Dam meydanı

Amsterdam’ın en önemli ve en turistik meydanlarından biri olan Dam Meydanı, şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor. Ayrıca Amsterdam merkez istasyonuna yakın, şehrin kalbinde ve şehir turuna başlamak için en ideal yer.

Amsterdam’da birçok meydan bulunuyor. Fakat bunlardan hiçbiri Dam Meydanı kadar popüler ve hareketli değil. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak da biliniyor. Şehirdeki birçok otel, restoran, alışveriş mağazası, cafeler ve barlar meydan çevresinde toplanmış.

Başlangıçta Amstel nehri üzerinde 13. yüzyıldan kalma bir baraj olan Dam Meydanı, gemilerin yanaşıp malları indirebileceği bir balık pazarı olarak kullanılıyormuş. Zamanla yeni kilise, belediye binası ve diğer yapıların inşa edilmesiyle meydanın boyutu ve önemi de büyümüş.

Dam Meydanı Çevresinde Gezip Görülecek Yerler

Meydan, Amsterdam’daki en önemli tarihi ve turistik çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca şehirdeki diğer önemli cazibe merkezlerine de bu meydandan yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

İşte meydanda ve çevresinde görülmeye değer en önemli turistik yerler ;

1.Ulusal Anıt (National Monument)

dam meydanıKaynak ; flickr.com/fred-romero

Meydanın doğu tarafında yükselen Ulusal Anıt, ‘Hollanda Anma Günü’nün düzenlendiği yer olması bakımından önemli bir yere sahip. II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Hollandalıların anıldığı 4 Mayısta düzenlenen yıllık bir tören alanı olarak hizmet veriyor.

1956 yılında kurulmuş olan anıt, Hollanda’nın İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli anıtı olarak kabul ediliyor. 22 metre yüksekliğindeki anıt, J.J.P. Oud.

tarafından tasarlanmış ve 4 Mayıs 1956 yılında Hollanda Kraliçesi Juliana tarafından açılmış.

Kurulduğu günden günümüze Amsterdam’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmuş olan Ulusal Anıt, yerel halkın ve tur firmalarının buluşma yeri olarak da kullanılıyor.

2.Amsterdam Kraliyet Sarayı

dam meydanıAmsterdam Kraliyet Sarayı – Kaynak ; flickr.com/paul-gagnon

Kral Willem-Alexander‘ın üç Hollanda konutundan biri olan Amsterdam Kraliyet Sarayı, şehirdeki en çok ziyaret edilen saray. Orijinal yapı 17. yüzyılda bir belediye binası olarak inşa edilmiş. Sarayın balkonu ise, Prens Willem-Alexander ve Prenses Máxima’nın 2002’de evliliklerini mühürlemek için halkın gözü önünde öpüştüğü yer olmasıyla ünlü.

Sarayın bulunduğu bina, Jacob van Campen (1596-1657) tarafından tasarlanmış ve 1655 yılında Amsterdam’ın Belediye Binası olarak açılmış.

1808’de bir imparatorluk sarayı ve Hollanda Kralı olarak atanan Louis Bonaparte‘ın (Napolyon’un kardeşi) kısa ikametgah yeri olmuş.

1813 yılında saray, Prens William tarafından devralınmış ve o günden günümüze Hollanda kraliyet evi tarafından resmi görevler ve devlet ziyaretleri için kullanılıyor.

3.Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

dam meydanıNieuwe Kerk (Yeni Kilise) – Kaynak ; flickr.com/nuno-cardoso

Dam Meydanı’nın en önemli yapılarından bir diğeri de, mimarisiyle dikkat çeken Yeni Kilise‘dir. Organ konserlerinin ve etkinliklerin düzenlendiği bu kilisenin tarihi 14. yüzyıla uzanıyor. Yani ismi ‘Yeni’ olsa da, kendisinin pek yeni olduğu söylenemez.

Birçok kez yangından dolayı hasar görmüş olan Yeni Kilise 1645’te gotik tarzda yeniden inşa edilmiş. 19. ve 20. yüzyıllarda yapılan geniş çaplı restorasyon sonrasında günümüzdeki halini almış olan kilise, kraliyet düğünleri ve açılış törenleri için kullanılıyor.

Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında bulunan bu kilise, Eski Kilise’nin (Oude Kerk) yükünü hafifletmek amacıyla kurulmuş. Bu yüzden de Yeni Kilise adını almış. Kiliseyi 10 faklı dilde rehberli turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz (Türkçe rehberli tur bulunmuyor).

4.De Bijenkorf

dam meydanıDe Bijenkorf – Kaynak ; flickr.com/janusz-sliwinski

Hollanda’nın önde gelen büyük mağazalarından biri olan De Bijenkorf, Dam Meydanı’nın en dikkat çeken cazibe merkezlerinden. 1870 yılında kurulmuş olan mağaza, erkek, kadın ve çocuk modası ve ayakkabılarının yanı sıra kozmetik, aksesuar, oyuncak ve ev eşyalarının markalarına sahip.

Tarihi binayı görmek için alışveriş yapmanıza da gerek yok. Mağazanın cafesinde bir şeyler içmek için de binayı ziyaret edebilirsiniz.

5.Madame Tussauds Amsterdam

dam meydanıMadame Tussauds Amsterdam – kaynak ; fllickr.com/michel-curi

Balmumu Heykel Müzesi olan Madame Tussauds, dünyanın birçok başkentinde görebileceğiniz popüler bir müze. Dam Meydanı’nı çevreyelen müzenin üst kattaki pencerelerinden de şehrin ve meydanın panoramik manzarası seyredebiliyorsunuz.

1970 yılında kurulan müze, Avrupa’da açılan ilk müzelerden biri olma ünvanına da sahip. Kraliçe Beatrix ve DJ Tiesto’nun yanı sıra Lady Gaga ve Barack Obama’nın balmumu heykellerini görebileceğiniz bu müze, özellikle çocuklu aileler tarafından ziyaret ediliyor olsa da, 7’den 70’e herkesin keyifli dakikalar geçirebileceği bir yer.

Meydandaki bu 5 turistik yerin dışında, meydana 5-10 dakika yürüme mesafesinde olan çok sayıda tarihi ve turistik noktaları da görebileceğinizi de unutmayın.

You might be interested:  Otel Işletmeciliği Ne Iş Yapar?

Amsterdam Dam Meydanı Hakkında Bilgiler

dam meydanıKaynak ; flickr.com/rob-dammers

Arnavut kaldırımlı taşları ve görkemli tarihi binalarıyla Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Dam Meydanı, protestolar ve kutlamalar için de hareketli bir buluşma yeri ve mekanı.

Ayrıca meydan, şehirdeki en fazla cafe ve restorana ev sahipliği yapan yerlerden. Ancak buradaki mekanların büyük bir bölümü turistlere özel olduğundan fiyatlar şehrin geneline göre biraz abartılı olabiliyor. Buna rağmen mekanların büyük bir bölümü hınca hınç dolu olmakta.

dam meydanıKaynak ; flickr.com/guillen-perez

Meydan, Amsterdam’a özellikle alışveriş için gelen turistlerin de favori spotlarından. Çok sayıda mağaza bulabileceğiniz meydan yakınlarında birkaç alışveriş merkezi de bulunuyor. Amsterdam’da en fazla sokak sanatçısını da bu meydanda görebilirsiniz.

Turistlerin büyük bir bölümü güvercinleri beslemek ve fotoğraf çekmekle meşgul olduğundan, meydandaki terası olan cafeler ve barlar genelde kalabalık olmaz.

Ayrıca Dam Meydanı’nın en güzel fotoğraf karelerini de bu mekanların teraslarından yakalayabilirsiniz.

dam meydanıKaynak ; flickr.com/jbdodane

Amsterdam Dam Meydanı Yakınındaki Oteller ?

Meydanın bulunduğu yer, Amsterdam’ın kalbinin attığı yer. Yani buradan şehirdeki hemen her yere yürüyerek veya kısa bir tramvay yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Amsterdam Merkez Tren İstasyonu da, meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Meydana yakın otellerde konaklayacak olursanız, şehirdeki dilediğiniz hemen her yere çok kolay bir şekilde ulaşabilir, turistik yerleri kısa bir sürede görebilirsiniz. Ayrıca akşam saatlerinde dışarı çıkmayı planlıyorsanız, Red Light District ve Amsterdam’ın önde gelen aile barları da meydana oldukça yakın.

 • Booking.com
 • Dam Meydanı’na yakın popüler otellerden bazıları ise ;
 • The Old Nickel Hotel – 1 yıldız

dam meydanıThe Old Nickel Hotel

Meydanın kalbinin attığı yere 3 dakika yürüme mesafesinde olan The Old Nickel, şehirdeki en merkezi konaklama birimlerinden. Uygun fiyatlı odaları ve merkezi konumuyla dikkat çeken bu tesis, Amsterdam’da konaklama için en çok tercih edilen tesislerden.

Nadia Hotel – 2 yıldız

dam meydanıNadia Hotel

Dam Meydanı’ndaki Kraliyet Sarayı ile Wester Kilisesi arasında merkezi bir konuma sahip olan bu düşük bütçeli otel, tarihi bir binada hizmet veriyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bu tesis de, bütçeli bir Amsterdam seyahati planlayanların göz atabileceği otellerden.

The Times Hotel – 3 yıldız

The Times Hotel

Amsterdam’ın merkezindeki Herengracht Kanalı üzerinde yer alan bu tesis, Dam Meydanı’nın tam merkezine 5 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve uygun fiyatlı odalarıyla öne çıkan tesislerden biri.

The Hoxton, Amsterdam – 4 yıldız

The Hoxton, Amsterdam

Amsterdam’ın en lüks konaklama birimlerinden olan The Hoxton, meydana 5 dakika yürüme mesafesinde. 5 kanal evden oluşan bu lüks otel de, konum ve fiyat bakımından şehirdeki en ideal otellerden.

Amsterdam Dam Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

 1. Amsterdam’ın tam merkezinde, merkez tren istasyonuna kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Dam Meydanı’na şehrin birçok noktasından yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.
 2. Meydan, Anne Frank Evi, Red Light District, Van Gogh Müzesi ve Rijks Müzesi’ne de yakın bir konumda bulunuyor.
 3. İLGİLİ ;
 • Rijksmuseum
 • Amsterdam gezilecek yerler
 • Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın Kalbinin Attığı Yer: Dam Meydanı

Amsterdam’ın adını aldığı Dam Meydanı hem şehir merkezi olması hem de çevresinde pek çok tarihi ve turistik yer bulunması sebebiyle kente giden her turistin uğradığı, bildiği, gördüğü bir yer.

Başka bir deyişle Dam Meydanı’na uğramayacağınız bir Amsterdam gezisi mümkün değil. O yüzden “bu meydanı bu kadar özel yapan ne“, “çevresindeki turistik yerler neler“, “Dam Meydanı için ne kadar zaman ayırmalıyız” gibi sorularınızın olması da doğal.

O halde Dam Meydanı Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey yazısında buranın tarihinden bugününe, turistik yerlerinden dinlenme köşelerine kadar her detayına değinelim. Ve siz de elinizde hap gibi bir rehberle şehri ve bu en önemli meydanını keşfedin.

Dam Meydanı Hakkında Bilgiler

dam meydanı

Dam Meydanı tarihi ve burada görebileceklerinize geçmeden önce meydanın tipik bir Kuzey Avrupa şehri meydanlarından olduğunu söyleyeyim. Doğal olarak tabii…

Eğer İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde çeşitli meydanları gördüyseniz buraların çevresinde tarihi yapılar ve turistik mağazalar olduğu kadar, bol bol da cafe ve restoran bulunduğunu fark etmişsinizdir. Hiçbir işiniz olmasa bile o meydanlarda bir cafede oturup kahve veya bira eşliğinde etrafı seyreder, huzurla birkaç saat geçirirsiniz.

Dam Meydanı da dahil olmak üzere Kuzey Avrupa meydanları ise güneyden çok daha farklı. Kültürlerin çok farklı olmasından gerek, Hollanda, Almanya, Danimarka gibi ülkelerde meydanlarda fazla restoran, bar, cafe bulunmaz.

Güneyde sosyalleşme ve keyfin merkezi olan meydanlar kuzeyde hareketin merkezidir. Ve Dam Meydanı da bu sınıfın en güzel örneklerinden biri.

Dam Meydanı Tarihi

dam meydanı

Şehrin en kıymetli suyu Amstel Nehri 13. YY’da şimdiki Dam Meydanı’nın olduğu yerde bir gölete dönüşüyormuş ve bu göletin çevresindeki köy ise Amstelredam olarak biliniyormuş.

Şimdilerde kentin en hareketli alışveriş caddesi olan Damrak ise o dönemde ticaret gemilerinin bu gölete ulaştığı kanalmış. Yüzyıllar içerisinde –ticaretin de merkezi olması sebebiyle- köy büyümüş ve bugün Amsterdam olarak bildiğimiz şehre evrilmiş.

Parke taşlarıyla döşeli Dam Meydanı bugün şehrin sadece turistik ve ticari hayatının merkezi ve şehri gezen her turistin de uğrak noktası.

You might be interested:  Yay Kadını Ne Tür Erkeklerden Hoşlanır?

Dam Meydanı Gezilecek Yerler

dam meydanı

Dam Meydanı çevresinde Güney Avrupa kentleri gibi cafe, restoran gibi keyifle dinlenecek çok yer olmadığını yazının başında belirtmiştim. Ancak bu tarz yerleri meydana çıkan sokaklarda bol bol bulabilirsiniz.

Önemli günlerde kutlamaların yapıldığı, bazen ikinci el kitap satışlarının gerçekleştirildiği, şehirde bir protesto yapılacaksa bunun tek adresi, festivallerin merkezi olan bu meydana gittiğinizde görmeye değer yapılar ve müzeler ise…

Konninklijk Sarayı

dam meydanı

Amsterdam gezilecek yerler listemizin en önemli noktalarından biri olan Dam Meydanı ve çevresinde görülmeye değer çok şey var ancak meydana hakim olan ön cephesiyle Konninklijk Sarayı bunlar arasında en önemlisi.

Tabii buraya saray deniliyor ancak sadece Napolyon’un kardeşi Louis Bonaparte döneminde 4 yıl süresince saray olarak kullanılmış.

1648 yılında Campen tarafından belediye binası olarak tasarlanan yapı hem içi hem de dış cephesi olarak dönemine özgü bir ihtişama sahip.

Sembolik ögelerle dolu olan saray aslında “Yurttaşlar Salonu“, “güç ve bilgelik figürleri“, “adalet ve barışı sağlayan Apollo tasvirleri“, “Ikarus’ın düşüşünü gösteren rölyef” ve Rambrandt’ın öğrencileri tarafından yapılan çeşitli resimler, kabartmalar, Artus Quellien ve Rombout Verhulst’un yaptığı heykellerle Amsterdam’ın gücünün doruğunda olduğu yılları son derece başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Louis Bonaparte ülkeyi terk ettikten sonra da Kraliyet Sarayı olarak kalan Konninklijk Sarayı bugün sadece önemli günlerde törenler için kullanılıyor.

Niuewe Kerk (Yeni Kilise)

dam meydanı

Adı Yeni Kilise olabilir ancak yeni ve eski kavramları da biliyorsunuz göreceli. 16. YY’da yapılan bu kilise de aslında şehirdeki Oude Kerk’e (Eski Kilise) kıyasla yenidir.

1814 yılından beri Kraliyet etkinliklerine de ev sahipliği yapan kilise asıl şehirdeki uluslararası sergilerin burada yer almasından dolayı önemli bir yapı.

Ulusal Anıt (National Monument)

dam meydanı

İkinci Dünya Savaşı’nda ölen Hollandalılar’ın anısına yapılan 22 metrelik dikilitaş meydanın en görünen yerinde bulunuyor. 1956 yılında yapılan anıt aynı zamanda özgürlüğün de bir simgesi.

Madame Tussauds Müzesi

dam meydanı

Londra’daki Madam Tussauds Müzesi’nin bir şubesi olan Amsterdam Madame Tussauds geçmişte yaşamış veya günümüzde yaşayan ünlülerin gerçeğine çok yakın görünen balmumu heykellerinin sergilendiği bir yer.

Yalnız giriş ücreti (20 Euro civarıydı) biraz yüksek. Yine de Madame Tussauds Müzesi’ne giderseniz sadece balmumu heykeller değil, son kattaki pencereden büyüleyici Dam Meydanı ve Damrak manzarasını görmeyi de unutmayın.

dam meydanı

Dam Meydanı ve çevresindeki önemli turistik yapılardan kısaca bahsettim ancak burada görmeye değer yerler bundan ibaret değil.

Meydana çıkan Damrak, Rokin ve Kalverstraat Caddeleri ile tarihi ve görsel değeriyle Grand Hotel Krasnapolsky de burada ilginizi çekebilecek diğer yerlerden.

Dam Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

dam meydanı

Şehrin merkezi olması sebebiyle Amsterdam’da her yol Dam Meydanı’na çıkar. Tren İstasyonu’ndan yürüyerek 5 dakikalık mesafede olan meydana otobüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarının da hemen hepsi uğrar (Dam Meydanı Tramvay Durağı).

Dam Meydanı Civarında Konaklama Alternatifleri

dam meydanıHotel V Nesplein, bölgede konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis. Oteli incelemek için tıklayın.

4★ Hotel V Nesplein: Dam Meydanı’na 150 metre mesafede yer alan Hotel V Nesplein tarihi bir binada, sade ve şık bir şekilde dekore edilmiş odalarla hizmet veriyor.

İçerisinde bir restoran ve barı da bulunan otel Booking.com’da 9,2 gibi çok yüksek bir misafir memnuniyetine sahip. Otel Dam Meydanı çevresinde yer alıyor ancak Rambrandt Meydanı, Anne Frank’ın Evi, Van Gogh Müzsi gibi diğer turistik yerlere de çok yakın. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eğer şehrin kalbi olan Dam Meydanı çevresinde güzel ve kaliteli bir tesiste konaklamak isterseniz Swissotel‘i tercih edebilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Swissotel: Tam olarak Dam Meydanı’nda yer alan Swissotel hem turistik hem de iş seyahatlerinde konaklamak için uygun bir tercih. Restoran, bar, fitness salonu ve iş merkezi gibi bünyesinde çeşitli ihtiyaçlara cevap veren otelin dekorasyonu da son derece zarif. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm bölgelerle ilgili bilgi ve tavsiyelerimizi Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Bunun haricinde genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma kadar tüm bilgileri Amsterdam gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Dam Meydanı – Enuygun.com

Amsterdam’ın en meşhur meydanı olan Dam Meydanı, 13. yüzyılda yapılmıştır. Yıllardır turistlerin ve Hollandalıların en çok rağbet ettiği meydan olmuştur.

dam meydanı

Zuiderzee Denizi’nin taşmasını engellemek amacıyla Amstel Nehri çevresine set kurularak yapılan meydana çok sayıda binaya da ev sahipliği yapar.

dam meydanı

Meydana yapılan yapılar arasından en ünlüsü Royal Palace olarak bilinen 17. yüzyılda yapılmış kraliyet binasıdır. Koninklijik Palace yani Amsterdam Kraliyet Sarayı olarak da bilinir. Uzunca bir süre belediye binası olarak hizmet vermiştir.

dam meydanı

19. yüzyılda inşa edilen Grand Hotel Krasnapolsky Royal Palace’ın yakınındadır ve de Polonyalı göçmenler tarafından yapılmıştır. Ülkedeki en büyük 5 yıldızlı oteldir.

dam meydanı

İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenler için dikilmiş olan beyaz bir ulusal anıt meydanın tam ortasında bulunmaktadır.

Dam Meydanı’nın genişliği ise doğudan batıya 200 metre, kuzeyden güneye 100 metre civarındadır.

dam meydanı

Meydan birçok farklı caddenin buluşma noktasıdır. Sadece 750 metre uzaklıkta da merkez tren istasyonu bulunduğundan konum olarak merkezidir.

You might be interested:  Otel Insan Kaynakları Ne Iş Yapar?

dam meydanı

1400’de yapılmış olan Nieuwe Kerk yani Yeni Kilise geçirdiği yangının ardından 1600’de Rönesans tarzında olan aslına uygun olarak yenilenmiştir. Meydanda bulunan en önemli yapılardan birisidir.

Meydanı dünyaca ünlendiren en önemli bina ise Madame Tussaud’s Müzesi’dir. Amsterdam’a giden hemen hemen herkes ünlülerin balmumu heykellerinin bulunduğu bu müzeyi ziyaret eder.

dam meydanı

Meydan lezzetli yemekler yapan restoranlar ve güzel kahveler yapan kafelerle çevrilmiş durumda. Bir akşamüstü kahvenizi burada içmenizi öneririz.

Dam Meydanı, Hollanda yakınındaki oteller

Popüler seçimlerimiz

En düşük fiyat

Yıldız sayısı ve fiyat

En iyi değerlendirmeler

Amsterdam'ın tam kalbinde, Amsterdam Kraliyet Sarayı'na 500 metre mesafede yer alan Luxury Canal Suite De Heren, ücretsiz Wi-Fi erişimi ve düz ekran TV ile donatılmış klimalı konaklama birimleri…

Daha fazla göster
Daha az göster

9.9

Olağanüstü

117 değerlendirme

 • En düşük fiyat
 • RUB 16.231
 • (gecelik)

Dam Meydanı yakınında daha fazla tesis göster

 • En ünlü meydan ,,,gidipte görmeden, görüpte selfi çekmeden dönülmeyecek meydan.. bizim ist Sultanahmet meydanı .,

  Daha fazla göster
  Daha az göster

  dam meydanı

 • Bence hiç görmedi iseniz şöyle bir gezin, meydandan alışveriş caddesi Kalverstraat a girin. Sonra bir yerlere gidip dönerken zaten meydandan geçeceksiniz, aşırı turistik burada ekstra zaman harcamaya gerek yok bence.

  Daha fazla göster
  Daha az göster

  dam meydanı

 • Burayı kendinize merkez yapın. Buradan oklarla önceden oluşturacağınız listenizdeki tüm yerlere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Meydanın hemen arkasında magna plaza alışveriş merkezini mutlaka ziyaret edin. Armani mağzasında indirimli şık şeyler bulabilirsiniz

  Daha fazla göster
  Daha az göster

  dam meydanı

 • Gece gündüz kalabalık ve güvenli. Görülmeye değer. Yeme içme mekanı çok arka caddesinde alışveriş merkezleri çok

  Daha fazla göster
  Daha az göster

 • Oldukça geniş bir meydan. Diğer Avrupa şehirleri gibi meydana bakan cafelerden yoksun. Meydanda sürekli gösteri yapan birilerine rastlayacaksınız. Madam Tussauds ve seyyar Hot Dog satıcılarını aynı kareye sokarak fotoğraf çekmek klasikleşmiş bir Dam hatırası.

  Daha fazla göster
  Daha az göster

Dam Meydanı Hakkında Merak Edilenler

Amsterdam şehrinde bu görevi Dam Meydanı üstleniyor. Eğer Amsterdam’a geldiyseniz mutlaka Dam Meydanı’na yolunuz düşecektir. Buradaki atmosfere ve tarihi yapılara hayran hayran bakarken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayabilirsiniz.

Yazımızda sizin için Dam Meydanı hakkında bazı bilgilere yer verdik. Eğer sizin de bu meydanla ilgili eklemek istedikleriniz olursa ya da bu meydanda geçmiş bir anınız varsa bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

1- Dam Meydanı’nın Tarihçesi

Dam Meydanı, Amsterdam’ın en önemli yerleri arasında bulunuyor. Meydanın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Meydanın geçmişi 13. yüzyıla dayanıyor. O yıllarda bölgede bulunan Amstel Nehri’nin su taşkınlarından kenti korumak için yapılan setlerle Dam Meydanı ortaya çıkmış. Yerli halk arasında bu meydan kısaca “Dam” olarak adlandırılmaktadır.

dam meydanı

Bir zamanlar balık pazarı olarak da kullanılan meydan, zamanla kentin ticari ve siyasi açıdan en önemli noktalarından biri haline geliyor.

Meydan, günümüzde çevresindeki önemli yapılarıyla Amsterdam gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Meydan aynı zamanda her zaman hareketli olması, sokak sanatçılarına ve gösterilere ev sahipliği yapmasıyla da ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başarıyor.

2- Dam Meydanı Çevresinde Görülmesi Gereken Yerler

Dam Meydanı, çevresindeki görülmesi gereken pek çok önemli noktayla Amsterdam’ın çok özel yerlerinden biridir. Dam Meydanı çevresindeki başlıca görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Amsterdam Kraliyet Sarayı: Günümüzde kraliyet törenlerine ev sahipliği yapan saray, 17. yüzyıldan günümüze kadar uzanan şehrin sembol yapıları arasında bulunuyor.

Nieuwe Kerk: Amsterdam’da görülmesi gereken 6 kiliseden biri olan Nieuwe Kerk, Kraliyet Ailesi’nin pek çok düğün ve organizasyonlarının yapıldığı yer olmasından dolayı önemli bir yere sahiptir.

Madame Tussauds Müzesi: Birbirinden ilginç balmumu heykelinin sergilendiği müze, meydanın en çok ziyaretçi çeken yerleri arasında bulunuyor.

Ulusal Anıt: II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenler için dikilen anıt, şehrin manevi yönden önemli yapıları arasında bulunuyor.

Damrak Caddesi: Dam civarında bulunan Damrak Caddesi hem alışveriş için hem de keyifli zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Eğer bu cadde alışveriş için sizi kesmediyse Kalverstraat’ı da alışveriş için gidilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Şehrin alışveriş yapılabilecek diğer yerleri hakkında bilgi edinmek isterseniz Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

3- Dam Meydanı’na Nasıl Gidilir?

Dam, şehrin en merkezi yerlerinden biri olduğundan buraya şehrin diğer noktalarından ulaşım konusunda pek sıkıntı çekilmiyor. Tıpkı İstanbul’daki Taksim Meydanı gibi Dam Meydanı da şehrin bütün ulaşım artellerinin merkezi konumunda bulunmaktadır.

dam meydanı

Meydana gelmek için şehrin bir çok yerinden kalkan tramvaylara binmeniz yeterli. Meydana yakın pek çok duraktan birinde inerek çok kısa bir sürede kendinizi Dam Meydanı’nın büyülü atmosferine atabilirsiniz. Dilerseniz bisiklet kiralayarak hem Amsterdam’ın diğer güzelliklerini hem de bu etkileyici meydanı keşfe çıkabilirsiniz.

Amsterdam’a gitmek için ihtiyacınız olan Hollanda vizesi ile ilgili merak ettiğiniz konulara Hollanda vizesi nasıl alınır? yazımızdan ulaşabilirsiniz. Dönüşte sevdiklerinize bir şeyler almayı planlıyorsanız Amsterdam’dan ne alınır? başlıklı yazımızı inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *