Karda Hangi Tür Lastik Daha Fazla Tutunma Sağlar?

Kış lastiklerinde kullanılan daha yumuşak kauçuk, asfalt yolda yola tutunmayı iyileştirirken, bu lastikler normal lastiklere göre daha derin ve geniş dişlere de sahiptir. Daha güçlü yol tutuşu ve denge için diş blokları arasında oluk adı verilen küçük kanallar bulunmaktadır.

Karda hangi lastik daha fazla tutunma saglar?

Kar örtüsünde giderken geniş lastik daha iyi dönüş sağlar. Çamurda ve derin karlı yolda kolay kayabilir. Islak yolda yapışkanlık geniş lastikte artış gösterir.

Karda lastik basıncı ne olmalı?

195/50 R15 lastik ebadı: Ön lastik 2.1 (31) – Arka lastik 1.8 (26) 195/45 R16 lastik ebadı: Ön lastik: 2.2 (32) – Arka lastik 1.8 (26) 195/40 R17 lastik ebadı: Ön lastik: 2.2 (32) – Arka lastik: 1.8 (26) 195/60 R15 lastik ebadı: Ön lastik: 2.1 (31) – Arka lastik: 2.1 (31)

Hangi lastik daha iyi yol tutar?

Sıcakların 7 derecenin üzerinde olduğunda ıslak ve kuru zeminde en iyi yol tutuşu ile frenleme yaz lastiklerine aittir. Hava sıcaklıklarının arttığı aylarda kış lastiklerine ve 4 mevsim lastiklerine göre yaz lastikleri daha uzun ömürlüdür.

You might be interested:  Otel Bilekliği Ne Ise Yarar?

En iyi kış lastiği hangi marka?

2019 ve 2018 yılı en iyi kış lastiği, yapılan testlerin çoğunda aldıkları birincilikler ile GoodYear UltraGrip Performance+ ve Continental WinterContact TS 860 oluyor.

Karda havada geniş lastik mi dar lastik mi?

Araca takacak olduğunuz kış lastiklerin aracın standart lastiklerinin taban genişliğinden daha dar olmasına dikkat etmelisiniz. Lastikteki yüzey oranı daraldıkça zemine olan basınç artar ve kış şartlarında aracın yürümesi daha iyi olur.

Karda havada ince lastik mi kalın lastik mi?

Lastik değişimi yapılacak aracın özelliklerine göre değişiklik gösterse de geniş lastik ile ince lastik arasındaki en temel performans farkı yağmurlu ve karlı havalarda kendini gösterir. İnce lastikler karı yararak geçer ve aracın kayma riskini minimuma indirir. Aynı durum yağmurlu havalarda da geçerlidir.

205 55 R16 kış lastiği hava basıncı kaç olmalı?

205 55 R16 Ebatında Lastik Hava Basıncı

Araç yük durumunun eşit olduğu durumlarda, önde iki kişi arka taraf boş ise, lastik basınçları ön taraf için 36 Psi arka lastik 34 Psi olmalıdır. Önde iki arkada iki kişi olduğu durumda lastiklerin hepsi 36 Psi olmalıdır.

Uzun Yolda lastik basıncı nasıl olmalı?

Uzun yola çıkmadan önce kontrol etmemiz gereken unsurlardan biri de lastik basıncı.

Aracın ağırlık dengesi eşitse;

 • Ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise ön tekerlekler 38 psi, arka tekerlekler 36 psi,
 • Ön ve arka tarafta iki yolcu seyahat ediyor ise ön tekerlekler 38 psi, arka tekerlekler 38 psi,
 • 175 65 14 lastik havası kaç olmalı?

  Önden çekişli olması ile beraber 175 65 R14 lastiklerde ideal hava basıncı ön ve arka lastiklere göre farklılık gösterir. Bu doğrultuda ön kısım için tavsiye edilen 32 psi olarak öne çıkar. Arkalar için ise 30 psi şeklinde ifade edilir.

  You might be interested:  Kuşadası Tusan Otel Kimin?

  185 yerine 175 lastik takılır mı?

  Bi sıkıntı olmaz, taban ve yanak ölçüleriniz düşecek, kilometre saatinizde %3-4 gibi bir fark oluşacak.

  En yumuşak lastik hangi marka?

  Bridgestone, Lassa’ya göre daha yumuşak bir lastik. İkisi de aynı fabrikada üretiliyor zaten)Continental hem konforlu hem de oldukça sağlam bir lastiktir.

  Ince yanak lastik iyi mi?

  İnce yanaklı lastik tercih edilen otomobiller de yol hissiyatını daha fazla hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır. Kasislerde, bozuk yollarda ve olası çukurlarda, konforunuzu negatif yönde etkileyecektir. Aynı zamanda diğer lastik çeşitlerine göre daha yüksek fiyatlı olup, yıpranma oranı daha yüksektir.

  Kışlık lastik ne almalıyım?

  En İyi Kış Lastiği

 • Continental Winter Contact 860. Alman markası continental normal lastikte olduğu gibi kar lastiğinde de oldukça başarılı.
 • Goodyear Ultra Grip.
 • Bridgestone Blizzak WS80.
 • Michelin Alpin 6.
 • Lassa Snoways 4.
 • Hankook W452.
 • Pirelli Winter Sottozero 3.
 • Nokian Hakkapeliitta R3.
 • En iyi lastik markası nedir?

  Dünyanın En İyi Lastik Markası sıralamasında 1.sırada Michelin var. Michelin kardeşler Edouard ve André Michelin tarafından kurulmuş ünlü bir Fransız lastik markasıdır.

  Kışın hangi lastik kullanılmalı?

  Soğuk hava, kar ve buz bir araya geldiğinde, en iyi seçenek, özellikle kış şartlarında performans göstermek üzere tasarlanmış olan kış lastiklerini kullanmaktır. Kış lastiklerini diğer lastiklerden ayıran bazı özellikler vardır: sırt kauçuğu, diş derinliği, sırt desenleri ve keskin uçlar.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *