Su Hangi Tür Yangınlarda Kullanılmaz?

Su hangi yangınlarda kullanılmaz gibi birçok soru da sorulmaktadır. Bilinenin aksine suyun kullanımı her yangını söndürmez, ki hatta bazı yangınların daha da yayılmasını sağlayabilir. Bu yangınlar ise D sınıfı yangınlar, E sınıfı yangınlar ve F sınıfı yangınlar dır.
B Sınıfı Yangın: Sıvı haldeki yanıcı maddelerin yanmasıyla oluşan yangınlardır. Örneğin benzin, alkol tiner gibi maddelerin yanması sonucu oluşan yangınlar B sınıfı olarak tanımlanır. Bu yangınları söndürmek için su kullanılmamalıdır.

Su hangi tip yangınlar da kullanilir?

E. Söndürücü Maddeler: Su: Ateşi söndüren maddeler arasında en önemlisi sudur. Su özellikle A tipi Yangınlar için (kati) mükemmel bir söndürücüdür. Kum:Yanıcı maddelerin oksijenle ilişkisinin kesilerek söndürülmesinde kullanılır.

Su ile yangın söndürülür mü?

Yakıt katı olduğu için sudan kaçamayacaktır ve bu sayede su, yakıtın yüzeyini kaplayarak ateşi soğutacak ve söndürecektir. Eğer bir şekilde yangına su sıkmak yerine, yangını su altına taşımayı başarırsanız da benzer bir durum oluşur: Oksijen ile yakıt temasını kestiğiniz için yangın söner.

Yangında su kullanılır mı?

Su: Ateşi söndüren maddeler arasında en önemlisi sudur. Su özellikle A tipi yangınlar için (katı) mükemmel bir söndürücüdür. Kum: Yanıcı maddelerin oksijenle ilişkisinin kesilerek söndürülmesinde kullanılır.

You might be interested:  Ali Şir Nevai Mecalisün Nefais Hangi Tür?

Su hangi tür yangınlar için ideal söndürme maddesidir?

Su yangındaki ısıyı ortadan kaldırarak soğutma şeklindeki söndürme yöntemidir. A tipi yangınlarda kullanılması gerekmektedir.

Sıvı madde yangınları yangın sınıfları içerisinde hangi harf ile gösterilir?

B sınıfı sıvı maddelerin yanabilmesi için tutuşma sıcaklığına ısındıklarında yeterli yanıcı gaz üretebilmeleri gerekmektedir. Sıvının da kendisi yanmamakta sıvıdan buharlaşan gaz yanmaktadır. Bu nedenle yanıcı sıvıların yanma davranışında yüzey alanından daha çok uçuculukları etken olmaktadır.

Yangın hangi maddeyle söndürülmez?

Kapalı yerlerde ki yangınlarda karbondioksit işlendiği zaman bu özelliğinden dolayı tehlike oluşturur. Ayrıca; Sodyum, Potasyum, Magnezyum, Titanyum gibi reaktif (alkali) metal yangınlarını karbondioksit söndürmez. Çünkü bu metaller karbondioksiti ayrıştırırlar.

Yangın sınıfları nasıl söndürülür?

Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır. C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür. D Sınıf Yangınlar, özel amaçla üretilmiş D sınıfı Kuru Toz ile söndürülür.

Yangınlar neye göre sınıflandırılır?

Ülkemizde yangın sınıflarının tarifi şu şekildedir; A Sınıfı Yangınlar : Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları. B Sınıfı Yangınlar : Sıvılar veya sıvılaşabilir katılar ile ilgili yangınlar. C Sınıfı Yangınlar : Gaz yangınları.

Yangını sudan başka ne söndürür?

Hangi yangınlar su ile söner?

 • Katı yakıt yanıyorsa su yeter: Kağıt, tahta, kömür, halı gibi katı maddeleri su ile söndürmek mümkündür.
 • Sıvı yakıt yanıyorsa su yetmez: Benzin, gaz yağı ve katran gibi maddeler yanıyorsa su söndürücü olamaz.
 • Metal yanıyorsa su tehlikelidir: Metal yanıyorsa üzerine su dökülmez.
 • Bir söndürme maddesi olan suyun dezavantajı nedir?

  Suyun Dezavantajları;

  Selülöz, kağıt, tekstil ürünleri vs. çok miktarda su emebilir. Suyla söndürme sırasında artan ağırlıklar nedeniyle üzerinde bulundukları rafların, hatta döşemelerin çökmesine neden olabilir. Su nedeniyle bir çok madde özelliğini kısmen veya tamamen kaybeder.

  You might be interested:  Ülkemizdeki Şehirlerin kahvaltı kültürleri

  Ateş ne ile söner?

  Ateşi suyla söndürmek, bilinen en basit ve en etkili yöntemdir. Yanan bir kibrit üzerine bir avuç su dökerek onu hemen söndürebilirsiniz. Yanan bir kaç odun parçası da su ile söndürülebilir, bazen küçük yangınlarda da yoğun miktarda su kullanmak etkilidir. Burada suyun söndürmedeki gücü, oksijeni kesmesinden gelir.

  Yangında soğutma işlemi nasıl yapılır?

  Soğutarak Söndürme:

  Yanıcı Maddeyi Dağıtma: Yanan maddenin dağıtılmasıyla yangın nedeni olan yüksek ısı bölünür, bölünen ısı düşer ve yangı yavaş yavaş söner. Kuvvetli Üfleme: Yanan madde üzerinde kuvvetli olarak üflenen hava alevin sönmesine ve yanan maddenin ısısının düşmesine neden olmaktadır.

  Yanan metali ne ile Sondurmek olar?

  Yanıcı metal yangınlarında söndürücü madde olarak kuru kum, kuru soda külü, kuru sodyum klorid ve D sınıfı söndürücü kullanılır.

  Yangında soğutma ne demek?

  Örneğin, maddeden ısı alınarak, sıcaklığını tutuşma derecesinin altına düşürmektir. Mesela Yanıcı maddeden ısı alınarak, sıcaklığını tutuşma derecesinin altına düşürmektir. Örnek vermek gerekirse, bir yünün tutuşma sıcaklığı 600 ºC’dir. Yanmakta olan yünü 550 ºC’a soğutulduğunda yün sönecektir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *