2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

2020 yılı hiç istediğimiz gibi gitmedi, pandemi koşulları ve aksilikler yakamızı bırakmadı. O yüzden 2021 yılından beklentimiz; yeni maceralar, yeni heyecanlar yaşamak yönünde. Tabii sağlık koşullarını atlamadan ????

Genel olarak 2021 resmi tatiller takvimine baktığımızda dinlencesi bol bir yılın bizi beklediği görülüyor. Yani pandemi koşulları devam etse bile 2020’de istediği tatil planlarını gerçekleştiremeyenler için 2021 takvimi hayli uygun.

Eğer “2021 resmi tatil günleri ne zaman?” diye soruyorsan doğru yerdesin. Bu içeriğimizde 2021 yılındaki resmi tatillerden bahsedeceğiz ve tavsiyelerde bulunacağız. Hazırsan başlayalım ve planlarını harekete geçirelim. Tatillerinle birlikte hoş geldin 2021! 

2021 Resmi Tatil Takvimi

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

 • Kaynak
 • ● 1 Ocak 2021 Cuma: Yılbaşı
 • ● 23 Nisan 2021 Cuma: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • ● 1 Mayıs 2021 Cumartesi: Emek ve Dayanışma Günü 
 • ● 12 Mayıs 2021 Çarşamba: Ramazan Bayramı Arifesi 
 • ● 13 Mayıs 2021 Perşembe: Ramazan Bayramı 1. gün
 • ● 14 Mayıs 2021 Cuma: Ramazan Bayramı 2. gün
 • ● 15 Mayıs 2021 Cumartesi: Ramazan Bayramı 3. gün
 • ● 19 Mayıs 2021 Çarşamba: Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 
 • ● 15 Temmuz 2021 Perşembe: Demokrasi ve Milli Birlik Günü 
 • ● 19 Temmuz 2021 Pazartesi: Kurban Bayramı Arifesi
 • ● 20 Temmuz 2021 Salı: Kurban Bayramı 1. gün 
 • ● 21 Temmuz 2021 Çarşamba: Kurban Bayramı 2. gün
 • ● 22 Temmuz 2021 Perşembe: Kurban Bayramı 3. gün
 • ● 23 Temmuz 2021 Cuma: Kurban Bayramı 4. gün 
 • ● 30 Ağustos 2021 Pazartesi: Zafer Bayramı 
 • ● 29 Ekim 2021 Cuma: Cumhuriyet Bayramı 

2021 Yılında Hangi Tatil Kaç Gün?

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Kaynak

2021’deki resmi tatil günlerinin çoğu hafta içine denk geliyor. Dolayısıyla yıllık iznini bölerek kullanmak ve tatillerle birleştirmek isteyenler için oldukça uygun bir durum söz konusu. 2021 yılı içerisinde, aralarda kullanılacak izinlerle uzun tatiller yapmak mümkün. 

Bu yüzden tatil planlarını önceden yapmanda ve ucuz uçak biletlerine bakmanda fayda var.

● 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı, cuma gününe denk gelen tatil günlerinden biri. 3 günlük bir tatil seni bekliyor.

● 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, cumartesi gününe denk geliyor. Cumartesi günleri çalışıyorsan cuma gününden izin alıp 3 günlük bir kaçamak yapabilirsin. 

● 2021’de Ramazan Bayramı arifesi 12 Mayıs Çarşamba. Bayramın 3. ve son günü ise cumartesi gününe denk geliyor. Bu arayı iyi bir şekilde planlarsan 2.5 gün izin alarak 9 günlük harika bir tatil yapabilirsin. 

● 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, çarşamba gününe denk geliyor. Pazartesi ve salı günleri izin alırsan tatilini Ramazan Bayramı ile birleştirip keyfine keyif katabilirsin. 

● 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü perşembeye denk geliyor. Cuma günü izin alırsan tam 4 günlük bir kaçamak yapabilirsin. 

● 2021’de Kurban Bayramı arifesi 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Bayramın 4. ve son günü ise 23 Temmuz Cuma. Planını önceden yapar ve bu arayı iyi organize edersen muhteşem bir tatil yapabilirsin. 

● 30 Ağustos Zafer Bayramı, pazartesi gününe denk geliyor. Bu da demek oluyor ki hafta sonu ile beraber 3 günlük bir tatil seni bekliyor. 

● 2021 Cumhuriyet Bayramı da cuma gününe denk gelen tatillerden. Yine 3 günlük dinlendirici bir tatil yapabilirsin. 

2021 resmi tatiller takvimi bu şekilde. Peki, bu tatillerde neler yapmalı? 

2021 Resmi Tatillerde Nereye Gitmeli: Yeni Heyecanlar

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

2021 resmi tatil günlerini irdeledik ve 2021’de birçok tatil fırsatının seni beklediğini gösterdik. Dilersen bir de tatil fikirleri sunalım. Hem böylece tatil planlarını da önden yapma fırsatı bulabilirsin. 

2021 Ramazan Bayramı: Macerayı Kaçırma 

Ramazan Bayramı, 2021’de mayıs ayının ortalarına denk geliyor. Yani havalar güzel; deniz kıyılarına kaçmak için ortam uygun. Tabii Ramazan Bayramı’nda aile ile beraber vakit geçirmek de gerekiyor. 

O yüzden bayram planlamasını nasıl yapacağın sana kalmış, ama önereceğimiz duraklara sevdiklerinle beraber de gidebilirsin.

Marmaris: Ege ile Akdeniz’in Kesişim Noktası

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Marmaris; Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan bölge, koyları ile de hayli meşhur. Deniz, güneş, kum üçlemesini doyasıya yaşayabileceğin bir yer olan Marmaris, mavi tur yapmak için de oldukça uygun. 

Ege ile Akdeniz’in kesişim noktası olan bölge, dillere destan bir denize sahip. Bölgeye bağlı Turunç, Selimiye, Bozburun, Bördübet ise Marmaris’e gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Marmaris’e gitmenin en kolay yolu ise Dalaman’a uçmak ve oradan aktarma yapmak. 

Ayrıca Ege’ye kadar gelmişken kamp yapmak da isteyebilirsin. O yüzden Ege’de Kamp Yapılacak En Güzel Köşeler: Kalbim Ege’de Kaldı içeriğimizden bölgedeki kamp rotalarına da bakabilirsin.

Dalaman Uçak Bileti Ara

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Ohri: Doğa ve Kültür İç İçe

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Ohri; Makedonya’nın Arnavutluk sınırına yakın bir noktada bulunan ve gölü ile ünlü olan bir yer. Özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilen bölge, balkanların önemli güzergahları arasında.

Avrupa’nın en eski ve en derin gölü olan Ohri Gölü, aynı zamanda dünyanın en berrak suya sahip göllerinden de biri. Bu nedenle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan göl, eşsiz bir doğal miras niteliğinde. Geçmişten günümüze birçok medeniyetin de izler bıraktığı bölge, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel anlamda da çekici bir yer.

Ohri’ye ulaşmanın en kolay yolu ise öncelikle Üsküp’e uçmak ve oradan kolayca aktarma yapmak. Ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını ise web sitemizden inceleyebilirsin. 

Üsküp Uçak Bileti Ara

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

2021 Kurban Bayramı: Yaz Atmosferi 

Kurban Bayramı, 2021’de temmuz ayına denk geliyor. Dolayısıyla bu dönemde hem keyif verici bir yaz tatili yapabilirsin hem de büyüklerinle zaman geçirebilirsin. Senin için seçtiğimiz şu durakları listene ekle:

Side: Tarihin Kapısını Arala 

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Side; Antalya‘nın Manavgat ilçesine bağlı tarihi bir durak. Antik çağların önemli liman kentlerinden biri olan bölge, doğal güzellikleri ve kültürel yapısıyla gezginlerin merak ettiği bir yer. 

Özellikle yaz dönemlerinde deniziyle ve kumsallarıyla farklı bir güzelliğe sahip olan bölge, antik kent dokusuyla da büyüleyici manzaralar sunuyor. Ülkemizdeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Side’deki kent surları, müze, agora, tiyatro ve Apollon Tapınağı dünyaca ünlü. 

You might be interested:  Sheraton Otel Hangi Ülkenin?

Eğer bu tarihi ve kültürel anıtlara yakın olmak istersen Side merkezde konaklayabilirsin, ama merkezin biraz daha dışında kalan Kumköy tarafında da ilgini çekebilecek yerler olabilir; bilgin olsun. 

Antalya Uçak Bileti Ara

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Barselona: İlham Veren Bir Güzellik

Katalonya’nın başkenti konumundaki Barselona, “Art Nouveau” akımına dair eserleri ile dünyaca ünlü bir durak. Mimar Antoni Gaudí’nin şehri olarak da anılan Barselona, aynı zamanda İspanya’nın en büyük şehirlerinden biri.

Sanatsal ve tarihi güzellikler ile dolup taşan şehir, yaz dönemlerinde bir başka güzel. Ferah caddeleri, sıcak atmosferi, uzun kumsalı, denizi ve gurme tatları ile dikkat çeken Barselona, her gezginin mutlaka görmesi gereken bir yer. 

Kurban Bayramı’nda yurt dışına çıkmak istiyorsan Barselona aklında olsun. Ülkelerin güncel Covid-19 kurallarını, vize şartlarını, yurt dışı uçuşlara ait güncel durum ve ülke kabul şartlarını ise web sitemizden incelemeyi unutma. 

Barselona Uçak Bileti Ara

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Cittaslow: Türkiye’nin Huzur Veren Şehirleri içeriğimize geçebilirsin. 

2017 yılındaki resmi ve dini tatiller için öneriler

Yayınlanma: 11:15 – 09 Mart 2017 2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

2017'nin dini ve resmi tatillerini nasıl geçirmek istediğinize henüz karar veremediyseniz, bu önerilere göz atabilirsiniz:

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 23.04.2017

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Trekking parkuru

2017 yılının ilk resmi tatili olan 23 Nisan, Pazar gününe denk geliyor.

Cumartesi günü çalışmayan veya izin alabilecek durumda olanların kaçamak haline getirebilecekleri hafta sonunda, güneye inip, ısınan hava sıcaklıkları sayesinde kış döneminden kalan ağırlığı üzerinizden atabilirsiniz.

Yakınınızdaki kaplıcalarda huzur ve şifa dolu 2 gün geçirip, iş yaşamının getirdiği olumsuz etkilerin neden olduğu stresten kurtulabilirsiniz. Tek günle yetinmek zorundaysanız doğa yürüyüşlerine katılabilir veya yaşadığınız kentteki ve çevresindeki popüler mekanları keşfedebilirsiniz.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı – 19.05.2017

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Abant Gölü

İçinde bulunduğumuz yılın 2. resmi tatili olan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ise bizlere 19-21 Mayıs tarihleri arasında, dolu dolu 3 günlük dinlenme ve keşfetme fırsatı tanıyor.

Doğanın iyiden iyiye canlandığı bu dönemde yurt içine ve yurt dışına düzenlenen kültür turlarına katılabilirsiniz.

Daha huzur verici bir tatil için Türkiye'nin doğal güzellikleri ile ünlü milli parklarına yakın kentlerdeki konaklama tesislerini tercih edebilirsiniz.

Ramazan Bayramı – 24/27.06.2017

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Mikonos / Yunanistan

4 gün sürecek Ramazan Bayramı tatili, havaların haziran ayında iyice ısınmasıyla deniz turizmini 1 numaralı seçenek haline getiriyor.

Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyıları bu dönemde pek çok seçenek sunarken, yurt dışı tatili geçirmek isteyenler için Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler oldukça ideal.

Plaj ve eğlence yerine kültürel aktivitelerin ağırlıklı olduğu bir seyahat içinse iklim şartlarının gezmeye daha elverişli olduğu Doğu ve Orta Avrupa ülkelerini tercih edebilirsiniz.

Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı – 30.08/04.09.2017

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Ölüdeniz / Fethiye

Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Kurban Bayramı tatili arka arkaya geliyor. Bu sayede seyahat etmeyi özleyen gezginlere 5 günlük tatil fırsatı doğuyor.

Deniz suyu sıcaklıklarının arttığı bu dönemde Akdeniz ve Ege kıyılarında bulunan, gerek ülkemizdeki, gerekse de yurt dışındaki plajlar eğlence turizmi dendiğinde ilk akla gelen seçenekleri oluşturuyor. Ayrıca Karadeniz kıyısındaki seçenekleri de bu dönemde tercih edebilirsiniz.

Uzun yaz günlerinin yüksek sıcaklıklarından bunaldıysanız, yayla turizmi ile hem doğal güzelliklerin hem de serin havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Cumhuriyet Bayramı – 29.10.2017

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Efes Antik Kenti / İzmir

Son sıradaki resmi tatil ise, ilk iki tatil döneminde olduğu gibi hafta sonuna denk geliyor. Havaların serinlemeye başlayıp, günlerin kısaldığı bu tatil döneminde tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan kültür turizmi destinasyonlarını değerlendirebilirsiniz. Termal kaynakların veya milli parkların bulunduğu kentleri, 3 günlük tatil için değerlendirmeye alabilirsiniz.

Kaynak: Tatil Sepeti

İlginizi Çekebilir Vizesiz yurt dışı tatil rotaları İlginizi Çekebilir Antarktika'nın bilinmeyen 25 özelliği İlginizi Çekebilir 10 ülkeden 10 insana aynı soru: Güne başlama motivasyonunuz ne?

2021 RESMİ TATİLLER TAKVİMİ! YENİ YILDA RESMİ TATİLLER HANGİ GÜNLERE DENK GELİYOR?

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

 • Koronavirüs pandemisinin etkisi altında  geçen 2020 yılını geride bıraktığımız bu günlerde 2021 yılı resmi tatilleri merak konusu oldu.
 • Yeni yılda ilk resmi tatil günü 01 Ocak 2021 yani yılbaşı günüydü.
 • Ramazan Bayramı'nın ilk günü perşembeye denk gelirken,
 • Kurban Bayramı ise salı günü başlıyor.
 •  Peki 2021 yılında hangi günler tatil?

İŞTE 2021'İN RESMİ TATİL GÜNLERİ…

1 03.01.2021 2142

 1. Yeni Yıl Tatili
 2. 1935 yılında resmi tatil olarak ilan edilen 1 Ocak, 2021 yılında cuma gününe denk geliyor.
 3. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

2021'de cuma gününe denk gelen 23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması vesilesiyle Başkomutan Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edildi. Resmi tatilin kabul tarihi ise 1921.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 2021

1 Mayıs, 2009'da resmi tatil olarak ilan edildi. İşçilerin kutladığı bu bayram, 2021 yılında cumartesi gününe denk geliyor.

Ramazan Bayramı

2021 yılında 12 Mayıs Çarşamba gününe rastlayan Ramazan Bayramı arifesi yarım gün, takip eden 13, 14, 15 Mayıs günleri ise tam gün tatil. Hicri takvime göre belirlenen Razaman Bayramı her sene miladi takvime göre 11 gün önce kutlanıyor. 3,5 günlük bir tatil süresi var.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs, 2021'de çarşamba gününe denk düşüyor. 19 Mayıs, Atatürk'ün Samsun'a çıkması ve kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olarak gençlere armağan edildi. 1935'ten bu yana resmi bayram olarak kutlanıyor.

Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Demokrasi ve Millî Birlik Günü, Türkiye'de her yıl 15 Temmuz'da kutlanan bir resmî tatildir. 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 240'ı aşkın sivil, polis ve askeri anmak için genel tatil günü ilan edildi.

 • Kurban Bayramı
 • 2021'de 19 Temmuz Pazartesi gününe denk gelen Kurban Bayramı arifesi yarım gün, takip eden 20 21, 22 ve 23 Temmuz tarihleri ise tam gün tatil. Toplamda 4,5 günlük bir tatil süresi söz konusu
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı

Her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı, 2021'de pazartesi günü olacak. Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle ayrıldığı gün olan 30 Ağustos, 1935 yılında resmi tatil ilan edilmişti.

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim günü kutlanan ulusal bayram, 2021'de cuma gününe denk geliyor. Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümü olan bu tarih, 1925 yılında resmi tatil ilan edildi. 28 Ekim yarım gün, 29 Ekim ise tam gün tatil.

2017 yılına ait resmi tatil günleri belli oldu!

02 Nisan 2017 Pazar – 9:52 | Son Güncelleme : 02 04 2017 – 9:52

2017 yılına ait resmi tatil günleri belirlendi. Ancak 2017 yılında resmi tatillerin büyük bir bölümü hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle iş ve okul dönemleri diğer senelere göre biraz daha uzun gelebilir vatandaşlara. Özellikle Ramazan Bayramı’nın ve Kurban Bayramı’nın bu yıl hafta içine denk gelmiyor oluşu sebebiyle önceki senelerdeki gibi 9 günlük bir tatil yapılmasının mümkün olmayacağı konuşuluyor

2017 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri Tur şirketlerinin yeni kampanyalar hazırlamalarına, tatile gidecek vatandaşların ise indirimlerden yararlanma için erken rezervasyon yaptırmalarına olanak tanıyacak resmi tatillere ilişkin tarihler açıklandı. Resmi tatiller başta öğrenciler ve devlet kurumlarında çalışan memurlar olmak üzere tüm çalışanları yakından ilgilendiriyor. Dini bayramlardan ikisinin de büyük bir bölümü hafta sonuna denk geleceği için bu sene tatil haberini heyecanla bekleyenlerin 9 günlük bir tatil haberi ile karşılaşmayacakları düşünülüyor.2017 RESMİ TATİL GÜNLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ! 

You might be interested:  Tarık Buğra Hangi Tür Hikaye Yazar?

Aynı zamanda ertesi gün direkt olarak tatil ilan edilen yılbaşı da 31 Aralık 2016’da Cumartesi gününe denk gelmişti ve 1 Ocak 2017 Pazar günü herkes standart bir şekilde tatil yapmıştı. Bu gelenek diğer resmi tatiller için de bu sene benzer şekilde olacak gibi duruyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da hafta sonuna denk gelen resmi tatillerden. Bu yüzden özellikle çocuklar 23 Nisan 2017’de özel bir tatil coşkusu yaşamayacaklar.

Türkiye olarak ilk tatilimizi 1 Mayıs 2017’de yaşayacağız. Emek ve Dayanışma Günü olarak kutladığımız 1 Mayıs, bu sene Pazartesi gününe denk gelecek ve resmi tatil olarak sayılacak. Bunun gibi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı da tatil olarak geçireceğimiz resmi bayramlardan olacak. Çünkü 19 Mayıs 2017 yılında Cuma gününe denk geliyor.Tatilcilerin büyük bir çoğunluğu uzun bir tatil yapmak için Ramazan Bayramı’nı bekliyor. Ancak maalesef bu sene geçen senelerde olduğu gibi uzun bir tatil olmayacak. Çünkü Ramazan Bayramı Pazar, Pazartesi ve Salı günlerini kapsayacak. Bu yüzden uzun bir tatil yaşanmayacak gibi görünüyor. Ancak 26 Haziran ve 27 Haziran’a denk gelen Pazartesi ve Salı günleri tüm okullar ve iş dünyası için tatil olacak.Yeni bir resmi tatil olarak darbe girişiminin ardından 15 Temmuz da var artık resmi tatiller listemizde. Ancak bu sene 15 Temmuz Cumartesi gününe denk geleceği için herhangi bir resmi tatil olmayacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı ise Çarşamba gününe denk gelecek bir resmi tatil olacak.

Tatil yapmak isteyenlerin son imkanı olacak olan Kurban Bayramı ise 1 Eylül 2017 Cuma, 2 Eylül 2017 Cumartesi, 3 Eylül 2017 Pazar ve 4 Eylül Pazartesi olacak şekilde herkes için resmi tatil olarak ilan edilecek. Yani tatil yapmak isteyenleri Perşembe günü yarım gün olmak üzere 4,5 gün bekliyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ise bu sene Pazar gününe denk gelen olan resmi bayramlarımızdan ve resmi tatillerimizden bir tanesi. Yani kamu kuruluşları bu tatilden de etkilenmeyecekler.

2017 yılı Türkiye’deki resmi tatil günleri:

Bulgaristan’a seyahat edecek kişilerin Bulgaristan Konsolosluğundan vizelerini( turistik vize , ticari vize vb.), randevularını ve başvurularını yapmadan  önce Türkiye’deki resmi tatil günlerini de dikkate alması gerekiyor.

Çünkü hangi Ülkenin Konsolosluğu olursa olsun kendi resmi tatillerinde olduğu gibi Türkiye’nin resmi tatil günlerinde de çalışmamaktadırlar.

Dolayısıyla Bulgaristan vizesi ,Ticari Bulgaristan vizesi,Bulgaristan özel ziyaret vizesi,Bulgaristan öğrenci vizesi,Bulgaristan oturum vizesi,Bulgaristan işçi vizesi,Bulgaristan pasaport işlemleri, Bulgaristan Konsolosluğu randevu işlemleri,Bulgaristan evrak tasdik ve Bulgaristan vatandaşlık işlemleri bu doğrultuda planlamalarını tavsiye etmekteyiz.

Bütün bir yıl tatiller için çalışırız aslında.Yıllık izinlerin dışında resmi tatillerde bile çalışanların bir soluk alıp ‘’oh’’ çekmesi gerekir.Fakat ne yazık ki 2017 yılındaki çoğu resmi tatil hafta sonuna denk geliyor.Yani tatil yapmak için çok az vaktimiz kalıyor.

Ancak tatil programımızda bazı düzenlemeler yaparak tatilimizi uzatabiliriz.Örneğin bu yıl Ramazan Bayramı bir sonraki haftayla birleştirilebilir.Ramazan Bayramı tatili 24 Haziran Cumartesi Arife günüyle başlıyor.27 Haziran Salı günü ise sona eriyor.

Eğer isterseniz 28 Haziran Çarşamba gününü,29 Haziran Perşembe gününü ve 30 Haziran Cuma gününü birleştirerek,3 gün de izin alıp 9 günlük bir tatil oluşturulabilir.

Yine bunun gibi,Kurban Bayramı Tatili 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirilebilir.Kurban Bayramı 1 Eylül Cuma günü başlıyor ve 5 Eylül Salı gününe kadar devam ediyor.31 Ağustos Perşembe günü de yarım gün arife tatili bulunuyor.Yani bunun yanında 2.5 gün izin alınıp 10 gün süreli bir tatil oluşturulabilir.

 • 2017 yılı Türkiye’deki resmi tatil günleri:

1 Ocak Yılbaşı (Pazar)
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Pazar)
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Pazartesi)
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (Cuma)
24 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Cumartesi)
25 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Pazar)
26 Haziran Ramazan Bayramı 2.

gün (Pazartesi)
27 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Salı)
15 Temmuz Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü’ (Cumartesi)
30 Ağustos Zafer Bayramı (Çarşamba)
31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe)
1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma)
2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi)
3 Eylül Kurban Bayramı 3.

gün (Pazar)
4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazar

2017 Yılı Tatil Günlerine Göre Seyahat Önerileri

2017 yılının resmi tatilleri belli olduğunda biz seyahat severlerin ilk yaptığı tabi ki bu tatilleri değerlendirerek seyahat programları yapmak! Bu yıl 3-5 gün süren resmi tatilleri uzun uçuşlarla vakit kaybetmeden değerlendirelim istedik. Kısa uçuş süreleri ve ulaşımın kolay olduğu destinasyonları özellikle seçtik. Maksat bol bol gezelim, gittiğimiz yerlerin tadını doyasıya çıkaralım!

 • Emek ve Dayanışma Günü – 3 Gün
 • (29 Nisan – 1 Mayıs 2017)
 • Arkadaş grupları için: Puglia – İtalya 

İtalya’nın süper starları olan Roma, Venedik, Milano, Floransa gibi şehirlerinin arasında uzun yıllar sessiz kalan Puglia Bölgesi, İtalya’nın tam topuk bölümünde yer alıyor. Puglia’nın diğer İtalyan bölgelerinden farkı sakin, sessiz ve kendine özgü yaşam tarzını korumaya devam etmesi.

Her şehrinde, her kasabasında farklı bir tat barındıran Puglia’nın nefesini içinize çekmek için ilk durağınız Bari olmalı. THY ile İstanbul’dan Bari’ye 2 saat 10 dakikalık direkt uçuşlarla gidebiliyor olmak da yollarda zaman kaybetmemek adına bir avantaj.

Tipik bir Akdeniz şehri olan Bari'de eski şehir Bari Vecchia'da salının, Romanesk mimaride inşa edilen Basilica di San Nicola'yı ziyaret edin. Ferzan Özpetek'in en sevdiği şehirlerden olan Lecce'nin Barok mimarisini keşfedin.

Trullo denilen evleriyle ünlü kasaba Alberobello, küçük bir tepenin üzerinde kurulan romantik manzaralara sahip Ostuni, bölgenin en güzel sahil kasabalarından Gallipoli ve Polignano a Mare göreceğiniz, keşfedeceğiniz en güzel yerler.

Aileler için: Bozcaada – Türkiye

Ülkemizin yaz aylarında nüfusu artan, sayfiye yerleri arasında bozulmadan ayakta kalabilen; gösterişten ve aşırı tüketimden kendini alıkoymayı başarmış olan Bozcaada ruhun ilacı gibi.

Denizin ortasında, ana karadan bağımsız olmasından aldığı güçle hiçbir yere benzemeyen Bozcaada kalabalıklardan uzak, kaliteli zaman geçirmek isteyen aileler için küçük bir cennet.

Baharın ilk günlerinde, adanın kısmen daha sakin olduğu bu zaman diliminde orijinal mimarisi korunan evleriyle Rum ve Türk mahallelerini, Ayazma Manastırı’nı, Bozcaada Kalesi’ni, Polente Feneri’ni gezebilirsiniz.

Polente Feneri’ni günbatımında ziyaret ederken yanınıza piknik sepeti hazırlayıp daha keyifli saatler geçirebilirsiniz. Adanın geçmişini anlatan Bozcaada Müzesi, Meryem Ana Kilisesi, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Bozcaada Alaybey Camii, Bozcaada Köprülü Hamamı da ziyaret edebileceğiniz adresler.

Çiftler için: Eceabat – Türkiye

Bu 3 günlük tatili yurtiçinde, doğayla baş başa geçirmek gibi bir hayaliniz varsa, Trakya’nın bağ rotaları ve doğallığıyla son yıllarda ön plana çıkan Eceabat’ı seçebilirsiniz. Suvla bağlarını ziyaret edip, keyifli yemek yiyebileceğiniz, Caeli bağlarında tadım yapabileceğiniz, civar köylerin özgünlüğünü keşfedebilirsiniz.

Caeli bağları içerisinde yeni açılan Hotel Caeli ise hem bağ manzaralarında dinlenmek hem spa merkezinde kendinizi ödüllendirmek için tasarlanmış bir bağ oteli. Bu seyahatinizde doğa içerisinde konaklayabilirsiniz.

Günübirlik araba yolculuklarıyla Melen Bağlarını, Chateau Kalpak Bağları’nı, Gülor Bağları’nı ziyaret edebilir, bağlar arasında gezinti yapabilir ve bu bölgenin yerli şaraplarını tadabilirsiniz.

 1. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı – 3 Gün
 2. (19 Mayıs-21 Mayıs 2017)
 3. Arkadaş grupları için: Kapadokya – Türkiye
You might be interested:  Kitap Okumanın Bize Ne Tür Yararları Vardır?

Nevşehir Havalimanı’na uçuşların olmasıyla kolaylıkla ulaşılabilir olan Kapadokya Bölgesi hem arkadaş grubuyla tatile gitmek isteyenlere hem çift olarak romantik bir seyahat planı arzulayanlara hem de ailecek tatil yapmak isteyenlere hitap ediyor.

Peri bacalarının güzel görüntüsü, sıcak hava balonlarıyla Kapadokya’yı tepeden seyretmek, tadına doyulmaz yöresel yemekleri yemek, lokal şarapları keşfetmek, Ihlara Vadisi’nde trekking yaptıktan sonra çay kenarında mis gibi temiz havada yemek yemek; Devrent Vadisi’nde yürüyüş, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirlerinde geçmiş dönemi yaşanmışlıklarına tanıklık etmek, Zelve ve Göreme Açık Hava Müzeleri’ni gezmek… Daha ne olsun?

Aileler için: Carcassonne – Fransa

Fransa'nın güneyinde yer alan Carcassonne ismini bugüne kadar pek duymamış olabilirsiniz.  Languedoc-Roussillon bölgesine bağlı olan bu tarihi kale şehri tarih kitaplarından fırlamış gibi duruyor.

Zaten, çocuklarınızla gitmenizi önermemizin sebebi de bu! Sanki sizi geçmiş yüzyıllara geri götüren Ville Haute görkemli mimarisi ve tarihi karakteriyle heyecan verici.

Kale şehri görünümünü koruyan Carcassonne'un bilinen hikayesi MÖ 100 yılında Romalılar tarafından tepenin kaleye çevrilmesiyle başlıyor. Tarih boyunca çok kez el değiştiren Carcassonne 20.

yüzyılda mimar Eugene Viollet le Duc tarafından onarılıyor ve tarihi şehir 1997 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine ekleniyor. Villa Basse yani aşağı şehir ise abartısız hatta biraz bakımsız bir güney Fransa kasabasını andırıyor.

Carcassonne'un sembolü olan Château Comtal, şehrin tarihini gözler önüne seren Musée Mémoires du Moyen-Âge (Ortaçağ Müzesi), tarihi şehri surlar etrafında keşfedeceğiniz tren turu çocukları da sizi de heyecanlandıracak. Carcasonne'a ulaşmanın en rahat yolu THY ile Toulouse'a direkt uçtuktan sonra buradan trenle ya da araba ile 1 saatte şehre gidebilirsiniz. Birkaç gününüzü de Toulouse'a ayırmanızı öneririz.

Çiftler için: Bourgogne – Fransa

Fransa, her toprak parçasını değerlendiren ve bunu hem kendi ülkesinde hem de dünyada çok güzel tanıtmayı beceren bir ülke. Karış karış gezmekten usanmayacağınız, keşfetmekten yorulacağınız Fransa'da yeni keşif rotamız şarabın tanrısı Bourgogne (Burgonya) Bölgesi.

üzüm bağları ve şarap dendiğinde bir adım öne çıkan Bourgogne tarihi kasabaları, şato tipi göz kamaştıran otelleri, manastırları park ve bahçeleri, lokal  restoranlarıyla sevgilinizle, eşinizle birlikte dingin, leziz, özgün ve bol şarap tadımı olan bir seyahat imkanı veriyor.

Bölgenin birbirinden güzel pek çok köyü ve kasabası var işte bizim seçtiklerimiz:  hem tarihi hem de hardaldaki ünüyle tanıdığımız Dijon şehrini, Ortaçağ ruhunu ve mimarisini olduğu gibi koruyan Beaune kasabası, bölgenin “Altın Kapısı” olarak bilinen Chablis köyü, Orta Çağ’ın karanlık süreçlerinde ruhani ve insani yenilenme merkezi olan Cluny, nehir kıyısına kurulan Auxerre, tarihi bir tepe köyü olan Vézelay. Tabi ki yemyeşil tepeler arasında kurulan şatoları, bağ evleri ziyaretlerini de unutmayın. Bourgogne seyahati için en kolay ulaşım yolu THY ile direkt uçuşlarla Lyon’a uçmak ve buradan araç kiralamak.

 • Ramazan Bayramı – 4 Gün
 • (24 Haziran 27 Haziran 2017)
 • Arkadaş grupları için: Tokyo,Kyoto – Japonya

Eğer, 4 günlük Ramazan Bayramı’nı izin alarak birkaç gün daha uzatmayı düşünüyorsanız sizi dünyanın diğer bir ucuna, bambaşka bir kültüre götürelim. Ünlü edebiyatçı Haruki Murakami ile daha çok tanıdığımız, tanıdıkça daha çok merak ettiğimiz yeni bir dünya Japonya.

Evet, Japonya’da görülmesi gereken yerler listesini yazmaya kalksak bir yazı dizisi hazırlamamız gerebilir o yüzden 5-6 günlük bir tatile uygun olarak Tokyo ve Kyoto uygun olur diye düşündük. İnsana enerji veren, ilk andan itibaren her geleni kabullenen, dinamik ve muazzam bir şehir Tokyo.

Sabaha karşı kalkmaya üşenmeyin ve Tsukiji Balık Pazarı için sıraya girin, bahçesiyle büyüleyen İmparatorluk Sarayı Müzesi'ni görün. Şehrin geleneksel ve çağdaş kültürlerinin buluştuğu en etkili bölgesi Shinjuku'yu adım adım keşfedin. Trendi belirleyen gençlerin merkezi Takeshita-dori'de moda avına çıkın.

Tokyo'nun kutsal alışveriş adresi Ginza'yı alt üst edin. Tapınakları bir bir gezin. Japon İmparatorluğu’na 1000 yıllık merkez olan Kyoto Budist ve Shinto tapınakları, sarayları, sakura ağaçları ve bahçeleriyle aklınızı zorlayan bir büyüye sahip.

Japon tarihi, kültürü ve mimarisinin en iyi korunduğu şehir olarak özetleyebileceğimiz Kyoto'ya en az 3 gün ayırmalısınız.

En ünlü tapınağı Kiyomizudera, dev shinto tapınağı Yasaka Shrine, geleneksel Kyoto mahallesi Higashiyama, Japonya’nın en önemli Zen tapınağı Nanzenji, binlerce turuncu kırmızı renkli torii kapısı ile Instagram'da bile en az 10 kez beğendiğinizi düşündüğümüz Fushimi Inari Shrine, “geyşalar gerçek mi?” sorunuza cevap olacak geyşa mahallesi Gion listenizde olmalı.

Aileler için: Halkidiki – Yunanistan

Yunanistan'ın kuzeyinde, kalabalık turistik merkezlerin aksine bir deneyim sunan Halkidiki, 3 çatallı bir yarımada! Bu üç yarımadada üç başka dünya sunan Halkidiki, Yunanistan'ın gizli kalmış güzelliklerinden.

Sakin, doğayla iç içe, kültürün, mimarinin, lezzetli Yunan mutfağının bir arada olduğu, geniş kumsalları ve berrak deniziyle tam bir yaz neşesi olan yarımada Kassandra, Sithonia ve Atos bölümlerinden oluşuyuor.

Selanik'in yanı başındaki bu güzel yarımadaya ulaşım da bu sayede pek zahmetli değil. THY ile Selanik'e uçup, araç kiralayabilirsiniz.

Halkidiki'nin en hareketli bölgesi Kassandra, daha sakin ve huzurlu bölgesi Sithonia ve son olarak manastırların olduğu, dini bir merkez olan Athos. Çocuklara yönelik aktiviteler ve kolaylıklar sunan otelleri, plaj alternatiflerini Halkidiki'de kolayca bulabilirsiniz.

Çiftler için: Leros – Yunanistan 

Ege’nin en güzel en doğal adalarından biri olan Leros; karmaşadan, insan kalabalığından arınmış “huzur nedir” sorusuna cevap olacak nitelikte.

Burnumuzun dibinde olan Leros Adası, direkt erişim olmaması sayesinde sadece yatçılar ve aktarmalı ulaşımı kabul eden gezginlerin yörüngesinde kalmış ve hatta bu sayede de özgünlüğünü koruyabilmiş.

Leros’a gitmek için Bodrum’dan Kos feribotuna binmeniz ve Kos’tan tekrar Leros için feribot aktarması yapmanız gerekiyor.

Biraz meşakkatli görünse de bu yolculuğun sonunda berrak denizin, burnunuza gelen tuz kokusunun, hafif esen rüzgarın, çok uygun fiyatı kilolarca yiyebileceğiniz taze deniz mahsullerinin dayanılmaz mutluluğu sizi bekliyor olacak. Gösterişten uzak plajları ve bakir koyları, dalgaların ayaklarınıza değeceği tahta masa-sandalyeli tavernalarıyla hep özendiğimiz Yunan filmlerini anımsatıyor. Özetle, güneşin ve sıcağın keyfini tam anlamıyla çıkarmak niyetindeyseniz valizleri hazırlayın.

 1. 30 Ağustos Zafer Bayramı & Kurban Bayramı – 6 Gün
 2. ( 30 Ağustos-4 Eylül 2017)
 3. Arkadaş grupları için: İbiza – İspanya

İspanya’da çılgın eğlence = İbiza! Denizi şahane mi derseniz, tartışılabilir ancak gençlerin kalabalık olduğu hatta adanın tek hakimi olduğu bir eğlence peşindeyseniz, Dj performanslarıyla akşamüstü başlayan partileri sabahın ilk ışıklarında bitirmek istiyorsanız Barcelona biletinizi ve Barcelona-İbiza biletinizi ayırtın. Eğlencenin dozunu fazlasıyla arttıracağınız İbiza’da sizinle birlikte dünya jet-setinden isimleri, ünlü aktör ve aktrisleri de sık sık görebilirsiniz. Özgür ruhun hakimiyeti altındaki İbiza’da herkes keyfine göre yaşarken kimsenin sınırlarına girmemesi ve kimseyi rahatsız edecek bir harekette bulunulmaması püf noktası! Plaj tercihinizi partilere göre yapabilirsiniz. Tabi, bir gün de kafa dinleyelim derseniz sakin ve sessiz plajları da yok değil! Akşam yemeklerin geç saatte yendiğini ve gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın. Gece partilerine gelince; yorulmak kelimesini sözlükten çıkarın!

Aileler için: Botswana Safari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *