Yeşil Pasaport Ne Tür Bir Pasaporttur?

Yeşil pasaport diğer adıyla hususi pasaport, belirli şartları sağlayan kamu görevlilerine ve ailelerine verilebilen pasaport türüdür. Yeşil (hususi) pasaportun dolaşım gücü bir hayli yüksektir ve en avantajlı pasaport türlerindendir.
Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. Yeşil renkli olduğu için yeşil pasaport olarak da adlandırılır. Hususi pasaportun birçok ayrıcalığı bulunur.

Pasaport türü ne demek?

Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği çeşitli pasaport türleri vardır: Umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri). Şartları yerine getiren her Türk vatandaşı umuma mahsus pasaport, yani bordo pasaport başvuru yapabilir.

Umuma mahsus ne demek?

Umuma Mahsus Ne Demektir? Umuma mahsus, herkese açık ve herkes için anlamına gelir.

Yeşil pasaport mu bordo mu?

Bordo Pasaport Kimlere Verilir? (Umumi Pasaport)

Bordo pasaport, bunların dışında kalan, tabiri caizse, standart vatandaşa verilen pasaporttur. Eğer yeşil, gri ya da siyah pasaport alma hakkınız yoksa bordo pasaporta başvurmalısınız.

Umuma mahsus pasaport kimlere verilir?

Bordo pasaport almak için öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. 1,2 ve 3. dereceden devlet memurlarının yeşil pasaport alma hakkı bulunuyor. Ayrıca diplomatlar ve milletvekilleri siyah pasaport kullanabiliyor. Devlet hizmetinde çalışmayan her Türk vatandaşının Umuma mahsus olan bordo pasaport alması gerekiyor.

You might be interested:  Otel Izolasyon Odası Nasıl Olmalı?

Pasaport çeşitleri nelerdir?

Pasaportlar; bordo pasaport (umuma mahsus pasaport), siyah (diplomatik pasaport), yeşil pasaport (hususi pasaport), gri (hizmet pasaportu) şeklinde çeşitlere ayrılır.

3+ pasaport kaç yıllık?

2022 Bordo Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Pasaport Geçerlilik süresi Pasaport Harç Bedeli Pasaport Defter Bedeli
1 yıllık 452, 30 TL 225, 00 TL
2 yıllık 738, 40 TL 225, 00 TL
3 yıllık 1049, 00 TL 225, 00 TL
4- 10 yıllık 1478, 30 TL 225, 00 TL

En iyi pasaport hangisi?

Henley Pasaport Endeksi verilerinden elde edilen verilere göre, vize almadan erişebilecek yer sayısının baz alındığı listede ülke pasaportlarının sıralaması belli oldu. Endekse göre 2021 yılının en güçlü pasaportları listesinde Japonya ve Singapur, 192 vizesiz gidilebilen ülke ile ilk sırayı paylaştı.

Öğrenci pasaportu ne renk olur?

Online başvuru yaparken pasaport türleri arasında öğrencilere özel bir seçenek yoktur. Pasaport başvurusu esnasında bordo pasaportu seçmek yeterlidir. Bu noktada sadece 25 altı öğrenim gören kişilerin harç bedelinden muaf tutulacağı unutulmamalıdır.

Engelli pasaportu hangi renk?

– Yaşı kaç olursa olsun, zihinsel, ruhsal ya da bedensel engelli çocuklarını eğer sizinle ikamet ediyor, bekar ve işsiz ise sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor. Ancak engellerini tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmekte.

En iyi pasaport hangi renk?

Hangi renk pasaport daha güçlüdür? Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri de bu pasaporta sahip olan kişiler merak ediyor. Diğer pasaport türüne göre daha fazla dolaşım hakkı sunana yeşil pasaport birçok ülkenin kapılarını açıyor. Yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler.

Bordo pasaport ücreti ne kadar?

Yukarıdaki tablodan göreceğiniz üzere 2022’de 6 aylık 309,40 TL, 1 yıllık harç bedeli 452,30 TL, 2 yıllık 738,40 TL, 3 yıllık harç bedeli 1.049,00 TL olarak belirlenmiş. Fark edeceğiniz üzere 4 yıldan sonra süre uzasa da ödenecek harç artmıyor.

You might be interested:  Altın Ne Tür Topraklarda Bulunur?

Yeşil pasaport 25 yaş sınırı kalktı mı?

Kamuda çalışan veya kamudan emekli olanların alabileceği yeşil pasaport sayesinde dünyanın her kıtasında yüzlerce ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilirler. Yeşil pasaport sahiplerinin çocukları da 25 yaşına kadar öğrencilikleri devam ettiği sürece yeşil pasaport kullanma hakkında sahiptir.

Mahkemesi olan pasaport alabilir mı?

İşte pasaport alma şartları:

-Mahkemeler tarafından hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulmuş kimseler pasaport alamaz. Bu kişilerin yeniden pasaport alabilmeleri için mahkemece bu kararın kaldırılması gerekmektedir.

Öğrenciler hangi pasaportu alabilir?

Öğrenci pasaportu bordo pasaportun bir çeşididir, bu nedenle nüfus müdürlüğünden randevu alırken bordo pasaport seçeneğini işaretlemelisiniz. Online başvuru sırasında öğrenci pasaportu için ayrıca bir seçenek bulunmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *