Rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Futbol mabetlerinden, huzur dolu bir havaya sahip gerçek kiliselere ve tiyatrolara: ücretsiz şehir rehberimiz momondo places’te öne çıkan bu 9 inanılmaz Rio de Janeiro simgesiyle gözlerin bayram edecek. momondo places’i hemen indirebilirsin!

Parque Lage

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Parque Lage’nin avlusunda güneşin keyfini çıkar.

“İsa’nın koltuk altında” rahatlatıcı bir öğleden sonra geçirmeye ne dersin? Kurtarıcı İsa heykelinin yana uzanan sağ kolunun hemen altındaki konumu nedeniyle yerel halk burayı bu şekilde adlandırmayı seçmiş.

Hemen bitişikteki Tijuca Ormanı’ndan esen serin hava burada huzur dolu bir atmosfer yaratıyor ve bu hoş bahçeleri piknik için harika bir yer haline getiriyor.

Turistik mekânın merkezindeki göz kamaştırıcı taş konak ise bir kafe ve sanat okulu tarafından kullanılıyor.

Eğer kendini çok zinde hissediyorsan, burayı Corcovado Dağı’na yapacağın yürüyüşün başlangıç noktası olarak kullanabilirsin. Eğer değilsen, sadece çevreyi keşfet veya sırtüstü uzanacak sessiz bir yer bularak bu huzur dolu vahanın keyfini çıkar. Buranın açık olduğu saatler ise 08:00-17:00.

Nerede: Rua Jardim Botânico, 414
Ulaşım: Otobüs: 574, 584, 570

Escadaria Selarón

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Bu rengarenk merdiven kesinlikle çıkılmaya değer!

Çoğu insan için merdivenler sadece bir yerden bir yere gitmek için sıradan bir araçtır. Jorge Selarón ise evinin dışındaki merdivenleri boş bir tuval olarak görüyordu. 2013’te ölene kadar, bu sıra dışı Şilili sanatçı 20 yılını bu merdivenleri binlerce mozaikle süslemeye harcadı.

Ortaya çıkan sonuç göz kamaştırıcıydı: Glória ve Santa Teresa semtlerini birbirine bağlayan kırmızı ve sarının başrolde olduğu 250 basamaklık bir renk cümbüşü. Bu eşsiz basamaklar hem Dünya Kupası hem de Olimpiyat Oyunları için tanıtım videolarında kullanıldı. Eğer kalabalıklardan etkilenmeden en mükemmel fotoğrafı çekmek istiyorsan buraya hafta içi erken saatlerde gelmelisin.

Nerede: Rua Manuel Carneiro
En yakın istasyon: Glória

Santuario de Nossa Senhora da Penha

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Rio’nun mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerinden Santuario de Nossa Senhora da Penha’nın 382 basamağını tırman

Igreja da Penha olarak da bilinen bu iki kuleli kilise, Rio’nun kuzey bölgesine yukarıdan bakan kayalık bir zirvenin üzerine inşa edilmiştir. Kiliseye çıkan 382 basamak doğrudan taşa oyulmuştur ve yukarı çıkarken merdivene dizlerinin üzerinde tırmanan hacılarla da karşılaşabilirsin. Merdiveni tırmanamayacak durumda olanlar için yukarı çıkan bir füniküler de bulunmaktadır.

Yukarı çıktıktan sonra karşında harika bir manzara bulacaksın: ‘favelalar’ (varoşlar) ve Rio’nun ana havalimanı. Oldukça hoş bir iç dekorasyona sahip kilisede, özellikle yardıma muhtaç olanların ilahi yardım bulabilmek için mumlar yaktığı ‘Sala dos Milagres’ (Mucizeler Odası) adlı odayı görmeni tavsiye ederiz.

Nerede: Avenida Nossa Senhora da Penha
En yakın istasyon: Penha

Maracanã

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Maracanã stadyumunda içindeki futbol aşkını serbest bırak

Futbol delisi bu ülkenin merkezi, bir zamanlar dünyanın en büyük stadyumu olan Maracanã’dır. 1950’de Dünya Kupası için inşa edilen Maracanã, aynı dünya kupasında yaklaşık 200.000 seyircili maçlara sahne oldu.

2014 Dünya Kupası için yapılan kapsamlı yenileme çalışmalarının ardından, bu futbol tarihi kokan yer, Güzel Oyuna (Joga Bonito) gönül veren herkesin görmesi gereken bir yer haline geldi.

Taraftar tribünlerini, şeref tribününü, soyunma odalarını ve yedek kulübelerini gezdiren bir saatlik rehberli turları her gün 09.00-17.00 saatleri arasında bulabilirsin. Eğer burada maç seyretmek istiyorsan, yerel dört büyük takımdan birinin maçına bilet bulmaya çalışmalısın.

Yerel maçlardan birine gitmek, Brezilyalıların futbola olan tutkusunu görmek için kesinlikle mükemmel bir yol.

Nerede: Avenida Presidente Castelo Branco – Portão 2
En yakın istasyon: Maracanã

Parque das Ruinas

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Rio de Janeiro’yu gezerken Parque das Ruinas’ı atlamak olmaz!

Santa Teresa’nın en yüksek noktasına tünemiş bu terkedilmiş, harika malikâne, bir zamanlar Riolu sanatçıların ve entelektüellerin buluşma merkeziydi. Günümüzde ise, yapının yıkımı cam paneller ve çelik kirişlerin yerleştirilmesiyle engellenmiş ve keşfetmek için güvenilir hale getirilmiştir.

Yıkık eşikten içeri adımını attığında karşında binanın üst katlarındaki platformlara çıkan bir merdiven bulacaksın.

Buradan Rio’nun iş merkezi semti Centro’nun, Kesmeşeker Dağı’nın ve Rio-Niterói Köprüsü’nün harika manzaralarını izleyebilirsin.

Burada ayrıca canlı performanslar düzenleyen küçük bir kafe ve hemen bitişikteki binada da küçük bir sanat müzesi olan Museu Chácara do Céu bulunuyor.

Nerede: Rua Murtinho Nobre, 169
Ulaşım: Otobüs: 006, 007, 014

Morro da Conceição

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Rio, Morro da Conceição’da gezerek yaratıcılığın doruklarına çık

İlahi bir müdahale mi yoksa sadece şans mı? Tarihi binalarının kıymetini pek bilmeyen bu şehirde, Morro da Conceição’nun şehrin pek çok tarihi bölgesine zarar veren modernleşmenin etkisinden nasıl kurtulabildiğini kimse bilmiyor.

Türkçeye tepe olarak çevirebileceğimiz ‘morro’ sokaklarında gezerken sayısız hazineyle karşılaşacaksın: elle boyanmış karolarla dekore edilmiş ve zamana karşı harikulade bir şekilde korunmuş evler, yerel sanatçıların stüdyoları ve tepeye ulaştığında karşında bulacağın muhteşem bir manzara. Eğer tüm bu yürüyüş nedeniyle susuzluk çekersen, yerel sanatçıların pek çoğunun galeri olarak kullandığı hoş ve küçük bir bar olan Imaculada’da mola verebilirsin.

Nerede: Morro da Conceição
En yakın istasyon: Uruguaiana

Theatro Municipal

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

En şık giysilerini giy ve Theatro Municipal’de hoş bir gece geçir

Theatro Municipal’in insanları etkilemeye çalışan bir havası var: altı adet dev taş sütun, kocaman üç kapı ve Tutankhamun’u kıskandırmaya yetecek kadar altın. 20. yüzyılın başlarında inşa edilen bu harikulade tiyatroda baleler, modern dans gösterileri ve klasik müzik performansları sahneleniyor.

Theatro Municipal’de bir gece geçirmek, şık giyinmek için yeterli bir neden (şort ve terlikle gelmeyi aklından bile geçirmemelisin!) olsa da, burası yine de uygun fiyatlı bir yer diyebiliriz. Galeria’daki koltuklar sadece 10 Brezilya Reali (7,5 TL) tutuyor. Sadece içeriye bir göz atmak istiyorsan 45 dakikalık rehberli turlara da katılabilirsin.

Nerede: Praça Floriano
En yakın istasyon: Cinelândia

Ilha Fiscal

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Rio de Janeiro’nun görülmesi gereken yerlerinden Ilha Fiscal’e günübirlik bir turla geçmişe yolculuk et

Yılın 1889 olduğunu ve şehirdeki en efsanevi partiye gittiğini hayal et. Bu partinin muhtemel mekanı yüzyıllardır yüksek sosyetenin tanınmış simalarını kendine çeken Ilha Fiscal adası olurdu. Ilha Fiscal aynı zamanda daha sonradan “İmparatorluğun son balosu” olarak bilinecek davetin de verildiği yerdir; zira bu olaydan sadece altı gün sonra cumhuriyet ilan edildi.

You might be interested:  Nilgün Hangi Tur Roman?

İlk günkü mobilyalarının çoğu günümüze kadar ulaşan zarif bir neo-Gotik saray bu ufak adanın tamamını kaplamaktadır.

İmparatorluğun son günlerinde Brezilya’nın nasıl bir yer olduğunu tam olarak görebilmek için büyük balo salonunu ve ferah koridorları gezebilirsin. Ilha Fiscal’e Praça XV’ten kalkan yelkenli bir gemiyle ulaşılıyor.

Turlar sadece hafta sonları düzenleniyor ve rezervasyonlar da adanın sahibi olan Brezilya Donanması tarafından alınıyor.

Nerede: Avenida Alfredo Agache
En yakın istasyon: Uruguaiana

Kurtarıcı İsa ve Corcovado

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Bundan daha iyi bir Rio de Janeiro manzarası bulamazsın!

Rio’nun Art Deco tarzındaki heykeli Kurtarıcı İsa dünyadaki en ünlü heykellerden biridir ve şehrin de gerçek bir simgesidir. 700 metre yükseklikteki Corcovado Dağı’nın üzerine inşa edilmiş bu 30 metrelik heykel, Rio’nun en kaçırılmaması gereken turistik yerlerinden biridir.

Yukarı çıkmanın en iyi yolu, 08.00-19.00 saatleri arasındaki tren seferleridir. Yukarı çıktığında karşında eşi benzeri olmayan bir manzara bulacaksın: Kesmeşeker Dağı, Maracanã Stadyumu, Guanabara Körfezi ve tüm şehir ayaklarının altında.

Sadece manzara değil, yardımseverliğin simgesi olan heykelin kendisi de ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Buraya güneşli ve açık bir günde gelmeni ve kalabalık olduğu zamanlar olan öğle yemeği saatiyle hafta sonlarından sakınmanı öneririz.

Nerede: Rua Cosme Velho, 513
Ulaşım: Otobüs: 570, 583

Hazırsan, Rio’ya uçak bileti ara

momondo bloguna göz atarak Rio gece hayatının en iyi yaşandığı yerleri keşfedebilir veya Rio favelalarının zenginliklerinin içine dalabilirsin. Daha sonra da, şehrin yerlileri tarafından özenle seçilen ipuçları için ücretsiz Rio de Janeiro momondo şehir rehberimizi indirebilirsin

Rio de Jenerio’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Yer

Brezilya deyince akıllara hemen futbol ve samba geliyor, değil mi? Peki ya ülkenin ikinci büyük şehri olan Rio De Janeiro, akıllara ne getiriyor? “Rio Karnavalı” eminim ki hemen çağrışım yapıyordur. Ama bu şehir tahminimizden de fazlası.

Kültürel zenginlikleri, canlı gece hayatı, turistik yerleri ve etkinlikleri ile insanı tam anlamıyla büyülüyor. Rio de Janeiro’nun kendi dillerinde ‘harikulade şehir’ anlamında lakabı bulunuyor. Oldukça iddialı ama fazlasıyla hak eden bir şehir.

Rio de Janeiro kültürel, doğa ve turistik gezilecek yerler konusunda oldukça çeşitli. Rio De Janeiro’da mutlaka görülmesi gereken 7 yeri ise sizler için sıraladık…

1. Corcovado Tepesi ve şehrin simgesi Kurtarıcı İsa Heykeli

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Kurtarıcı İsa Heykeli; şehrin simgesi haline gelmiş, magnet ve kartpostallarda en çok kullanılan sembol halini almış. Bu heykel; şehrin en önemli tepesi olan Corcovado Tepesi’nde bulunuyor. İsa Heykeli’nin kolları her ne kadar Rio De Janeiro şehrine doğru açılmış gibi görünse de; doğrusu Kutsal şehir olan Kudüs’e doğru açılmasıymış.  İsa Heykeli’nin adı; Cristo Redentor (Christ the Redeemer) olarak da karşımıza çıkıyor. Rio De Janeiro’yu kuşkusuz en güzel buradan seyredilebilir. Ayrıca; Corcovado Tepesi’nin 700 metreden fazla ve İsa Heykeli’nin de 30 metre yüksekliğine sahip olduğunu söylesek; dünyanın neden bu kadar ilgi gösterdiğini de tahmin edebilirsiniz.

Tepeye hem yürüyerek hem de gün içerisinde düzenlenen tren ile kolayca ulaşım sağlanabiliniyor.

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Rio De Janeiro’nun diğer önemli tepesi ise; ‘Şeker Topağı’ ya da ‘Kesme Şeker’ olarak dilimizde ifade edilen ‘Sugarloaf Mountain’. Rio de Janeiro’yu insanın ayaklarının altında gibi hissettiren birbirine karışarak birleşmiş iki tepe gibi düşünebilinir bu dağı. Dağın zirvesine çıkmak için teleferik ile iki aktarmalı olarak ulaşabilmek mümkün.

Zirveye çıkıldığında harika şehir manzarası ve temiz hava ziyaretçileri karşılıyor. Gün batımı için mükemmel bir tercih olduğunu da fotoğraf kareleri gösteriyor. Helikopter ile yapılan kısa şehir turlarına buradan katılabiliniyor. Yüksek tur fiyatlarından dolayı ziyaretçiler katılıp katılmama konusunda çekimser kalabiliyor.

Ancak helikopter turlarına katılım sağlandığında yaşanan deneyimin buna değdiğine eminiz.

3. Rio de Janeiro plajları ve podyumdan fırlatıldığı düşünülen sporcu Brezilyalılar

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Dünyaca ünlü plajlar arasında hiç şüphesiz Rio de Janeiro plajları da yer alıyor. Plajlar Atlas Okyanusu’nda yer alıyor ve büyük dalgaları ile sörf yapmak için ideal. Yüzmek mi? İşte o pek mümkün değil Rio De Janeiro’nun o meşhur plajlarında. Plajların bir diğer ilgi çekici kısmı ise; Brezilyalı güzel kadınları ve yakışıklı erkekleri. Plajlara Rio De Janeiro’nun ruhunun fazlasıyla yansıtıldığını düşünüyoruz.

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Futbol ve voleybol oynamak da en az sörf yapmak ve güneşlenmek kadar olağan bu plajlarda. Bunlardan en meşhur olanı Copacapana Plajı olmakla birlikte Ipanema, Lebnon, Barra ve Leme Plajları da büyüleyici güzellikte.

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

5. Yeşilin her tonu ile Tijuca Ulusal Park

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Dünyanın en büyük kentsel ormanlarından bir tanesi Tijuca Ulusal Park. Rio’nun hemen girişinde 3200 hektarlık alan üzerinde yeşilin her tonunu gözler önüne seriyor. Eee tabi en başta maymunlar olmak üzere birçok hayvanı da burada görmek mümkün. Şeker kamışı ve kahve yetiştirmek için kesilen yağmur ormanlarının yerine bölgede yeniden ağaçladırma yapılarak 1961 yılında kurulmuş. Cascatinha Şelalesi ve Mayrink Şapeli’ni mutlaka orman içindeki yürüyüş yollarını takip ederek gezilmesi öneriliyor. Bir rehber eşliğinde gezilmesi için güvenlik açısından önemle belirtiliyor.

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Gerek kültürel etkinlikleri gerek tarihi yapıların gerekse de gece hayatı ile şehrin en canlı bölgelerinden biri Lapa. Dünyaca ünlü Rio Karnavalı’nın bu şehirde olması gece ve eğlence hayatının ne kadar renkli olduğu hakkında bizlere ipucu veriyor aslında. Lapa bölgesi yani Santa Teresa ise şehirde gece kulüplerinin, samba dans mekanlarının dolup taştığı bir merkez.

Rio’nun ikinci simgesi haline gelen ve Şilili ressam ve seramik ustası Jorge Saleron’un “Brezilya halkına armağanımdır.” dediği Selaron Merdivenleri bu bölgede yer alıyor.

Bu merdivenler fayans, seramik ve aynalardan oluşan rengarenk bir bölge ve bizler için oldukça süprizli. Günümüz koşullarına uygun bir ifade ile de instagramlık bir köşe de denilebilinir.

Türkiye’den giden Karagöz işlemeli fayansları ve dahasını burada görebilmemiz mümkün. Şüphesiz Rio De Janeiro’da bizleri en çok heyecanlandıran yerlerden biri olacaktır.

7. Mavi ve yeşili barındıran Rio De Janerio’ya yakışır Botanik Bahçesi

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Doğal güzelliklerinin içerisine yeteri kadar karışmadan Rio’ya veda etmek olmaz. Bunun için oldukça ilginç bitki türlerine sahip ve kentin önemli gezi duraklarından biri olan Botanik Bahçesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Ancak; böcek ve yılanların da bolca olduğunu unutmadan kıyafet önlemlerinizi alarak gidilmesi bilhassa yerliler tarafından belirtiliyor.

Kaynak; 1, 2, 3, 4, 5

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

Samba, futbol, deniz, karnaval ve muhteşem bir doğa işte size Brezilya! Brezilya’nın güneydoğusunda yer alan Rio De Janeiro yılda 2.5 milyon kişi ziyaret etmektedir.

Mis gibi kumları, yemyeşil dağları ve ormanları ile doğa harikası bir şehirdir Rio De Janeiro… Özellikle güneşli günlerde Rio merkezinde bulunan plajlarda deniz ve güneş keyfi yapmayı ihmal etmeyin.

Zaman kaybetmeden Rio De Janeiro Gezilecek Yerler listesi ve şehirde ne yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Galeao ve Santos Dumont Havalimanı olmak üzere Rio’da 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanından da şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz birçok ulaşım seçeneği mevcut. Havaalanlarından Rio de Janeiro şehir merkezine ulaşırken tüm ulaşım araçlarını sizin için listeledik ve karşılaştırdık.

Rio de Janeiro Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımda sizin için tüm seçenekleri, Rio de Janeiro şehir merkezinde ulaşım ve Rio Metro haritası hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

You might be interested:  Bozkurtlar Diriliyor Ne Tür Roman?

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında yer alan Heykel, 1926 -1931 yılları arasında inşa edilmiştir. 700 metre yüksekliğe sahip Corcovado Dağı’nın üzerine inşa edilmiş bu 30 metrelik heykel, ‘’ Cristo Redentor’’ yani Kurtarıcı İsa Heykeli anlamına gelir. Toplam ağırlığı 635 ton olan heykel turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

Şehrin en önemli sembolü olan bu heykel, tüm şehri ayaklarınızın altına sermekte. Art Deco sanat akımının etkisiyle inşa edilmiş, elleri açık bir şekilde şehri izleyen İsa Heykeli tasvir edilmiştir.

  • Ziyaret Saatleri 08:00–19:00 arasında.

2. Kesmeşeker Dağı

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Rio de Janeiro gezilecek yerler listesi Kesmeşeker Dağı ile devam ediyor. Şehirde bulunan en önemli iki tepeden biri olan Kesme Şeker Dağı 396 metre yüksekliği ile Rio şehrini ayaklarınızın altında hissedeceksiniz. Kesme Şeker Dağı’nın zirvesine ulaşmak için camdan yapılmış teleferik kabinleri kullanmalısınız. Yolculuk boyunca Rio şehrinin müthiş manzarasını izleyerek 20 dakika içinde zirveye ulaşabilirsiniz. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilen bölge Urca Tepesi Anıtı ile birlikte koruma altındadır.

3. Tijuca Ormanı

rio de janeiro gezisinde görülmesi gereken yerler

Rio’nun hemen girişinde yaklaşık 4.000 hektarlık bir alan üzerinde bulunan Tijuca Ormanı, dünyanın en büyük kentsel ormanıdır. 1961 yılında ulusal park ilan edilen Tijuca Ormanı, yeşilin her tonunu ziyaretçilerine sunmaktadır. Kendinize bir tur rehberi edinmeniz, gezerken çevrenizi daha anlamlı algılamanıza olanak sağlayacaktır.

Brezilya Gezilecek Yerler Listesi

Brezilya sahilleri orada ve siz hâlâ burada mısınız? Hiç vakit kaybetmeyelim, gelin Brezilya tatilinizi beraber planlayalım.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Samba, futbol, deniz, karnaval, görkemli kentler ve muhteşem bir doğa… Brezilya’ya hoş geldiniz. Bu harika coğrafyada nereleri gezmeye öncelik vermeliyiz, ne yemeden dönmemeliyiz, bütçemizi nasıl ayarlamalıyız? Bu soruların cevapları için bir Brezilya gezi rehberi hazırladık. İsterseniz Brezilya hakkında bilinmesi gerekenler ile başlayalım.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Brezilya Turu İçin Gidilecek Şehirler

Rio De Janeiro

Brezilya gezisi dendiği zaman listenin ilk sırasına konulacak yer, Tanrı Kent olarak da bilinen Rio de Janeiro olmalı. Rio, Brezilya’nın en büyük ikinci kenti. Onu tüm dünyada ünlü yapan pek çok özelliği var, bunlardan ikisinin Kurtarıcı İsa Heykeli ve Maracana Stadyumu olduğunu söyleyebiliriz.

Festivallerin başkenti olarak da bilinen Rio kentinde her yıl Rio Karnavalı kutlanıyor. Karnaval kapsamında Brezilya dansları, samba okullarının muhteşem gösterileri ve sokak eğlenceleri izlenebiliyor. Rio Karnavalı 1840 yıllından bu yana her yıl şubat ayında düzenleniyor.

Bu mevsimde milyonlarca eğlence sever gezgin bir araya geliyor.

Şehir turunun ilk durağı olarak Kesme Şeker Dağı’nı (Sugar Loaf Mountain) görmenizi tavsiye ederiz.

Şehirde bulunan en önemli iki tepeden biri olan Kesme Şeker Dağı’nın zirvesine çıktığınızda Rio de Janeiro şehrinin tamamının bir uçtan bir uca ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Dağın zirvesine ulaşmak için iki aktarma yapan bir teleferiğe binmeniz gerekecek.

İlk durak Urca’da şehir manzarası sizi hemen sarsa da biraz soluklandıktan sonra zirveye doğru ilerlemeye devam edin. Zirveye ulaştığınızda, hele hava da açıksa buna fazlasıyla değdiğini göreceksiniz.

Ucuz Rio Uçak Biletleri

Şehrin en önemli tepesi olan Corcovado Tepesi, Rio’nun en güzel göründüğü yerlerden bir diğeri. 700 metreden yüksek olan bu tepeye zaten başka bir nedenle de gelmeniz gerekiyor. Dünyaca ünlü Kurtarıcı İsa Heykeli burada! Bu heykel Rio De Janeiro gezilecek yerler listesi içinde yer alan açık ara en önemli durak.

Şehrin sembolü olan heykel, 30 metrelik yüksekliğe sahip. Corcovado Tepesi’ne yürüyerek çıkmak istemezseniz her gün 08.00 –19.00 saatleri arasında düzenlenen tren seferleriyle de kolayca ulaşabilirsiniz.

Tepenin zirvesine ulaştığınızda şehrin muhteşem manzarasının yanı sıra Kesme Şeker Dağı, Maracana Stadı, Guanabara Körfezi gibi Rio harikaları da tam karşınızda olacak.

Rio’da Otel Bul

Rio’ya gelenler için Rio de Janeiro plajları bir an önce görülmelidir. Bu ısrarcı gezginler haksız da sayılmazlar. Rio gerçekten bir plajlar kenti. Sahiller kilometreler boyunca uzanıyor ve herkes sürekli olarak okyanusun ve kumun tadını çıkarıyor. Rio turu dünyaca ünlü şu üç plaj görülmeden tamamlanmış sayılmaz:

Copacabana Plajı: Rio’nun en meşhur plajı olan Copacabana Plajı, Rio’nun güneyinde Kesme Şeker Dağı kıyısınca uzanıyor.

Burada tertemiz kumsalda güneşin tadını çıkarabilir, yüzebilir, plaj futbolu ya da plaj voleybolu oynayanları seyredebilir, hatta isterseniz oyunlara katılabilirsiniz.

Rio’da nerede denize girilir sorusunun cevabı o yüzden da açık ara Copacabana Plajı olacaktır. Neticede yıllardır kartpostalları süsleyen bir güzellikten bahsediyoruz.

Dünyanın En Güzel Plaj Şehirleri arasında tabii ki de Rio da yer alıyor, listenin tamamını görmek için sizi yazımıza alalım.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Leme Plajı: Copacabana Plajı’nın uzantısı sayılabilen Leme Plajı’nın en temel farkı daha çok aileler tarafından tercih edilmesidir dersek yanlış olmaz.

Diğer plajların daha eğlence odaklı olduğunu ve gençlere hitap ettiğini de bu vesileyle vurgulayalım.

Rio’da güneşin batışının en güzel izlenebildiği nokta olarak gösterilen Leme Plajı boyunca bisiklet, kay kay, patene binenler sık sık karşınıza çıkacak.

İpanema Plajı: İşte yine kartpostallar, televizyon dizileri ve filmlerde aldığı rollerle şöhreti tüm dünyaya yayılmış bir plaj. Brezilya’nın en ilginç köşelerinden biri olan bu plajı hiçbir yerden değilse bile Girl From Ipanema şarkısından hatırlarsınız.

Burası gündüzleri spor aktiviteleriyle, akşamları da partileriyle ünlü. Yani sadece plaj deyip geçmeyin, aynı zamanda Rio de Janeiro gece hayatı açısından kritik bir nokta.

Bu arada yeri gelmişken Güney Amerika’nın neredeyse tamamında olduğu gibi burada da partilerin bir kere başlayınca sabah olmadan bitmediğini söyleyelim.

Barra Plajı: Rio’daki plajların en uzunu olan Barra Plajı özellikle sörf tutkunlarının en çok tercih ettiği yer. Ustasından acemisine onlarca sörf tutkununun dalgalara karşı mücadele verdiği Barra Plajı kıyısında birçok sörf okulu da hizmet veriyor.

Rio De Janeiro turu için seçebileceğiniz bir sonraki durakla, futbol mabedi Maracana Stadyumu ile devam ediyoruz.

 1950 Dünya Kupası için inşa edilen Maracana Stadı’nın seyirci kapasitesi bir zamanlar 200 binden fazlaydı. Ancak güvenlik sebebiyle stadın kapasitesi 95 bine düşürülmüş durumda.

Maracana Stadı’nı turistik olarak ziyaret edebilir, denk getirebilirseniz biletinizi alıp maç izleyebilirsiniz.

Sao Paulo

12 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika’nın en büyük şehri olarak bilinen Sao Paulo, 1554 yıllında Portekizli Katolik Rahipler tarafından kurulmuş. Bugün son derece turistik bir şehir.

Sao Paulo gezilecek yerler listesinin başında Sao Paulo Katedrali yer alıyor. Neo gotik tasarımıyla dikkat çeken katedral, şehrin en büyük kutsal mekânı olarak öne çıkıyor. 111 metre uzunluğunda, 46 metre genişliğindeki yapı 17. yüzyılda inşa edilmiş.

Brezilya’nın kahve kültürünü yaşamak için ise rotanızı Mercado Municipal yani pazar istikametine doğru çevirmeniz gerekiyor.

Günde 20 bin müşteriyi ağırlayan 319 tezgâha sahip pazar, neoklasik olarak tanımlanabilecek bir şekilde tasarlanmış. Özellikle pazarın ilk katında yer alan makarnacılar son derece ünlü.

Mortadella sandviçleri de dillere destan lezzetlerin başında geliyor. 

Memorial do Imigrante Müzesi ise ülkedeki göçmenlerin tarihini ve bıraktıkları mirasları barındırıyor. Her yıl haziran ayında müzede ilginç bir Göçmen Festivali düzenleniyor. Şehrin en ünlü caddesi Paulista Avenue’de bulunan Sao Paulo Sanat Müzesi de Sao Paulo’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Kentin sembol yapıları arasında yer alan Luz Tren İstasyonu 19. yüzyılda yapılmış. Günümüzde eskisi kadar kullanılan bir istasyon değil ama mutlaka görülmesi gereken bir mekân.

You might be interested:  Seyahat Izin Belgesi Hangi Durumlarda Verilir?

Edifício Itália Gökdeleni ise kenti izlemek için tercih edilen panoramik manzara noktalarından biri. Aslında Sao Paulo’da şehri izlemek için tercih edilebilecek pek çok tepe var ve Edifício Itália da bunlar arasında özel bir yere sahip.

Ibirapuera Parkı, Avrupa kentlerinde de Güney Amerika kentlerinde de benzerlerini gördüğümüz kentin en büyük en yeşil ve en merkezi parkı. 1.5 milyon metrekarelik bu parkta yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları bulunuyor. Hafta sonları 150 binden fazla ziyaretçinin geldiği parkta Modern Sanat Müzesi, Bienal Sergi Merkezi gibi farklı yapılar da göreceksiniz.

Porto Alegre

Porto Alegre, Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletinin başkenti. 1.5 milyon nüfusuyla oldukça büyük bir şehir. 1742 yıllında sömürgeciler tarafında kurulan bu kent, günümüzde ülkenin kültür, ekonomi ve siyaset merkezlerinden biri haline gelmiş. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal alan bulunuyor. Bunun yanı sıra doğu kıyısında yer alan Guaiba Gölü de önemli bir cazibe merkezi olarak öne çıkıyor.

Adı Mutlu Liman anlamına gelen Porto Alegre, sanat eserleri ve mimari yapıları açısından oldukça dolu ve gelişmiş olması sebebiyle bir kültür sanat kenti olarak biliniyor. Porto Alegre gezilecek yerler listesi hayli uzun.

Görmeniz gereken bu yerlerden en önemlisi ise Kültür Sarayı.

Mimarisi ile göz kamaştıran bu görkemli bina aynı zamanda Brezilya’nın en önemli şairlerden biri olan Mario Quintana’nın yaşadığı yer olarak da biliniyor.

Brezilya’nın diğer kentlerine oranla Porto Alegre oldukça renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahip.

Brezilya gece hayatı söz konusu olduğunda farklı bir şöhrete sahip olduğu hemen hissedilen kentte gece kulüplerinin yanı sıra sayısız bar ve disko da konuklarını ağırlıyor.

Dolayısıyla burada hiçbir gece boş ve hareketsiz geçmiyor. Eğer gece hayatı konusunu önemsiyorsanız Porto Alegre mutlaka Brezilya’da görülecek yerler listenizde olmalı.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Salvador Da Bahia

Salvador, Bahia veya Salvador da Bahia olarak bilinen kent, Brezilya’nın kuzeydoğusunda yer alan Bahia eyaletinin başkenti. Ününü ise açık hava partileri ve karnavallardan alıyor.

Kentte yaşayan halkın büyük kesimi Afrika kökenli. Dolayısıyla burada hem geleneksel Brezilya dansları hem de Afrika danslarının Güney Amerika ile bütünleşmiş versiyonları tüm örnekleriyle sergileniyor.

Kozmopolit yapısı ve kültürel zenginliğiyle kente müziğin, ritmin, dansın başkenti de deniliyor. Ayrıca Bahia, Yeni Dünya’nın yani Amerika kıtasının en eski şehirlerinden biri olarak tanınıyor. Bu nedenle kent 1985 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış.

Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları‘nı görmek için bağlantıya tıklayın.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Foz De Iguaçu

Foz do Iguaçu, Brezilya’nın Paraná eyaletine bağlı bir şehir. Bu şehri ilginç ve popüler kılan Brezilya, Paraguay ve Arjantin sınırlarına dökülen ve Dünyanın En Büyük Şelalelerinden biri olan Iguazú Şelalesi’ne ev sahipliği yapıyor olması.

Porto De Galinhas

Porto de Galinhas, Brezilya’nın Pernambuco eyaleti sınırında yer alan harika bir plajı. Bu plaj gezginler ve dünyaca ünlü seyahat dergileri tarafından defalarca Brezilya’nın en güzel plajı seçilmiş.

Birçok doğal havuza ev sahipliği yapan plajı asıl cazip hale getirense tropik balıkların size aldırış etmeden etrafınızda yüzüyor olması. Suyun berraklığı ve doğanın güzelliği karşısında büyüleneceğinizi garanti edebiliriz.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Liste az çok tamam. Ama aç karnına gezilmez diyorsunuz ve ne yiyeceğinizi henüz bilmiyorsunuz. O zaman buyurun Brezilya’da ne yenir sorusunun yanıtlarına de beraberce bir göz atalım.

Brezilya Mutfağı

Empanada: Güney Amerika’nın tamamına yayılmış olan empanada, minik bir börek çeşidi. Bizdeki puf böreğini andırıyor ve deniz mahsullü, peynirli, kıymalı ya da tavuklu çeşitleri bulunuyor.

Chourasco: Brezilyalıların ulusal yemeği olan chourasca, bir çeşit ızgara. Çok çeşitli etler açık ateşte pişiriliyor. Brezilya’da et tüketimi çok yaygın, yerli halk haftada en az bir kez mutlaka barbeküde pişirilmiş et yiyor. Churrascaria adı verilen et restoranlarına sıkça rastlanıyor ve buralarda kırmızı etin her türlüsüne rastlanıyor.

Coxinha: Brezilyalıların içli köftesi diyebiliriz. İçinde tavuk ve bir çeşit krem peynir bulunuyor.

Feijoada: Siyah fasulye, dana ve domuz etiyle hazırlanan Brezilya usulü güveç yemeği. Çok farklı feijoada çeşitleri var ve her birini yeme günü de farklı. Yanında lahana, pilav ve farofa yeniliyor. Farofa, manyok bitkisi unu, yumurta ve tereyağının birlikte kavrulduktan sonra muzla karıştırılmasıyla yapılıyor.

Cassava: Atıştırmalıklardan olan cassava manyok bitkisinden yapılıyor. Tadı patatesi andıran bitki, kızartılarak servis ediliyor. Patatesle yapılan her şey cassava ile de yapılabiliyor.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

Brezilya Hakkında Bilgiler

İlginç ama merak edilen soruların başında Brezilya nerede geliyor. Brezilya, Güney Amerika’da Atlas Okyanusu kıyısında yer alıyor. Kıtanın en büyük ve kalabalık ülkesi.

Brezilya’nın başkenti sanılanın aksine Rio değil, Brasilia. Brezilya’nın resmi dili Portekizce.

Ülkede İngilizce bilen insan sayısı çok fazla değil. Gitmeden belli başlı Portekizce kelime ve cümleleri öğrenmek anlamlı olabilir. Bunun yanı sıra İspanyolca da konuşuluyor, konuşulmasa da büyük oranda anlaşılıyor.

Ucuz Brezilya Bileti Bul

  • Brezilya’ya vize gerekiyor mu?
  • Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahiplerine 90 güne kadar olan turistik seyahatlerde Brezilya vizesi gerekmiyor.
  • Brezilya saat farkı ne kadar?

GMT-2 saat diliminde yani saat farkımız -5 saat. Brezilya, Türkiye’den 5 saat geride. Jetlag yaşamanız muhtemel, hazırlıklı olun.

Brezilya’ya nasıl gidilir?

Brezilya’nın en büyük sanayi kenti olan Sao Paulo’ya Türkiye’den Türk Hava Yolları aracılığıyla direkt uçuşlar yapılıyor. Skyscanner arama motoru yardımıyla en uygun uçuşu bulabilir veya İstanbul Sao Paulo uçak bileti fiyatları için alarm kurabilirsiniz. İstanbul’dan direkt uçuşlar yaklaşık 14 saat sürüyor.

Brezilya’ya ne zaman gitmeli?

Brezilya hava durumu Türkiye ile ters orantılı. Ülke Güney Amerika’da yer aldığı için mevsimler Türkiye’nin tam tersi biçiminde seyrediyor. Aralık şubat arası yaz.

Festivallere katılmayı ve deniz tatili yapmayı planlıyorsanız Aralık mart ayları bu türden bir seyahat için ideal zaman dilimi olacaktır. Dünyaca ünlü Rio Karnavalı, şubat ayında gerçekleştiriliyor.

Rio Karnavalı döneminde Brezilya’da konaklama ve ülkeye ulaşım başta olmak üzere bütün fiyatların tavan yaptığını hatırlatalım. Karnavalı deneyimlemek istiyorsanız rezervasyonunuzu da planınızı da erkenden yapmanızda büyük yarar var.

Brezilya güvenli mi?

Brezilya güvenlik konusunda olumsuz yorumlar alan bir ülke.

Ancak turistlerin zaten pek de rağbet etmeyeceği belli başlı bölgeler haricinde ziyaretçiler genellikle olumsuz deneyimler yaşamıyor. Ancak Rio’da güvenlik konusunda yine dikkatli olmakta fayda var.

Bölgelerle ilgili detaylı bilgi edindikten, tedbir aldıktan ve yola güvenle çıkmaya hazır olduktan sonra size kim engel olabilir?

Brezilya’ya giderken sağlık açısından nelere dikkat edilmeli? 

Brezilya’da son birkaç yıldır gündemde olan Zika virüsü, özellikle dünyaca ünlü İguazu Şelalesi’ni ziyaret edecekler için bir risk oluşturabilir. Sivrisinekler aracılığıyla bulaşan Zika, özellikle hamile kadınlarda ciddiye alınması gereken oranda risk içeriyor. Korunmak için sinek, böcek kovucu spreyler bulundurmaya ve kullanmaya özen gösterin.

Ayrıca Amazon Ormanları’na dalacak, doğa temalı aktivitelere yoğun olarak katılacaksanız sıtmaya karşı da önlem almanız şiddetle öneriliyor. Bu konuda da yardımcınız sinek kovucu spreyler olacaktır. Her şekilde Brezilya’ya gittiğiniz dönemde herhangi bir sorun var mı ya da bahsettiğimiz riskler geçerliliğini koruyor mu kontrol etmenizde büyük fayda var.

Brezilya’da prizler ve voltaj ne durumda?

Brezilya’da prizler N tipi (127 – 220V), Türkiye’de ise F (220 – 240 V) tipi. Dolayısıyla farklı uçlara ve hatta bazı yerlerdeki voltaj farklılığından dolayı adaptöre ihtiyaç duyulabilir. Adaptörleri Brezilya’nın büyük şehirlerine ulaştıktan sonra da kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Uluslararası Seyahat Adaptörü Rehberimiz size yol gösterecektir.

Skyscanner Seyahat Haberleri

Keşfet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *