Yeşil Pasaportla Nasıl Seyahat Edilir?

Vizesiz seyahat hakları alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlemento’sunun duyurusuna göre; 2021 yılında Avrupa Ülkeleri’nden birine seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport Sahibi Türk Vatandaşları’nın seyahatleri öncesinde ETIAS Sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları gerekebilir.

Yeşil Pasaportlular Avrupa’ya gidebiliyor mu?

Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edilebilen yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportlara muafiyet sınırlaması getiriliyor. Önceden hiçbir izin ve işleme tabi olmadan Avrupa Birliği ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, 2021’den itibaren önceden kayıt olmak zorunda.

Yeşil pasaport nerelere gidilmez?

Seyahat edilecek ülkenin vize kriterleri üzerine başvurulara geçiliyor. Buna karşı yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilemez soranlar için: B.D, Hindistan, İrlanda ve Kongo sıralanır. İngiltere, Kuzey Kore ve Tayvan için de vize sorgulanır.

Yeşil pasaport yurt dışına çıkabilir mi?

Yeşil ve hizmet (gri) pasaportu sahibi tüm Devlet memurları, eşleri ve çocukları bağlı oldukları Kurumundan görev nedeniyle yurt dışına çıkmalarına izin verilen muvafakatname almalıdır. Görev dışında çıkışa izin verilmemektedir.

Yeşil pasaport ile ne kadar kalabilirim?

Yeşil pasaportunuz ile vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yalnızca turistik girişlerde kullanabiliyorsunuz. Bu duruma yeşil pasaport 6 ay kuralı deniyor, yani 6 ay içerisinde en fazla 3 ay kesintisiz olarak kalabiliyorsunuz.

You might be interested:  Çalışan Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport Hangi Avrupa ülkelerde geçerli?

Yani Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’a vize almadan, sadece yeşil pasaportunuz ile giriş yapabilirsiniz.

Yeşil pasaport kaç ülkede geçerli?

Yeşil pasaportlular, bordo pasaportluların vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir.

Yeşil pasaport hakları nelerdir?

Yeşil pasaport ne işe yarar? Yeşil pasaport en fazla 5 yıl süreyle çok sayıda ülkeye herhangi bir vizeye tabi olmadan seyahat hakkı tanır. Bu pasaport, bordo pasaporta göre daha fazla ülkeye vizesiz giriş hakkı verir.

Yeşil pasaport hakkı ne zaman biter?

Çocuklar, öğrenimlerine devam ettikleri sürece 25 yaşına kadar pasaportlarını kullanabilirler. Öğrenimleri sona erince bu durumu bildirmek ve yeşil pasaportlarını iptal ettirmek zorundadır. Kız çocuklar da 25 yaşın altında iken evlenirlerse yeşil pasaport statüleri sona eriyor.

Yeşil pasaport ilçelerde veriliyor mu?

İl Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın

Yeşil pasaport başvurusu sadece İl Nüfus Müdürlüğü’nden yapılabilmekte ama herhangi bir şehirde başvurabilirsiniz.

Almanya yeşil pasaport kabul ediyor mu?

Yeşil ve gri pasaport ile vizesiz giriş

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri (yeşil, gri ve siyah pasaportlar), mesleki faaliyette bulunmama koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler.

Kimler yurt dışına çıkamaz?

Hangi Hallerde Yurt Dışına Çıkış Yasağı Verilmektedir? Yurt dışına çıkış yasağı bir adli kontrol tedbiri olması ve tutuklama kararına bir alternatif olarak düzenlemesi sebebiyle kişi için kuvvetli suç şüphesi, delil karartma yahut kaçma ihtimali gibi durumlar söz konusu olduğunda verilmektedir.

Yeşil pasaporta vize geldi mi?

Yeşil pasaport, çoğu insanın kullandığı bordo pasaporttan farklı olarak 5 yıllık geçerlilik süresi ile vize sorununu ortadan kaldıran bir pasaport türüdür. Bordo renkteki hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize alması gerekirken yeşil pasaporta sahipseniz çoğu ülkeyi daha kolay ziyaret edebilirsiniz.

You might be interested:  Seçimde Ikinci Tur Ne Demek?

Yeşil pasaport ile Almanyada ne kadar kalınır?

Hizmet, Hususi (Yeşil) ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Yeşil pasaport süresi neye göre belirlenir?

Hususi pasaport ne kadar süreli verilir? Hususi damgalı yeşil pasaportlar; 6 aydan az olmamak üzere kanunda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde en fazla 5 yıl süreli verilmektedir. Yeşil pasaportun süresi nasıl uzatılır? Pasaportlarda süre uzatımı yapılmamakta olup her başvuruda yeni pasaport düzenlenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *