Kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

⏱: 5 dk

Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur; Tamil, Çin, Malay gibi yerli sakinleri içeren çok çeşitli bir bölge. Ülkedeki en kalabalık şehir olan Kuala Lumpur, turizm odaklı bir şehir. Bu nedenle ziyaretçiler, hem geleneksel hem de modern çok sayıda turistik yeri görebilirler.

Şehrin çeşitliliğini yansıtan tapınaklar, camiler, muhteşem fütüristik kuleler, gökdelenler, yerel pazarlar ve sokak yemekleri ile Kuala Lampur, bir gezgine beklediği her şeyi veriyor.

Öyleyse hazırsanız Kuala Lumpur gezilecek yerler, Malezya vizesi ve Kuala Lumpur’a nasıl gidilir gibi bilgilerin yer aldığı Kuala Lumpur gezi rehberi sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerkuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Dünyanın en ikonik manzaralarından biri Petronas İkiz Kuleleri. Burası dünyanın en uzun ikiz kuleleri olma özelliğine sahip. Kuleler postmodern mimari ve üslup ile inşa edilmiş. Ayrıca, Malezya’daki Müslüman çoğunluk nedeniyle İslami tasarımlara da ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı turistler, iki kuleyi birleştiren gökyüzü köprüsü üzerinde yürümek için buraya mutlaka uğruyorlar.

 • Sri Mahamariamman Tapınağı

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

On dokuzuncu yüzyılda inşa edilen ve tüm Kuala Lumpur’daki en eski Hindu tapınağı olan Sri Mahamariamman, bu şehri oluşturan çeşitli kültürleri ve dinleri öğrenmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yapı.

Tapınak, ünlü efsaneleri tasvir eden çeşitli Hindu tanrılarına sahip. Bu tasvirler ise tapınağa canlı ve renkli hava katıyor.

Burası yerel Tamil topluluğu için bir ibadet yeri olmakla birlikte turistlerde tapınağı ziyaret edebiliyorlar.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

20 dönümden fazla bir alana sahip olan kuş parkı, 3000’den fazla kuşa ev sahipliği yapıyor. Parkın amacı ise yerel kuş türlerini ziyaretçilere tanıtmak. Ayrıca burası dünyanın en büyük kamu kuş hanelerinden biri. Dolayısıyla burayı Kuala Lumpur gezilecek yerler kapsamında ziyaret ederseniz yerel flora ve kuş gözlemciliği hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Kuala Lumpur’un dini ve kültürel açıdan çok zengin olduğunu belirtmiştik. Hem inanç hem de kültür turizmi açısından Kuala Lumpur gezilecek yerler listenize Thean Hou Tapınağı’nı da eklemenizi tavsiye ederiz. Thean Hou Tapınağı, şehrin ikonik yapılarından biri olma özelliğine sahip.

Çünkü Kuala Lumpur’un en dekoratif tapınaklarından biri. Karmaşık oymalar, kırmızı ve altın boyalı süslü yükseltilmiş tavanları ile gerçekten etkileyici bir yapı. Tapınağın içinde ise Konfüçyüsçü, Tao’cu ve Budist dekoratif parçalar bulunuyor.

Aynı zamanda tapınağın girişinde ziyaretçileri karşılamak ve refahı temsil etmesi için geleneksel kırmızı sütunlar yer alıyor.

Singapur gezilecek yerler için tıklayınız.

Kuala Lumpur Gezi Rehberi

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

1900’lü yılların başında inşa edilmiş olan Jamek Camii, Malezya’nın en eski camilerinden biri. Klang ve Gombak nehirlerinin buluştuğu yerde bulunması ile birlikte genellikle Mağribi mimari tarzı ile ön plana çıkıyor. Kuala Lumpur gezilecek yerler kapsamında ziyaretçiler caminin bazı bölümlerini uygun kıyafetlerle gezebiliyorlar.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Istana Negara, 2011 yılında yeni bir saray inşa edilmeden önce Malezya kralları tarafından saray olarak kullanılıyormuş. Daha sonrasında Istana Negara, kraliyet müzesine dönüştürülmüş. Sarayın ziyaretçileri, Malezya kraliyeti ile ilgili her şeyi bu müzede öğrenebilirler.

Sarayın hemen girişinde yer alan hem modern hem de geleneksel üniformalı kraliyet muhafızları ise ziyaretçilerin Malezya’nın kraliyet ve resmi tören geleneklerine tanık olmaları için her gün nöbet değişimi yapıyorlar.

Özellikle bu değişim törenine denk gelirseniz Kuala Lumpur gezinize ait büyük bir anı yaratabilirsiniz. ????

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Kuala Lumpur’un Selangor banliyösünde yer alan Batu Mağaraları, sizi adeta kendisine hayran bırakacak. Buradaki mağaralar ve tapınaklar, Hindu tapınaklarıdır ve aslında hala Malezya’nın birçok Tamil sakini burayı hac yeri olarak kabul ediyor. Ama dikkat şimdiden uyaralım. Buraya geldiğinizde vahşi maymunlar ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü burası onlarında evi. ????

 • Kuala Lumpur Ulusal Müzesi

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Ulusal müze, geleneksel bir ev şeklinde biçimlendirilmiş ama aynı zamanda çağdaş bir mimari yapıya sahip eşsiz bir binaya sahip. Geleneksel izlerin modern anlayışla birleştiği bu yapı gerçekten hem dışarıdan hem de içeride sizi etkiliyor.

Malezya’nın tarihi ve kültürü hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız en doğru adres burası. Hatta burada Malay evleri, düğünleri ve av gösterileri gibi şeyler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

O yüzden Kuala Lumpur gezilecek yerler listenize ulusal müzeyi eklemeden seyahatinizi bitirmeyin. ????

Jakarta gezilecek yerler için tıklayınız.

Kuala Lumpur Otelleri

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Tatil için en iyi yerlerde konaklamak isteriz. Ama özellikle başka bir ülkeye gidiyorsak konaklama konusunda biraz zorlanabiliyoruz. Çünkü kalacağımızın yerin konumu nasıl, temiz mi gibi birçok soru kafamızı kurcalıyor. Bizde bu sorularınızı azaltmak için sizlere en çok tercih edilen Kuala Lumpur otellerini derledik. ????

 • The Westin Kuala Lumpur
 • Hotel Istana Kuala Lumpur City Centre
 • Four Seasons Hotel Kuala Lumpur
 • Pullman Kuala Lumpur City Centre Hotel & Residences
 • E&O Residences Kuala Lumpur
 • Shangri-La Hotel Kuala Lumpur
 • InterContinental Kuala Lumpur
 • DoubleTree By Hilton Kuala Lumpur
You might be interested:  Yaban Ne Tür Romandır?

Vizesiz Ülkeler: Malezya Vizesi

Kuala Lumpur gezilecek yerler kapsamında Malezya’ya gitmeye karar verdiyseniz aklınıza ilk gelecek olan sorulardan biri Malezya vize istiyor mu olur. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Malezya’nın herhangi bir şehrine giriş yaptığı andan itibaren en fazla 90 gün kalmak şartı ile vizeden muaf durumdalar.

Seul gezilecek yerler için tıklayınız.

Kuala Lumpur’a Nasıl Gidilir?

Kuala Lumpur gezisi için  Türkiye üzerinden direkt uçuş seferleri mevcut. Kuala Lumpur gezilecek yerler için Malezya’ya uçak bileti alırken Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’nı tercih etmelisiniz.

Kuala Lumpur gezi rehberi listesi bittikten sonra İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, kiralık araba için İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

Kuala Lumpur turu kapsamında detaylı bir şekilde gezdikten sonra Ankara‘ya hava yolu ile gidecek olanlar, Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler.

Malezya Kuala Lumpur seyahati için gezi listesini tamamlayıp, İzmir’e dönecek olan gezginler ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

Paylaş0

Kuala Lumpur Gezi Rehberi

Kuala Lumpur, Malezya’nın dünyada en çok ziyaret edilen Müslüman ülkesi olmasında önemli bir paya sahip. Malezya gezimde 8 gün kadar kaldığım Kuala Lumpur; ulaşım, yeme-içme, aktivite ve gezi olanaklarıyla Güneydoğu Asya’da gördüğüm en gelişmiş şehirlerdendi.

İstanbul’a çok benzeyen bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Hepimiz Kuala Lumpur’u Petronas Gökdelenleri ile tanısak da, aslında en az birkaç gününüzü güzel geçirmenizi sağlayacak kadar potansiyelli bir şehir.

Kuala Lumpur’da gezilecek yerler; Merdeka (Bağımsızlık) Meydanı, Batu Mağaraları, Petronas İkiz Kuleleri, Merkez Pazarı (Central Market / Pasar Seni), KL Şehir Galerisi ve Kültür Turları, Müzik Müzesi, Ulusal Tekstil Müzesi, Çin Mahallesi ve Jalan Petaling (Petaling Yolu), Planetaryum, Perdana Botanik Bahçesi, Asean Heykel Parkı, Masjid Jamek (Cami) ve Putra Cami olarak sıralanabilir.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerBatu Mağaraları

Petronas İkiz Kuleleri

Petronas Kuleleri’ni, 452 metre yüksekliğindeki 88 katlı ikiz gökdelenleriyle Kuala Lumpur’un ve Malezya’nın turizm elçisi olarak dünyaca tanıyoruz. 1999 yılında resmi olarak açılan kuleler, 2004’e kadar dünyanın en uzun gökdelenleriymiş.

Bugünse, dünyanın en uzun ikiz gökdelenleri unvanına sahip. Tasarımı öylesine dikkat çekici ki, Kuala Lumpur’un merkezinde yürürken bile gözleriniz Petronas Kuleleri’ni arıyor. Bu ilginç kuleleri ziyaret etmek için, KLCC (Kuala Lumpur Şehir Merkez) Parkı’na gittim.

Park içindeki yolu takip edince, farklı açılardan Petronas Kuleleri’ni görerek tam önüne kadar gidiyorsunuz. Kuleler ile park arasındaki küçük bölümde yapay bir göl bulunuyor. Senfoni Gölü olarak da adlandırılan bu gölde, her akşam saat 20:00’de suyun müzikle dansını seyredebiliyorsunuz.

Arka fonda da gece ışıklandırmasıyla parlayan Petronas Kuleleri olunca ortaya görsel bir şov çıkıyor.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerkuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Bağımsızlık (Merdeka) Meydanı

Kuala Lumpur’un kalbinde yer alan Bağımsızlık (Merdeka) Meydanı, 1957 yılında Malezya’nın bağımsızlığının ilan edildiği ve İngiliz bayrağının bu topraklarda son kez dalgalandığı yer olarak tarihi bir öneme sahip.

Oldukça geniş bir meydan olmasında, sömürge yıllarında bu alanın bir kriket sahası olarak kullanılmasının payı büyük. Sadece Bağımsızlık Meydanı ve çevresini gezmek için yarım gün ayırmalısınız.

Şehir Galerisi (KL City Gallery), Müzik Müzesi, Ulusal Tekstil Müzesi, 100 yıllık Viktorya dönemi çeşme, Sultan Abdul Samet Binası, Panggung Bandaraya Şehir Tiyatrosu, 100 metrelik dev bayrak direği, 108 yıllık Eski Yüksek Mahkeme Binası, St.

Mary Katedrali, Royal Selangor Club ve Şehir Kütüphanesi ile Bağımsızlık Meydanı, Kuala Lumpur’u ziyaret edenlerin ilk uğraması gereken yerlerin başında geliyor.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerBağımsızlık Meydanıkuala lumpurda görülmesi gereken yerlerSultan Abdul Samet Binası

Kuala Lumpur Ücretsiz Yürüyüş Turları

Ziyaret edeceğim yerlerde ilk araştırdığım şey, şehrin tarihi ve kültürel noktalarını gönüllü bir rehber eşliğinde gezmeyi sağlayan bir yürüyüş turu olup olmadığıdır.

Bu tarz turlar için bir ücret istenmemekle birlikte, küçük de olsa bir miktar bağış yapmanız bekleniyor. Kuala Lumpur Turizm Bürosu’nun düzenlediği dört farklı yürüyüş turu bulunuyor. 4 tur da profesyonel rehberler eşliğinde yaklaşık 3 saat sürüyor.

Ben, Bağımsızlık Meydanı’nı gezebileceğim yürüyüş turuna katıldım. Meydan ve çevresinde yer alan 11 tarihi yeri tek tek gezdik. Oldukça bilgilendirici ve keyifli geçen bu turdan çok memnun kaldım.

Ayrıca yürüyüş turlarından birine katılana, Şehir Galerisi’ne ücretsiz giriş hakkı tanınıyor. Yürüyüş turları;

 • Kampung Baru (Yeni Köy) Kültür Turu (Salı, Perşembe ve Pazar günleri saat 16:30’da)
 • Eski Şehir ve Doğa Yürüyüşü (Salı ve Perşembe günleri saat 09:00’da)
 • Kuala Lumpur Yürüyüşü (Cumartesi günü 18:30’da)
 • Dataran Merdeka (Bağımsızlık Meydanı) Kültür Turu (Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri saat 09:00’da)

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerKuala Lumpur Şehir Galerisi

Merkez Pazarı (Central Market / Pasar Seni)

Art Deco tarzı mimariyle inşa edilmiş Merkez Pazarı iki katlı geniş bir kapalı alana sahip. Pazarda; hediyelik eşyalardan giysilere, falcılardan halıcılara kadar birçok şeyi bulmanız mümkün. Konumu ve popülerliği nedeniyle fiyatlarının uygun olduğunu söylemem.

You might be interested:  Rüyada Uçakla Seyahat Etmek Ne Demek?

İçerisinde 10-12 dükkanlık “Hint Mahallesi”, “Malezya Mahallesi” gibi ayrı ayrı bölümler de bulunuyor. Üst katının bir bölümü ise yemek katı olarak kullanılıyor. Fiyatları makul olduğundan buradaki yemeklere bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Merkez Pazarı’nın önündeki alanda düzenli olarak her cumartesi bir etkinlik düzenleniyor. Kuala Lumpur’a geldiğinizde mutlaka uğramalısınız. Ben geleneksel Malay dansları etkinliğine katılmıştım.

Dansçılar, seyirciler arasından birilerini sahneye çağırınca dayanamayıp kendimi sahnede buldum. Gösterdikleri hareketleri başarıyla yapamasam da keyifli bir anı oldu. ????

Pasar Seni / Merkez Pazarı etkinlikleri: Central Market Events 

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerkuala lumpurda görülmesi gereken yerlerkuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Kuala Lumpur’da Ücretsiz Ulaşım

Kuala Lumpur’da, belediye tarafından şehrin birçok noktasına giden güzergahlara sahip ücretsiz otobüsler bulunuyor. GOKL adındaki bu otobüsler, şehrin en önemli turistik noktalarından da geçiyor. Örneğin, Merkez Pazarı’ndan Petronas Kuleleri’ne gitmek için bile kullanabilirsiniz.

Kuala Lumpur Ücretsiz Otobüs Güzergahı: Ulaşım Haritası  

Asya’nın Modern Yüzü Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler ve Gezi Rotası

Kuala Lumpur, son yılların en popüler turistik şehirlerinden biri. 2018 yılında 14 milyonda fazla insan bu şehri ziyaret etmiş.

Özellikle KL üzerinden Singapur, Endonezya gibi ülkelere gitmek isteyen birçok kişi, ya günü birlik ya da 1-2 gece konaklamalı olarak buraya geliyor. Zaten daha fazla gün ayırmaya da gerek yok.

Gezilecek yerler birbirine yakın ve birkaç yer dışında öyle aman aman görülesi yerler değil. Bir önceki KL yazım seyahat hazırlığı, şehir hakkında genel bilgiler, konaklama, ulaşım, yemek gibi konuları içeriyordu.

Şehirde gezilecek yerleri ve rotayı bu yazıda yazmak istedim. “Kuala Lumpur Gezi Rotası” ve “Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler ” başlıklarına bakalım.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerKuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlere başlamadan, bir önceki yazının linkini buraya bırakıyorum. KL Seyahat Rehberi

Kuala Lumpur’da Şehir İçi Ulaşım 

KL ile ilgili söyleyeceğim ilk şey şehir içinde gezmek için GRAB uygulamasını kullanın. İnanılmaz ucuz ve zamandan tasarruf sağlıyorsunuz. Yukarıda linkini bıraktığım yazıda uygulamayı detaylı anlatmıştım.

KL rotasını oluştururken kısa ya da uzun mesafe farketmeden bu uygulama ile gezebilirsiniz. 2 kişi bile olsanız zaman kazancınızı düşünürseniz, hesaplı. Ancak 1 kişi için biraz fazla gelebilir. Bu yüzden şehirdeki Metro ağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tüm ikonik yerlere ya da yakınındaki yerlerde Metro durağı mevcut.

KL’deki tüm gezilecek yerler Bukit Bintand ve Kampung Baru bölgesine toplanmış.

Thean Hou Tapınağı, Taman Persiaran bölgesinde ve Batu Mağaraları da Selangor bölgesinde bulunuyor. Bu iki yer dışındaki tüm mekanlar birbirine çok yakın.

Şimdi Kuala Lumpur‘da Gezilecek Yerlere tek tek bakalım.

Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

1- Petronas Towers

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerThe Menara’nın Petronas Manzarası – Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

11 Eylül‘de New York‘taki İkiz Kuleler yıkıldıktan sonra Dünya’nın en uzun ikiz kulesi ünvanına sahip olan Petronas Towers gerçekten tam bir mühendislik harikası. Modern binaları çok sevmememe rağmen KL‘deki gezim boyunca gözlerimi alamadım. İşin ilginç kısmı bu 2 kulenin her birini başka bir şirket inşa etmiş. Antenleri ile birlikte 452 metre uzunluğunda olan kuleler, tamamen çelik konstrüksiyondan kullanılarak inşa edilmiş. 88 katlı bu yapıların tam ortasında da 150 m uzunluğunda binaları birbirine bağlayan bir köprü bulunuyor. Gerçekten anlatınca bile insanı heyecanlandıran bir yapı. Yükseklik böyle olunca kuleler şehrin her yerini gözlemleyebileceğiniz bir manzaraya sahip. Altında KL‘nin en büyük alışveriş merkezi de var.

Buraya ulaşmak için KLCC Metro istasyonunda inmeniz gerekiyor. Ayrıca kulenin yanında bulunan devasa parkta da hem kendiniz hem de çocuklar keyifli vakit geçirebilir. Zaten fotoğraf çekmek için bu parka gitmeniz gerekiyor.

Kuleye çıkıp manzaranın keyfini yaşamak ya da fotoğrafçılığınızı konuşturmak isterseniz yetişkinler için 30 $, 2-12 yaş için 20 $‘lık bir ücret ödemeniz gerekiyor. Gerçekten aşırı pahalı.

Bence Menara‘ya çıkıp Petronas manzarasını fotoğraflamak daha mantıklı. Petronas Biletleri

2-  Menara KL Tower

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler300 Metreden Cam Teras Üzerinde Yürüyün… Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

Kuala Lumpur denince Petronas‘tan sonra akla ilk gelen 2. mekan. Burası Dünya’nın en yüksek 7. telekominikasyon kulesi olmak ile birlikte, Malezya‘nın da 2. en yüksek yapısı. Adından da anlaşıldığı üzere minare konsepti ile inşa edilmiş ve 421 metre uzunluğunda. Hemen altında küçük bir hayvanat bahçesi ve akvarum mevcut. Nedendir anlamadım ama KL‘de kulelere çıkmak cidden çok pahalı. İki kısımdan oluşuyor. İsterseniz 276 metredeki gözlem katına çıkıp cam bölmeler arkasından 360 derece açıyla şehri görebilirsiniz. Buraya çıkmak için 49 RM yani 12-13 $ ödemeniz gerekiyor. Ya da 99 RM yani 25 $ ödeyerek 300 metreden herhangi bir cam bölme olmadan şehri görebilirsiniz. Bu fiyata muhteşem cam teras üzerinde yürüme deneyimi de dahil. Detaylı bilgi için : The Menara – KL Tower

3- Batu Mağaraları

Petronas Kuleleri‘nden sonra Kuala Lumpur‘un en çok turist çeken mekanı. Buraya direk metro ile gelebilirsiniz ancak vakit kaybını düşünerek çok önermiyorum.

GRAB uygulaması ile 15-20 dakikalık bir yolculukla 3-4 dolar ödeyerek ulaşmak varken metro çok da akıllıca bir seçenek olmaz. Her ihtimale karşı, KL Sentral’den Batu Mağaraları’na giden bir KTM Banliyö treni bulunuyor.

Batu‘ya geldiğinizde sizi 42,7 m uzunluğundaki devasa bir Buda Heykeli karşılayacak.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerler

Heykelin yanından yukarı doğru uzanan 270 basamaklı rengarenk merdiveni kullanmanız gerekiyor. Kadınların kapıda 3 RM‘ye satılan şalları almaları gerekiyor. Sonrasında yorucu ama maymunlar eşliğinde son derece eğlenceli ve gergin geçen bir yolculuk… Gergin olmasının sebebi her an maymunların elinizdeki yiyecek ve içeceklere saldırıp onları çalması ile alakalı. Batu Caves

You might be interested:  Arveles Ne Tür Ağrı Kesici?

4-  Thean Hou Tapınağı

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerThean Hou Tapınağı – Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

Açık ara farkla gördüğüm en güzel Budist Tapınağı. Bu tapınak Güneydoğu Asya‘daki en eski ve büyük tapınaklardan biri. Jalan Klang Lama bölgesinde bir tepe üzerinde inşa edilmiş bu mekanı mutlaka görmelisiniz. Balıkçıların koruyan tanrı Tian Hou‘ya adanarak inşa edilen bu tapınak evlenmek isteyen Budistlere de hizmet veriyor. Budist çiftler buraya gelerek dini nikahlarını kıydırıyorlar. İçeriye giriş ücretsiz. Thean Hou Temple

5- Sri Mahamariamman Tağınağı

Malezya‘daki bir diğer popüler tapınak olan Sri Mahamariamman tipik hindu tapınak mimarisi ile inşa edilmiş rengarenk bir tapınak. Eğer Singapur‘a daha önce gittiyseniz oradaki Hindu tapınaklarından bir farkı yok ancak bu tarz bir tapınağı görmeyenler mutlaka uğramalı.

6- Sin Sze Si Ya Tapınağı

Kuala Lumpur diğer bir çok Asya şehri gibi birçok dini mabede ev sahipliği yapıyor. Tabi bunda şehirlerin kozmopolit  ve hoşgörünün hakim olmasının büyük bir rolu var. Bu tapınak da KL‘deki en eski Tao Tapınağı. Petaling Caddesi’nde bulunan bu tapınak, şehirde yaşayan Çin nüfusunun ana tapınağı.  Sin Sze Si Ya Temple

7- Sultan Abdul Samad Binası

Malezya‘nın en eski Moorish yani Endülüs mimarisi olan bu yapı şehrin en büyük meydanı olan Merdaka meydanında bulunuyor.

Şu an kamu binası olarak hizmet veren yapı fotoğraflamak açısından görülmesi gereken yerlerden.

Karşısında bulunan Masjid Jamek‘de KL merkezde bulunan en turistik camilerden.

8- Aquaria KLCC

Asya şehirlerinde akvarum geleneği çok yaygın. Mutlaka her şehirde irili ufaklı akvarumlar bulunuyor. The Menara – KL Tower altında bulunan Aquaria KLCC‘de 150’den fazla deniz canlısı bulunuyor. Biletler 10 dolar civarında ancak bazı kombine biletler sayesinde hem akvaryuma hem de KL Tower‘a girebilirsiniz.

9-Perdana Botanik Bahçesi

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerPerdana Botanical Garden, Kuala Lumpur, Malaysia – March 2018 – Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

Taman Tasik Perdana ya da Göl Bahçeleri olarak da bilinen bu Botanik bahçesi zaten yemyeşil olan Kuala Lumpur‘daki huzur dolu mekanlardan. Girişin ücretsiz olduğu bu bahçede binlerce çeşit egzotik bitkiyi bir arada bulabilirsiniz. Perdana Botanik Garden

10 – KL Kuş Parkı

Adından da anlaşıldığı üzere bir diğer tematik park. Burası 3.000 yerli ve 200 yabancı türde kuşu bir arada barındıran bir park. 4 bölgeden oluşan parkın her bir bölgesi farklı yaşam alanlarında yaşayan kuşlara göre ayrılmış. Giriş ücreti 63 RM . Merkezden sadece 10 dakikalık bir sürüş mesafesinde. KL Bird Park

11- Bukit Bintang Merkezi

Burası Kuala Lumpur‘un en hareketli bölgesi. Binlerce elektronik mağaza, yeme-içme mekanları, alışveriş noktaları bu bölgede bulunuyor. 7 gün 24 saat yaşam devam ediyor. Alışveriş yapacaksanız mutlaka buraya uğramalısınız. Yöresel ürünlerden elektronik eşyalara kadar herşeyi en hesaplı olarak burada bulabilirsiniz.

12- Çin Mahallesi

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerChinatown – Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

Bir Asya şehrinde Chinatown olmazsa o şehirde büyük bir eksiklik var demektir. Malum Çinlilerin dünya üzerinde yayılmadıkları yer yok. Malezya‘da da büyük bir etnik kimliği oluşturan Çinlilerin mahallesi olarak seçtikleri bu bölgede Sin Sze Si Ya Tapınağı ve Sri Mahamariamman Tapınağı‘da bulunuyor.

13- Jalan Alor 

Gezdik, tozduk ve sonunda acıktık diyorsanız bu cadde tam aradığınız yer. Bukit Bintang bölgesinde bulunan Jalan Alor Caddesi deniz ürünlerinden malay mutfağına, küresel fast food çeşitlerinden Asya mutfağına kadar her çeşit yemeği bulabilebileceğiniz bir yer. Fiyatlar da son derece ucuz. Jalan Olur

14- Central Market – Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler 

Listemizin son sırasını alışveriş yapabileceğiniz güzel bir mekan ile kapatıyoruz. Central Market yani merkez pazar Kuala Lumpur‘daki en büyük çarşı.

Diğer yazımızda da belirttiğimiz tüm hediyelik ya da yöresel eşyaları buradan da alabilirsiniz.

Bu bölge aynı zamanda Malezya Ulusal Miras Departmanı tarafından “Ulusal Miras” olarak da nitelendirilmiş. Central Market

KUALA LUMPUR GEZİ ROTASI NASIL YAPILMALI?

Kuala Lumpur‘da 2 gününüzün olduğunu varsayarak benim yaptığım rotayı paylaşmak istedim. Zaten KL‘ye 2 günden az ayırmayın derim. Fazlasına gerek yok.

Haritayı sağ ve sol olarak iki bölüme alın ve her bir bölüm için de 1 gün ayırın. Haritada olmayan ve gezilecek yerlere uzak olan sadece 2 önemli nokta var.

Kuzeyde bulunan Batu Caves ve güneyde bulunan Thean Hou Tapınağı’nı da her güne birini gezecek şekilde ayırabilirsiniz.

Ben sağ kısmı gezdiğim güne Batu Caves‘i, sol tarafı gezeceğim kısma da Thean Hou Tapınağı’nı ayırmıştım. Zaman ve yol açısından çok daha verimli oldu. Diğer yerleri yürüme potansiyelinize göre rahatlıkla gezebilirsiniz.

Ha yoruldunuz mu? Çağırın bir Grab 2-3 dolara istediğiniz yere rahat rahat gidin. Karanlık bastırdıktan sonra yine bir gecesini Çin Mahallesi civarında diğer geceyi de Bukit Bintang’da geçirebilirsiniz.

Bu arada Petronas Kulesini gece de mutlaka görmeye gidin.

kuala lumpurda görülmesi gereken yerlerKuala Lumpur Gezi Rotası – Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

Malezya ile ilgili yazılarımızın devamı gelecek. İlk yazımıza da bakmayı mutlaka unutmayın.

İyi seyahatler ????

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *