Altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Likya uygarlığının başkenti Patara, Akdeniz’in en önemli kentleri arasındaydı. Tarihi bugünkü verilerle M.Ö. 6’ncı bin yıla inen bu kent sahip olduğu limanla bölgesinin lider ticaret merkezlerinden biri oldu.

Henüz gitmeyenler için Patara denince akla muhteşem sahili ve kum tepelerindeki manzaraları yansıtan fotoğraflar geliyor. Ama Patara’nın antik kenti ile birlikte tek bir fotoğraf karesine sığamayacak kadar güzel olduğunu ancak orada bulununca anlıyorsunuz.

Sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası ölçmek ise imkânsız denebilir. İşte bu yüzden 2020 yılını Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Patara yılı’ olarak ilan etmişti; 2021 de devam ediyor bu statüsü. Şimdi yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi rekorları kırılıyor.

Patara, yüzyıllar boyunca kum tepelerin altında yeniden ayağa kalkmayı bekliyordu.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜ

1988’de Türkiye’de arkeolojinin en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Fahri Işık burada kazı çalışmalarına başladı. Binlerce yıllık uygarlığa ilişkin bilinmeyenleri günışığına çıkardı. Prof. Dr.

Fahri Işık’ın ‘yaşamın ta kendisi’ olarak tanımladığı arkeolojiyi ondan sonra Patara’da kazı başkanlığını sürdüren Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, ‘gelmişten geleceğe bir köprü’ olarak anlatıyor.

Biz de farklı meslekleri incelediğimiz ‘İşin Peşinde’ köşesi için bugün Patara’da arkeologların arasına karıştık.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

SABAH ERKEN KALKILIYOR

Önce arkeologların günlük mesaini anlatalım. Burada işler güneş doğmadan başlıyor. Biz de geceden gelip kazı evine yerleştik. Kazı evinde görevli arkeologlar, gönüllü öğrenciler ve belirli alanlarda çalışan uzmanlar kalıyor. Kurallar kesin çizgilerle belirlenmiş.

Temizlikten yemeğe kadar bütün işlerde görev paylaşımı esas. Her iş belirli bir takvime ve programa göre yapılıyor. Herkes 05.00’te uyanıyor. Kahvaltı görevli olanlar tarafından hazırlanıyor ve hızlıca kazı alanına geçiliyor.

Görev paylaşımı sahada daha da detaylı uygulanıyor.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

ACEMİLERE EL ARABASI

Patara Kazısı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erkan Dündar’ın koordinesinde kazı yapılan ve Patara’ya dair en erken yerleşime dair kalıntılar bulunan ‘Tepecik’ bölgesi.ne gidiyoruz. Dündar, “Bizim için sabah ışığı çok önemli. İşe başlamadan çok ince ölçümler yapılıyor ve bölgenin havadan fotoğrafları çekiliyor” diyor.

Tepecik bölgesinde şu anda 2 bin 300 yıllık kalıntılar açığa çıkarılıyor. Bir yangın geçirmiş ve evlerin içindeki eşyalar olduğu gibi kalmış. Kazı işlemine başlamadan önce Prof. Işık ve Doç. Dr. Dündar aletleri kullanırken hassas olmamı ve yavaş hareket etmem gerektiğini söylüyor. Kazıda acemiler el arabası ile çalışıyor.

Sonra kürek daha sonra kazma geliyor.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

CERRAH HASSASİYETİ

Burası mutfak gereçlerinin bol olduğu bir alan olduğu için fırçayı biraz kullanmaya başladıkça karşımıza bir amfora çıkıyor.

Arkeologlar için oldukça sıradan belki ama 2 bin 300 yıldır toprağın altında gömülü olan bu parçaya dokunmak benim için oldukça heyecan verici. Kazılan çukurlarda iki büklüm kazı yapmak zor iş.

Burada çalışmak için ciddi bir sabır ve sorumluluk gerekiyor. Yanlış kabul edilmiyor. Cerrah hassasiyetinde çalışılıyor.

DİŞÇİ ALETLERİ

Hocalarım amforanın etrafını temizlemek için dişçilerin kullandığı ince çubuklardan veriyor. Dikkatli olmam lazım. Amforaya zarar vermeden temizlemem gerekiyor. Belki hemen yanında küçük daha değerli bir parça da çıkabilir. Bunların hepsi insanı heyecanlandırıyor.

Bu diğer mesailerden çok farklı. Sanki binlerce yıl öncesine gidiyorsunuz. Eserlere zarar vermeden çalışmak zorundasınız. Erken başlayan mesai sonrası saat 08.00 gibi çay molası var. 10.00 gibi ise ufak bir sandviç yeniyor.

Öğlenden sonra işler kazı evinde fotoğraflama, çizim, arşiv ve envanter çalışmaları devam ediyor.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

TAŞLARI KUMLAR BEYAZLATIYOR

Kazı çalışmalarının ardından antik kentin ayağa kaldırılan bölümleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Havva İşkan Işık’a ilk dikkatimi çeken şeyi, taşların bazılarının neden daha açık renkte olduğunu da soruyorum. Cevabı ise şöyle oluyor: “Şimdi antik tiyatrodayız. Az ilerimizde bir meclis var.

Her iki yapı da yıllar önce kumulların altındaydı. Çok ince çalışmalar yaptık yıllarca. Şimdi ayağa kaldırdık. Bazen gelenler taşların neden bu kadar beyaz olduğunu soruyor. Cevabı çok basit. Kumullar yüzünden. Kumullar sürekli hareket ettiği için içinde kalan taşlara zımpara gibi sürtüyor ve bu parlak yapı oluşuyor.

Taşların doğal hali bu.”

ÖZVERİLİ BİR ÇALIŞMA İSTİYOR

Hem kazı alanında hem de kazı evinde arkeologlar farklı işler yapıyor. Hepsi iş süreçleri içerisinde zamanla kendisini uzmanlaştırmış. Yani iş sadece kazı yapmakla bitmiyor. Doç. Dr.

Dündar, “Buradaki her işlemi belgelemek çok önemli. Aynı zamanda çizim, arşiv, fotoğraf, depolama ve restorasyon süreçleri de var. Bir de kazı ile ilgili sürekli makaleler yazıyoruz.

Daha sonra kazı ile ilgili final raporu gibi bir yayın hazırlıyoruz” diyor.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

GELECEK NESİLLERİN DE KAZI YAPMASI LAZIM

Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara’da tüm alanları kazmadıklarını söylüyor ve ekliyor: “Bazı alanları bilerek kazmıyoruz. Arkeoloji; meraka ya da hırsa feda edilecek bir bilim olmamalı. Bizim şimdiye kadar biriktirdiğimiz bilgiyi, bir miras olarak gelecek nesillere aktarmamız lazım.

Bu yüzden bazı bölümleri rezerv alan olarak tutuyoruz. Onları da gelecekte yeni kazı başkanları ve genç arkeologlar kazacak.

Onlar yeni tekniklerle, yeni bilgisayar teknolojileri ile, yapay zekayla örneğin, toprak altındaki tarihi bizden çok daha iyi anlama olanağına sahip olacaklar ve kazıları geliştirecekler.”

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

BELEDİYELERİN DE İSTİHDAM ETMESİ ŞART

Türkiye’de arkeologlar genellikle üniversitelerde ve müzelerde çalışma imkânı buluyor. Her yıl üniversiteler çok sayıda yeni mezun veriyor. Ancak çalışma alanı dar olan bu meslek için özellikle bazı kamu kurumlarının ve belediyelerin istihdamı arttırması gerekiyor.

Zira özellikle belediyelerde bu konuda uzman kadrolara oldukça ihtiyaç var, ancak istihdam noktasında yeterli adım atılmıyor. Belediye gibi kurumlarda çalışan arkeologlar yaklaşık 5 bin lira maaş alıyor. Kazılarda çalışanlar ise üniversite kadrolarına göre kazanca sahip.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

ZİYARETÇİ REKORU

Patara, geçen temmuzda ziyaretçi rekoru kırdı. Temmuz ayında 120 bin 31 kişinin ziyaret ettiği ve 2 milyon 878 bin 520 TL gelir elde edilen Patara, bu yılın ilk 7 ayındaki ziyaretçi sayısı ise 185 bin 320 kişiye ve 4 milyon 389 bin 224 TL gelire ulaştı.

Patara Antik Kenti’ni geçen yılın toplamında 257 bin kişi, 2019 yılında ise 176 bin 743 kişi ziyaret etmişti. Bu yılın ilk 7 aylık rakamı, 2019 yılının toplamını geçti.

Yıl sonuna kadar yoğun ziyaretçi trafiğinin devam etmesi ve 2020 rakamlarının da geçilmesi bekleniyor.

EN MÜKEMMEL CUMHURİYET

Patara Antik Kenti’nde bulunan meclis binası Likya Birliği’nin toplantılarına da ev sahipliği yaptığı için tarihte önemli bir yer tutuyor.

Aydınlanma Çağı’nın en ünlü düşünürlerinden Montesquieu ‘Kanunların Ruhu’ isimli başyapıtında (1748) tarihteki pek çok yönetim biçimini inceledikten sonra “Eğer mükemmel bir konfederatif cumhuriyet vermem gerekirse, Likya’yı gösteririm” sonucuna varmıştı.

Montesquieu’nun bu sözlerine ABD’nin kurucu anayasa çalışmaları kapsamındaki ‘The Federalist Paper’da da değinildi.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

NERON’NUN FENERİ

Patara’nın sahip olduğu önemli değerlerden biri de Roma İmparatoru Neron’nun yaptırdığı ve 1481’deki tsunamide yıkıldığı belirtilen 26.5 metre yüksekliğindeki deniz feneri. Fener şimdi yeniden ayağa kaldırılıyor.

NOEL BABA BURADAYDI

Hristiyanlık için de büyük bir önem taşıyan ‘Noel Baba’nın da Pataralı olduğunu hatırlatalım. Noel Baba diye anılan Saint Nicholaos Patara’da dünyaya geldi.Ayrıca Aziz Paul’un da Roma’ya gitmek için buradan gemiye bindiği biliniyor.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Contents

You might be interested:  Kronolojinin Ne Tür Faydaları Vardır?

Patara Plajı Hakkında Her Şey

Sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en güzel plajlarından biri olarak bilinen Patara Plajı, yaklaşık 18 kilometre uzunluğu ile adeta saklı kalmış bir cennet niteliğindedir. Maldivler'i andıran bembeyaz kumsalları ile denizin tadına varabileceğiniz bu plaj, tatilinizi unutulmaz kılacak.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Ekolojik tatil kavramının Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlayan Patara Plajı, tam anlamıyla dünyayı kendine çekiyor. Hem tarihi, hem de doğası ile Patara’da keşfetmenizi bekleyen çok şey var. Biz de sizin için Patara Plajı'nı derinlemesine inceledik. Gelin birlikte göz atalım!

Patara Plajı’na Nasıl Gidilir?

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Patara Plajı, Kalkan’a sadece 15 kilometre mesafede  bulunmaktadır. Akdeniz’in en güzel koylarına gidebileceğiniz, manzarası ile meşhur olan D400 karayolunu kullanarak Patara Plajı’na ulaşabilirsiniz.  Fethiye’den 81, Kaş’tan 45, Antalya’dan 376 kilometre uzaklıkta bulunan Patara Plajı’na aracınız ile çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi, Fethiye – Kaş arasında sefer yapan otobüslerden, Ovaköy mevkiinde inerek yaklaşık 3.5 kilometrelik bir yürüyüş veya taksi yolculuğu ile Patara’ya ulaşabilirsiniz.

Patara Plajı Kum Tepeleri

Patara Plajı’nda, manzaranın tadını çıkarabilmeniz için doğa elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu uzun kumsalda, tamamen doğal şekilde oluşan kum tepeleri manzarayı izleyebilmeniz ve benzersiz fotoğraflar çekebilmeniz için sizi bekliyor.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Kumsalın orta kısımlarında yoğunlaşmış olan kum tepeleri, Patara Plajı’na benzersiz bir tat katıyor. Özellikle gün batımında, kum tepelerinin üzerinde başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir manzaraya tanık olacaksınız.

Patara Antik Kenti

Patara size sadece doğa ve manzara sunmuyor. Aynı zamanda Likya uygarlığının en önemli eserlerini görebileceğiniz, muhteşem bir antik kente de ulaşabilmenizi sağlıyor.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Plajdan güneye doğru yapacağınız 1.5 kilometrelik bir yürüyüş ile Patara Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Antik tiyatro, nekropolis, bazilikalar ve hamamlardan oluşan Patara Antik Kenti, bölgenin ve Likya’nın tarihini anlamanızda size yardımcı olacak.

Patara Plajı’nda Ne Yer Ne İçerim?

Patara Plajı’nda yeme içme alternatifleriniz bir hayli fazla. Herkes tarafından Patara olarak tanınsa da, aslında adı “Gelemiş” olan köyde pek çok restoran ve kafe bulunuyor.

Patara’da, hem doğaya, hem tarihe hem de benzersiz lezzetlere doymak mümkün.  Gelemiş’te, beklenenin aksine en çok beğenilen lezzet “pide”.

Köy içerisinde pek çok pide restoranı görebilirsiniz, özellikle yörenin lezzetli etleri ile hazırlanan kuşbaşılı pideyi mutlaka tatmalısınız. 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Pideye ek olarak, lezzetli balıklar da sizin için güzel bir yemek alternatifi olacaktır.

Patara Kiralık Villalarını İncelemek İster Misiniz?

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Patara Plajı’nda Gün Batımı

Türkiye’de güneşin en güzel battığı yer: Patara Plajı. Benzersiz bir manzaraya sahip olan bu plaj, özellikle gün batımlarında adeta bir kartpostal gibi görünüyor. Tamamen batıya doğru bakan ve bembeyaz kumlarla kaplı atmosferi ile meşhur olan Patara Plajı, gün batımında fotoğraf tutkunları için benzersiz bir hal alıyor.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Eğer Patara Plajı’na gitmeyi düşünüyorsanız, gün batımını izlemeden geri dönmemelisiniz. Vaktiniz kısıtlı olsa bile, akşam saatlerine yakın bir vakitte plajı ziyaret ederek bu manzaraya mutlaka şahit olun.

Patara’yı Gezdikten Sonra Nerelere Gidebilirim?

Patara Plajı’ndan sonra mutlaka Patara Antik Kentini görmelisiniz. Kumlar içerisindeki bu antik kent, hem Likya’yı tanımanıza hem de çok daha güzel bir tatil geçirmenize yardımcı olacak. 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Tepecik civarında bulunan Patara Deniz Feneri de görülmesi gereken bir başka yer. Buna ek olarak, Gelemiş Köyü içerisinde dinlenebilir ve ağaçlar arasındaki bu köyde bir şeyler içebilirsiniz.

Patara Plajı Yol Tarifi

Aracınız ile Patara Plajı’na gitmek istiyorsanız, D400 karayolu üzerinde devam ederken, Adaköy mevkiinde, Patara’ya doğru giden yola sapmanız gerekiyor. Sahile doğru inen Adnan Menderes Caddesini takip ederek Patara Plajı’na ulaşabilirsiniz.

 Araçla seyahat etmeyenler için Fethiye – Kalkan arasında pek çok dolmuş bulunuyor.

Yaklaşık her 15 dakikada bir kalkan bu dolmuşlardan birine binerek, Patara mevkiinde inebilir, yol ayrımından taksiyle veya yine bir dolmuş aracılığıyla Patara Plajı’na ulaşabilirsiniz.

Işık ülkesinin merkezi Patara keşif rehberi

Patara nerede, Patara'ya nasıl gidilir gibi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz haberimizde Patara'da gezilecek yerler ve Patara plajı hakkında da güzel bilgiler bulabilirsiniz.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde Türkiye'nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla 2018 yılını Troia Yılı ilan etti. Daha sonra da dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunun ortaya çıkarıldığı Göbeklitepe'ye dikkat çekmek için 2019'u Göbeklitepe Yılı ilan etti.

2020 ise Patara yılı olarak belirlendi. Burada gizli kalmış tüm güzel detaylar keşfedilmek üzere ziyaretçilerini bekliyor. 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

PATARA NEREDE?

Patara Antalya'nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalan Gelemiş köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Patara plajı ve kum tepeleri ise burada turistler tarafından dikkat çeken diğer detaylar. 

Bu yer adını antik kentten alıyor. Patara Antik Kenti gezilecek en güzel yerleri olduğu gibi kum tepeleri de filmlere stüdyo olmuş. Çöl sahneleri buralarda çekilmiş. 

 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

ANTALYA'DA 2018 PERGE, 2019 ASPENDOS YILLARI

Antalya Yüksek İstişare Kurulu tarafından her yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiye teması dışında bir kültürel değer Antalya teması olarak belirleniyordu.

Türkiye'nin 2020 yılı turizm teması olarak Patara'nın seçilmesi nedeniyle 2020 yılı için ayrı bir tema belirlenmedi.

Antalya'da 2018 Perge Yılı, 2019 ise Aspendos Yılı ilan edilmişti. Bu yıl Patara'nın Türkiye teması olarak belirlenmesiyle, Patara başta müze olmak üzere kazı ve restorasyon çalışmalarının yoğunlaştırılması gibi birçok yatırım planlanıyor.

 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her ŞeyPATARA PLAJI

Nesli tükenmekte olan carettaların yumurta bıraktıkları nadir yerlerden biri bu kumlar. Patara plajı herkesin yazları akın ettiği bir yer. Carettaların yumurta bıraktığı nadir yerlerden olma sebebi ile doğal hayatı koruma vakfı tarafından koruma altında.

 Hacettepe Üniversitesi’nden bir grup ekip kaplumbağaların üreme koşullarını kolaylaştırarak bu canlıların neslini devam ettirmeye çalışmaktadır. Çok uzun ibr plaj olduğu söylenen Patara plajı 12 kilometre uzunluğunda. Ülkemizin de sayılı uzun plajlarından biri.

 

Patara plajına giriş ücreti 7,5 olarak biliniyor. Şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz bunun için 10 TL ödemek gerekecektir. Plaj koruma altında bulunduğundan belirli saatlerde kapalı. Sabah 08.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında giriş var sadece. 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her ŞeyPATARA'YA NASIL GİDİLİR?

Antalya şehir merkezinden yaklaşık olarak 220 kilometre mesafede bulunuyor. Araç ile 3-4 saat içerisinde ulaşmak mümkün. Özel araç ile giderken Kalkan'ı geçtikten 11 kilometre sonra Patara sapağı ile karşılaşacaksınız. Bu yoldan girerek 6 kilometre giderek Gelemiş köyüne ulaşacaksınız. Buradan da 20 dakika yürüyerek plaja ulaşabilirsiniz. 

Otobüs ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler Fethiye- Kaş arasında gidip gelen otobüs seferlerini tercih edebilirler. Ovaköy mevkine inerek yaklaşık olarak 3,5 kilometre yürüyüş yapıp bölgeye ulaşabilirsiniz. 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her ŞeyPATARA KUM TEPELERİ 

Burada manzaranın tadını çıkartacak çok güzel yerler var. Bunlardan biri de gün doğumu ve batımını çok iyi izleyebileceğiniz kum tepeleri oluyor. Kum tepeleri filmlere de stüdyo olmuş. Çok güzel bir gezi noktası. Harika fotoğraf kareleri çıkartabileceğiniz bu yerde kum tepelerini keşfederken çölde geziyorsunuz hissine kapılacaksınız. 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her ŞeyPATARA ANTİK KENTİ 

Patara plajı çevresinde gezilecek çok güzel gezi yerleri var. Buralar tamamen doğal ve size huzur verecek yerler. Huzurun yanı sıra tarihe de tanıklık edeceğiniz güzel bir yer Patara Antik Kenti sizi burada bekleyen diğer bir gezi noktası. Özellikle Likya uygarlığının en önemli eserlerini görebileceğiniz bir yer olan antik kentte  tarihi bilgi hazinesi mevcut diyebiliriz. 

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Antik tiyatro, nekropolis, bazilikalar ve hamamlar Patara Antik Kenti'nin sahip olduğu güzel detaylar. 

Ölüdeniz Otelleri ve Fethiye Ölüdeniz Otel Fiyatları

2 Yetişkin – Ölüdeniz otelleri araması için 57 otel bulunmuştur. Haritada Görüntüle

Aradığınız kriterlere uygun otel şu an bulunmamaktadır.

Seçtiğiniz kriterleri değiştirerek tekrar arama yapabilir ya da sizin için seçtiğimiz otelleri inceleyebilirsiniz.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Fethiye – Ölüdeniz

Axess Mobil ile 200 TL Chip para Fırsatı !

 • Çocuk Dostu
 • Su Kaydırağı
 • Mini Club
 • Alakart Restoran
 • Animasyon

Fiyatlar için tarih seçiniz

Tarih Seçiniz Detayları İncele altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Fethiye – Ölüdeniz

Axess Mobil ile 200 TL Chip para Fırsatı !

 • Çocuk Dostu
 • Mini Club
 • Spa ve Sağlık
 • Animasyon

Fiyatlar için tarih seçiniz

You might be interested:  Seyahat Izin Belgesi Için Nereye Başvurulur?

Tarih Seçiniz Detayları İncele

Tatilsepeti'nde gösterilen fiyatlar aratılan otellerin gecelik kişi başı fiyatlarıdır.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Her zevke ve bütçeye uygun birbirinden farklı Ölüdeniz otelleri, Tatilsepeti güvencesi ve rahatlığıyla bir arada sunuluyor. Türkiye'nin en güzel tatil yerlerinden olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği Ölüdeniz, doğası, denizi ve eğlence aktiviteleri ile tatilcileri bekliyor.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yer alan ve dünyanın en güzel lagün oluşumlarından biri olan Ölüdeniz, pırıl pırıl denizi ve bembeyaz kumsalı ile büyüleyici bir tatil yapmak isteyenleri bekliyor. Ölüdeniz, 2006 yılında “dünyanın en güzel kumsalı” olarak seçilmiş olma özelliğini de taşıyor.

Antik çağlarda “ışık ve güneş diyarı” olarak adlandırılan bu beldede şehrin yorucu hayatından uzaklaşabilir, doğayla iç içe sakin ve dingin bir tatil yapabilirsiniz.

Babadağ'ın eteklerinde uzanan altın kumsallarıyla, dingin ve berrak denizi, yemyeşil doğası ile cennet gibi bir bölge olan Ölüdeniz, misafirlerine unutulmayacak manzaralar ve anılar sunuyor. 

Türkiye'nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Ölüdeniz'de birbirinden farklı formatlarda onlarca otel seçeneği sizleri bekliyor. Oda & kahvaltı otel seçeneklerine göz atarak dilerseniz sadece oda ve kahvaltının dahil olduğu otel paketi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Her şey dahil ve ultra her şey dahil otel seçenekleri de yine Fethiye otelleri arasında sizlere sunuluyor.

Merkeze ve denize yakın mesafelerde yer alan resort otel komplekslerinden dilediğinizi seçerek eğlence aktivitelerinin, denizin, otel mutfağının ve daha birçok keyifli anın tadını çıkartabilirsiniz. 

Doğal güzellikleri, denizi ve güneşi ile dünyanın gözdesi tatil beldelerinden Fethiye'de farklı bütçelere göre fiyatlandırılmış onlarca otel seçeneği sizleri bekliyor.

Denizin, kumun ve güneşin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacak ve konaklama ihtiyacınızı karşılayacak oteller arasından size uygun olanı seçerek rahatlıkla rezervasyonunuzu yaptırıp, yerinizi ayırtabilirsiniz.

İster ailenizle ister dostlarınızla keyifli bir tatilin tadını çıkartabilir, otellerin sağladığı eğlence, konaklama ve fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz.  

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Ölüdeniz Otel Fırsatları

Beldede bulunan çok sayıdaki otel seçeneği, her bütçeye ve zevke göre tasarlanmış durumda yer alıyor. Ölüdeniz'in çevresine yayılmış kompleksler halinde bulunan ve merkeze 5-10 dakika mesafedeki 5 yıldızlı ultra her şey dahil otel seçeneklerinden yararlanarak otelin her avantajından faydalanabilirsiniz.

Özellikle Belcekız bölgesinde yer alan onlarca pansiyon ve oda & kahvaltı otel seçeneği de yine tatil severlerin hizmetine sunuluyor.

Tatilsepeti güveni ve kalitesi ile bir arada sunulan Fethiye Ölüdeniz otelleri içerisinden dilediğinizi seçebilir, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak daha uygun bir bütçeyle konaklama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

Sahile yakın ve deniz manzaralı onlarca otel seçeneğine son dakika fırsatları ile de uygun fiyatlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tatilsepeti fırsatlarını takip ederek son dakikada gelişen indirimlerden ve avantajlı otel fiyatlarından faydalanabilirsiniz.

Sevdiklerinizle keyifli bir tatil geçirmeniz için hazırlanmış tam pansiyon, yarım pansiyon, her şey dahil ve oda & kahvaltı otel seçenekleri, birbirinden uygun fiyatları ile sizleri bekliyor.

Denizin, kumun ve güneşin en güzel haliyle tanışabileceğiniz Ölüdeniz'de, rüya gibi bir tatile ve unutulmaz anlara davetlisiniz. 

Ölüdeniz Balayı Otelleri

Tarih boyunca deniz ve kumun en güzel örneklerinden biri olmuş ve şu an dünyanın en güzel tatil beldelerinden biri olarak gösterilen Ölüdeniz, balayı yapmak isteyen çiftler için de büyüleyici bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor.

Ölüdeniz otelleri denize sıfır, her şey dahil, doğanın ortasında ve göz alıcı manzarasıyla pek çok seçeneği barındırıyor.

Özellikle balayı çiftleri için hazırlanmış odalara sahip olan birbirinden lüks ve kaliteli oda seçeneği, Muğla Ölüdeniz otelleri arasında sizleri bekliyor.

Eşinizle unutulmaz anlar yaşamak vemuhteşem anılar biriktirmek için en doğru yerlerden biri olan Ölüdeniz'de, bütçenize uygun otel imkanlarından faydalanarak keyifli bir tatil yapabilir, nesiller boyunca anlatabileceğiniz efsane bir balayı tecrübesi yaşayabilirsiniz.

Adınıza özel hazırlanmış odalarda sizin için yapılmış özel sunumlar ve hazırlıklar ile sevdiğiniz kişi ile romantik anlar geçirebilir, tatilin keyfini en özel gününüzde sorunsuz bir şekilde çıkartabilirsiniz. Üstelik her bütçeye göre hazırlanmış farklı oda seçenekleri de sizleri bekliyor.

Balayı otelleri arasından tercih yaparak işinizi şansa bırakmayın!

Ölüdeniz Butik Oteller

Genellikle oda & kahvaltı veya yarım pansiyon şeklinde hizmet veren butik oteller, Ölüdeniz'de tatil yapmak isteyenler için konaklama seçenekleri arasında yer alıyor.

Aile işletmesi olarak karşınıza çıkan butik oteller her şey dahil otellerin lüks yapılarından çok aile içi sıcak bir ortam vadediyor.

Doğanın denizle birleştiği en güzel yerlerden olan Ölüdeniz'de birbirinden güzel ve samimi butik otel tercihi Tatilsepeti kolaylığı ve güvencesi ile bir arada sunuluyor. 

Büyük otellerin sunduğu hizmeti aratmayan ve aile ortamı yaratarak samimi ve sıcak bir konaklama tercihi oluşturan butik otellerde, aileniz ve sevdiklerinizle gönül rahatlığı ile tatilinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Oda sayısı az olduğu için kalabalık olmayan ve kalabalık olmadığı için özel ve konforlu bir konaklama imkanı sunan Ölüdeniz butik otel seçeneklerinden bütçenize ve zevkinize uygun olanı seçerek hemen tatil için yerinizi ayırtabilirsiniz.

İşte size birkaç öneri:

 1. Lissiya Hotel: Ölüdeniz-Faralya'da yer alan otel ailenizle konforlu bir tatil yapmanız için bekliyor.
 2. Zakros Hotel Lykia: Adını meşhur Lykia Kral Yolu'ndan alan otel, oda & kahvaltı seçeneği ile sizlere sunuluyor.
 3. Doğa Hotel: Ücretsiz otopark ve açık havuz imkanlarıyla hizmet veren otel, kendini çocuk dostu olarak nitelendiriyor. 
 4. The Green Valley Hotel: Ağaçların içerisinde her sabah bol oksijenle uyanmanızı sağlayan otel açık havuzu ile de keyifli zaman geçirmenize yardımcı oluyor. 
 5. Paradise Garden Hotel: 2 adet açık havuzu, alakart restoranı ve ücretsiz shuttle'ı ile hem samimi hem de konforlu bir konaklama tercihi olarak bekliyor. 
 6. Yunus Hotel: Şehir merkezine 5 km, Ölüdeniz'e 2 km mesafede bulunan otel, şirin ve tatlı bir tatilin kapılarını aralıyor.
 7. Kaizen Gate Hotel: Hem çocuklu ailelere hem de gençlere hitap eden Kaizen Gate, sunduğu avantajlarla keyifli bir tatil imkanı veriyor. 
 8. Mandarin ve Mango Boutique Hotel: Birçok aktivite ve imkan ile bu otel Faralya'da yer alıyor. 
 9. Beyaz Yunus Otel: Özellikle balayı çiftleri için hazırlanmış otel, yeşilin ve farklı çiçeklerin arasında yer alıyor.
 10. Golden Gate Boutique Hotel: Ölüdeniz'in şahane doğası ve keyifli atmosferi içinde kendisine yer buluyor. 

Her Şey Dahil Ölüdeniz Otelleri

Türkiye'nin en güzel tatil noktalarından biri olan Ölüdeniz'de tatilin keyfini her şey dahil otellerin avantajları ve imkanları ile çıkarabilirsiniz.

Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği avantajları sunan, birçok farklı eğlence aktivitesi barındıran, açık ve kapalı havuzlara sahip her şey dahil otellerde tatilinizi harika anılarla tamamlayabilirsiniz.

Animatörler eşliğindeki muhteşem şovlara katılabilir, gün boyu açık barlarda leziz soğuk içecekler deneyebilir ya da otel içerisindeki diğer imkanlardan yararlanabilirsiniz. 

Dünya mutfağından örnekleri tadabileceğiniz geniş mutfağı; spa, sauna, masaj gibi imkanları bulunan bu tip otellerde erken rezervasyon ya da son dakika fırsatlarından yararlanarak daha ekonomik bir konaklama imkanı oluşturabilirsiniz.

Ölüdeniz'in en güzel manzaralarına sahip birbirinden güzel otel seçenekleri içerisinden isteklerinize ve bütçenize uygun olanı seçerek sınırsız eğlencenin ve keyifli bir tatilin tadını çıkartabilirsiniz.

7/24 eğlencenin ve konforun sunulduğu Fethiye Ölüdeniz otelleri 5 yıldız her şey dahil seçenekleri sizleri bekliyor. 

Ölüdeniz Plajları

Türkiye'nin doğa harikası tatil yerlerinden, milyonlarca turist ağırlayan Ölüdeniz'de birbirinden farklı büyüleyici plajlarda tatilin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Maviyle yeşilin dansının göz alıcı büyüsüne kapılabilir, denizin soğuk sularında ferahlayabilirsiniz. Altın rengi ya da bembeyaz kumsallarda uzanarak güneşin tadını sınırsız bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Yaz tatili programınızı düzenlerken mutlaka bu plajlardan birine uğramalı ve buradaki doğa harikası manzaranın ve eşsiz denizin keyfine varmalısınız. 

 1. Belcekız Plajı: Masmavi denizin ve bembeyaz kumların buluştuğu doğa harikası bir plaj olarak karşınıza çıkıyor.
 2. Kabak Koyu: Son dönemlerde popüler turist destinasyonları arasında yer alan Kabak Koyu, plajı ve doğası ile adeta büyülüyor. 
 3. Kıdrak Plajı: Ölüdeniz'e 4 km mesafedeki bu plaj daha sakin ve sessiz plaj keyfi isteyenler için ideal bir konumda bulunuyor.
 4. Kelebekler Vadisi: Ölüdeniz kamp denince akla gelen ve yabancıların en çok rağbet gösterdiği yerlerden biri olan Kelebekler Vadisi'ndeki plajlar da denizin en güzel halini sizlere sunuyor. 
 5. Günlüklü Plajı: Dünyada çok ender bulunan günlük ağaçlarının yetiştiği ve adını verdiği bölgede yer alan plaj da yeşil ve mavinin en güzel halini sunuyor. 
You might be interested:  Reşat Nuri Güntekin Ne Tür Yazılar Yazmıştır?

Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bölgede birbirinden güzel doğa harikası yapılar ve tarihi eserler yer alıyor.

Sakin denizi ve muhteşem doğası ile adını dünyaya duyuran, yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden Ölüdeniz'de ister doğanın oluşturduğu muhteşem güzellikleri yakından görebilir, isterseniz de tarihe meydan okumuş yapıları gezebilirsiniz. İşte Ölüdeniz'de gezilecek bazı yerler:

 1. Kelebekler Vadisi: Ölüdeniz paraşütle atlama denince ilk akla gelen yerlerden biri Kelebekler Vadisi. Muhteşem doğası, bembeyaz sahili ve cam gibi berrak denizi ile mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. 
 2. Babadağ: Ölüdeniz manzarasını tepeden doyasıya seyredebileceğiniz, yamaç paraşütü yapmak için en ideal yerlerden biri olan Babadağ, ekstrem spor severlerin uğrak adreslerinden biri oluyor. 
 3. Ölüdeniz Milli Parkı: 1978 yılından bu yana doğa severlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri olan Ölüdeniz Milli Parkı, denizin muhteşem güzelliğinde ve ağaçların serin gölgelerinde keyifli anlar yaşamanız için ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor.
 4. Patara Antik Kenti: Dünyanın en uzun plajlarından biri olan Patara plajını barındıran antik kentte, hem denizin ve sahilin keyfini çıkartabilir hem de Lidya uygarlığının kalıntılarına yakından tanıklık edebilirsiniz. 
 5. Water World Aqua Park: Çocuklarınız ile keyifli zaman geçirebileceğiniz birçok farklı kaydırak seçeneği olan Aqua Park da yine ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. 

Ölüdeniz Gece Hayatı

Gündüz mavinin ve yeşilin en güzel renklerini sunan Ölüdeniz'de geceleri ise bir o kadar ışıltılı ve hareketli geçiyor. Özellikle Hisarönü kasabası bu bölgedeki eğlence ve gece hayatının en önemli noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sakin doğası ve durgun denizi ile Ölüdeniz adını almış beldede geceleri ise bir o kadar hızlı ve eğlenceli yaşanıyor.

Birbirinden renkli gösteriler, canlı müzik performansları, DJ gösterileri ve çılgın partiler Ölüdeniz'de tatil yapanların gece hayatının da renklenmesine yardımcı oluyor.

Her şey dahil oteller, oda & kahvaltı hizmeti sunan pansiyonlar ve aile sıcaklığındaki butik oteller Türkiye'nin en güzel yerlerinden biri olan Fethiye/Ölüdeniz'de keyif ve eğlence dolu bir tatil yapabilmeniz için sizleri bekliyor.

Siz de Tatilsepeti güvencesi ve kalitesi ile Ölüdeniz otelleri arasından dilediğinizi seçebilir; doğası, tarihi, kültürü ve gece hayatı ile Türkiye'nin en güzel noktalarından biri olan Ölüdeniz'de muhteşem bir tatil yaşayabilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN EN İYİ 30 KAMP ALANI

Bir Evde Yok’un halinden en iyi bir Evde Yok anlar dedik ve Instagram hesabımızda takipçilerimize sorduk: “En beğendiğiniz kamp yerleri nereler?”

Sizin tavsiyelerinize kendimizinkileri de ekledik. Bizim favorilerimizin yanına ♡ de kondurduk.

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

 • İşte Evde Yoklar’ın, Evde Yoklar’a en güzel kamp alnı önerileri:
  Sizin de bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz şahane kamp alanları varsa yorumlara bırakın ????
 • NOT: Kampçılığa yeniyseniz yanınızda götürmenizi tavsiye ettiğimiz kamp eşyaları hakkında bilgi almak için tıklayın: KAMP MALZEMELERİ
  Karavancıysanız da FAVORİ KARAVAN MALZEMELERİMİZ
 • Doğada tatil yaparken daha fazla konfor arayanları da unutmadık: EN GÜZEL GLAMPING VE BEACH HOUSE’LAR ya da KİRALIK DAĞ EVLERİ & BUNGALOVLAR yazımıza göz atabilirsiniz.

Araç üstü çadır hakkında bilgi için tıklayın.
Karavancılık hakkında bilgi için tıklayın.
Caretta karavan hakkında bilgi için tıklayın.

1. AKDENİZ CAMPİNG (CEMİL’İN YERİ) KÖYCEĞİZ GÖLÜ, SULTANİYE KÖYÜ, MUĞLA ♡

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey
altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey
altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Sultaniye Köyü’nde, Köyceğiz Gölü kenarında yerlilerin işlettiği bizce harika, dingin, salaş bir yer bulduk. Adı Cemil’in Yeri / Akdeniz Camping. Aslında bir restoran, bahçesini de camping olarak kullanıyorlar. Pek bilinmediğinden kalabalık olmuyor. Biz buraya bayıldık, işletmecilerini de çok sevdik, bizce müthiş bir keşif ama salaş yerleri sevemeyenlere göre değil. Sadece derme çatmanın, makyajsızlığın aslında ne kadar büyük bir lüks olduğunu bilen takdir edebilir burayı. Konum için tıklayın. Tel: 0535 397 86 77

Muğla’dan diğer önerilerimiz için Muğla Gezi Rehberimiz var.

kalkan kiralik villalar

altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

Kalkan Kaş ilçesine bağlı eskiden belde şimdi ise mahalle olan yurt dışında, özellikle İngiliz turistler arasında çok meşhur ve popüler olan eskiden Rumların Kalamaki adı ile yaşadığı Akdeniz bölgesinde bir tatil kasabasıdır. Mübadele sonrası ismi Kalkan olarak değiştirilmiştir.

Kalkan bundan 150 – 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır.

Tarih boyunca güvenilir bir liman olması, Elmalı-Gömbe-Bezirgan yörelerinden gelen tarım ve orman ürünlerinin pazarlandığı ve yüklendiği bir liman olarak önemini korumuş, ama 1970'li yıllardan sonra Antalya karayolunun açılmasıyla deniz ticaretini zayıflayarak hemen hemen sonlanmıştır. Son yıllarda özellikle İngiliz turistler tarafından keşfedilmiştir.

İngilizler'in başı çektiği yoğun bir yabancı nüfusu bugün Kalkan'a yerleşmiş durumdadır. Bu hızlı gelişmeye rağmen, Kalkan'ın sırtını yasladığı dağlara doğru yayılan kentin eski dokusunun bulunduğu bölüm korunabilmiştir.

Yaz tatilinizi Kalkan’da geçirmek için birçok geçerli sebep bulunmakta. Şimdi neden tatilinizi Kalkan’da geçirmeniz gerektiği ile ilgili sebeplere başlayalım;

Muhteşem Doğası ve Mavi Bayraklı Plajları;

Bu bölgede yüzmek için tercih edebileceğiniz bir çok PLAJ  bulunmaktadır. Her gün farklı bir plaj deneyebilirsiniz. Kalkan’ın merkezinde yer alan çakıl plaj, benzersiz Kaputaş Plajı, Akdeniz’in en uzun kumsalı olan Patara Plajı yüzmek ve güneşlenmek için seçebileceğiniz en güzel yerlerden bazılarıdır.

 • Patara Plajı – Akdeniz’in en uzun kumsalı Çölü anımsatan kumları, tertemiz denizi ve çam ormanlarıyla ünlü yöre, bünyesinde birçok sürprizi saklıyor. Fakat antik kentin büyük bir bölümü, rüzgarlarla bir yerden bir yere taşınan kumlar altında saklı. Patara’nın kum yapısı oldukça ilginç. Binlerce yıl önce temiz denizlerin göstergesi olan bir çeşit mikroorganizma ürünü kumlar üzerinde kum kürü yapanlar, ağrı ve sızıdan kurtuluyorlar. Koruma alanı ilan edilen Patara plajı Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı.
 • Kaputaş Plajı Bölgenin görülmeye değer bir başka güzelliğinin adıdır Kaputaş. Kaş ile Kalkan arasındaki yol üzerinde kalan bu doğa harikası panoramik plaj bölgeyi ziyaret edenlerin vazgeçilmezi! Yeraltından akan doğal kaynak sularının karıştığı denizin suyu genellikle serin ve eşsiz turkuaz rengindedir.

Kiralık Villa Turizmi

Son yıllarda popüler olan  villada tatil İngilizlerin başlattığı muhafazakar aileler ve arkadaş gruplarında tercih ettiği bir tatil seçeneğidir.

5 yıldızlı otellerin her şey dahil ama özgürlüklerin olabildiğince kısıtlı olarak sunulduğu tatil formunu reddedenler için, diledikleri zaman uyanıp, istedikleri saat havuzu kullanabilecekleri, kalabalıkların gürültü ortamında kaybolmak yerine huzurlu bir tatile yelken açmaktır villada tatil.

Villada tatil ev ortamında ki rahatı ve huzuru tatilde de yaşamak isteyenler ve bir şeyleri başkalarıyla paylaşmaktan hoşlanmayanların tercih edeceği mükemmel bir tatil seçeneğidir. Villada tatil için www.akdenizvillam.com  seçeneğini tıklamanız ve villanızı seçmeniz yeterli olacaktır.

 • Manzara: Kalkan’da villa kiralayarak konaklamaya karar verdiyseniz, muhteşem manzara eşliğinde bir tatil yapmaya hazır olun. Yukarıda da bahsedildiği gibi coğrafi avantajları sebebi ile her villadan muhteşem deniz manzarası sizleri beklemekte. Öyle böyle değil insanı rahatlatan, dinlendiren muhteşem ve benzeri olmayan bir manzaradır bu.

Balayı Villası

İngiliz Independent gazetesi 2006 yılında Kalkan manzarasını Dünyanın en romantik manzarası seçerek Kalkanın Ününe ün katmıştır. Kalkan ayrıca yeni evli çiftler içinde çok önemlidir. Kalkan ve çevresinde bir çok villa Balayı Villası olarak tasarlanmış ve  misafirlere sunulmaktadır.

Muhafazakar Aileler İçin Alternatif Tatil Seçeneği

Kalkan’da ki villa turizmi son yıllarda çevresindeki köylere de yayılmış durumdadır. Neredeyse ayrı bir turizm bölgesi olmaya aday İslamlar Köyü ve Üzümlü köyü bu bölgede bulunmaktadır.

(4km ile 12 km arasında değişmektedir mesafe) Bir vadi boyunca yukarıya doğru uzanan İslamlar Köyü, daha önceleri doğası, alabalığı ve restoranları ile meşhurken son zamanlarda muhafazakar villa seçenekleri ile meşhur olmuş durumdadır.

Bu köyde neredeyse tüm villalar doğal olarak çevreden korunaklı halde ya da villa sahipleri tarafından korunaklı hale getirilmektedir.

Bu tarzdaki villalar genellikle  İslami kurallara göre yaşamayı hayat tarzı edinen aileler tarafından yoğun talep görmektedir. Muhafazakar aileler için tam bir alternatif tatil imkanı getirmektedir. Bu villaların çoğu muhteşem vadi ve deniz manzaralıdır.

Yaz tatilinizi nerede geçireceğinizi düşünürken Kalkan seçeneğini bir kere daha düşünmenizi ve seçeneklerin içine dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *