Tur Abdin Ne Demek?

tur abdin, kürtçe adıyla tor (süryanice: ‘kulların dağı’), türkiye’nin güneydoğusunda tepelik bir bölgedir. midyat ve çevresini içine alır. süryani ortodoks hristiyanların dini ve kültürel merkezleridir. kürtler, o yörede yaşayan insanlara tor’lu anlamına gelen, torî der. torîlerin kürtçesi birdir.

Tur Abdin bölgesi neresi?

Tur Abdin (Süryanice: ܛܘܼܪ ܥܒ݂ܕܝܼܢ, Arapça: طور عبدين, Kürtçe: Tûrabdîn / Tor), Türkiye’nin güneydoğusundaki Midyat ve çevresini içine alan tepelik bir bölgedir. Süryanicede ‘kulların dağı’ anlamına gelen Tur Abdin, Süryani Ortodokslar için önemli bir bölge olup dinî ve kültürel merkezleridir.

Turabdin platosu nerede?

Turabdin Platosu Hakkında

Turabdin Platosu, Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Mardin – Nusaybin yolunun (Tarihi İpek Yolu) 9 km doğusunda bulunuyor. En büyük özelliği Süryaniler tarafından kutsal ilan edilmesi.

Hristiyan mor ne demek?

Kiliseler ve ruhban sınıfının önde gelenleri için ismin önüne ‘mor’ geliyor. Mor Gabriel, Mor Samuel, Mor Simon, Mor Petrus, vb. Süryani patrikleri ve metropolitleri için de mor sıfatı kullanılmış.

Süryani şarabı nasıl?

Çok yağmur alan bölgede yetişen üzümün tadı ile çok fazla güneş ışığı görerek yetişen üzümlerin tadı farklıdır. Güneşli iklimde yetişen üzümün tadı daha tatlı olduğundan, bu üzümle yapılan şarabın tadı da doğal olarak daha şekerli olacaktır.

Süryani kimler?

Süryaniler (Süryanice: ܣܘܪܝܝܐ, Sūrāyē), Mezopotamyalı Sami kökenli bir etnik gruptur. Baskın bir diasporada nüfusuna sahip olan halk, ikamet ettikleri ülkelerdeki birincil dillerin yanı sıra Neo-Aramice veya Süryanice konuşur.

You might be interested:  Hem gezelim hem yiyelim diyenlere Özel yemek müzeleri

Platolar ne demek?

Plato, rakım açısından yüksek yerlerde, akarsuların yıllar boyu akması sonucunda oluşturduğu hafif engebeli veya düz olan yeryüzü şekilleridir. Akarsular yıllar boyu akarak yeryüzünde derin yarıklar meydana getirir. Bu oluşan yarıkların içerisine girmeyen bölgeler ise yüksekte kalır.

Süryani Mor ne demek?

Mor Süryanice Aziz demek. 397 yılında yapımına başlanmış, Mor Şmuel ve Mor Şemun tarafından kurulan önemli bir Süryani manastırıdır.

Mor Gabriel ne anlama gelir?

Mor Gabriel Manastırı (diğer adıyla Deyrulumur – Rahiplerin Meskeni), (Süryanice: ܕܝܪܐ ܕܡܪܝ ܓܒܪܐܝܠ; Arapça: دير مار كبرئيل;) dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks manastırıdır.

Mor Gabriel mor ne demek?

Mor kelimesi Süryani litaratüründe metropilit anlamı taşımaktadır. ayin kıyafeti ile iskemleye oturur vaziyette ve kıyamet günü ön saflarda İsa Mesihi karşılamak üzere doğu yönünde gömülmektedir. Sonra gelen metropolit öldüğünde öncekinin kemikleri bir kenara alınarak aynı şekilde gömülmektedir.

Orjinal Süryani şarabı nasıl anlaşılır?

Şarabın Rengi

Söz konusu bir kırmızı şarap ise, kırmızı şarabın renginin açılması onun yıllanmış olduğunun belirtisidir. Yıllanmış olan süryani şarap ‘larının rengi daha açık olmaktadır. Beyaz süryani şarapları ise bunun tam aksine renk bakımından koyulaşır, sarımsı bir hal alırlar.

Süryani şarabı neden meşhur?

Süryaniler inanç ve geleneklerine son derece bağlıdır. Bu gelenek ve kültürde şarap önemli bir yer tutar. 5000 yıldan daha fazla bir zamandan beri, bağlarında oldukça kaliteli üzümler yetiştirmektedirler. Hristiyanlar için kutsal kabul edilen şarap, Mardin’de yaşayan Süryaniler açısından da önemlidir.

Süryani şarabı alkol var mı?

Süryani şarabında alkol yok, eskiden manastırlarda üretilirken şimdi daha çok evlerde üretimi gerçekleşiyor. Midyat İlçesinde Süryani şarabı yeniden canlanıyor. Süryanilerin yıllarca evlerde ürettikleri şarapçılık göçle birlikte zamanla yok olmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *