2 Yıllık Turizm Otel Işletmeciliği Mezunu Ne Iş Yapar?

Bu bölüm mezunları kariyerlerine başta turizm sektörü ve konaklama sektörü olmak üzere birçok alanda devam edebilirler. Mevsimlik turizm faaliyetlerinde yer alabilirler. Otellerde, tatil köylerinde, restoranlarda ve dinlenme tesislerinde yönetici olarak çalışabilirler.

Turizm ve otel işletmeciliği 2 yıllık okunur mu?

Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programının amacı turizm sektöründe ihtiyaç duyulan ara insan gücü ihtiyacının karşılanması için uygulamaya konulan bu programda, öğrencilere servis, kat hizmetleri, mutfak, ön büro ve insan ilişkileri konularında gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanır.

Turizm ve otel işletmeciliği ne iş yapar maaşı?

2021 Turizm Ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı Maaşları Turizm Ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı maaşı ortalama aylık 3.200 – TL’dir. En düşük maaşı 2.826 TL, En yüksek ise 4.500 – TL’dir.

2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği dersleri nelerdir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği – Ders İçeriği

 • İŞLETME MATEMATİĞİ Kodu: BTO-115.
 • TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KULLANIMI VE DENETİMİ Kodu: BTO-123.
 • ÖNBÜRO İŞLEMLERİ Kodu: BTO-125.
 • OTEL İŞLETMECİLİĞİ Kodu: BTO-127.
 • GÖRÜ KURALLARI VE PROTOKOL Kodu: BTO-129.
 • ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I Kodu: ATA-101.
 • TÜRK DİLİ I Kodu: TDİ-101.
 • You might be interested:  Sesin Bir Tür Enerji Olduğunu Nasıl Kanıtlarız?

  Turizm ve otel işletmeciliği mezunu otel açabilir mi?

  Turizm ve otel işletmeciliği mezunu otel açabilir mi? Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz otellerde veya restoranlarda yönetici ve aşçı-yönetici olarak görev alabilecekleri gibi kendilerine ait yiyecek-içecek işletmelerini de açabilmektedirler.

  2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği hazırlık var mı?

  Turizm ve otel işletmeciliği hazırlık var mı? Programa kayıt yaptıran öğrenciler, 1 yıllık hazırlık okurlar. Bu programdan mezun olan öğrenciler, 3 ve daha üstü yıldızlı otellerde farklı departmanlarda iş olanağı bulmaktadır.

  Turizm ve otel işletmeciliği kaç yıl?

  Turizm ve Otel İşletmeciliği (2 Yıllık) 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

  Turizm işletmeciliği ne kadar maaş?

  Turizm ve otel işletmeciliği alanında çalışan bireylerin aldıkları maaş yapılan göreve ve çalışılan yere göre değişiklik göstermektedir. Turizm ve otel işletmeciliği alanında çalışan bireylerin aldıkları en düşük maaş 1300 lirayken, en yüksek maaş 8000 liraya kadar yükselmektedir.

  Turizm okuyan ne iş yapar?

  Turizm işletmeciliği lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler; oteller, havaalanı, catering ve banket işletmeleri, yiyecek-içecek, pazarlama, organizasyon şirketleri ve benzeri bir çok alanda çalışma imkanı bulabilirler.

  Rehberler ne kadar maaş alıyor?

  Kariyerinde Maaşlar

  EN DÜŞÜK EN YÜKSEK
  Tur Rehberi 4.430 24.970

  Turizm ve otel işletmeciliği nerelerde staj yapabilir?

  İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

  Öğrenciler stajlarını 5 ve 4 yıldızlı otellerde, tatil köylerinde, A ve (A-C) grubu seyahat acentalarında, havayolları işletmelerinde, Turizm Bakanlığı Merkez Teşkilatı Birimlerinde veya staj komisyonunun uygun göreceği diğer işletmelerde yapabilirler.

  Turizm ve seyahat hizmetleri hangi dersler var?

  I.YARIYIL

  Ders Kodu Ders Adı Zorunlu/Seçmeli
  İKT208U Turizm Ekonomisi Zorunlu Dersler
  KOİ101U Konaklama İşletmeciliği Zorunlu Dersler
  TRZ101U Turizmde Otomasyon Sistemleri Zorunlu Dersler
  TSH103U Turizm Mevzuati Zorunlu Dersler
  You might be interested:  65 Yaş Üstü Seyahat Izni Belgesi E Devlet Nasıl Alınır?

  Turizm işletmeciliği nasıl bir bölüm?

  Turizm işletmeciliği bölümünün amacı seyahat, yiyecek-içecek, pazarlama, bürolar, kat hizmetleri gibi birçok alanda, üst düzey yetkililer ile diğer çalışanlar arasında köprü oluşturabilecek, mesleki hayatında aldığı görevleri çalıştığı yer için en iyi hale getirebilecek kişileri yetiştirmektir.

  Turizm işletmeciliği ve otelcilik Bölümü mezunları öğretmen olabilir mi?

  Konaklama İşletmeciliği Bölümü İş Olanakları

  Ancak iyi derecede yabancı dil bilen, donanımı iyi mezunlar, doğrudan idarecilik de yapabilirler. Bunun yanı lisans mezunu oldukları için sınavlara girerek kamuda öğretmen, usta öğretici, memur gibi meslekler edinebilirler.

  Bir otel açmak ne kadara mal olur?

  Otel açmak için ne kadar para gerekli? Buna göre 2021 yılında turizm yatırımlarında esas alınacak birim maliyetler 5 yıldızlı oteller için 220.504 TL/yatak, 4 yıldızlı oteller için 152.376 TL/yatak, 3 yıldızlı oteller için 112.998 TL/yatak olarak belirlendi.

  4 yıllık turizm mezunu ne iş yapar?

  Turizm İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar? Kültür ve turizm bakanlığına bağlı olan kurum ve kuruluşlarda görev yaparlar. Ayrıca tüm oteller ve moteller, tatil köyleri, organizasyon şirketleri, seyahat şirketleri ve benzeri yerlerde görev alabilirler.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *