Alavya Otel Kimin?

Sosyetenin son günlerde dilinden düşmeyen mekânı Alavya Otel şüphesiz. Sahibi Erol Tabanca’nın birkaç yeri alıp birleştirerek çok güzel bir mekân ortaya çıkardığı konuşuluyor.

Alavya anlamı nedir?

Osmanlı zamanında burada yaşayan Alacaatlı aşiretinden “Alacaatlı” olarak adını alan kasaba, 19. yüzyıl sonlarında Rumlar tarafından Alatzata olarak adlandırılmış. Bazı kaynaklar bu ismin, Alaçatı’nın etrafındaki tuz göllerinden aldığı ilhamla Yunancada “tuz” anlamına gelen “alas” kelimesinden türetildiğini söyler.

Alavya nerede?

Alaçatı’nın ünlü gezilecek yerlerinden olan Alaçatı Yel Değirmenleri Parkı (0, 4 km), Kirli Çıkı Sanat Galerisi (0, 1 km) ve Alaçatı Yeldeğirmenleri Parkı (0, 3 km), otele yürüme mesafesinde. Alavya, yaklaşan ziyaretiniz süresince sizi misafir etmeyi dört gözle bekliyor.

Rana Erkan Tabanca kimdir?

İngiltere’de Sanat Tarihi okuduktan sonra Türkiye’ye dönüp turizm, radyo ve televizyon programcılığı, reklam ve organizasyon gibi birçok alanda çalışan Rana Erkan Tabanca halen birçok özel organizasyonda kendi metinlerini yazarak sunuculuk yapıyor ve Alaçatı’da Alavya adında butik bir otel işletiyor.

Agrilia anlamı nedir?

Antik Çağda adı ‘Agrilia’ olan Alaçatı, Batı Anadolu tarihinde ‘İonia’ diye adlandırılan, İzmir’in güneyinden başlayıp Menderes Irmağına kadar uzanan bölgenin tam merkezinde yer alır. Truva Savaşından sonra, bölgede (MÖ.XI.yy.)kurulan Erythrai, İonia’da yunan kentidir.

Idil tabanca kimdir?

İdil Tabanca, Polimeks Grubu’nun patronu Erol Tabanca’nın kızı… Babasının önerisine rağmen mühendislik ya da işletme okumak yerine kendine başka bir yol çizdi. Bu yolu çizerken ona tiyatro ve sinema tutkusu rehberlik etmişti.

You might be interested:  Japonyada Depreme Karşı Ne Tür Önlemler Alındığını Araştırınız?

Erol Tabanca kimdir?

Erol Tabanca, sanat dünyamızın en önemli koleksiyonerlerinden. Kurucusu olduğu OMM – Odunpazarı Modern Müze, genç yaşına rağmen 18th Museums + Heritage Awards (18. Müze ve Kültürel Miras Ödülleri) kapsamında, ‘Yılın Uluslararası Projesi’ ödülüne layık görülerek dikkat çekici bir başarıya imza attı.

Erol Tabanca eşi kimdir?

Erol Tabanca, pandemi dönemini şehirden uzakta geçirmeyi tercih edenlerden. Eşi Rana Hanım’la Bodrum’daki çiftliklerinden çok gerekmedikçe çıkmıyorlar.

Alaçatı nın neyi meşhur?

Alaçatı’nın Yöresel Yemekleri | Ne, Nerede Yenir?

 • Kahvaltı 1.1- Sedirli Ev Alaçatı 1.2 Su’dan Alaçatı
 • Alaçatı Sakız Muhallebisi.
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • Alaçatı Midyesi. 4.1- Midyeci Seyfi Usta.
 • Kumru.
 • Alaçatı ismi nereden geliyor?

  Alaçatı’ nın antik dönemdeki adı Agrillia’ dır. Alaçatı ismini ‘Alacaat’ adı verilen bir Osmanlı aşiretinden alır. Osmanlı döneminde Alaçatı’ da Rumlar ve Türkler yaşıyorlardı. Rumcada ‘Alacaat’ kelimesinin telaffuzu zor olduğu için ‘Alacaat’ zamanla değişir ve günümüzde kullanılan Alaçatı adını alır.

  Alaçatıyı kim meşhur etti?

  16 yıl önce ilk keşfeden Avrupalı sörfçülerdi. Ege’nin bu küçük kasabası dalgalar üzerinde uçan sporcularla doldu. Onları şehirden kaçanlar izledi. Ve Alaçatı 2000 yılında Bodrum’un papucunu dama atacak patlamayı yaşadı.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *