bozcaada’nın ve çevrenin yerel tatlarını hatırlatıp, adalı hanımların elleri ile hazırlanan yemeklerin konuklara ikramı ile devam edecek olan  bu etkinliğin amacı bir doğa cenneti olan Bozcaada’nın lezzet ve kültür konusunda da değerlerinin ön plana çıkartılması.
 4. Pek çok yemek uzmanı konuğunda katılması beklenen bu etkinlik yaz aylarını karşılarken aynı zamanda kısa bir Bozcaada kaçamağı yapmak için de ideal…
 5. AYAZMA PANAYIRI

Ayazma’da bulunan Aya Paraskevi Manastırı’nda, Hıristiyan inancında önemli bir yeri olan Azize Paraskevi’yi anmak için her yıl 25-26-27 Temmuz günlerinde Rum Ortodoks Cemaati tarafından düzenlenen bir şenliktir.

You might be interested:  Hasan Mellah Ne Tür Bir Romandır?

Bu günü adada kutlamak için İstanbul’dan, Yunanistan’dan ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda Rum adaya gelir. Ayazma’da yemekler yenilip, şaraplar içildikten sonra canlı müzik eşliğinde dans edilir. Şenlik herkese açıktır.

Bu coşkulu kalabalığı sadece seyretmek bile oldukça keyiflidir.

Bozcaada’da Bu Yaz Hangi Etkinlikler Var?

Çanakkale‘nin en güzel ilçelerinden biri olan Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer almaktadır. Bozcaada, Türkiye‘nin en büyük üçüncü olmasının yanı sıra ayrıca ülkemizde köyü olmayan nadir ilçelerden biri olma özeliğine de sahiptir.

Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde ise Tenedos adıyla anılan Bozcaada, 500 yıldır Türklerin ve Rumların bir arada yaşadıkları bir yerleşim olmuştur. Bu nedenle eski Rum evleri ve tarihi Türk Mahallesi’yle oldukça ünlüdür.

Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden biri olan Bozcaada, her yıl, sezonun açılmasıyla birlikte, yerli ve yabancı milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Rüzgar alan konumu sayesinde çoğu su sporunun da yapılabildiği ada, profesyonel sporcuların ilgi odağındadır.

Tüm bu özellikleriyle turizm açısından oldukça zengin bir yer olan Bozcaada’da yapılacak şeyler oldukça fazla! Peki, Bozcaada’da Bu Yaz Hangi Etkinlikler Var?

 *Gülsin ONAY Konseri 8 Temmuz Perşembe

Yaz konserlerine Bozcaada'da başlayan Türkiye'nin önemli piyanistlerinden, devlet sanatçısı ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Gülsin Onay, Bozcaada Belediyesi'nin “Yaza Merhaba” adıyla düzenlediği etkinliklerin ilki olan konser, Bozcaada Kalesi'nde gerçekleşecek. Klasik müziğin önemli örneklerinin icra edileceği 'Gülsin Onay Piyano Resitali', 8 Temmuz Perşembe günü saat 21.30’da yapılacak.

*Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı 10-12 Temmuz 2021

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen ve uzun bir ara verdikten sonra 2019'da tekrar adaya uğramaya başlayan geleneksel yelken yarışı, adanın özel günlerinden bir tanesidir.

İstanbul-Bozcaada ve Bozcaada-Çeşme arasında, toplam 265 deniz mili mesafeli parkurda, iki etaplı olarak yapılmakta ve İstanbul-Bozcaada parkuruyla başlamaktadır.

Sabah hep birlikte yelken açan teknelerin adadan ayrılışlarını izlemek inanılmaz keyifli bir görüntü oluşturuyor.

 *Bozcaada Salhane Şarap Tadım Günleri 27 – 30 Temmuz 2021

Adalı 6 şarap üreticisinin stantlarının yer alacağı etkinlikte; şarapların üretim süreçleri hakkında detaylı bilgi de alabileceğiniz bir etkinlikten oluşuyor. Salhane Bar'da düzenlenecek etkinlik için girişte kupon almanız gerekiyor. Saat 18.00-21.00 arasında, kaleye ve denize karşı adanın güzel şaraplarından tatmak için kaçırmayın deriz…

*Bozcaada Ayazma Panayırı 26 Temmuz 2021 

Adalı Rumların her yıl kutsal Aya Paraskevi günlerini kutladıkları tarihtir. Ayazma’da, Aya Paraskevi adına yapılmış küçük bir manastırda bir araya gelinen bu güne halk arasında Ayazma Panayırı deniyor. Ziyaretçiler burada mum yakıp adak adıyorlar, taştan ve çalı çırpıdan dileklerini sembolize edecek şekiller yapıyorlar.

Mağaranın içindeki üst üste dizilmiş taşlar, hayallerdeki ev ve arabaları anlatıyor. Bu arada manastır deyince aklınıza din görevlilerinin inzivaya çekilerek yaşadığı büyük yapılar gelmesin. Rumlar yerleşim yerlerinin uzağında kurdukları ufak kiliselere manastır diyorlar.

Küçük manastırın bahçesindeki yaşlı çınar ağaçlarının altına kurulan tahta masalarda yemekler yeniyor, Yunanistan'dan gelen müzik grupları eşliğinde sirtaki yapılıyor. Bu geleneksel panayıra her yıl yurtdışından gelen çok sayıda Rum katılıyor.

Uzun yıllardır Rumlarla iç içe yaşayan adalı Türkler de onları bu özel günlerinde yalnız bırakmıyor ve aynı coşkuyla kutlamalara katılıyorlar. Birbirlerine çok yakın bu iki kültürün kaynaşmasına tanık olmak ve bu keyifli ortamın havasını solumak için orada olmalısınız.

*Bozcaada Caz Festivali 20-21-22 Ağustos 2021

2017'de ilk defa düzenlenen festival adanın en özel noktalarından biri olan Aya Paraskevi manastırının bahçesinde düzenleniyor. Tarihi çınar ağaçlarının altına kurulan sahnede 3 gün boyunca Türkiye'nin iyi müzisyenleri sahne alıyor. Bu seneki program görüntülemek için www.bozcaadacazfestivali.com tıklayın.

*Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması 7-8 Ağustos 2021

2002 yılından beri düzenlenen etkinlik, gazeteci Haluk Şahin’in kişisel çabalarıyla başlamış ve adanın geleneksel günlerinden biri haline gelmiş. Her yıl farklı bir ozanın davet edildiği etkinlik iki gün sürüyor.

Etkinlik boyunca davet edilen ozanın şiirlerini kendi sesinden dinleme fırsatı yakalıyor ve aynı zamanda Homeros’un konusu Troya’da geçen büyük destanı İlyada’nın dünya dillerinde okunmasına tanık oluyorsunuz. Şimdiye kadar 9 ayrı dilde okuma yapılmıştır. İlyada okumaları adanın karşısında bulunan Troya’nın üzerinden doğan sabah güneşiyle başlıyor.

Günün erken saatlerinin dinginliğiyle uyum içinde sessizce bir araya gelen topluluk, destanın geçen sene kaldığı yerden okunmasını dinliyor.

*Bağbozumu Festivali 10-11 Eylül 2021

2 gün süren festival, adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumuyla başlıyor. Bunun için bağ işçileriyle birlikte traktörlere binilip bağlara gidiliyor.

Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşeksırtında, at arabasıyla, traktör ve pırpırla, canlı müzik eşliğinde tören alanına taşınıyor. Festival boyunca kale içinde konserler ve iki yarışma düzenleniyor.

Yarışmalarda adanın genç kızları arasından bir üzüm güzeli ve adanın en iyi Çavuş üzümü seçiliyor.

*Run the Island 10-11 Eylül 2021

2019'da ilk defa düzenlenen koşu maratonu, sıra dışı bir festival olma özelliğini taşıyor. Sadece asfaltta değil, bağ yollarında da geçerek adanın güzelliği eşliğinde sporcular koşabilecek. Koşu dışında çok çeşitli spor aktiviteleri ve konserler de olacak. Tüm bilgiler için: www.runtheislandbozcaada.com

*Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) 13-17 Ekim 2021

İlki 2014'de düzenlenen BIFED, Türkiye ve Bozcaada’ya dünyanın en nitelikli çevre filmlerini getirmek ve hem sanatın hem ekolojinin birlikte var olduğu yeni bir alan yaratmak amacıyla yapılıyor.

BIFED festivalini dünyanın sorunları ve zenginlikleriyle ilgili filmlerin ve her türlü sanat eserinin üretimine ve sunumuna yeni bir neden oluşturmak ve ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek için yapılıyor. http://www.bifed.org Tatilini adanın özel günlerine denk getirmek isteyenler ”Bu Yaz Bozcaada’da Hangi Etkinlikler Var” adlı yazımızdaki tarihleri kaçırmamalı ve otel rezervasyonlarını mutlaka önceden yapmalılar. Bozcaada’da her yıl çok çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. ”Bu Yaz Bozcaada’da Hangi Etkinlikler Var” adlı yazımız kalamar avından, bağ bozumuna, adanın kültürel ve sosyal davranışlarından yola çıkan çeşitli yerel, kültürel, gastronomik ve sportif etkinlikler gibi farklı aktivitelerden oluşuyor.

Tüm bu etkinlikler bir yana bu sıcak günlerde su içmeyi ihmal etmemeliyiz detaylı ve daha net bilgi almak için “ Bu Sıcak Günlerde Ne Zaman Su İçilir” başlıklı yazımızı okuyabilir, tatilinizi en doğru ve sağlıklı bir şekilde planlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *